Haberleri

22.02.2019

50’yi aşkın diplomalı Türk uzman AKKUYU NÜKLEER Şirketi’nde işe başlayacaklar

Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Enstitüsü Moskova Fizik Mühendisliği Üniversitesinde (NRNU MEPhI)  nükleer eğitim almak üzere Rusya Federasyonu’na gönderilen ikinci Türk öğrenci kafilesine Moskova’da, diplomaları takdim edildi. Diplomalarını alan mezunlar arasında Vietnam ve Moğolistan gelen öğrenciler de vardı. Resmi diploma töreninde NRNU MEPhI Üniversitesi rektörü Mikhail Strikhanov, Türkiye Büyükelçiliği temsilcileri ve diğer saygın konuklar yer aldı.

 

NRNU MEPhI rektörü Mikhail Strikhanov; mezunların üniversite seçimi ile ilgili olarak, tercihlerini Rusya Federasyonu’nun önde gelen üniversitesinden yana kullanmakla doğru bir karar verdiklerine işaret etti. Mikhail Strikhanov, mezunları bu anlamlı gün vesilesiyle tebrik ederek gelecekte de işbirliğine yönelik umutlarını dile getirdi: “Aramızdaki işbirliği devam edecektir. Siz de, ülkelerinizde görevlerinizin başındayken MEPhI ile ortak çalışmaları yürütmeye sürdüreceksiniz. Çoğunuzu, ülkelerinizdeki üniversitelerde profesör olarak ve nükleer endüstrinin birer sorumlu çalışanı olarak saygıyla selamlayacağımızı düşünüyorum.”

 

AKKUYU NÜKLEER Şirketi İnsan Kaynakları Direktörü genç uzmanlara hitabında, “Seneler süren eğitim sürecini, sadece dersliklerinizde değil, Rusya’daki faaliyette olan nükleer santrallerde staj yaparak geçirdiniz. Öğrenmiş olduğunuz Rus dili sayesinde Rusya’daki meslektaş-öğretmenlerinizden aracı olmada deneyim kazanabilirsiniz ve en önemlisi, ülkelerinizde Rusya’daki ileri nükleer teknolojileri alanında bilgi sahibi olan sektörün yapı taşları olabilirsiniz. Nükleer santralde çalışma; uzun vadede çok sayıda birbirinden ilginç vazife, aranan meslek sahibi olmayı ve istikrarlı istihdam vadetmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Akkuyu NGS için devam eden personel yetiştirme süreci Rusya’da 2011 yılında başlamıştır. Geçen sene mezun olan 35 Türk genç uzman “Nükleer santraller: Tasarım, İşletme ve Mühendislik” dalında diplomalarını almış oldu. Bir sene önce mezun olan ve eğitimleri 6,5 yıl süren mezunların tamamı Akkuyu Nükleer Şirketinde çalışmaktadır. Halihazırda, Rusya’daki yüksek öğretim kurumlarında eğitimleri devam eden yaklaşık 140 kişilik Türk öğrenci grubunun personel yetiştirme programı çerçevesindeki eğitimleri devam etmektedir.

 

Resmi diploma törenine katılan birçok saygın konuğun genç uzmanları tebriklerinin ardından öğrenci ekibi tarafından hazırlanan bir konser performansı gerçekleşti.

 

Türk mezunlarımız deneyimleri ile ilgili izlenimlerini ve geleceği yönelik planlarını bizimle paylaştılar:


Gülben Yıldız: “Geleceğimizi Türkiye’deki nükleer santral projesine bağlıyoruz. Vazifemiz; edindiğimiz bilgileri kullanarak ülkemize yarar getirmektir. Türkiye’ye komşu olan ülkelerin nerdeyse tamamında nükleer santraller mevcuttur ve Türkiye nükleer enerji üretimine muhtaçtır. Nükleer santraller temiz ve güvenilir enerji kayağıdır. Akkuyu nükleer santrali ise dünyanın en güvenli santrallerinden biri olacaktır.”


Yusuf Kılıç: “NRNU MEPhI üniversitesinin, dünyanın önde gelen üniversitelerinden olduğunu öğrendiğimde buraya gelmeye karar verdim. Çünkü bu eğitim uluslararası düzeyde bir uzman seviyesine erişmem için kaçırılmayacak bir olanaktır. Bugün mezuniyet günümüzdür. Çok güzel bir eğitim sürecini geride bıraktık, 6,5 sene Rusya’da eğitim aldığımdan hiç pişman değilim. Akkuyu NGS’de çalışmama olanak sağlayan bir mesleğim var artık.”


Bilig notu:


Akkuyu NGS inşaatı, Mayıs 2010 yılında Rusya ile Türkiye arasında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma kapsamında gerçekleştirilmektedir. Rosatom Devlet Kuruluşu; uzun vadeli sözleşme kapsamında, santralin tasarımı, inşaatı, bakım ve onarım işleri, işletimi ve işletmeden çıkarılmasına ilişkin yükümlülükleri üstlenen AKKUYU NÜKLEER Şirketi’nin çoğunluk hissedarıdır. Akkuyu NGS, nükleer sektörde BOO modeline (“build-own-operate”, “yap-sahip ol-işlet”) göre gerçekleştirilen dünyanın ilk nükleer projesidir. Akkuyu NGS Projesinin finansmanının %100’nü Rus Tarafı üstlenmektedir. Akkuyu NGS Projesi, VVER tipi 3+nesil Rus reaktörlerine sahip dört güç ünitesinden oluşmaktadır. Güç ünitelerinin her biri 1200 MW’lık kurul güce sahiptir.