Sayın iş ortaklarımız, Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi’nin Mustafa Kemal Mahallesi, 2159. Sokak № 14 Söğütözü, Çankaya/Ankara, 06510 adresinde bulunan ofisimiz taşınma aşamasında olduğunu sizlere bildirmekten mutluluk duyuyoruz. Yeni ofisimiz 06 Mart 2020 tarihinden itibaren Mahall Ankara, Mustafa Kemal Mahallesi, Dumlupınar Bulvarı, B Blok 274/7 Kat: 11 No: 117 Çankaya / Ankara, 06530 adresinde hizmet vermeye başlayacaktır.

2011-2018 yıllarına ait Basın Bültenleri Arşivi

14.12.2018

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Akkuyu NGS İkinci Ünitesi için Sınırlı Çalışma İzni verdi

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Türkiye’nin ilk nükleer santral projesini yürütmekte olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’ye Akkuyu NGS İkinci Ünitesi için Sınırlı Çalışma İzni verdi

Devamı


09.10.2018

Akkuyu NGS sahasında ilk kez “Açık Kapı Günü” düzenlendi

Büyükeceli, Mersin ili; 06 Ekim – Akkuyu NGS (Türkiye) tesisinin sahasında AKKUYU NÜKLEER proje şirketi tarafından organize edilen ilk Açık Kapı Günü gerçekleşti.

Devamı


04.10.2018

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi Potansiyel Tedarikçileri İçin İlk Seminer Mersin’de Yapılıyor

Rosatom Devlet Kuruluşu ve Proje Şirketi olan Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından düzenlenen Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi potansiyel tedarikçileri için bilgilendirme semineri, 3 Ekim 2018 tarihinde Mersin’de yapılmaya başladı. Bu seminer, Ankara ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odaları’nın destekleri ile düzenlenmektedir.

Devamı


08.09.2018

Akkuyu NGS Projesi (Türkiye) yüklenicisi arasına yeni bir şirket katılmıştır!

“Concern Titan-2A.Ş.” (Şirketin % 50 oranındaki payı Rosatom bünyesindeki Concern Rosenergoatom A.Ş.’ye aittir.) Akkuyu NGS Projesi’nin katılımcıları arasına girecek ve Atomstroyexport A.Ş. (“ASE”)’nin (Akkuyu NGS Projesimüteahhidi RosatomDevlet Kuruluşu’nun Mühendislik Bölümübünyesindeki bir şirkettir.) ana yüklenicisi olarak bir dizi çalışma gerçekleştirecektir.

Devamı


  

17.08.2018

Rosatom’un Nuclear Kids Projesi kapsamında "Lomonosov'un Parşömeni" adlı müzikal Moskova’da seyirciye sunuldu

15-16 Ağustos günleri Moskova’nın en iyi tiyatrolarından sayılan Et Cetera Tiyatrosu’nda Nuclear Kids Projesi kapsamında hazırlanan  "Lomonosov'un Parşömeni" adlı müzikalin final gösterileri yapıldı.

Devamı


  

13.07.2018

“Nuclear Kids Uluslararası Çocuk Yaratıcılık Projesi”nin hazırlık çalışmaları Macaristan’da başladı

Rosatom Devlet Kuruluşu tarafından organizasyonu yapılan 10. Nuclear Kids Uluslararası Çocuk Yaratıcılık Projesinin hazırlık aşaması 6 Temmuz’da Macaristan’daki prova kampında başlatıldı.

Devamı


 

 

21.06. 2018

Rosatom’un “Uluslararası Akıllı Tatil Projesi”nin Türkiye ayağı sona erdi

Rosatom devlet Kuruluşu tarafından desteklenen “Uluslararası Akıllı Tatil Projesi”nin Türkiye kampı sona erdi.

Devamı


  

16.05.2018

Akkuyu NGS Projesi, ATOMEXPO Uluslararası Forumunda görüşüldü

X. ATOMEXPO -2018 Uluslararası Forumu Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlendi. Forumu 68 ülkeden 4 bin 500’ün üzerinde kişi ziyaret etti. Ulusal heyet görüşmelerine ve iş programına 40 heyet katıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi kurumları, kamu ve basın temsilcileri de Forumu ziyaret edenler arasındaydı.

Devamı


 

 

26.04.2018

Akkuyu Nükleer A.Ş., Büyükeceli ve Gülnarlı çocukların 23 Nisan coşkusuna ortak oldu

Akkuyu Nükleer A.Ş. çalışanları, Mersin’in Gülnar İlçesi ile Büyükeceli Mahallesi sakinleri ile birlikte “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” etkinliklerine katıldı.

Devamı

 


 

 

03.04.2018

 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temeli Rusya Federasyonu Devlet Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın tatıldığı törenle atıldı

3 Nisan 2018 tarihinde Mersin’in Gülnar ilçesinde bulunan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin sahasında temel atma töreni düzenlendi. Bu tören, Rosatom Devlet Kuruluşu tarafından inşa edilecek ilk Türk nükleer güç santralinin yapımına yönelik kapsamlı çalışmaların başlanması anlamına gelmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, temel atma törenine video konferans aracılığı ile katıldılar.

Devamı


 

 

14.03.2018

Türkiye’nin ilk genç nükleercileri Akkuyu NGS’de çalışmak için teklif aldılar 

Obninsk Nükleer Enerji Enstitüsü Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü MEPhI’de “Nükleer santraller, tasarım, işletme ve mühendislik” uzmanlık dalında eğitimlerini tamamlayan Türkiye’den gelen ilk öğrenciler 12 Mart’ta Rusya Federasyonu’nun Obninsk şehrinde diplomalarını aldılar.

Devamı


 

13.03.2018

İlk Türk nükleer enerji uzmanları Rusya’dan yükseköğretim diplomalarını alarak mezun oldu

Rusya Federasyonu’nun Obninsk şehrinde bulunan MEPhI Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Nükleer Enerji Enstitüsü’nde nükleer enerji alanında eğitimlerini tamamlayan Rus ve yabancı öğrenciler için mezuniyet ve diploma töreni düzenlendi. 173 mezun arasında Rusya, Moğolistan, Vietnam ve Türkiye’den gelen öğrenciler bulunuyor.

Devamı


 

 

07.03.2018

İstanbulda gerçekleşen V. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi çerçevesinde Rosatom ve AKKUYU NÜKLEER tarafından yuvarlak masa toplantısı düzenlendi

6 Mart'ta İstanbul'da gerçekleştirilen V. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi (INPPS-2018) çerçevesinde, Rosatom Devlet Kuruluşu ile proje şirketi olan Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından organize edilen, “Nükleer Enerji Sektöründe Rusya’nın Deneyimi” konulu yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.

Devamı


 

 

20.02.2018

Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen çocuklar, Rosatom Okulu projesi kapsamında düzenlenen Uluslararası Akıllı Tatil programına katıldı

Penza bölgesinde, Rosatom Devlet Kuruluşu ve Rossotrudniçestvo Federal Ajansı'nın desteğiyle düzenlenen “Uluslararası Akıllı Tatil” Projesi tamamlandı. Projeye Rusya, Bangladeş, Vietnam, Gana, Mısır, Kenya, Güney Afrika ve Türkiye'den gelen ve aileleri, nükleer endüstri projelerinin uygulanmasında Rosatom ile iş birliği yapan işletmelerde çalışmakta olan öğrenciler katıldı.

Devamı


 

 

19.02.2018

Gülnarlılar Akkuyu NGS proje sahasını ziyaret etti

Türkiye'nin ilk nükleer güç santralinin yapmakta olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından, santral sahasının da içerisinde bulunduğu Gülnar ilçesine (Mersin) bağlı yerleşim birimlerinden gelen heyet için santral sahasına gezi düzenlendi.

Devamı


 

 

11.12.2017

Akkuyu’da sınırlı çalışma izni kapsamında yürütülen faaliyetlerle ilgili saha ziyareti

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve Rosatom Devlet Kuruluşu Genel Müdürü Alexey Likhachev, 19 Ekim 2017 tarihinde Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından verilen sınırlı çalışma izni kapsamında yürütülen çalışmaları incelemek üzere Akkuyu NGS (Nükleer Güç Santrali) Sahasını ziyaret ettiler.

Devamı


 

13.11.2017

Akkuyu NGS Projesi EIF-2017 Uluslararası Enerji Kongresi’nde ele alındı

 Global Enerji Derneği (GED) tarafından organize edilen Uluslararası Enerji Kongresi (EIF 2017), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın (ETKB) himayelerinde Ankara ATO Congresium’da gerçekleşti

Devamı


 

20.10.2017

 AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Sınırlı Çalışma İznini aldı

Türkiye’nin ilk nükleer santralini kuracak AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan (TAEK) İnşaat Lisansının ilk aşaması olan Sınırlı Çalışma İznini aldı.

Devamı


 

02.08.2017

Türk çocukların da katıldığı Nuclear Kids-2017 müzikali gösterileri başlıyor

Rosatom’un Uluslararası Çocuk Yaratıcılığı Projesi olan “Nuclear Kids”, farklı ülkelerden gelen yetenekli çocukları bir araya getiriyor. 

Devamı


 

19.06.2017

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ortakları arasına Türk şirketleri de katılıyor

 

Moskova’da düzenlenen ATOMEXPO IX. Uluslararası Nükleer Enerji Forumu kapsamında, Türkiye’deki ilk nükleer santrali inşa edecek ve işletecek olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ortaklığına Türk şirketlerinin temel katılım koşulları konusunda sözleşme imzalandı.

Devamı 

 


 

15.06.2017

Akkuyu Nükleer AŞ elektrik üretim lisansı aldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Türkiye’nin ilk nükleer santralini inşa edecek olan Akkuyu Nükleer AŞ’ye elektrik üretim lisansı verdi.

Devamı


 

10.03.2017

4. Nükleer Santraller Zirvesi Akkuyu Nükleer’in katılımıyla gerçekleşti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Nükleer Sanayi Derneği’nin desteğiyle Nükleer Mühendisler Derneği’nin ev sahipliğinde düzenlenen 4. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi İstanbul’da gerçekleştirildi. Zirve kapsamında iki gün boyunca; Rusya, Japonya, Almanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti ve Çin’den gelen katılımcılar nükleer enerji alanında işbirliği imkanlarını ele almak için 200’ün üzerinde ticari eşleştirme görüşmesi yaptı.

Devamı


 

13.02.2017

Akkuyu NGS’nin “saha parametreleri” TAEK tarafından onaylandı

 Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK); Akkuyu Nükleer AŞ tarafından ayrıntılı incelemelerle belirlenen, gerekçelendirilen ve Akkuyu Nükleer Santrali Saha Parametreleri Raporu (SPR) kapsamında Kurumun onayına sunulan tesisin tasarımında kullanılacak saha parametrelerini onayladı.

Devamı


 

05.05.2016

 

Akkuyu Nükleer A.Ş. yönetiminde değişiklik

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti arasında 12.05.2010 tarihinde imzalanan Anlaşma’nın 5.5. maddesi uyarınca ve Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının onayı dahilinde Yönetim Kurulu, söz konusu hedefin sağlanması için Fuad Akhundov’u Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı olarak görevlendirmiştir.

 

Devamı


 

08.01.2016 

 

Akkuyu NGS Saha Parametreleri Raporu TAEK’e sunuldu

 

Akkuyu NGS lisanslama süreci kapsamında önemli bir aşama olarak değerlendirilen “Saha Parametreleri Raporu”, Akkuyu Nükleer AŞ tarafından 30.12.2015 tarihinde Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na (TAEK) sunuldu.

  

Devamı

 20.11.2015  

 

Rusya’da eğitim gören Türk öğrencileri bölgesel rugby yarışmalarına katıldı

 

Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler, dersten arta kalan zamanlarında rugby ile uğraşıyor. 

 

Devamı

 


 

 

19.11.2015  

 

Akkuyu NGS Projesi’nin ‘nükleer ve radyasyon güvenliği’ anlatıldı 

 

Radyasyondan Korunma Uzmanları Derneği (RADKOR) tarafından düzenlenen “1. Ulusal Radyasyondan Korunma Kongresi” başladı. 21 Kasım’a kadar Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde devam edecek Kongreye, kanun yapıcılar, uygulayıcılar, tedarikçiler ve konunun uzmanı akademisyenler katılıyor.  

 

Devamı

 


17.11.2015 

 

NRNU MEPhI’nin Türk öğrencileri İngilizce becerilerini geliştiriyorlar

 

Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler, İngilizce becerilerini geliştiriyorlar. 

  

Devamı 

 


 11.11.2015 

 

“Akkuyu NGS Deniz Hidroteknik Yapıları” konulu çalışma toplantısı Moskova’da yapıldı 

 

Akkuyu Nükleer AŞ’nin Moskova Temsilciliğinde, Akkuyu NGS Projesi kapsamında deniz hidroteknik yapılarının (DHTY) inşaatına ilişkin toplantı düzenlendi. 

