Haberleri

28.04.2020

22 Nisanda 93 Rus uzman Akkuyu nükleer santral sahasında çalışmak üzere Türkiyeye geldi

Rusya’dan yola çıkmadan önce geçici olarak izolasyona tabi tutulan tüm çalışanlara koronavirüs testleri yapıldı. Türk ekipler, Rus uzmanlar Adana havaalanına iner inmez gerekli tüm güvenlik önlemlerine uyulmasını sağladılar. Uzmanlar için ayrı bir terminal tahsis edildi, sağlık muayeneleri yapıldı  ve sonrasında da tüm çalışanlar geçici bir ikamet yerine transfer edildiler.

 

Türk hükümetinin desteği sayesinde tüm uzmanlar özel bir yurtta doktorların ve uzman kuruluşların sıkı denetimi altında 14 gün sürecek karantina altında tutuluyorlar. Çalışanlar sosyal izolasyon gerekliliklerine uygun olarak ayrı yerlerde kalıyorlar ve tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Karantina sona erdikten sonra, Türk ekipler uzmanlara Covid-19 testlerini tekrar uygulayacak ve sonrasında Rus uzmanlar Akkuyu NGS sahasında yürürlükte olan tüm norm ve gerekliliklere uygun olarak işlerine başlayabileceklerdir.

 

Akkuyu Nükleer A.Ş. alınan tüm önlemler ve Rus uzmanlara verdikleri kapsamlı destekler için Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine ve Adana ve Mersin Valiliklerine teşekkürlerini sunmaktadır. Şirket, bu epidemik krizin Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk nükleer santralinin inşa süreci üzerindeki etkisini en aza indirmek ve Türk tarafı önündeki yükümlülüklerini Hükümetlerarası Anlaşma’da öngörülen sürede tam olarak yerine getirmek için Akkuyu NGS inşaat sahasında personel sağlığını ve güvenliğini korumaya yönelik gerekli tüm önlemleri almaya devam etmektedir. Akkuyu Nükleer A.Ş., T.C. Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin diğer resmi makamlarının tavsiyelerini esas almaktadır.