Haberleri

26.08.2020

2. GÜÇ ÜNİTESİNİN KOR TUTUCUSU AKKUYU NGS SAHASINDA

26 Ağustos 2020, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. 2. güç ünitesinin pasif güvenlik sisteminin en önemli elemanı olan Kor Tutucunun, Akkuyu NGS inşaat sahasına ulaşımı sağlandı.

 

169 ton ağırlığında, yüksekliği 5.8 metre ve çapı 6.1 metre olan Kor Tutucu, acil bir durumda gövde içindeki çekirdeğin erimesini önleyip soğutulmasını sağlayan ve radyoaktif maddelerin reaktörün dışına çıkmasını engelleyen çelikten yapılmış koni şeklinde bir tanktır. Böylece Akkuyu NGS, en ağır kazalara karşı bile korunmuş olacaktır. 3+ nesil reaktörlü modern nükleer santrallere monte edilen bu Kor Tutucu, yüksek sismik mukavemet, hidrodinamik mukavemet ve darbe mukavemeti gibi en üst güvenlik özelliklerine sahiptir. 

 

Rus TYAJMASH fabrikası tarafından üretilen Kor Tutucunun, Akkuyu NGS’nin 2. güç ünitesine Kasım 2020’de monte edilmesi planlanmaktadır. Montaj tamamlandığında Kor Tutucunun ağırlığı, iç donanımıyla birlikte 668 tona ulaşacaktır.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü, Akkuyu NGS sahasındaki yapım çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirten Anastasia Zoteeva tarafından şu ifadelere yer verildi:

“En yoğun çalışmalar 1. güç ünitesinde yürütülüyor. Bu yıl, +26.0 kotuna kadar dış duvar inşasını tamamlamayı planlıyoruz. Bu ana salonun işletme kotu olacak.  Böylece gelecek yıl reaktör basınç kazanını monte edebileceğiz ve ağustosta ana sirkülasyon boru hattının kaynak çalışmalarına başlayacağız. Bunlar, nükleer santralin kalbinde yapılacak çalışmalardır. 1. güç ünitesi için Rosatom’un iştiraki Atommash’ta 4 buhar jeneratörü üretildi. Bunlar sahaya ulaştıktan sonra reaktör basınç kazanının gelmesini bekliyoruz. Gelen Kor Tutucuyu 2. güç ünitesine bu sonbaharda monte edeceğiz. Bu çalışmalarla birlikte, inşaat-montaj üslerimiz, yakıt depolarımız ve tünellerimiz gibi diğer yardımcı tesisler de inşa ediliyor. Şu an itibarıyla tüm saha işlenmiş durumda, tesislerde keşfedilmemiş cephe kalmadı!”

 

Şu anda, çalışmaları üç güç ünitesinde yürütülmekte olan Akkuyu NGS inşaatın tüm aşamaları, bağımsız denetim kuruluşları ve ulusal Nükleer Düzenleme Kurumu’nun (NDK) yanı sıra Assystem Uluslararası Mühendislik Grubu uzmanları tarafından titizlikle denetlenmektedir.