  

Devamı 


11.11.2015

 

Akkuyu Nükleer temsilcisi “AtomEco-2015”e katılım sağladı

 

Moskova’da 8. Uluslararası Ekoloji Kongresi’nin açılışı yapıldı. Kongrede nükleer sanayi programlarının gerçekleştirilmesi kapsamında radyoaktif atıklar (RAA) ve nükleer yakıt atıklar (NYA) konularına ilişkin çözüm önerileri konuşuldu.

 

Devamı


 

10.11.2015

 

Akkuyu kapılarını Fas’a açtı

 

Nükleer enerjiye geçmeye hazırlanan ülkelerin başında gelen Fas’ın Ulusal İçme Suyu ve Elektrik Ofisi (ONEE) yetkilileri, Rus nükleer teknolojisi hakkında bilgi almak ve bu teknolojinin Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi’nde nasıl uygulandığını incelemek üzere Türkiye’ye dört günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. 

 

Devamı


09.11.2015

 

Akkuyu NGS'nin yıllık saha hazırlığı planı 2015 yılı sonuna kadar tamamlanacak


Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu NGS’nin inşaat çalışmaları kapsamında Aksaz Koyu dolgu işlemleri tüm hızıyla devam ediyor. Koy alanında şu ana kadar sahanın ariyet alanından çıkarılmış yaklaşık olarak 507 bin metreküp toprak işlendi. 


Devamı


06.11.2015

 

1. Ulusal Radyasyondan Korunma Kongresi Ankara’da gerçekleştirilecek


Radyasyondan Korunma Uzmanları Derneği (RADKOR) tarafından düzenlenen “1. Ulusal Radyasyondan Korunma Kongresi” 19-21 Kasım tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde gerçekleştirilecek. Kanun yapıcılar, uygulayıcılar, tedarikçiler ve konunun uzmanı akademisyenlerin katılacağı kongrede, Akkuyu Nükleer AŞ Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile İlişkiler Koordinasyon Bölüm Müdürü Rolf Janke de bir sunum gerçekleştirecek. 


Devamı


05.11.2015

 

Türk öğrenciler St. Petersburg’da dil eğitimine başladılar

 

Rusya’da nükleer mühendislik eğitimi almak ve daha sonra Akkuyu Nükleer Santrali’nde görevlendirilmek üzere seçilen 30 Türk öğrenci St. Petersburg’a gitti. Öğrenciler St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SpbPDÜ) “Nükleer santraller: tasarım, işletme ve mühendislik” uzmanlık dalında eğitim görecekler. 

 

Devamı 04.11.2015

 

Enerji Bakanı Alaboyun Akkuyu NGS sahasında incelemelerde bulundu

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaat sahasında incelemelerde bulundu. Akkuyu NGS Projesi’nin Türkiye için bir model olacağını belirten Alaboyun, “Bu model belki de Türkiye’deki nükleer enerji algısını pozitife dönüştürecek. Dolayısıyla bu proje son derece önemli” dedi. 

 

Devamı 


 

 02.11.2015

 

Akkuyu NGS Projesi yerli yatırımcılara büyük fırsatlar sunuyor

 

Mersin-Akkuyu'da inşa edilecek Türkiye’nin ilk nükleer santralinin yerli yatırımcılar için birçok fırsat sunduğuna dikkat çeken Akkuyu Nükleer Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov, 460'tan fazla Türk şirketinin projede çalışmak istediğini söyledi.  

 

Devamı


 

30.10.2015

 

NRNU MEPhI Türk öğrencileri Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katıldılar


Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler, Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle düzenlenen ilk Rus-Türk Dostluk Festivaline katıldılar. Etkinlik, Akkuyu Nükleer AŞ desteği ile MEPhI Birliği Uluslararası Dostluk Kulübü tarafından organize edildi.

 

Devamı


 

29.10.2015

 

Türk öğrenciler Rusya'daki Kalinin NGS’yi ziyaret ettiler


Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören 2. sınıf Türk öğrencilerden oluşan bir grup Rusya’nın Tver ilindeki Kalinin NGS’yi ziyaret etti. Öğrenciler nükleer santralin arazisinde ve eğitim biriminde (UTP) incelemelerde bulundular. Geziyi Akkuyu Nükleer AŞ organize etti.

 

Devamı29.10.2015.

 

Bakan Alaboyun Akkuyu Nükleer Enerji Santrali İnşaat Sahasında İncelemelerde Bulundu


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun Mersin Akkuyu’da inşaa edilen Akkuyu Nükleer Enerji Santralinin inşaat sahasında incelemelerde bulundu.

 

Devamı


 

23.10.2015

 

NRNU MEPhI öğrencileri Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılacaklar 


Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler, bu yıl 29 Ekim tarihinde kutlanan Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle düzenlenecek Rus-Türk Dostluk Festivali konserine katılacaklar.

 

Devamı22.10.2015

 

Akkuyu Nükleer temsilcisi AtomEco-2015 Uluslararası Çevre Forumuna katılacak


“AtomEco-2015 VIII. Uluslararası Fuarı ve Konferansı” Moskova'da düzenlenecek. Etkinliğin ana hedefi, radyoaktif atık (RAA) ve kullanılmış nükleer yakıt (KNY) yönetimi konusunda nükleer sektöründe alınan programların uygulanmasına ilişkin hususların görüşülmesi olarak belirlendi. 

 

Devamı


 

21.10.2015

 

Akkuyu NGS, "En prestijli yatırım projesi" seçildi


Cumhuriyet tarihinin en büyük enerji projesi olan Akkuyu NGS, Business Challenge 2015 yarışmasının "En prestijli yatırım projesi" kategorisinde birinci oldu. 

 

Devamı


 

12.10.2015

 

Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında eğitim görecek beşinci öğrenci grubu Rusya'da


Akkuyu NGS'de istihdam edilmek üzere uzman yetiştirme programı kapsamında eğitim görecek 78 kişilik yeni (beşinci) öğrenci grubu Rusya'ya gitti.  48 öğrenci Obninsk (Kaluga ili, Rusya) şehrinde bulunan MEPhI Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Nükleer Enerji Enstitüsü Hazırlık Fakültesinde (INPE NRNU MEPhI), kalan 38 öğrenci ise St. Petersburg'daki Politeknik Devlet Üniversitesinde (SPbPU) eğitim alacak. 

 

Devamı


 

11.10.2015

 

Basın Açıklaması

Enerji Bakanlığı: “Proje planlandığı gibi devam ediyor”


Son günlerde bazı basın ve yayın organlarında “Akkuyu Nükleer Santral Projesine” ilişkin spekülatif haberlerin yer alması üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla yazılı bir açıklama yaptı. 

 

Devamı


 

09.10.2015

 

Enerji Bakanı Alaboyun, Türk mühendislik öğrencilerini Rusya’ya uğurladı


Akkuyu Nükleer tarafından başlatılan eğitim programı çerçevesinde Rusya’da nükleer mühendislik eğitimi almak üzere bu sene seçilen 78 öğrenci Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun tarafından Rusya’ya uğurlandı. Türkiye’nin kalkınması için nükleer santrale ihtiyacı olduğunu belirten Bakan Alaboyun, “İnşallah eğitiminizi başarıyla tamamlayıp Türkiye'nin ilk nükleer santralinde mühendis olarak çalışacaksınız” dedi.

 

Devamı


  

09.10.2015

 

5. Dönem Türk öğrencileri kokteylle uğurlandı


2015-2016 eğitim ve öğretim yılında nükleer enerji alanında burslu mühendislik eğitimi almak üzere Rusya’ya gidecek Türk öğrenciler için Ankara Rus-Türk Dostluk Evi’nde bir kokteyl düzenlendi. Kokteyle Akkuyu Nükleer’in üst düzey yöneticileri, Rusya Büyükelçiliği temsilcileri, öğrenciler ve aileleri katıldı. 

 

Devamı


  

09.10.2015

 

Basın Açıklaması


Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Rus ordusunun Suriye’deki aktif tavrını ve Rus savaş uçaklarının Türk hava sahası ihlali olaylarına yorum getirirken, Akkuyu NGS Projesinin de anıldığı bazı politik renkler taşıyan açıklamalarda bulunmuştur. 

 

Devamı


  

08.10.2015

 

Samsun’un mülki amirleri Akkuyu Nükleer Stratejik Seminerinin katılımcılarını selamladı


Akkuyu Nükleer, iç çalışma süreçlerinin analizi ve stratejik amaçların belirlenmesi amacıyla strateji semineri düzenledi. Seminere, Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov ile şirketin üst ve orta düzey yöneticileri katıldı.

 

Devamı


 

08.10.2015

 

Türk şirketler ATOMEX-2015 Uluslararası Nükleer Sektör Tedarikçiler Zirvesi’ne katılacak


ATOMEX-2015 VII. Uluslararası Nükleer Sektör Tedarikçiler Zirvesi, 13-15 Ekim 2015 tarihleri arasında Moskova’da düzenlenecek. Zirve, tedarikçiler için nükleer sektör müşterileri ile diyalog imkanlarını sunan önemli bir iletişim platformu. Yeni iş ilişkilerinin kurulmasını amaçlayan etkinlik kapsamında yenilikçi ürün ve hizmetlerin tanıtımı da gerçekleştiriliyor. 

 

Devamı


  

02.10.2015

 

NRNU MEPhI’nin Türk öğrencileri Kalinin NGS’yi ziyaret etti


Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili program kapsamında Türkiye’den gelerek Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören 2. sınıf öğrencileri Kalinin NGS’yi (Udomlya şehri, Tver ili, Rusya) ziyaret etti.

 

Devamı


  

29.09.2015

 

Akkuyu Nükleer yeni eğitim-öğretim yılının başlangıcında öğrencileri unutmadı


Akkuyu Nükleer, 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde de Büyükeceli İlköğretim Okulu öğrencilerini yalnız bırakmadı. Akkuyu Nükleer tarafından düzenlenen “Okula Dönüş” etkinliği çerçevesinde 240 öğrenciye okul forması dağıtıldı.

 

Devamı


 

 29.09.2015

 

“2023 yılında Türkiye’nin nükleer ülkesi olmasını hedefliyoruz”


Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov, Akkuyu NGS Projesi’nin 100 yıllık bir proje olduğunu belirterek, “Biz Türkiye’nin ekonomisine ve yaptığı reformlara güveniyoruz. nihai hedefimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olan 2023 yılında Türkiye’nin nükleer ülkesi olması” dedi. 

 

Devamı


  

25.09.2015

 

Rusya nükleer sektörünün 70. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen sergide Türk öğrenciler çalışıyor


Rusya nükleer sektörünün 70. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen “Nükleer sektörünün 70. Yıldönümü: Başarının Zincirleme Reaksiyonu” kültürel ve tarihsel sergisi Moskova’nın merkezinde bulunan Manezh Merkezi Sergi Salonu’nda devam ediyor. NRNU MEPhI’de Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili program kapsamında eğitim gören Türk öğrenciler etkinliğe doğrudan katılım sağlıyor.

 

Devamı


 

18.09.2015

 

NRNU MEPhI’nin Türk öğrencileri “Türkiye’de NGS projesinin özellikleri” seminerine katıldılar


Rusya nükleer sektörünün 70. yıldönümü münasebetiyle Moskova’nın merkezinde bulunan Manezh Merkezi Sergi Salonu’nda “Nükleer sektörünün 70. Yıldönümü: Başarının Zincirleme Reaksiyonu” kültürel ve tarihsel sergisi devam ediyor. Sergi merkezinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

 

Devamı


 

18.09.2015

 

Türk öğrenciler Rusya’da eğitim için hazırlar


2015-2016 eğitim ve öğretim yılında Rusya’da nükleer enerji alanında burslu mühendislik eğitimi almaya başlayacak Türk öğrenciler tüm hazırlıklarını tamamladı. Toplam 78 öğrenci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenecek bilgilendirme ve oryantasyon programına katıldıktan sonra Ekim ayında Rusya’ya gidecek.

 

Devamı


 

 15.09.2015

 

NRNU MEPhI’nin Türk öğrencileri “Türkiye’de NGS projesinin özellikleri” konulu bilgilendirme seminerine katılacak


Rusya nükleer sektörünün 70. yıldönümü münasebetiyle Moskova’nın merkezinde bulunan Manezh Merkezi Sergi Salonu’nda düzenlenen “Nükleer Sektörünün 70. Yıldönümü: Başarının Zincirleme Reaksiyonu” kültürel ve tarihsel sergisi devam ediyor. Bir aylık süre zarfında sergi merkezinde lise ve üniversite öğrencileri, çocuklar ve yetişkinler için çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi planlanıyor.

