Haberleri

06.04.2021

1. GÜÇ ÜNİTESİ İÇİN BUHAR TÜRBİN ÜNİTESİNİN İLK BÜYÜK BOYUTLU BİLEŞENİ AKKUYU NGS SAHASINA ULAŞTI

6 Nisan 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. 20 Mart 2021’de buhar türbin ünitesinin ilk büyük boyutlu bileşeni olan, 107 tondan fazla ağırlığa ve 12 metreden fazla uzunluğa sahip, yüksek ve orta basınçlı silindir rotoru Akkuyu NGS inşaat sahasına teslim edildi.

 

Modern yüksek ve orta basınçlı silindir kullanımı, Akkuyu NGS’nin 4 güç ünitesine monte edilecek Arabelle buhar türbinlerinin konstrüksiyonunun benzersiz bir özelliğidir. Bu yapı, türbin odası ekipmanlarının en yüksek tasarruf seviyesinde işletilmesini sağlamakla birlikte verim katsayısının %38’e kadar ulaşmasını temin eder. Bu, nükleer santral türbin tesisinin verim katsayısı bakımından dünya nükleer enerji sektöründe rekor bir değerdir.

 

Nükleer güç santrali türbin ünitesi büyük güçlü ısı döner motorudur. Silindir rotoru, bu motorun ana bileşenlerinden biridir: reaktör odasındaki buhar üreteçlerinde meydana gelen yüksek basınçlı buhar akımı rotor yapraklarına gelir. Sıkıştırılmış ve ısıtılmış su buharının potansiyel enerjisi rotoru döndürerek elektrik akımını üreten türbojeneratöre iletilen mekanik enerjiye dönüşür.

 

Yüksek ve orta basınçlı silindir rotoru, Belfort’taki (Fransa) GE Steam Power (ABD merkezli General Electric şirketinin şubesi) şirketinde üretildi. Nükleer Düzenleme Kurumu’ndan (NDK) üretime başlama izni alındıktan sonra rotor üretimi yaklaşık 1 yıl 4 ay sürdü. Ocak 2021’de, ekipman tedarikçisi AAEM LLC (Atomenergomash A.Ş. ve GE Steam Power’ın ortak girişimi) ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin temsilcileri, ekipmanın kabulünü üretici fabrikada gerçekleştirerek yüksek kalite standartlarına uygun üretim teknolojisinin gözetildiğini onaylamıştı. Kabulden sonra rotor 2 ay boyunca fabrikada depolanmıştır, ardından gemiye yüklenerek deniz yoluyla Akkuyu NGS inşaat sahasına sevk edildi.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı – NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, “Arabelle buhar türbini için silindir rotorunun Akkuyu NGS inşaat sahasına teslimi, projemizin Rusya ve Türkiye ile sınırlı kalmadığını, geniş uluslararası erişimini açıkça gösteren bir olaydır. Buhar türbini tesisinin ana ekipmanı, Amerikan bir şirketinin Fransa'daki şubesi tarafından üretilmektedir. Projenin üreticileri, ekipman tedarikçileri ve genel olarak projemizin katılımcı listesi birçok ülkeden firmaları içermektedir. Macaristan, Çek Cumhuriyeti, İtalya, İspanya, Polonya ve Japonya'dan pompalama, ısı değiştirici, elektrik-teknik ve diğer yardımcı ekipmanların üretimi için siparişler verilmiştir. Sahadaki inşaat çalışmalarının bağımsız teknik denetimi, Avrupa, Orta Doğu ve Asya'nın 17 ülkesinde faaliyet gösteren uluslararası mühendislik grubu Assystem tarafından gerçekleştiriliyor ” ifadelerini kullandı.

 

Bugün itibarıyla, düşük hızlı Arabelle türbini, kendi sınıfında piyasadaki en güçlü türbindir: türbinin gücü 1900 MW’a ulaşabilirken rotorların kaynaklı tasarımı, yüksek korozyon direnci ve ana bileşenlerin uzun ömürlü olmasını (en az altmış yıl), planlı bakım ve onarım arasındaki sürelerin uzamasını sağlar.

 

Bilgi için:


AAEM LLC ortak girişimi, GE Arabelle buhar türbini teknolojisini kullanarak Rus tasarımı NGS’lerin makine odalarının donatımı için 2007 yılında kurulmuştur. AAEM LLC, 2017 yılından bu yana Akkuyu NGS’nin türbin odasının buhar türbini ünitesi için ekipman tedarik projesini yürütmektedir.  

Geminin ambarından kaldırılmasından Doğu inşaat ve montaj tesisinin arazisindeki depoya teslim edilene kadar rotoru indirme işlemi 6.5 saat sürdü. Büyük boyutlu kargo, gemi vinçleri kullanılarak yüksek ve orta basınçlı silindir rotorunu kapalı depolama alanına taşımayı sağlayan özel tekerlekli bir platforma indirildi.