Haberleri

01.10.2020

1 NO’LU GÜÇ ÜNİTESİNİN BUHAR JENERATÖRLERİ AKKUYU NGS’YE TESLİM EDİLDİ

1 no’lu güç ünitesi için tasarlanan, her biri 365 ton ağırlığındaki (ambalajsız net ağırlık 355 ton) dört buhar jeneratörü, "Doğu" deniz terminaline teslim edildi.

 

Volgodonsk'ta bulunan (Rosatom - Atomenergomaş'ın makine yapım bölümünün bünyesinde bulunan AEM-Technologies A.Ş.'nin şubesi) Atommaş fabrikasında 22 Ağustos 2020 tarihinde ekipman sevkiyatı başlatıldı. Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali için yapılan buhar jeneratörleri, zincirlerle kilitlenmiş kapalı konteynerlerde taşındı.

 

Buhar jeneratörlerinin gemiden indirilmesi için, NGS sahasına büyük bir Liebherr LR 1800 paletli vinç monte edildi.

 

Akkuyu NGS inşaatı için tedarik edilen buhar jeneratörleri, geminden indirilerek ekipmanın ve tüm bileşenlerinin giriş kontrolünden geçirildiği ağır yük depolama alanına alındı. Bu prosedür, ekipman giriş kontrolü bölümü ve reaktör bölümünden metal ve teknik kontrol birimine kadar AKKUYU NÜKLEER ANONİM ŞİRKETİ'nin alt birimlerinden uzmanların oluşturduğu bir komisyon tarafından yürütülecektir. Volgodonsk'ta bulunan Atomenergomaş AEM-Technologies A.Ş. Şubesi'nin ekipman üretim uzmanları, OKB Gidroprress A.Ş. ve ana yüklenici TİTAN2 IC İÇTAŞ İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ reaktör tasarım geliştiricileri de giriş kontrolüne katılır. Denetim kapsamında, tedarik edilen malzemelerin kalitesi ve sayısı değerlendirilir, kusur bulunup bulunmadığı, ambalaj kalitesi ve belgelerinin eksiksiz ve doğru olup olmadığı kontrol edilir.

 

Buhar jeneratörleri, reaktörün birinci devresinin temel ekipmanıdır. Akkuyu NGS projesinde, her biri dört buhar jeneratörü ile donatılacak olan 3+ nesil VVER-1200 reaktörlü dört güç ünitesi yer almaktadır.

 

Buhar jeneratörü, birinci sınıf güvenlik ekipmanıdır. İki eliptik tabana sahip yatay silindirik bir kaptır. Orta kısımda, soğutucu beslemesi ve tahliyesi için kollektörler bulunur: Akkuyu NGS'de soğutucu olarak kimyasal işlem görmüş su kullanılır. Gövdenin üst kısmında buharın üretildiği boşluk, alt kısmında ise 11.000 paslanmaz borudan oluşan ısı değişim yüzeyi bulunmaktadır. Bir adet buhar jeneratörünün tüm tüpleri birbirinin devamı olacak şekilde eklense, toplam uzunlukları 148,5 km olacaktır. Boruların çapı 16 mm ve uzunluğu 11 ila 17 metredir. Boru uçları iki kolektörde sabitlenmiştir. Aparatın uzunluğu yaklaşık 15 metredir, çapı ise 4 m'den fazladır.

 

Buhar jeneratörleri, kolonların dikilip gömülmesinin ve desteklerin takılmasının ardından kurulur. Bu işler, ana sirkülasyon hattının kaynağı başlamadan önce yapılır.