 

Devamı


 

14.09.2015

 

Akkuyu Nükleer Genel Müdür Yardımcısı Titov, 2. IEI Türkiye Enerji Konferansı’nda sunum yaptı


Akkuyu Nükleer Operasyon Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov, santralin ekipman tedarikinin yüzde 60’ının Rus, geri kalan kısmının ise Türk şirketler tarafından gerçekleştirileceğini belirterek, “Türk şirketler inşaat konusunda çok yetkin. Dolayısıyla proje inşaatının yüzde 90’ı Türk inşaat firmaları tarafından yapılacak” dedi.

 

Devamı


 

07.09.2015

 

Türkiye-Rusya Yuvarlak Masa Toplantısı’na “Akkuyu NGS” damgası


G- 20 (Gelişmiş 20 Ülke) bünyesinde çalışan B-20 (Business – 20) Türkiye Konferansı 3-6 Eylül tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirildi. Konferans kapsamında düzenlenen “Türkiye-Rusya Yuvarlak Masa Toplantısı”nda, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi’nin iki ülke ilişkilerine yaptığı olumlu etkiye vurgu yapıldı. 

 

Devamı


 

07.09.2015

 

Akkuyu NGS’nin deniz yapıları inşası hızla devam ediyor


Mersin'de kurulacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ilk aşaması olan deniz yapılarının inşasına ilişkin çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 

 

Devamı


 

02.09.2015

 

Tatili biten MEPhI’nin Türk öğrencileri Rusya’ya döndü


Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili eğitim programı çerçevesinde Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde eğitim gören Türk öğrenciler için yeni eğitim yılı başladı.

 

Devamı


 

25.08.2015

 

Türk tedarikçiler dünya genelindeki yatırımlardan pay alabilir


 Akkuyu Nükleer A.Ş Mersin Bilgilendirme Merkezi Yöneticisi Eyüp Lütfi Sarıcı, Akkuyu NGS’de faaliyet gösterecek Türk tedarikçilerin Rusya’nın dünya genelindeki yatırımlarından da pay alabileceğine dikkat çekti. 

 

Devamı


 

25.08.2015

 

MEPhl’de okuyan Türk öğrenciler, İTÜ’deki araştırma reaktörünü inceledi


Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) nükleer mühendislik eğitimi alan ve yaz tatili nedeniyle Türkiye’de bulunan öğrenciler, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) bulunan TRIGA Mark-II Reaktörü’ne teknik bir gezi gerçekleştirdiler. 

 

Devamı


 

20.08.2015

 

Türk öğrenciler “MEPhI – Kullanım Kılavuzu” interaktif yarışma programına katılacaklar


Akkuyu NGS için uzmanların hazırlanması programı kapsamında Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler, “MEPhI – Kullanım Kılavuzu” interaktif yarışma programına katılacaklar. 

 

Devamı


 

10.08.2015

 

Türkiye’den gelen çocuklar Moskova’daki tiyatro meydanında gösteri yapacaklar


Rosatom’un “Nuclear Kids 2015” projesi kapsamında hazırlanan “Rezerford’a Sor” müzikalinin galası Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılacak.

 

Devamı


 

15.05.2015

 

Rosatom ve Akkuyu Nükleer Ürdün’deki Uluslararası Enerji Zirvesi’ne katılacak


Ürdün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından başkent Amman’da düzenlenen farklı ülkelerden 300’ün üzerinde  büyük enerji şirketinin katılacağı Uluslararası Enerji Zirvesi başlıyor.

 

Devamı


 

14.04.2015

 

Akkuyu’da ilk temel törenle atıldı


Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) kapsamında, Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları İnşaatı için düzenlenen Temel Atma Töreni, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom Genel Müdürü Sergey Kirienko, Mersin Valisi Özdemir Çakacak ve Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov’un katılımıyla Akkuyu’da gerçekleştirildi. Törende ayrıca, tarafların projenin geleceğine yönelik hedefleri ve niyetlerinin bulunduğu mektuplar gümüş bir kapsül ile granit kayanın içinde yerleştirildi.

 

Devamı


 

13.04.2015

 

Nükleer Enerji eğitiminde Türk ve Rus işbiriliği


Türkiye’nin ilk nükleer santralini yapacak olan Akkuyu Nükleer’in katkıları ile Ankara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Hacettepe Üniversiteleri ile Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi MEPhI arasında ayrı ayrı olarak ortak eğitim programları geliştirilmesi, bilim insanlarının değişiminin sağlanması ve bilimsel bilgi alışverişine imkân tanıyacak "Bilimsel Eğitimsel ve Sosyal İşbirliği Anlaşmaları" imzalandı.

 

Devamı


 

06.02.2015

 

Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın Viyana’daki toplantısında Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ni anlattı


Merkezi Viyana’da bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), 2006’dan bu yana her sene düzenlediği nükleer enerji alt yapısının geliştirilmesi konulu teknik toplantı için nükleer enerji sektör temsilcilerini bu yıl da bir araya getirdi. Toplantıya nükleer enerji sektörünü geliştirmekte olan ve nükleer enerjiyi kendi enerji sistemine entegre etmeye başlayan 73 ülke temsilcisi katıldı.

 

Devamı


 

 30.01.2015

 

Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Mersin Üniversitesi’ne Nükleer ile ilgili bölümler açabileceklerini açıkladı.


Akkuyu Nükleer A.Ş Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel, Mersin Üniversitesi Rektörü Ahmet Çamsarı’nın göreve başlaması neden ile hayırlı olsun ziyaretinden bulundu.

 

Devamı


 

16.01.2015

 

Türk öğrencileri MEPhI Üniversitesi’nde vizeleri verip final sınavlarına hazırlanıyorlar.


“Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü (MEPhI)” Rus Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde nükleer ana bilim dallarında öğrenim gören 1., 2. ve 3. sınıf Türk öğrenciler başarıyla vizeleri verip final sınavlarına hazırlanıyorlar.

 

 Devamı


 

02.11.2014

 

Putin-Erdoğan Zirvesi`nde en önemli gündem maddelerinden biri de Akkuyu oldu


Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi de gündeme geldi.

 

Devamı


 

01.12.2014

 

Akkuyu NGS Projesi ÇED Raporu onaylandı


Akkuyu Nükleer A.Ş tarafından hazırlanan ve İnceleme-Değerlendirme Komisyonu üyelerinden (kamu kurum ve kuruluşları ile üniversiteler) gelen görüşler doğrultusunda nihai hale getirilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu onaylandı.

 

Devamı


 

27.11.2014

 

Türk nükleer öğrencinin madalya başarısı


Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde (MEPhI) nükleer mühendislik eğitimi alan Emre Taşarkuyu,  Dünya Unifight (Evrensel Dövüş) Şampiyonası’nda madalya kazandı.

 

Devamı


 

20.11.2014

 

Çek Heyeti Akkuyu’yu ziyaret etti


Çek Cumhuriyeti’nden gelen heyet, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ne ilişkin çalışmaları yerinde inceledi.

 

Devamı


 

04.11.2014

 

Akkuyu'ya en üst düzeyde güvenlik


Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali için özel güvenlik sistemi geliştirildi.

 

Devamı


 

04.11.2014

 

Tekirdağlı sanayiciler nükleer teknolojiyi yerinde gördü


Türkiye’nin ilk nükleer santralinde tedarikçiliğine hazırlanan Tekirdağlı sanayiciler, Akkuyu’nun referans santrali olan Rusya’daki Novovorenej Nükleer Santralini ziyaret etti ve bilgi aldı.

 

Devamı


 

29.10.2014

 

Akkuyu Nükleer, cumhuriyet coşkusuna ortak oldu


Akkuyu Nükleer A.Ş. Büyükeceli’de düzenlediği Cumhuriyet Bayramı programıyla, öğrencilerin bayram coşkusuna ortak oldu. İlk defa tiyatroyla tanışan minik öğrenciler, büyük mutluluk yaşarken, palyaço gösterileriyle de doyasıya eğlendi.

 

Devamı


 

27.10.2014

 

Mersin Bilgilendirme Merkezi`nden ziyaretçi rekoru


Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi, her geçen gün artan ziyaretçi sayısıyla rekora imza attı.

 

Devamı


 

10.10.2014

 

Bakan Yıldız nükleer mühendislik öğrencileri ile buluştu


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Moskova’daki Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde (MEPhI) nükleer mühendislik eğitimi almaya hak kazanan 83 öğrenciyi törenle Rusya’ya uğurladı.

 

Devamı


 

10.10.2014

 

MEPhI`ye gidecek 3. dönem öğrencileri için kokteyl düzenlendi


Akkuyu Nükleer A.Ş Genel Müdürü Fuad Akhundov, Moskova MEPhI Üniversitesi’nde nükleer mühendislik eğitimi almaya hak kazanan 83 öğrenciyi verilen bir kokteyl ile Rusya’ya uğurladı.

 

Devamı


 

01.10.2014

 

Akkuyu Proje Şirketi unvanını “Akkuyu Nükleer A.Ş” olarak değiştirdi


Türkiye’nin ilk nükleer santralini hayata geçirecek olan proje şirketi ticaret unvanı değişikliğine gitti. Şirket “Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş” olan unvanını “Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi” olarak değiştirdi.

 

Devamı


 

22.09.2014

 

Akkuyu NGS tedarikçi olmak isteyen Trakyalı sanayicileri bilgilendirdi


Nükleer Santrallarda tedarikçi olmak isteyen Trakyalı Sanayiciler bilgilendirildi. Tekirdağ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER) tarafından organize edilen toplantıda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş yetkilileri, yerli tedarikçileri bilgilendirdi ve sorularını cevaplandırdı.

 

Devamı


 

19.09.2014

 

İTÜ BM Müdürü Lüle, Mersin BM’yi ziyaret etti


İstanbul Nükleer Enerji Bilgilendirme Merkezi Müdürü Senem Şentürk Lüle, Akkuyu NGS Mersin Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti.

 

Devamı


 

16.09.2014

 

Akkuyu NGS Büyükeceli`de çocukların ilk gün heyecanına ortak oldu


Akkuyu NGS A.Ş, 2014-2015 eğitim-öğretim döneminin ilk gününde Büyükeceli İlköğretim Okulu’nda öğrenciler ile birlikteydi.

 

Devamı


  

10.09.2014

 

Novikov: “Nuckids Projesi`ni Türkiye`de de hayata geçirmeyi planlıyoruz”


Rosatom’un uluslararası kültür ve sanat projesi ‘NucKids’ nükleer enerji alanında faaliyet gösteren ülkelerin çocuklarını buluşturuyor.

 

Devamı


 

01.09.2014

 

Akkuyu NGS Gülnar`ın festival coşkusuna ortak oldu


Türkiye’nin ilk nükleer güç santralini Mersin’in Gülnar İlçesinde yapacak olan Akkuyu NGS A.Ş. Gülnarlıları festivalde de yalnız bırakmadı.

 

Devamı


 

18.08.2014

 

Rusya`nın başkenti Moskova`da Türkiye`den giden çocukların da katılımı ile düzenlenen “NucKids 2014 Uluslararası Yaratıcılık Projesi” çerçevesinde bir müzikal hazırlandı


Moskova’da düzenlenen 6. Uluslararası Çocuk Yaratıcılığı Projesi “NuclearKids” çerçevesinde sahnelenen “Çocukluk Labirentleri” isimli müzikalin  gala gösterisi başarılı bir şekilde gerçekleşti.

 

Devamı


 

 

18.07.2014

 

Akkuyu iftar sofralarında 2 bin kişi buluştu


Akkuyu Elektrik Üretim A.Ş tarafından Gülnar ve Büyükeceli’de düzenlenen iftar programlarında 2 bine yakın kişi bir araya geldi.

 

Devamı


 

 11.07.2014

 

Akkuyu NGS A.Ş yerli tedarikçilerle bir araya geldi


Geniş katılımlı toplantının Eylül ayında yapılması planlanıyor. Satın alma prosedürlerinin Türk mevzuatı ile uyumlu hale getirilmesi için de çalışma başlatıldı.

 

Devamı


 

04.07.2014

 

Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov Mersin ili yöneticilerine ziyarette bulundu


Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov Mersin Vali Yardımcısı Emin Sait Karahaliloğlu ve Silifke Kaymakamı Fatih Damatlar’ı makamında ziyaret etti.

 

Devamı


 

03.07.2014

 

Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov Mersin Ekonomi Platformu üyeleri ile iftar yemeğinde buluştu


Mersin’de bir dizi temaslarda bulunan Akkuyu NGS Genel Müdürü Fuad Akhundov, 23 işadamı derneğinin üyesi olduğu Mersin Ekonomi Platformu’na (MEP) bağlı derneklerin yönetim kurulu üyeleri ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

 

Devamı


 

03.07.2014

 

Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdürü Fuad Akhundov Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz`ı ziyaret etti


Akkuyu NGS Genel Müdürü Fuad Akhundov, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı makamında ziyaret etti. 

