Haberleri

01.03.2021

AKKUYU NGS 2 NO’LU ÜNİTEDE KONSOL KİRİŞ EKİPMANI MONTAJI YAPILDI

1 mart 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. Akkuyu NGS ikinci ünite reaktör binasında, Kor Tutucu (KT) ekipmanının ikinci büyük boyutlu parçası olan Konsol Kirişin kurulumu tamamlandı.

 

176 ton ağırlığındaki çapı 9,35 metre ve yüksekliği 2,2 metre olan karbon çelikten imal edilen tasarım, Akkuyu NGS ikinci ve üçüncü üniteleri arasındaki inşaat alanında konumlandırılan Terex Demag CC6800 paletli vinç yardımı ile ikinci ünite basınç kabının altına kuruldu.  Kurulumdan önce, Konsol Kirişin özel bir kızak üzerine montajı yaklaşık bir buçuk ay sürdü.

 

NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, Konsol Kiriş ekipmanı montajı ile ilgili çalışmaların tamamlanmasını şöyle yorumladı: "Kor Tutucu ekipmanı, gövde, konsol kiriş ve yönlendirici plaka olmak üzere üç bölümden oluşur. Geçen yılın Aralık ayında, basınç kabı kor kovanı altına Kor Tutucu gövdesinin kurulumu yapılmıştı. Şimdi ise, bunun üzerine, Kor Tutucu gövdesinin ve bağlantılarının korunmasını sağlayan Konsol Kiriş ekipmanının kurulumu yapıldı. Bu karmaşık mühendislik tasarımı, reaktörün en modern uluslararası güvenlik gereksinimlerinin karşılamasını sağlayan birkaç unsurdan biridir ve santralin güvenlik sisteminin önemli bir bileşenidir. Konsol Kiriş ekipmanının kurulumu, bu yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanan ilk önemli olaydır."


Konsol Kirişi montaj çalışmalarının kabulü, özel bir komisyon tarafından gerçekleştirildi. Komisyon üyeleri, montaj işlerinin görsel, ölçümsel ve diğer kontrol türlerini gerçekleştirerek yapının sonraki operasyon için hazır olduğunu teyit etmişlerdir. Konsol Kirişi ekipmanının kurulumundan sonra sabitleme işlemine devam edilecek. Bu kapsamda Konsol Kirişin üzerine bakım yapılmasını sağlayan nozul ve koridorlar kaynaklanacaktır. Daha sonra koruma kabının montajı ve betonlanmasıyla destek kirişinin montajı başlayacak ve basınç kabı kor kovanının yapımına devam edilecektir. Komisyon üyeleri arasında NRNU MEPhI mezunları olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş.'nin genç uzmanları; Nükleer Malzeme Muhasebe ve Kontrol Baş Uzmanı Ebru Adıgüzel, ve Nükleer Güvenlik Birimi Fiziksel Hesaplamalar Baş Uzmanı Abdullah Safa Duman da yer almışlardır.

 

Konsol Kirişin temel görevi, su temini, buharın giderilmesi, havalandırma, ölçüm cihazları için geçişlerin düzenlenmesi ve Kor Tutucunun durumunun incelenmesi ve muayenesi gibi iletişimi sağlamaktır. Kiriş içine monte edilen gaz tahliye boru hatları, doymuş buharın sirkülasyonunu sağlar ve kor kovanındaki basıncın izin verilen değerleri aşmasına izin vermez. Kiriş, aynı zamanda yönlendirme plakası ve reaktörün kuruması gibi müteakip yapısal elemanlar için de bir destek görevi görür.