06.06.11

 

"Nükleer sektörde gerçekleştirilecek yeni Rus Proje’leri için paket (kompleks) yaklaşım uygulanacaktır"

"Rus teknolojisi bazında nükleer güç santrali Proje’lerinin görünümü (derinlemesine incelenmesi )" başlıklı bu eğilime, Atomexpo-2011 fuarına katılanların yuvarlak masa toplantısında belirtilmiştir.

Toplantıda söz alan Devlet kuruluşu “Rosatom” Kalkınma ve Uluslararası İlişkileri Genel Müdürü Yardımcısı Kirill Komarov;” Rus nükleer sektörünün, yurtdışında nükleer santral yapımı ile ilgili ileri düzeyde iş tecrübesine sahip olduğunu”, "Fukushima NGS’deki beklenilmeyen kaza, uluslararası toplumda nükleer enerji konusunda tartışmaları gündeme getirmiş ve daha emniyetli bir güvenlik sisteminin uygulanması gerektiğini” dile getirmiştir. Komarov ayrıca "Güncel olan bu sorunun küçümsenemeyeceği, Japon nükleer güç santralı ile ilgili trajediden sonra bile dünyada NGS inşaat temposunun hemen hemen değişmediği, daha önce planlanan nükleer pazar sektöründe çalışmaya hazır olduklarını, bir de ekipman güvenliği ve emniyeti ile ilgili artan taleplerin taraflarca dikkate alınacağını, "Rosatom" un dünya çapında nükleer güç üniteleri inşaatı ile ilgili 80 Proje üzerinde çalışmakta olduğu, bu ünitelerden 25’nin inşaatı çeşitli aşamalarda bulunduğunu ve geriye kalanların ise görüşme halinde olduğunu söylemiştir.

Rus nükleer endüstrisinin yeni yaklaşımı, “yap-sahip ol-işlet” –- build-own-operate (BOO) esasında olup, bu yönde çalışmalara başlanmıştır. Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Aleksander Superfin, “Türkiye'de inşası yapılacak nükleer güç santralini örnek göstererek bu Proje’nin gerçekleştirilmesinde uygulanan paket (kompleks) yaklaşımı ifade etmiş, “Şirket, Akkuyu NGS’nin tasarımı, yapımı, işletmesi ve bakımından sorumludur» diyen Superfin şu açıklamada bulunmuştur: - Biz inşaat-montaj işleri, malzeme ve ekipman temini, işletmeye alınması ve bakım-onarım işleri için Türk şirketleri ile birlikte çalıştıracağız. Bu amaçla, Eylül 2011 den itibaren her yıl, AKKUYU NGS Elektrik Üretim A.Ş., Türk öğrenciler için Rus üniversitelerinde eğitim yaptıracak ve Rusya’da işletmede olan NGS’lerde mecburi staj yaptıracaktır”.

Yuvarlak masa toplantısındaki konuşmaları sırasında, nükleer santral inşaat yatırımlarının uygunluğu ile ilgili konular da dile getirilmiştir. Devlet kuruluşu Rosatom’un Planlama Müdürü Sergey Boyarkin “Batı Avrupa ve Baltik ülkelerinde enerji güvenliğinde Baltiyskaya NGS’nın örnek olacağını çünkü elektrik enerjisi tüketiminin her yıl artması ile beraber Kaliningrad eyaletinde, elektrik taleplerini karşılayacak  nükleer enerjisi dışında başka bir alternatifin olmadığını” belirtmiştir.

Gelecekte inşa edilecek ve mevcut nükleer santrallerin ana parametreleri - güvenlik, emniyet ve ekomomik- uygunluğudur. Bu parametreleri planlamak ve takip etmek için programın gerçekleştirilmesinde paket (kompleks) yaklaşımı uygulamak gerekir. Rusya, Belarus, Bulgaristan, Ukrayna, Türkiye ve Ermenistan’da NGS inşaatını yapan kuruluşların temsilcileri de bu konu üzerinde görüşlerini sunmuşlardır.

JSC Atomstroyeksport Başkan Yardımcısı Gennadiy Tepkyan, uluslararası güvenlik konusunda yazdığı raporda “BELENE NGS Projesi inşası sırasında teknik ve teknolojik çözümleri değerlendirmek için ABD, İngiltere ve Güney Afrika’dan bilir kişilerin davet edildiği ve tüm uluslararası güvenlik standartlarına uyumlu olduğunu” belirtmiştir.

Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Dmitriy Medvedev, G8 Devletlerinin Deauville zirvesinden önce; “NGS güvenliği ile ilgili uluslararası düzenleyici kurallarıın geliştirilmesine yönelik önerilerini ileri sürmüştür”. Yuvarlak masa toplantısı katılımcıları, bu konunun özellikle yurtdışında inşası devam eden NGS için acil ihtiyaç olduğunu ifade etmişlerdir.