Rusya-MephI-Turk-Rugby-Yarismasi

Rusya’da eğitim gören Türk öğrencileri bölgesel rugby yarışmalarına katıldı

 

Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler, dersten arta kalan zamanlarında rugby ile uğraşıyor. Aktiviteler, eğitici antrenman ve kilit hareketlere çalışmalar şeklinde geçiyor ve ayrıca öğrenciler spor müsabakalarına da katılıyor.

 

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan 4. sınıf öğrencisi Emre Yarar, “Eskinden beri rugby yapmayı istiyordum fakat zaman yetmiyordu, ne de olsa eğitim ilk sırada gelir. Eğitim yılının başında NRNU MEPhI Nükleer Enerji Enstitüsü’nde rugby takımı kuruldu. Biz de arkadaşlar ile kayıt olduk ve antrenmanlara başladık. Rugby alışılmadık bir spor dalı; fiziksel gücü, konsantrasyonu ve takım çalışmasını gerektiriyor. Haftalık dört antrenmanımız oluyor; hafta içi üç kere antrenman yapıyoruz. Cumartesi günleri ise Maloyaroslavets şehrine gidiyor ve rugby ile daha uzun zaman uğraşan gençler ile birlikte antrenman yapıyoruz. Onlar çok iyi oynuyor ve bizim de rugby becerilerini kazanmamıza yardımcı oluyorlar. Spor ile uğraşırken Rusya’nın farklı şehirlerden çok enteresan insanlar ile tanıştım” dedi. Nükleer Enerji Enstitüsü öğrencilerinin Ekim ayın sonunda düzenlenen yarışmalara katıldıklarını anlatan Yarar, “Kaluga, Maloyaroslavets ve Obninsk’ten üç takım yarıştı. Geleceğin atomcuları yarışmada 2. Oldu” diye devam etti.

 

4. sınıf öğrencisi Ebru Adıgüzel de, “Üniversitemizde beden eğitimi ders olarak 3 yıl devam etti, fakat 4. sınıftan itibaren bu ders müfredatta öngörülmüyor. Rugby ile formumu korumak ve NRNU MEPhI Nükleer Enerji Enstitüsü’nün takımında oynamak için uğraşmaya başladım. Yakında snow rugby yarışmalarımız olacak. Müsabakalar kar üzerinde yapılacak. Bizim için alışılmadık bir durum olsa da keyifli geçeceğini düşünüyorum. Antrenmanlar ve yarışmalar sırasında farklı üniversitelerde okuyan öğrenciler ile tanıştık ve onlarla Rusça konuşuyoruz. Bu tür sosyalleşme bilgilerin pekiştirilmesinde yardımcı oluyor” şeklinde rugby ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

 

Aynı sınıfta okuyan Engin Öndem ise, “Spor yapmayı seviyorum; dayanıklılığı artırmaya yardımcı oluyor. Spor salonunda antrenman yapıyor ve yarışmalara katılıyoruz. Rugby; bir takım sporu ve takım arkadaşlarının desteği olmadan oynanmaz. Rugby ile uğraşırken birçok şey öğrendim ve yeni arkadaşlar ile tanıştım” diye konuştu.

 

Rugby antrenörü Mikhail İlyukhin, “Gençlerin zor teknik dersler öğrenmelerinin yanı sıra spor yapmaları da beni mutlu ediyor. Türk öğrencilerinin daha önce hiç rugby oynamamalarına rağmen şimdi, henüz birkaç ay geçtikten sonra, bile ilerlemenin olduğunu görebiliyoruz. Burada edinilen tecrübenin ileride faydasını göreceklerinden eminim” şeklinde konuştu.

 

Akkuyu Nükleer AŞ, Türkiye’den gelen ve ülkenin ilk nükleer santralinde çalışacak olan öğrencilerin eğitim sürecinde kompleksli yaklaşım için gereken şartları sağlıyor. NRNU MEPhI eğitmenleri, yabancı öğrencilerin Öğrenciler Günü, Alfabe Günü, Şehir ve Bilim Günü gibi sosyal-kültürel etkinliklere, ayrıca spor yarışmalarına ve çeşitli yarışma ve bilim olimpiyatlarına faal olarak katılımını sağlıyor. Örneğin, Türk öğrencilerinin uluslararası düzeyde olmak üzere birçok yarışmaya katılan kendi futbol takımları mevcut. Takım, NRNU MEPhI Nükleer Enerji Enstitüsü’nün spor müsabakalarında bir kere birinci ve iki kere ikinci oldu.

 

Bilgi için:

 

Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında verilen eğitimin toplam süresi yaklaşık 7 yıldır; öğrenciler bir yıl boyunca hazırlık fakültesinde Rus dili eğitimini alacak, devamında 5,5 yıllık nükleer uzmanlık dalında eğitim görecekler. Eğitim sonrası kazanılan uzmanlık alanına göre Rosatom bünyesinde bulunan işletmelerden birinde staj yapacaklar. Eğitim programına katılmak üzere başvuruda bulunanlar arasında Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin fizik ve/veya matematik ağırlıklı mühendislik ve fen bilimleri fakültelerinin öğrencileri yer almaktadır. Yapılan başvuruların arasından Rus eğitmenleri yaklaşık 600 kişiyi seçtiler. Sınavlardan sonra yeni grubu oluşturan 78 öğrenci kaldı. 48 öğrenci Obninsk şehrinde bulunan MEPhI Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Nükleer Enerji Enstitüsü Hazırlık Fakültesinde (INPE NRNU MEPhI), kalan 30 öğrenci ise St. Petersburg’daki Politeknik Devlet Üniversitesinde (SPbPU) eğitim görüyor.

 

    

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Basın Servisi