Haberleri

26.05.2020

136 kişilik Rus uzman grubu, Akkuyu Nükleer Güç Santrali sahasında çalışmak üzere 21 Mayıs 2020 tarihinde Türkiye’ye geldi

Türkiye’ye giriş yapmadan önce tüm çalışanlara koronavirüs testleri yaptırıldı. Rus uzmanları taşıyan uçak, Adana havaalanına iner inmez; Türk yetkililer, gerekli tüm güvenlik önlemlerini sağlayarak geçici ikamet yerlerine transfer edildi.

 

Rus çalışanlar, Türk yetkililerin sağladıkları destekle özel bir yurtta doktorların ve uzman kuruluşların sıkı denetimi altında, 14 gün süreyle karantina altında tutulacaktır. Karantina dönemi sona erdikten sonra, Türk ekipler tarafından çalışanlara yeniden Covid-19 testine tabi tutulacak; ardından Akkuyu NGS sahasında uygulanan iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun olarak görev yerlerini alacaklardır.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Rus uzmanlara verdikleri kapsamlı destekleri için Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine ve Adana ve Mersin Valiliklerine teşekkürlerini sundular. Şirket, bu pandemi krizinde Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk nükleer santralini, Türk tarafına karşı yükümlülüklerini Hükümetlerarası Anlaşma’da öngörülen sürede yerine getirmek için var gücüyle çalışmalarını sürdürmektedir.