 

Devamı


 

17.06.2014

 

ATOMEXPO-2014 Uluslararası Nükleer Enerji Forumu’nda AKKUYU NGS A.Ş. kendi standı ile yer aldı


Moskova’da düzenlenen “ATOMEXPO-2014” Uluslararası Nükleer Enerji Forumu tüm dünyanın nükleer teknoloji devlerini bir araya getirdi.

 

Devamı


 

06.06.2014

 

Fantastica birincileri ödüllerini Rusya`da aldı


Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ‘’Fantastica 2014’’ yarışmasında, 6 kategoride birinci olarak Rusya seyahati kazanan Mersinli yarışmacılar, Udomlya kentinde düzenlenen törende ödüllerini aldı.

 

Devamı


 

04.06.2014

 

Nükleerin devleri Moskova`da buluşuyor


Nükleer enerji sektörünün karar vericileri, 9-11 Haziran 2014’te Rusya’nın Başkenti Moskova’da düzenlenecek Atomexpo 2014’te bir araya geliyor.

 

Devamı


 

31.05.2014

 

Nükleer Santraller Zirvesi İstanbul`da yapıldı


Türkiye’de ilk kez yapılan Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi akademisyen, uzman, gazeteci, bürokrat ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirdi.

 

Devamı


 

28.05.2014

 

Nükleer mühendislik yarışı sonuçlandı


Türkiye ile Rusya arasında imzalanan hükümetlerarası anlaşma kapsamında Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından iş garantili nükleer mühendislik eğitimi için Moskova MEPhI Üniversitesi’ne gönderilecek 100 öğrencinin seçimi tamamlandı.

 

Devamı


 

 27.05.2014

 

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Akkuyu NGS A.Ş’nin Ankara Ofisi’ni denetledi


Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Akkuyu NGS A.Ş. Ankara Ofisi’nde kalite yönetim denetimi gerçekleştirdi. TAEK’in “Nükleer Tesislerin Güvenliği için Kalite Yönetimi” Yönetmeliği’ne göre, nükleer sektörde denetim ve teftişlerin düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekiyor.

 

Devamı


 

12.05.2014

 

Akkuyu NGS A.Ş, MÜSİAD`ın düzenlediği nükleer enerji panelinin konuğu oldu


Akkuyu NGS A.Ş, MÜSİAD’ın düzenlediği nükleer enerji panelinin konuğu oldu. İşadamları nükleer enerjinin gerekliliğine vurgu yaparken, diğer katılımcılar Türkiye’deki nükleer santral projeleri ve konunun bilimsel boyutunu anlattılar.

 

Devamı


 

12.05.2014

 

Niğde Üniversitesi öğrencilerine nükleer enerji anlatıldı


Niğde Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Nükleer Fizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefa Ertürk, “Bizim kendimize şu soruyu sormamız lazım, ‘gelişmiş ülkelerin hemen hemen hepsi böyle bir enerji üretim sistemini kullanıyorsa, gelişmiş olmak istiyorsak biz neden kullanmayalım.’ 

 

Devamı


 

06.05.2014

 

2. Akkuyu Liselerarası Fizik Yarışması sonuçlandı


Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş’nin  “Mersinli Genç Fizikçiler Yarışıyor” sloganıyla düzenlediği  2. Liselerarası Fizik Yarışması sona erdi. Yarışmayı birinci olan Eyüp Aygar Fen Lisesi kazandı.

 

Devamı


 

01.05.2014

 

Mersin Üniversitesi öğrencilerine nükleer enerji anlatıldı


Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şule Ergün, kısıtlı, verimsiz ve pahalı kaynakların kullanımı temeline dayandırılmış enerji politikalarının ülkeleri yarı yolda bırakacağını belirterek, yüksek verimlilik sağlayan nükleer enerji santrallerinin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Devamı


 

30.04.2014

 

Fantastica geleceğe ışık tutuyor


Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen  ‘’Fantastica 2014’’ yarışmasına Gülnarlılar büyük ilgi gösterdi.

 

Devamı


 

28.04.2014

 

Akkuyu NGS İstanbul ICCI 2014 20. Uluslararası Enerji Fuarı’nda


İstanbul’da 24 – 26 Nisan 2014 tarihleri arasında düzenlenen ICCI 2014 20. Uluslararası Enerji Fuarı ve Konferansına, Rusya Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un bünyesinde faaliyet gösteren şirketler de katıldı.

 

Devamı


 

24.04.2014

 

Ekonomi Muhabirleri Derneği`nden Akkuyu NGS`ye teşekkür plaketi


Ekonomi Muhabirleri Derneği’nce her yıl düzenlenen Altın Kalem Ekonomi Basını Başarı Ödülleri, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katılımıyla Ankara Rixos Otel’de düzenlenen törende sahiplerini buldu. 

 

Devamı


 

23.04.2014

 

Akkuyu NGS, Fantastica ödülleri ile 23 Nisan coşkusunu paylaştı


Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından Mersin’in Gülnar ilçesinde “Çocuklarımızın Aydınlık Geleceği İçin Enerjimiz Var!” sloganıyla düzenlenen “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” etkinliği coşkuyla kutlandı.

 

Devamı


 

22.04.2014

 

Akkuyu NGS A.Ş, Kocaeli Sanayi Odası’nın konuğuydu


Kocaeli Sanayi Odası tarafından, “Nükleer Enerji Endüstrisinin Yerlileştirilmesi’’ adıyla düzenlenen toplantı, sanayici ve iş adamlarının büyük ilgisini çekti.

 

Devamı


 

21.04.2014

 

İstanbul`da Uluslararası Nükleer Enerji Kongresi düzenlendi


İstanbul’da düzenlenen “Turkey-MENANuclearIndustryCongress 2014” konulu uluslararası kongreye İngiltere, Ürdün,  İran, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Rusya,  Fransa, Türkiye ve diğer ülkelerden 150’yi aşkın nükleer enerji uzmanı katıldı.

 

Devamı


 

21.04.2014

 

Akkuyu NGS yöneticileri Fırat Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi


Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü ve Enerji Öğrenci Topluluğu’nun davetlisi olarak Elazığ’a giden Akkuyu NGS Elektirik Üretim A.Ş. yöneticileri, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi’nin teknik ve ekonomik boyutları ile nükleer enerji konusunda merak edilenler” konulu bir konferans verdi.

 

Devamı


 

21.04.2014

 

Mersinli genç fizikçiler yarışıyor


Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından düzenlenen, 2. Liselerarası Fizik Bilgi Yarışması,  5-6 Mayıs 20114 tarihinde iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek.

 

Devamı


 

21.04.2014

 

Japon devlet televizyonu NHK, Akkuyu NGS projesini konu alan belgesel çekimi yaptı


‘NHK Special’ adında, ekonomisi gelişmekte olan dünya ülkelerinin enerji kaynaklarına ilişkin belgesel hazırlayan Japon devlet televizyonu NHK, Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından 20 milyar dolarlık yatırımla Büyükeceli beldesinde yapılması planlanan Akkuyu NGS projesini konu aldı.

 

Devamı


 

21.04.2014

 

Nükleer mühendislik sınavı hafta sonu yapıldı


Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Moskova MEPhI’de iş garantili ve burslu nükleer mühendislik eğitimi için başvuran öğrencilerin yazılı sınavı 19 Nisan Cumartesi günü yapıldı.

 

Devamı


 

16.04.2014

 

Rosatom, nükleer endüstrinin 60. yılını Ankara’da kutladı


Rusya’nın nükleer enerji devi Rosatom, dünyada nükleer endüstrinin kuruluşunun 60. Yılı dolayısıyla Rus Bilim ve Kültür Merkezi’nde bir fotoğraf sergisi düzenledi.

 

Devamı


  

14.04.2014

 

Fantastica’da kazananlar belli oldu


Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ve kategori birincilerinin Rusya gezisine hak kazandığı yarışmada dereceye girenler açıklandı.

 

Devamı


 

14.04.2014

 

Akkuyu NGS A.Ş. Aydıncık`ta balık tutma yarışması düzenledi


Mersin’de, Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından bu yıl 2’incisi düzenlenen “Akkuyu Olta Balıkçılığı Yarışması” çekişmeli geçti. Toplamda 47 kilogram balığın yakalandığı yarışmada dereceye giren ilk 3 kişi Rusya’nın Udomlya şehrindeki Kalinin NGS’nin soğutma göletinde düzenlenen “Rusya Balık Tutma Şampiyonası”na katılmaya hak kazandı.

 

Devamı


 

12.04.2014

 

Akkuyu NGS A.Ş.`nin “Fantastica 2014” yarışması rekor katılımla tamamlandı


Mersin’de, Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından “Gelecek İçin Enerjimiz Var” sloganıyla bu yıl 3’üncüsü düzenlenen “Fantastica 2014” yarışmasında dereceye girenler Gülnar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi konferans salonunda çalışmaları değerlendiren jüri üyeleri tarafından belirlendi.

 

Devamı


 

10.04.2014

 

İmece gazetesi’nden Akkuyu NGS A.Ş. Bilgilendirme Merkezi’ne ziyaret


Mersin’de günlük yayımlanan İmece Gazetesi’nin imtiyaz sahibi Nazmi Akdağ ile gazete çalışanları, Akkuyu NGS A.Ş. Mersin Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti.

 

Devamı


  

10.04.2014

 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı`nın teknik toplantısında Akkuyu NGS Projesi ile ilgili sunum yapıldı


Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Rusya’nın Obninsk şehrinde “Yeni nükleer enerji programları: konusunda uzman işveren olmak” konulu bir teknik toplantı düzenleniyor. Toplantıya nükleer enerji sektörünü aktif olarak geliştiren ülkeler katılıyor.

 

Devamı


 

08.04.2014

 

Rusya`da iş garantili üniversite eğitimine başvuru için son üç gün


Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Moskova MEPhI’de iş garantili ve burslu nükleer mühendislik eğitimi için başvurular, 11 Nisan Cuma günü sona eriyor.

 

Devamı


 

07.04.2014

 

Akkuyu NGS A.Ş., Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın teknik toplantısına katılacak


Rosatom Merkezi Sürekli Eğitim Enstitüsü’nde Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) “Yeni Nükleer Enerji Programları: Yetkin İşveren”    konulu teknik bir toplantı düzenliyor. Toplantı katılımcıları arasında; Rusya Devlet Nükleer Şirketi Rosatom, JSC Consern Rosenergoatom, JSC Rusatom Overseas (Rosatom’a bağlı şirketler) ve UAEA uzmanları yer alacak.

 

Devamı


  

07.04.2014

 

Akkuyu NGS A.Ş, revize ÇED Raporu’nu Çevre Bakanlığı’na sundu


Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş, komisyon üyelerinden (kamu kurum ve kuruluşları ile üniversiteler) gelen görüş ve öneriler doğrultusunda revize edilen Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu’nu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu.

 

Devamı


 

04.04.2014

 

Nükleer fizik eğitimi alan Türk öğrenciler boş zamanlarını müzikle değerlendiriyor


Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPHI’nin Nükleer Enerji Enstitüsü’nde öğrenim gören Türk öğrenciler boş zamanlarında müzikle ilgileniyor. 

 

Devamı


 

02.04.2014

 

Akkuyu NGS A.Ş, enerji sektörüne yönelik sözleşmeler ile ilgili olarak Moskova’da düzenlenen konferansa katıldı


Akkuyu NGS A.Ş Moskova Temsilcilik Müdürü Oleg Titov ve Akkuyu NGS A.Ş Hukuki ve Kurumsal İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlya Smirnov , Moskova’da düzenlenen “Enerji sektörü projelerine yönelik sözleşmeler” konulu konferansa katıldı.

 

Devamı


 

31.03.2014

 

Akkuyu NGS A.Ş’den öğretmenlere bilgilendirme


Akkuyu NGS A.Ş, Mersin’in Gülnar İlçesi’nde görev yapan öğretmenlere yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) ve nükleer teknoloji hakkında detaylı bir bilgilendirme yapıldı.

 

Devamı


 

26.03.2014

 

Nükleer enerjinin gerekliliği  “NewGen- Geleceğin Enerjisi” Uluslararası Forumu`nun gündemine damgasını vurdu


“NewGen – Geleceğin Enerjisi” Forumu’nun açılışı Moskova’da yapıldı. Forum, nükleer enerji sektörünün yanı sıra ilerici çözümlerin büyük çaplı şirketlerde uygulanması ile kazanılan tecrübeler dahil olmak üzere uluslararası enerji sisteminin yenilikçi gelişimini yansıtan bir tartışma platformu şeklinde değerlendiriliyor.

 

Devamı


 

26.03.2014

 

Orman haftası Büyükeceli’de coşkuyla kutlandı


Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli beldesinde “Genç Fidanlar İçin Enerjimiz Var!” sloganıyla düzenlenen “Orman Haftası” etkinliği coşkuyla kutlandı.

