Haberleri

06.06.2020

1 HAZIRAN’DA 116 KIŞILIK MÜHENDISLIK TEKNIK EKIBI RUSYA’DAN ÖZEL UÇAK SEFERIYLE AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALI SAHASINDA ÇALIŞMAK ÜZERE TÜRKIYEYE GELDI

Rusya’dan yola çıkmadan önce geçici olarak izolasyona tabi tutulan tüm çalışanlara korona virüs testleri yapıldı. Rus uzmanlar Adana Havaalanına iner inmez, Türk tarafı gerekli tüm güvenlik önlemlerine uyulmasını sağladı. Gelenler için ayrı bir terminal tahsis edildi, sağlık muayeneleri yapıldı ve sonrasında tüm çalışanlar geçici ikamet yerlerine transfer edildiler.

 

Türk makamlarının desteği sayesinde tüm çalışanlar ayrı bir otelde doktorların ve uzman kurumların sıkı denetimi altında 14 gün sürecek karantina sürecine girdiler. Her bir çalışanın sosyal izolasyon kurallarına uyularak konaklamaları sağlandı. Rus uzmanlar, karantina sonrası Akkuyu NGS sahasında görev almak üzere güvenlik normları ve gerekliliklerine uyarak çalışmaya başlayabilecek.

 

Akkuyu Nükleer A.Ş. alınan tüm önlemler ve Rus çalışanlara verdikleri kapsamlı destekler için Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine, Adana ve Mersin Valiliklerine teşekkürlerini sunmaktadır. Şirket, bu epidemik krizin Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk nükleer santralinin inşaat süreci üzerindeki etkisini en aza indirmek ve Türk tarafı karşısında yükümlülüklerini Hükümetlerarası Anlaşma’da öngörülen sürede tam olarak yerine getirmek için Akkuyu NGS inşaat sahasında personel sağlığını ve güvenliğini korumaya yönelik gerekli tüm önlemleri almaya devam etmektedir. Akkuyu Nükleer A.Ş. T.C. Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin diğer resmi makamlarının tavsiyelerini esas almaktadır.

 

Türkiye'de COVID-19 salgını ile ilgili olarak daha önce getirilmiş olan kısıtlayıcı tedbirlerin kısmen kaldırılmasına rağmen, 2020/3 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi uyarınca Akkuyu NGS inşaat sahasında yürürlükte olan katı kurallar uygulanmaya devam etmekte olup korona virüsün yayılmasını önlemek için alınan tüm önlemler geçerliliğini korumaktadır. 22 Nisan ve 21 Mayıs tarihlerinde Akkuyu nükleer santral sahasında çalışmak üzere Türkiye'ye gelen Rus uzmanlar arasında COVID-19 vakası tespit edilmedi. Tüm çalışanlar, karantina sonrası tekrar COVID-19 testinden ve tıbbi muayeneden geçerek sahada çalışmaya başladı.