Haberleri

14.01.2022

AKKUYU NGS 1. GÜÇ ÜNİTESİNE İÇ KORUMA KABUĞUNUN BEŞİNCİ KATMANI KURULDU

14 Ocak 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu NGS’nin 1. Güç Ünitesinin reaktör bölmesine güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan, reaktör binasının korunmasını sağlayan, boru ve nükleer reaktörün çalışması sırasında hizmet eden polar vinç girişleri için destek görevi gören iç koruma kabuğunun (İKK) beşinci katmanı monte edildi.

 

İKK, reaktör binasının sızdırmazlığını sağlayan çelik katmadan ve özel betondan oluşur. İKK'nın beşinci katmanı, 12 bölümden oluşan kaynaklı bir metal yapıdır. 10,75 ton ağırlığında ve 6,45 metre yüksekliğindeki bölmeler özel bir platform üzerinde birbirine kaynak yapılarak toplam ağırlığı 129 ton ve geniş (alt) kısımda çapı 44 metre olan tek bir halka haline getirildi. Daha sonra bitmiş halka, ağır bir vinç yardımıyla yerden kaldırıldı ve reaktör binasındaki tasarım kotuna yerleştirildi.

 

Genel Müdür Birinci Yardımcısı – NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, İKK’nın 5. katmanının montaj işleminin tamamlanmasını şöyle değerlendirdi: “Kurulumu gerçekleştirmedeki temel zorluk, beşinci katmanın, kabuğun silindirik ve kubbeli kısımları arasında bir geçiş elemanı olmasıydı. İşlemden bir günce, yükün ağırlığı, yükün taşınacağı mesafe, askı bağlantı şemaları, kurulum günündeki hava koşulları gibi çok sayıda parametre ve daha birçok faktör dikkate alınarak kapsamlı bir hazırlık yapıldı. Teknik işlem başarıyla tamamlandı ve yük, bir milimetrelik hassasiyetle kurulum yerine taşındı. Bir sonraki aşamada inşaatçıların, kutup vincinin ray hattı için destek görevi görecek 60 konsolu monte etmesi gerekecektir. Bu, reaktör binasının önemli bir yapısal elemanıdır, büyük boyutlu ekipmandan ve vinçle kaldırılan yüklerden gelen ana yükleri onlar taşıyacaktır.”

 

Beşinci katmanın kurulumundan sonra 1. Güç Ünitesinin reaktör binasının yüksekliği 6,5 metre artarak 43,1 metreye ulaştı.

 

İKK katmanının kurulumu, zaman alan teknolojik bir operasyondur. Beşinci katmanın Liebherr LR 13000 tipi ağır paletli vinç ile tasarım konumuna monte edilmesi 12 saat sürdü.

 

Reaktör binasındaki iç koruma kabuğunun inşasına paralel olarak, dış ve iç duvarları örme işleri yapılmakta, araç, yaya geçitlerinin ve yedek geçitlerin montajı devam etmektedir. Türbin binasında, 8,4 metre kotunda birinci katın döşemeleri inşa edilmekte olup duvar ve kolonların yapımı sürmektedir.

 

Akkuyu NGS güç ünitelerinin reaktör binaları, çift koruma kabuğu ile donatılmıştır. Betonarme dış koruma kabuğu, 9 büyüklüğünde depreme, tsunami, kasırga ve bunların birleşiminden oluşan aşırı dış etkilere dayanacak şekilde tasarlanmıştır.