 

Devamı


 

24.03.2014

 

İTÜ İstanbul Nükleer Enerji Bilgilendirme Merkezi’nin teknik açılışı yapıldı


Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un yurtdışında gerçekleştirdiği dördüncü Nükleer Enerji Bilgilendirme Merkezi’nin teknik açılışı, 24 Mart 2014 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kampüsü’nde yapıldı.

 

Devamı


 

17.03.2014

 

Akkuyu NGS A.Ş., ‘’Fantastica Yarışması’’ ile Gülnar ve çevresinde yaşayan yetenekleri Rusya`ya davet ediyor 

 

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ‘’Fantastica 2014’’ yarışmasında 5 ayrı kategoride 20 ödül sahiplerini bulacak. Yarışma, ‘’Resim’’, ‘’Aplike’’, ‘’Maket’’, ‘’Heykel’’ ve ‘’Grafik Tasarım’’ kategorilerinde yapılacak.

 

Devamı


 

13.03.2014

 

Akkuyu NGS A.Ş yönetiminde değişiklik


Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdürü Alexander Superfin, Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un yurtdışı yatırımlarını yöneten Rosatom Overseas A.Ş’nin Kuzey Amerika’dan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

 

Devamı


 

10.03.2014

 

Kadınlara güç verecek enerjimiz var


Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Mersin’in Gülnar ilçesinde “Kadınlarımıza güç verecek enerjimiz var!” sloganıyla düzenlenen “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinliği renkli görüntülere sahne oldu.

 

Devamı


 

06.03.2014

 

Mersin Time Gazetesi yazarlarından Akkuyu NGS A.Ş Bilgilendirme Merkezi’ne ziyaret


Mersin basınına 4 ay önce katılan haftalık Mersin Time Gazetesi’nin yazarları ve imtiyaz sahibi Akkuyu NGS A.Ş Mersin Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti.

 

Devamı


 

06.03.2014

 

İnşaat mühendisi adaylarına nükleer santral dersi


Gazi Üniversitesi Yapı Topluluğu tarafından (GÜYAP) Mühendislik Fakültesi’nde düzenlenen ve üç gün süren buluşmanın bir bölümü de nükleer enerjiye ayrıldı.

 

Devamı


  

03.03.2014

 

Akkuyu NGS inşaatının yüzde 80’inde Türk firmalar görev alacak


Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş  yetkilileri, Mersin Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu üyelerinin, nükleer santral projesinin inşaat, ihale süreçleri ve katılım şartları hakkındaki tüm sorularını yanıtladı.

 

Devamı


 

28.02.2014

 

Türk öğrenciler, nükleer santrali ziyaret etti


MEPhI Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Nükleer Enerjisi Enstitüsü’nün 1. Sınıfına devam eden Türk öğrenciler,  Rusya'nın Tver kentinde kurulu Kalinin Nükleer Güç Santralini ziyaret etti.

 

Devamı


 

25.02.2014

 

Rusya’da nükleer mühendislik eğitimi için süreç başladı


Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik Üretim A.Ş, bu yıl da Türkiye’den 100 öğrenciyi iş garantili ve burslu eğitim almaları için dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Moskova MEPhI Üniversitesi’ne gönderme kararı aldı.

 

Devamı


  

21.02.2014

 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Ankara’da


Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Nükleer Enerji Bölümü Başkanı Alexander Bychkov, Türkiye’nin nükleer enerjiye ilişkin kurumsal altyapısı ile ilgili çalışmaları taraflarla görüştü.

 

Devamı


 

12.02.2014

 

Mersin ST Platformu Başkan ve Üyeleri, Akkuyu NGS Bilgilendirme Merkezi`ni ziyaret etti


Bazı sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesiyle oluşturulan Mersin Sivil Toplum Platformu Derneği’nin Başkanı Sertaç Berber ve beraberindeki üyeler, Akkuyu NGS Projesi hakkında bilgi almak için Akkuyu Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti.

 

Devamı


 

09.02.2014

 

Türk öğrenciler, Genç Profesyoneller Yarışması TEMP-2014`e katılacak


Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhİ’de eğitim gören Türk öğrenciler, Genç Profesyoneller Yarışması’na (TEMP-2014) katılacak. Yarışma,  Rosatom ve Rosatom Kurumsal Akademisi tarafından düzenleniyor.

 

Devamı


 

07.02.2014

 

Mersinli Hentbolculardan Akkuyu`ya ziyaret


Antrenör Osman Özoğlu’nun yönetimindeki Mersin Hentbol A Takımı oyuncuları  Mersin Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret ederek,  proje ve nükleer enerji hakkında bilgi aldı.

 

Devamı


 

03.02.2014

 

Türkiye, nükleer enerji altyapısının oluşturulması doğrultusunda Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile görüşmelere devam ediyor


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) temsilcilerinin de katıldığı bir seminer düzenlendi. Etkinliğin ana hedefi, kullanılmış nükleer yakıt (KNY) ve radyoaktif atık (RAA) yönetimi konusunda Türkiye’de bir strateji oluşturulması için metodolojik desteğin sağlanması olarak belirlendi.

 

Devamı


 

28.01.2014

 

MEPHI Üniversitesi`nde eğitim gören Türk öğrenciler Öğrenci Günü`nü kutladı


Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPHI’de eğitim gören Türk öğrenciler Rusya’da geleneksel olarak 25 Ocak tarihinde kutlanan Öğrenci Günü kutlamalarına katıldı.

 

Devamı


 

25.01.2014

 

Akkuyu NGS’den Büyükeceli öğrencilerine karne hediyesi


Akkuyu NGS A.Ş,  Büyükeceli İlköğretim Okulu öğrencilerini karne töreninde yalnız bırakmadı. Akkuyu NGS A.Ş. yöneticileri, 2013-2014 eğitim-öğretim döneminin ilk yarısını tamamlayan Büyükeceli İlköğretim Okulu öğrencilerinin karne coşkusuna ortak oldu.

 

Devamı


 

22.01.2014

 

Putin’den Türk öğrencilerin de eğitim gördüğü MEPhI’ye ziyaret


Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’den gelen öğrencilerin de eğitim gördüğü MEPhİ Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’ni ziyaret etti. Rusya Lideri’nin bir araya geldiği öğrenciler arasında Türk Nükleer Mühendislik öğrencisi Gökçehan Tosun da yer aldı.

 

Devamı


 

23.12.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş’den Eğitim-Bir-Sen’li öğretmenlere bilgilendirme


Eğitim-Bir Sendikası’na bağlı eğitimcilerden Akkuyu NGS Projesi’ne destek geldi. Sendika’nın Mersin Şube Başkanı Abdullah Çelik, “Akkuyu’da yapılacak olan Türkiye’nin ilk nükleer santralinin bu ülke için ne kadar anlamlı olduğunu biliyoruz ve yapılmasını destekliyoruz” diye konuştu.

 

Devamı


 

20.12.2013

 

İSO nükleer enerji için sanayicileri bir araya getirdi


Nükleer enerji endüstrisine yerli sanayinin katılımı için ilk önemli toplantı İstanbul Sanayi Odası tarafından gerçekleştirildi. Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert, “Türkiye’deki nükleer santral projelerine bakınca 66 milyar dolarlık bir ekonomiden bahsediyoruz.

 

Devamı


 

17.12.2013

 

Doğu Akdeniz`de Enerji Güvenliği Kongresi’nde nükleer enerji ve Akkuyu NGS Projesi masaya yatırıldı


Mersin’de gerçekleşen Uluslararası Doğu Akdeniz’de Enerji Güvenliği Kongresi’nde Nükleer Enerji özel oturumu yapıldı. Oturumda Rusatom Overseas, Akkuyu NGS A.Ş, Enerji Bakanlığı yöneticileri ve akademisyenler hazır bulundu.

 

Devamı


 

14.12.2013

 

Uluslararası Doğu Akdeniz’de Enerji Güvenliği Kongresi başladı, Nükleer Enerji ve Yaşam Sergisi açıldı


Mersin, Uluslararası Doğu Akdeniz’de Enerji Güvenliği Kongresi’ne evsahipliği yaptı. Sponsorları arasında Akkuyu NGS A.Ş ve Rosatom’un bulunduğu kongrenin ilk gününde açılış konuşmaları yapıldı.

 

Devamı


 

10.12.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş’den iddialara cevap


Akkuyu Nükleer Güç Santrali Sahası’nda ÇED Raporu alınmadan inşaat çalışmalarının sürdüğü yönündeki iddialar ve Rapor içeriğine ilişkin gündeme getirilen suçlamalar asılsızdır ve gerçeği yansıtmamaktadır.

 

Devamı


 

09.12.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş`den Gülnarspor`a destek


Akkuyu NGS A.Ş, Gülnarspor’a destek olmak için kolları sıvadı. Gülnarspor Teknik sorumlu İsmail Uzun: “Gülnarspor çok yeni bir kulüp olmasına rağmen güzel bir ortam oluştu. Akkuyu NGS’den bize yapılan desteğe çok teşekkür ediyoruz.

 

Devamı


 

09.12.2013

 

Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom, tüm dünyada çalıştığı PR ajanslarının temsilcilerini bir araya getirerek yıllık değerlendirme toplantısı düzenledi


Arjantin, Bulgaristan, Brezilya, Macaristan, Vietnam, Almanya, Hindistan, Çin, Letonya, Slovakya, ABD, Türkiye, Ukrayna, Fransa, Çek Cumhuriyeti ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nden davet edilen halkla ilişkiler uzmanlarının katılımı ile düzenlenen toplantılar çok yoğun bir gündem ve sıcak bir ortamda geçti.

 

Devamı


 

27.11.2013

 

Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü`nden Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi`ne ziyaret


Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden 60 öğrenci, Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevzat Külcü ve akademisyen Doç.Dr. Göktürk Avşar Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti.

 

Devamı


 

26.11.2013

 

İstanbul nükleer enerji sektörünün devlerini ağırladı


İstanbul nükleer enerji sektörünün devlerini ağırladı. Enerji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Murat Mercan "Kanun koyucular olarak, nükleere olumlu bakılmasını sağlamalıyız" dedi.

 

Devamı


 

22.11.2013

 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu işbirliğinde bölgesel eğitim toplantısını Ankara’da gerçekleştirdi


Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Türkiye Atom Enerjisi Kurumu işbirliğinde önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Akkuyu NGS A.Ş’nin ev sahipliğinde gerçekleşen bölgesel eğitim toplantısı 4 gün sürdü.

 

Devamı


 

15.11.2013

 

Türk öğrenciler, hobileri sayesinde Rusya’ya uyum sürecini kolay atlatıyor


Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhI’ye bağlı Obninsk Nükleer Enerji Enstitüsü’nde (INPE NRNU MEPhI) eğitim görmek üzere Rusya’ya gelen üçüncü öğrenci grubu  yurttaki hayatlarına şimdiden uyum sağladılar.

 

Devamı


  

14.11.2013

 

Mersinli turizmcilere Akkuyu NGS Projesi hakkında bilgilendirme yapıldı


Akkuyu NGS A.Ş Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel, Mersin Turizm İşletmeciler Derneği yöneticileri ile bir araya geldi. Akkuyu NGS projesi ile ilgili bir sunum yapan Üzel “Akkuyu’da NGS’nin Mersin için bir şans olduğunu düşünüyorum.

 

Devamı


 

11.11.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş Mersin Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Topluluğu ile buluştu


Akkuyu NGS A.Ş Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel, merkez uzmanları Burcu Zengin ve Zeynep Yarar, Mersin Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Topluluğu Başkanı Nalan Kandırmaz ve öğrenciler ile Mersin Üniversitesi Yerleşkesi’nde görüştü.

 

Devamı


 

11.11.2013

 

Silifke Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği Akkuyu NGS Projesi için bir araya geldi


Silifke Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (SASİAD) daveti üzerine Silifke Anafen Dershanesi Toplantı Salonu’nda Akkuyu NGS Projesi ile ilgili özel bir toplantı düzenlendi. Silifke ve civar beldelerde inşaat sektöründe faaliyet gösteren SASİAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Toygar ve Yönetim Kurulu üyesi Habib Özmen başkanlığındaki heyette 25 adet dernek üyesi iş adamı yer aldı.

 

Devamı


 

08.11.2013

 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı uzmanlarının Enerji Bakanlığı ile yaptığı toplantıya Akkuyu NGS A.Ş de katıldı


Akkuyu NGS A. Ş., Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) INIR misyonuna (Entegre Nükleer Altyapının Gözden Geçirilmesi) katıldı.

 

Devamı


 

04.11.2013

 

Üniversiteler Mersin Bilgilendirme Merkezi`nde


Mersin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Caner Özdemir, “Nükleer enerji Türkiye için gereklidir” dedi. Mersin Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret eden Enerji Bakanlığı Nükleer Enerji Proje Uygulama Daire Başkanı Necati Yamaç da yapılan çalışmalar ile ilgili memnuniyetini dile getirdi.

 

Devamı


 

28.10.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş, Uluslararası Enerji Kongre’sinde “Akkuyu NGS Projesi ve ÇED Raporu’nun Hazırlanma Süreci” başlıklı bir oturum gerçekleştirdi


Akkuyu NGS A.Ş, Uluslararası Enerji Kongre ve Fuarı’nda “Akkuyu NGS Projesi ve ÇED Raporu’nun Hazırlanma Süreci” başlıklı bir oturum gerçekleştirdi. Akkuyu NGS A.Ş Moskova Teknik Bakım Bölüm Başkanı Valery Vdovin, 2014 yılı Ocak ayında ÇED Pozitif kararının beklendiğini açıkladı.

 

Devamı


 

24.10.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş, Uluslararası Enerji Kongre ve Fuarı`nda


Türkiye’nin enerji sektöründeki en önemli etkinliklerinden biri olan Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı, enerji sektöründeki yerli ve yabancı çok sayıda aktörü bir araya getirdi.

 

Devamı


 

07.10.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş, Gülnarlı yöneticileri sahadaki çalışmalar hakkında bilgilendirdi


Akkuyu NGS A.Ş, nükleer santralin yer aldığı Gülnar ilçesinin kamu yöneticileri ile yerel yöneticilerini bir araya getirerek, Çevresel Etki Değerlendirme Raporu hazırlık çalışmaları hakkında bilgilendirdi.

 

Devamı


 

03.10.2013

 

Enerji Bakanı Taner Yıldız Türk Nükleer Mühendislik öğrencilerini Moskova’ya uğurladı


Akkuyu NGS A.Ş tarafından başlatılan eğitim programı çerçevesinde Rusya’da nükleer mühendislik eğitimi almak üzere bu sene seçilen 78 öğrenci Enerji Bakanı Taner Yıldız tarafından Moskova’ya uğurlandı.

 

Devamı


 

02.10.2013

 

Akkuyu NGS Sahası’na Özel Güvenlik Bölgesi statüsü verildi


Mersin İli, Büyükeceli beldesi, Akkuyu mevkiinde yer alan Akkuyu Nükleer Güç Santrali Sahası’na Özel Güvenlik Bölgesi statüsü verilmiştir. Özel Güvenlik Bölgesi, Genelkurmay Başkanlığı’nın lüzum görmesi veya Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nin veya İçişleri Bakanlığı’nın göreceği lüzum üzerine Genelkurmay Başkanlığı’nın uygun görmesi kaydıyla Bakanlar Kurulu’nca kurulabilir veya kaldırılabilir.

 

Devamı


 

02.10.2013

 

ÇED raporu inceleme değerlendirme komisyon toplantısı yapıldı


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu’nun 1. İnceleme Değerlendirme Komisyon Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

 

Devamı


 

27.09.2013

 

Türkiye’nin önemli üniversitelerinden öğretim üyeleri ve gazeteciler, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin referans santrali olan Novovoronej NGS-2’yi ziyaret etti


İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü Müdürü ve diğer öğretim üyeleri, Mersin Üniversitesi’nin bazı fakültelerinin dekanları, Toros Üniversitesi’nin rektör ve bazı profesörleri, Hacettepe Üniversitesi ve Niğde Üniversitesi öğretim üyeleri ile Türk medyasından bazı temsilcilerin katıldığı kalabalık bir heyet, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin referansı olarak kabul edilen Rusya’daki Novovoronej NGS-2’yi ziyaret etti.

 

Devamı


 

18.09.2013

 

Adana Sanayi Odası ve işadamları Akkuyu NGS Projesi için bir araya geldi


Akkuyu NGS A.Ş, Adana Sanayi Odası (ADASO), Adana Genç İşadamları Derneği ve Refleks Gazetesi işbirliğiyle düzenlenen “Nükleer Santral Yatırımında İş Fırsatları” toplantısının konuğu oldu.

 

Devamı


 

16.09.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş’den eğitime destek


Akkuyu NGS A.Ş, yeni eğitim-öğretim döneminde de Büyükecelili öğrencileri unutmadı. Öğrencilere kırtasiye ve çanta dağıtıldı.

 

Devamı


 

09.09.2013

 

Akkuyu NGS Projesi ÇED Raporu özel formata uygun bulundu


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu’nu ÇED Raporu Özel Formatı’na uygun buldu.

 

Devamı


 

04.09.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın toplantısına katıldı


Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Viyana’daki merkezinde nükleer enerji programı hakkında ulusal ve yerel düzeyde halkı bilgilendirmeye yönelik çalışmalarla ilgili farklı ülke örneklerini bir araya getirdi.

 

Devamı


  

27.08.2013

 

Türk balıkçılar, Rusya’daki nükleer santralin soğutma göletinde yapılan Rusya Balık Tutma Şampiyonasına katıldı


Rusya Nükleer Kamu Şirketi “Rosatom”, Türk balıkçıları Akkuyu NGS heyeti ile birlikte Udomlya şehrindeki (Tver ili) Kalinin NGS'nin soğutma göletinde düzenlenen Rusya Balık Tutma Şampiyonası’nda ağırladı.

 

Devamı


 

27.08.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş, Mersin medyası ile biraraya geldi


Mersin’de ulusal ve yerel medyayı temsil eden 25 kurum Mersin Bilgilendirme Merkezi’nde bir araya geldi. Oldukça yoğun bir katılımın gerçekleştiği bilgilendirme toplantısında gazetecilere Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin “Güvenlik” önlemleri anlatıldı.

 

Devamı


 

19.08.2013

 

Türkiye Sakatlar Derneği, Akkuyu NGS Projesi’ni dinledi


Türkiye’nin en önemli ve etkili sivil toplum kuruluşlarından olan Türkiye Sakatlar Derneği’nin Mersin Şubesi, üyeleriyle birlikte Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti.

 

Devamı


 

19.08.2013

 

İşkur çalışanları Mersin Bilgilendirme Merkezi’nde


Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi, İşkur İl Müdürlüğü çalışanlarını ağırladı. Çalışanlardan gelen soruları cevaplayan merkez uzmanları, Akkuyu NGS Projesi ve nükleer enerji hakkında bilgi verdi.

 

Devamı


 

16.08.2013

 

Macaristan’ın evsahipliği yaptığı Nuckids Projesi muhteşem bir müzikalle kapanış yaptı


Rusya’nın nükleer enerji alanında faaliyet gösteren ülkelerin çocukları ile gerçekleştirdiği uluslararası kültür ve sanat projesi “Nuclear Kids” bu yıl Macaristan’da gerçekleşti. 

 

Devamı


 

31.07.2013

 

Yetenekli Türk Gençleri Uluslararası Sahnelerde Müzikal Severlerin Hayranlığını Kazandı


Bu sene Macaristan’da beşincisi düzenlenen ‘Nuclear Kids’ projesi dünyanın dört bir yanından çocukları bir araya getiriyor. Bu sene ‘Biz’ adlı müzikal, nükleer enerji sektöründe çalışanlarının çocukları tarafından sahneleniyor.

 

Devamı


 

30.07.2013

 

ÇED raporunun değerlendirmesi sürecine ilişkin basın açıklaması


Akkuyu NGS A.Ş. tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu’na ilişkin süreç mevzuat çerçevesinde devam etmektedir.

 

Devamı


 

25.07.2013

 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı uzmanları Ankara`ya geldi


Türkiye’de nükleer altyapının geliştirilmesi kapsamında, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı uzmanları Ankara’ya geldi. Akkuyu NGS A.Ş.  yöneticilerinin de katıldığı toplantıda, nükleer enerji sektörü için insan kaynaklarının geliştirilmesi konusu masaya yatırıldı.

 

Devamı


 

23.07.2013

 

Rusya`da “Nükleer Mühendislik” eğitimi alabilmek için Türk öğrenciler Rusya`ya gönderilecek


Rusya’da “Nükleer Mühendislik” eğitimi alabilmek için girdiği sınavlardan başarılı ile geçen 80 Türk öğrenci mutlu sona ulaştı.

 

Devamı


 

20.07.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş Büyükecelilerle iftarda buluştu


Akkuyu NGS A.Ş., Büyükeceli halkı ile iftarda bir araya geldi. Bu yıl ikincisi düzenlenen iftarda tüm kesimlerden 400’e yakın misafir ağırlandı.

 

Devamı


  

19.07.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş. Mersinde İşkur ile işbirliğine gidiyor


Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Mersin İşkur İl Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Görüşmeden işbirliği kararı çıktı.

 

Devamı


 

19.07.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş.'den Toros Üniversitesine briefing


Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Toros Üniversitesi öğretim üyelerine Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ni anlattı. Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayyar Şen Kasumov ve proje ekibine teşekkür ederek, “Projenin halka doğru anlatılması için üniversite olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

 

Devamı


 

09.07.2013

 

Akkuyu NGS Projesi`ne ilişkin ÇED raporu Çevre Bakanlığı`na sunuldu


Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi’ne ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu,  Akkuyu NGS A.Ş tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu.

 

Devamı


 

08.07.2013

 

Toros Ünivesitesi`nden işbirliği daveti


Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Mersin Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayyar Şen ile bir araya geldi. Şen, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin halka anlatılması için üniversite olarak işbirliğine hazır olduklarını açıkladı.

 

Devamı


 

05.07.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş yöneticileri, Mersin’deki yerel medya kuruluşlarını ziyaret ederek halkın bilgilendirilmesine yönelik yeni eylem planı hakkında bilgi verdi.


Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov başkanlığındaki heyet, Mersin’deki yerel medya kuruluşlarını ziyaret etti. 3 gün süren ziyaret kapsamında Mersin’deki günlük gazete, televizyon ve radyoların yöneticileri ile bir araya gelindi.

 

Devamı


 

01.07.2013

 

Türk Heyeti Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın düzenlediği “21. yüzyılda nükleer enerji” konferansına katıldı


Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından St. Petersburg’da düzenlenen “21. yüzyılda nükleer enerji” konulu 3. konferans tamamlandı.

 

Devamı


 

01.07.2013

 

Nükleer Enerji Konulu Uluslararası Atomexpo - 2013 Forumu’nun Sonuçları Açıklandı


Nükleer enerjinin kalbi Rusya’nın St.  Petersburg şehrinde attı. St. Petersburg aynı anda iki büyük uluslararası etkinliğe ev sahipliği yaptı. Bunlar, 5. Uluslararası Atomexpo-2013 Forumu ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından düzenlenen konferans oldu.

 

Devamı


 

27.06.2013

 

St. Petersburg’da başlayan Uluslararası Atom Enerjisi Konferansı’nda nükleer enerjinin geleceği konuşuluyor


St. Petersburg’da başlayan Uluslararası Atom Enerjisi Konferansı’nda nükleer enerjinin geleceği konuşuluyor. Konferansa Enerji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Murat Mercan Başkanlığındaki Türk heyeti de katılıyor.

 

Devamı


 

27.06.2013

 

Nükleer enerji konulu Uluslararası Atomexpo - 2013 Forumu başladı


Nükleer enerji sektöründeki en büyük toplantılardan biri olan “XXI. Yüzyılda Atom Enerjisi” konulu  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun 3. Uluslararası Bakanlıklar Konferansı’nın öncesinde V. Uluslararası ATOMEXPO-2013 Forumu St. Petersburg’da açıldı.

 

Devamı


 

24.06.2013

 

Enerji Bakanı Taner Yıldız enerji sektörünün geleceği konusunda önemli mesajlar verdi


St. Petersburg’da düzenlenen ve sonuç değerlendirme çalışmaları yıl sonuna kadar devam edecek olan Uluslararası Ekonomi Forumu-2013 sona erdi. Çeşitli ülkelerden katılan heyetlerin arasında Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın başkanlığındaki Türkiye heyeti de vardı.

 

Devamı


  

21.06.2013

 

Türkiye’den resmi bir heyet Belarus Nükleer Güç Santral Saha’sını ziyaret etti


Türk enerji uzmanlarının Belarus Cumhuriyeti’ne ziyareti, Rus Nükleer Kamu Şirketi Rosatom’un çatısı altındaki şirketler ile Türk tarafı arasındaki Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşaat projesine ilişkin işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilirmiştir.

 

Devamı


 

20.06.2013

 

Enerji Bakanı Taner Yıldız Sankt-Peterburg Ekonomi Forumu’nda


Uluslararası Ekonomi Forumu-2013 “Küresel ekonomi olanakları – kararlı adımlar atma zamanı” başlığıyla St. Petersburg’da başladı.

 

Devamı


 

19.06.2013

 

Türk Öğrenciler, dünyanın ilk nükleer güç santralini ziyaret etti


Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi (MEPhI) Nükleer Enerji Enstitüsü’nde eğitim gören Türk öğrenciler dünyanın ilk nükleer güç santralini ziyaret ettiler. Santral, Rusya’nın Kaluga bölgesinde bulunan Obninsk şehrinde  26 Haziran 1954 tarihinde işletmeye alındı.

 

Devamı


 

19.06.2013

 

Ortadoğu ve Kuzey Afrika Nükleer Endüstri Kongresi İstanbul`da yapıldı


Türkiye nükleer teknoloji ile ilgili önemli bir uluslararası kongreye ev sahipliği yaptı. İstanbul’da gerçekleşen MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) Nükleer Endüstri Kongresi’nde nükleer enerjide gelinen son teknolojik gelişmeler masaya yatırıldı.

 

Devamı


 

18.06.2013

 

Türk Heyeti Multi-D Forumuna katıldı


Enerji Bakanlığı temsilcileri Geleneksel Uluslararası Büyük Mühendislik Yapılarının Yaşam Çevrimi Yönetimi ve İşletmeyi Destekleyici Araçlar Forumu’na katıldı. Bu seneki etkinliğin ana konusu, büyük mühendislik yapılarının işletmesine yönelik ortak bir bilgi platformun oluşturulmasıydı.

 

Devamı


 

14.06.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş. karne gününde öğrencilerin yanındaydı


Akkuyu NGS A.Ş, Büyükeceli İlköğretim Okulu öğrencilerini karne töreninde yalnız bırakmadı. Başarılı öğrenciler bisikletle ödüllendirildi. Akkuyu NGS yöneticileri ve çalışanlar, 2012-2013 eğitim-öğretim dönemini bitiren Büyükeceli İlköğretim Okulu öğrencilerinin karne coşkusuna ortak oldu.

 

Devamı


 

11.06.2013

 

Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert, Türk öğrencilerle buluştu


Enerji Bakanlığı üst düzey yöneticileri bu ziyaret sırasında Obninsk şehrinde Milli Nükleer Araştırma Üniversitesi Nükleer Enerjisi Enstitüsü’nde (MEPHİ) eğitim gören Türk öğrenciler ile de bir araya geldi.

 

Devamı


 

05.06.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş, Büyükeceli’deki “Çevre Şenliği” ne destek verdi


Mersin İli Gülnar İlçesi Kaymakamlığı himayesinde Büyükeceli’de 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle “Çevre Şenliği” düzenlendi. Organizasyona Büyükeceli Beldesi’ndeki Akkuyu Sahası’nda nükleer santral yapacak olan Akkuyu NGS A.Ş. de destek verdi.

 

Devamı


  

04.06.2013

 

Türk öğrenciler, nükleer enerji konulu uluslararası resim yarışmasında birincilik kazandı


Yarışmaya Mersin ve Büyükeceli Beldesi’nden katılan çocuklar , “Bugün kurgu yarın gerçek” adlı uluslararası sanat ve eğitim yarışmasının sonuçlarını  öğrenmek üzere geçtiğimiz hafta Rusya’ya gitti. Yarışmayı organize eden Rosenergoatom Şirketi (Kalinin Nükleer Güç Santrali Şubesi) yarışmayı kazanan tüm çocukları ödüllerini vermek üzere Rusya’ya davet eden kuruluş oldu.

 

Devamı


 

27.05.2013

 

Uluslararası resim yarışmasının Türkiye elemesini kazanan çocuklar Rusya’ya gidiyor


Türkiye’nin Mersin ili, Büyükeceli Beldesi’nde bulunan Akkuyu NGS  A.Ş Toplum Bilgilendirme merkezlerinde yaratıcı ve eğitici özellikleri taşıyan “Bugün Bilim Kurgu Yarın ise Gerçek” adı altında gerçekleştirilen uluslararası projenin eleme aşaması sona erdi.

 

Devamı


 

22.05.2013

 

MEPHI Üniversitesi’nde eğitim gören Türk öğrenciler uluslararası futbol turnuvasına katıldılar


Rusya’da eğitim gören Türk öğrenciler, Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPHI”de başta spor turnuvaları olmak üzere pek çok sosyal aktivitenin önemli unsurları haline geldiler. MEPHI Üniversitesi’nde eğitim gören Türk öğrenciler, “Halkların Kardeşliği Kupası”nda kendilerinden söz ettirdiler.

 

Devamı


 

 18.05.2013

 

Stratejik iletişim sempozyumu Mersin Bilgilendirme Merkezi`nde yapıldı


Akkuyu NGS A.Ş Mersin Bilgilendirme Merkezi, “stratejik konuların iletişimi” sempozyumuna ev sahipliği yaptı.  Mersin’deki medya temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ne ilişkin sorular da cevaplandırıldı. 

 

Devamı


 

 13.05.2013

 

Nükleer mühendislik sınavı yapıldı


Akkuyu NGS A.Ş tarafından başlatılan eğitim programında, bu yıl burslu ve iş garantili nükleer enerji uzmanlığı eğitimi alacak Türk öğrencilerin seçimi için yazılı sınav 12 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirildi.

 

Devamı


 

09.05.2013

 

Selçuk Üniversitesi öğrencileri Bilgilendirme Merkezi’nde


Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksek Okulu Ziraat Bölümü öğrencileri Yrd. Doç. Dr. Aşkın Bahar başkanlığında Büyükeceli Toplum Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret ederek, Akkuyu Nükleer Santral Projesi hakkında bilgi aldı.

 

Devamı


 

08.05.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş.`den Gülnar`da fizik yarışması


Akkuyu NGS A.Ş., Mersin’deki lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlediği “Fizik Yarışması”nın ikinci aşamasını Gülnar’da gerçekleştirdi. Gülnar Fizik Yarışması’nın birincisi Gülnar Anadolu Lisesi oldu. 

 

Devamı


 

01.05.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş. Mersinde fizik yarışması düzenledi


Akkuyu NGS A.Ş., Mersin’de eğitim gören lise öğrencilerine yönelik olarak “Fizik Yarışması” düzenledi. Bu yıl ilki gerçekleşen yarışmada büyük çekişme yaşanırken, birincilik ipini Eyüp Aygar Fen Lisesi göğüsledi.


Devamı


  

23.04.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş, çocukların 23 Nisan coşkusuna ortak oldu


Akkuyu NGS A.Ş.’nin 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda “Enerjimiz de keyfimiz de yerinde” sloganıyla düzenlediği etkinlikte çocuklar gönüllerince eğlendi. Palyaçolar, yüz boyama stantları, animasyon gösterileri, çeşitli yarışmalar ve DJ eşliğinde dans eden yüzlerce çocuk tören alanını bayram yerine çevirdi.

 

Devamı


 

20.04.2013

 

İki ülke Enerji Bakanı nükleer mühendislik öğrencileri ile video konferansta bir araya geldi


Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak ve Enerji Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Santrali’nde görev almak için Rusya'da eğitim gören Moskova’daki Türk öğrencilerle canlı video konferans yaptı. Bakan Alexander Novak pilot proje ile Rusya'da öğrenim gören öğrencilerin sektördeki ilklerden olacaklarına işaret etti.

 

Devamı


 

18.04.2013

 

Mersin Üniversitesinden Akkuyu NGS Bilgilendirme Merkezine ziyaret


Mersin Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri, Akkuyu NGS A.Ş. Mersin Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti. Mersin Üniversitesi Fizik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Kasım Kurt, Akkuyu NGS’ye personel yetiştirmek üzere Mersin’de bir fakülte açılması gerektiğini belirterek, “Bu konuda üzerimize düşenleri yapmaya hazırız” dedi.

 

Devamı


 

12.04.2013

 

Rosatom’un Macaristan’da inşa ettiği Paks NGS, Türk gazetecileri ağırladı


Rusya Nükleer Kamu Şirketi Rosatom’un 30 yıl önce Macaristan’da yaptığı Paks Nükleer Santrali, kapılarını Türk gazetecilere açtı. Macar yöneticilerin kendi tecrübelerini aktardığı toplantıların ardından Paks Nükleer Santralini ziyaret eden Türk gazetecilere, reaktör ve türbin binaları gezdirildi.

 

Devamı


 

02.04.2013

 

Rosatom Overseas yönetimi Ankara'da Türk yöneticilere nükleer güvenlik semineri verdi


Rusya Nükleer Kamu Şirketi Rosatom’un yurtdışı yatırımlarından sorumlu Rosatom Overseas’ın yöneticileri Akkuyu Nükleer Santral Projesi kapsamında, Türkiye’de ilk kez tüm bakanlık, ilgili kamu kurumları, üniversiteler ve enstitü yöneticilerine “nükleer güvenlik” semineri verdi.

 

Devamı


 

27.03.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş, Hacettepe Üniversitesi’nin konuğu oldu


Hacettepe Üniversitesi Enerji Topluluğu tarafından düzenlenen “Enerji Günleri” etkinliği çerçevesinde 26 Mart 2013 tarihinde Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ne ilişkin bir sempozyum gerçekleştirildi. Akşam saatlerine kadar süren sempozyumda Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov Akkuyu Nükleer Santral Projesi hakkında detaylı bir sunum yaptı. 

 

Devamı


 

21.03.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş.den Büyükecelide düzenlenen “Orman Haftası” etkinliklerine destek


Akkuyu NGS A.Ş., “Orman Haftası” etkinlikleri için Gülnar Kaymakamlığı ve Gülnar Orman İşletme Müdürlüğü’ne destek verdi. Bu önemli günde Akkuyu NGS A.Ş., “Akkuyu Hatıra Ormanı” için de fidan dikimini gerçekleştirdi. Gülnar Kaymakamı Tekin Dündar, “Bu güzel günün yaşanmasında Akkuyu NGS A.Ş.’nin katkıları çok anlamlı ve değerlidir. Böyle çevreci, doğaya saygılı bir kurum olduğunu bu tür etkinliklerde gösteriyor. Bunun için Akkuyu NGS A.Ş.’ye çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Devamı


 

20.03.2013

 

NIAEP- Atomstroyexport Başkanı Limarenko Valery, Akkuyu NGS sahasında incelemelerde bulundu


Türkiye’nin ilk nükleer santralini Mersin’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Beldesi’nde yapacak olan Akkuyu NGS A.Ş’nin ana taşeronu NIAEP- Atomstroyeksport’un Başkanı Limarenko Valery Türkiye’ye geldi.

 

Devamı


 

08.03.2013

 

Akkuyu NGS projesi Bilgi Üniversitesi’nde anlatıldı


Nükleer Enerji ile ilgili konferans düzenleyen İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencileri, Akkuyu NGS Projesi’ni dinledikten sonra santral hakkında bildikleri tüm yanlışları düzelttiklerini söylediler. Akkuyu NGS A.Ş Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü Eyyüp Lütfi Sarıcı dünyadaki nükleer santralleri ve Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ni öğrencilere anlattıktan sonra soruları yanıtladı.

 

Devamı


 

31.01.2013

 

Akkuyu NGS A.Ş, projenin hazırlık ve inşaat süreci ile ilgili yerli sanayicileri bilgilendirdi


Akkuyu NGS A.Ş, Türk işadamları ile yapılacak işler konusunda ilk geniş kapsamlı bilgilendirme toplantısını Mersin’de gerçekleştirdi. Mersin ve çevre illerden sanayicilerin yoğun ilgisi ile karşılaşılan toplantıda işadamları, ihale süreçleri ve katılım şartları hakkındaki tüm sorularına cevap buldu.

 

Devamı


 

31.01.2013

 

Mersinde "Enerji ve Çevre Konferansı" yapıldı


Enerji ve çevre ilişkisi Mersin’de masaya yatırıldı. Mersin Bürokrat ve İşadamları Derneği’nin düzenlediği konferansta  Mersin Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Kumbur sunum yaptı.


Devamı


  

22.01.2013

 

“Nükleer Enerji Ve Türkiye Süreci” konulu panel Ankara’da yapıldı


“Türkiye’de Nükleer Enerji ve Akkuyu Nükleer Santral Projesi” ilgili tüm tarafların katılımıyla masaya yatırıldı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’deki bütün kurumların Akkuyu NGS Projesi’nin önünü açacak yapıyı kurgulaması gerektiğini belirterek, nükleer enerji konusundaki siyasi kararlılıklarının eksilmeden devam ettiğini söyledi.

 

Devamı


 

18.01.2013

 

Akdenizli turizmcilerden  nükleere destek: “Nükleer enerji santralleri turizme engel değil”


Skal International Çukurova Kulübü’nün (Profesyonel Turizmciler Kulübü)  davetlisi olarak Adana’da yapılan toplantıya katılan Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Uzel, Akkuyu Nükleer Santral Projesi hakkında brifing vererek, soruları cevapladı.

 

Devamı


 

15.01.2013

 

Taşucu Yapı ve Montaj Tesisi İnşaatı Basın Açıklaması


Mersin’in Taşucu İlçesi’nde eski SEKA arazilerinin Akkuyu NGS A.Ş tarafından “dünyanın nükleer çöplüğü haline getirileceği” yönündeki iddialar ve bu iddiaların konu edildiği haberler asılsız ve mantık dışıdır.

 

Devamı


 

27.12.2012

 

Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi açıldı


Akkuyu NGS A.Ş tarafından, Akkuyu Nükleer Santrali, nükleer enerji ve enerji üretimine yönelik bilgilendirme faaliyetlerinin yürütüleceği Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi açıldı. 

 

Devamı


 

12.12.2012

 

Akkuyu NGS A.Ş, “2023 perspektifinde Mersin’in enerji ihtiyacı ve sürdürülebilir büyüme” başlıklı bir panel düzenleyerek, kamu yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasını bir araya getirdi


Akkuyu Nükleer Güç Santrali A.Ş tarafından 10 Aralık 2012 tarihinde Mersin’de düzenlenen “2023 Perspektifinde Mersin'in Enerji İhtiyacı ve Sürdürülebilir Büyüme” konulu panele kentin ileri gelenleri yoğun ilgi gösterdi.

 

Devamı


 

07.12.2012

 

Mersin işadamları, sivil toplum kuruluşları ve gazetecilerden oluşan heyet, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin ikizi olarak adlandırılan Rusya’daki Novovorenej Nükleer Santrali’ni ziyaret etti


Mersin’in önemli işadamları, sivil toplum kuruluşları, gazetecileri ve Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapılacağı yöreden temsilcilerin yer aldığı kalabalık bir heyet 5 Aralık 2012 tarihinde Rusya’nın Novovoronej Nükleer Santrali’ni ziyaret etti.

 

Devamı


  

07.12.2012

 

Endonezya Ulusal Nükleer Enerji Ajansı Heyeti, Akkuyu Nükleer Santral Projesi ile ilgili tecrübelerden faydalanmak için Mersin-Akkuyu Nükleer Santrali Sahası’na ziyarette bulundu


Ülkelerinde ilk nükleer santrali yapmak için yer seçimi çalışmaları yürüten Endonezya Ulusal Nükleer Enerji Ajansı Heyeti, Mersin’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Beldesi’inde yapılacak olan Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu’nun sahasına bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Devamı 


  

04.12.2012

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak ve Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenkonun da bulunduğu önemli bir heyet ile Türkiyeye geldi


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak ve Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko'nun da bulunduğu önemli bir heyet ile Türkiye'ye geldi. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji Bakanı Taner Yıldız ile yapılan görüşmelerin ardından nükleer enerjide işbirliğinin artarak devam etmesi kararı çıktı. 

 

Devamı


   

28.11.2012

 

Genç profesyoneller nükleer endüstrinin gelişimi ile yakından ilgili


Moskova, enerji sektöründeki öğrenciler ve uzmanlık branşlarından mezun olanlar için düzenlenen kariyer günlerine ev sahipliği yapıyor.

 

Devamı


   

19.11.2012

 

Atomenergoproekt şirketi, Akkuyu NGS’nin proje dokümantasyonunu hazırlamak için etüt çalışmalarını yapmış bulunmaktadır


Atomenergoproekt (Akkuyu NGS genel tasarımcısı) şirketinin etüt çalışmaları konusunda çalışan uzmanları, ilk Türk NGS’nin proje dokümantasyonunun hazırlanmasına esas teşkil edecek saha çalışmalarını tamamlamıştır.

 

Devamı


 

19.10.2012

 

Rusya’da nükleer santral gezisine katılan Adanalı işadamları izlenimlerini kamuoyu ile paylaştı


Mersin’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Beldesi’nde yapılacak olan Akkuyu Nükleer Santrali’nin Rusya’daki benzeri Novovoronej Nükleer Santrali’ni ziyaret eden Adana Genç İşadamları Derneği üyesi işadamları, gezinin sonuçlarını 17 Ekim 2012  tarihinde Adana’da düzenledikleri basın toplantısı ile duyurdu. 

 

Devamı


 

 08.10.2012

 

Orman Genel Müdürlüğü yöneticileri, Akkuyu Sahası’nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu


Orman Genel Müdür Yardımcısı Recep Kaşan, Kadastro ve Mülkiyet Dairesi Daire Başkanı İzzettin Yurtoğlu, Mersin Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer ve ilgili şube müdürleri, Türkiye'nin ilk nükleer santralinin yapılacağı Mersin'in Gülnar İlçesi Büyükeceli Beldesi'ndeki Akkuyu Sahası’na bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Devamı


  

04.10.2012

 

Türk öğrenciler, Rusya’da Kalininskaya Nükleer Santrali’nin düzenlediği "Bugün-Kurgu, Yarın-Gerçek" adlı uluslararası projede resim kategorisindeki başarılarıyla göz doldurdu

Kalininskaya Nükleer Santrali’nin Halkı Bilgilendirme Merkezi’nde "Bugün-kurgu, yarın- gerçek" adlı uluslararası sanat ve eğitim projesinde kazanan çocuklar için 28 Eylül 2012 tarihinde bir ödül töreni düzenlendi. "Rosatom"un 20. Kuruluş yıldönümü ve Kalininskaya Nükleer Santrali’nin 4. ünitesinin devreye alınmasını kutlamak üzere düzenlenen kültür-sanat yarışması, bu yıl uluslararası bir boyut kazandı.

 

Devamı


  

03.10.2012

 

Nükleer Mühendislik eğitimi almak üzere Türkiye’den gönderilen ikinci öğrenci grubu Rusya’ya ulaştı


İkinci öğrenci grubunu taşıyan uçak, Ankara’dan Moskova Vnukovo Havaalanı’na dün akşam saatlerinde iniş yaptı. Öğrenciler,  MEPHI Üniversitesi’nin Nükleer Enerji Enstitüsü’nde eğitim almak üzere ilk olarak Rusya’nın başkentine geldi. Havaalanında Türk öğrencileri, Akkuyu NGS A.Ş ve üniversite temsilcilerinin yanı sıra, geçen sene Türkiye’den Rusya’ya nükleer enerji konusunda ilk defa eğitim almak üzere gönderilen öğrenciler karşıladı.

 

Devamı


 

28.09.2012

 

"ROSATOM" devlet kuruluşu çalışma sonuçları


28 Eylül’de Rusya’da Nükleer İşçi Günü kutlandı. Mesleki bayram arifesinde "Rosatom"  Devlet Kuruluşu İletişim Departman Müdürü Sergey Novikov bazı sonuçlar hakkında bilgi verdi.

 

Devamı


 

18.09.2012

 

Akkuyu NGS A.Ş’den Büyükeceli İlköğretim Okulu Öğrencilerine Destek


Akkuyu NGS A.Ş, Mersin’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Beldesi’nde eğitim gören 256 öğrenciye okul malzemesi dağıttı. Akkuyu NGS A.Ş Devlet ve Halkla İlişkiler Müdürü Tahir Agayev ile Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi Başkanı Mehmet Faruk Uzel'in katılımıyla gerçekleşen törende Büyükeceli İlköğretim Okulu'nda okuyan öğrencilerin okul ve beslenme çantası ihtiyaçları karşılandı.

 

Devamı


  

11.09.2012

 

Rusya’ya Nükleer Mühendislik Eğitimi Almaya Gidecek Türk Öğrencilere Enerji Bakanı Taner Yıldız’dan Tam Destek


Akkuyu NGS A.Ş tarafından başlatılan eğitim programında bu yıl burslu ve iş garantili nükleer enerji uzmanlığı eğitimi alacak öğrenciler, Enerji Bakanı Taner Yıldız tarafından kabul edildi. Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdürü Alexander Superfin ve Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov’un da hazır bulunduğu 10 Eylül 2012 tarihindeki toplantıda, Rusya’ya nükleer mühendislik eğitimi almaya gidecek öğrenciler ve aileleri yer aldı.

 

Devamı


  

17.07.2012

 

Uluslararası müzikal «NucKids»’e Türk çocuklar ilk kez katılıyor


Rusya Çocuk Merkezi "Orlönok"ta (kartal yavrusu) «NucKids-2012" adlı uluslararası çocuk sanat projesinin temel aşamalarından biri başladı. Söz konusu etkinliğin organizatörü Rusya Federasyonu "Rosatom" Devlet Kuruluşudur. Türkiye Cumhuriyeti'nden çocuklar, sanat forumuna katılmak için ilk kez davet edildi.

 

Devamı


 

16.07.2012

 

Enerji Gazetecileri ve Medya Derneği üyeleri Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapılacağı sahayı gezdi


Enerji ve Medya Derneği’nin Akkuyu NGS A.Ş’ye yaptığı başvuru üzerine Akkuyu sahası ilk kez basın turuna evsahipliği yaptı. 10 Temmuz 2012 tarihinde gerçekleştirilen basın turuna Hürriyet, Sabah, Akşam, Habertürk ve Zaman Gazeteleri ile Ekonomist Dergisi’nden muhabirler katıldı.

 

Devamı


 

27.06.2012

 

Moskova’da "Rosatom" Devlet Kuruluşu’nda yabancı uyruklu vatandaşlar için nükleer sanayinin toplumla iletişimi alanında deneyim paylaşımına yönelik "Açık Diyalog" adlı özel bir program başladı.

Söz konusu programın ilk yabancı katılımcıları - proje şirketi Akkuyu NGS Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin (Akkuyu NGS A.Ş.) çalışanları olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olmuştur.

 

Devamı


  

30.03.2012

 

Nükleer santral çalışanı, BBG evinde yaşar gibi 24 saat izlenecek


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Nükleer santrallar nükleer bir güç. Bu güç santrallarında çalışanlar adeta bir BBG evinde yaşayacaklar.

 

Devamı


  

28.03.2012

 

Rusya’nın Mersin Akkuyu’da kurmayı planladığı nükleer santralin bir benzeri olan Kalininskaya Nükleer Santrali, ilk defa bir sinema filminin platosu oldu.


Devamı


 

15.03.2012

 

Kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik önemli adımlardan biri daha atıldı. Akkuyu Nükleer Santrali Projesi ile ilgili ilk bilgilendirme merkezi , Gülnar’a bağlı Büyükeceli beldesinde açıldı.


Mersin Bahçeşehir İlköğretim Okulu’ndan öğretmen ve  öğrenci ler ile Büyükeceli Belediye Başkanı Mehmet Kale Bilgilendirme Merkezi’nin ilk ziyaretçileri oldu.  Burada ziyaretçileri Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü Lütfi Sarıcı karşıladı.

 

Devamı


 

15.03.2012

 

ÇED’e ilişkin halkı bilgilendirme toplantısı 29 Mart’ta Mersin’de yapılacak


Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından Mersin’de kurulacak Akkuyu Nükleer Santrali Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirme sürecine halkın katılımını sağlamak, yatırım hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak üzere bir toplantı düzenlenecek.

 

Devamı


 

25.02.2012

 

Türkiye Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonu (JCI), ilk defa Rusya’nın işletmede olan bir nükleer güç santralinde…

Türkiye Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonu temsilcileri ve Türkiye’nin enerji şirketlerinin temsilcileri iş gezisi kapsamında Kalininskaya Nükleer Güç Santralini ziyaret ettiler. Rus Tarafı, yapılan ziyaret için geniş bir program hazırlığı yaptı.

 

Devamı


 

20.02.2012

 

Gülnar İlçesinde ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin Kurulacağı Yerin Çevresinde Yaşayan Yöre Halkı Nükleer Sektörün Gelişmesi İçin Tam Destek Verdiler


Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ’nin temsilcileri Gülnar İlçesi’nde yapılacak olan Nükleer Güç Santrali Projesi hakkında 5-7 Şubat,2012 ve 12-16 Şubat, 2012 tarihleri arasında, yöre halkı ile bir takım bilgilendirme toplantıları gerçekleştirmiştir. Proje tanıtımı; Büyükeceli, Aydıncık, Yeşilovacık, Akdere ve Gülnar belediyelerinde gerçekleştirilmiştir.

 

Devamı


 

27.12.2011


AKKUYU NGS inşası ile ilgili 2011 yılı faaliyet sonuçları hakkında açıklamalarda bulunmak üzere Ankara’da bir tören düzenlenmiştir.


AKKUYU NGS Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin AKKUYU NGS inşası ile ilgili 2011 yılı faaliyet sonuçları konusundaki  tören, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara”da düzenlenmiştir.

 

Devamı


 

06.06.2011


"Nükleer sektörde gerçekleştirilecek yeni Rus Proje’leri için paket (kompleks) yaklaşım uygulanacaktır"


"Rus teknolojisi bazında nükleer güç santrali Proje’lerinin görünümü (derinlemesine incelenmesi )" başlıklı bu eğilime, Atomexpo-2011 fuarına katılanların yuvarlak masa toplantısında belirtilmiştir.

 

Devamı