Haberleri

07.06.2021

AKKUYU NGS BİRİNCİ GÜÇ ÜNİTESİNDE İÇ KORUMA BİNASININ ÜÇÜNCÜ KATMANI KURULDU

7 Haziran 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) birinci güç ünitesinde, reaktör bölümü iç koruma binasının üçüncü katmanı kuruldu. 322 ton ağırlığındaki silindirik yapının montajı yaklaşık bir gün sürdü.

 

İç koruma binasının üçüncü katmanı, her biri 11,5 m yüksekliğinde, 5,8 m genişliğinde ve 13,4 ton ağırlığında 24 bölümden oluşan kaynaklı bir metal yapıdır. Bölümler, daire uzunluğu 138 metre olan tek bir blok halinde birleştirildi. Yapı, birinci güç ünitesinin reaktör bölümünün yanında bir araya getirilmişti. Montajın tamamlanmasının ardından, tüm kaynak bağlantılarının kalitesi ultrasonik testle tespit edildi.

 

İç koruma binası üçüncü katmanının montajı, kurulum sırasında geometrik parametrelerin korunmasını gerektiren özel olarak geliştirilmiş bir teknoloji kullanılarak dünyanın en güçlü paletli vinçlerinden biri tarafından gerçekleştirildi. Belirtilen çaptan izin verilen sapma oranı 5 mm’yi aşmıyordu.

 

Üçüncü katmanın kurulumundan sonra reaktör binasının yüksekliği 11.6 metre artarak +28.55 metreye ulaştı. Sonraki aşamada ilgili uzmanlar, ikinci ve üçüncü katmanların birleştirilmesini, koruma binasının güçlendirilmesi ve betonlanmasını yapacaklar. Betonun dökülmesinden sonra duvarlar 1,2 metre kalınlığında olacak. İç koruma binası toplam dört katman ve bir kubbeden oluşacaktır. Tüm bileşenlerinin montajı tamamlanınca bina, sızdırmazlık testinden geçirilecektir.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, "Sadece bir hafta önce, ilk güç ünitesinin reaktör basınç kabını kurduk ve şimdi inşaatın bir başka önemli aşamasını geçtik: iç koruma binasının üçüncü katmanı tasarımda öngörülen konumunda kuruldu. Ana inşaatın aşamalarının tamamlanması açısından iyi bir tempo yakaladık. Bir sonraki anahtar kurulum işlemleri bu yaz ikinci güç ünitesinde gerçekleştirilecek, bunlar arasında reaktör şaftının betonarme kirişi, iç koruma binası ikinci katmanı ve destek kirişinin kurulması yer alacaktır. 3. Ünite'de türbin binası temel plakasının betonlama işlemini tamamladık ve yakın zamanda reaktör binasının da temel plakası hazır olacak" dedi.

 

Akkuyu NGS projesinin reaktör binaları çift koruma binaları ile donatılacaktır. Dış koruma binası güçlendirilmiş betondan yapılmakta ve her türlü olağanüstü dış etkiye dayanacak şekilde tasarlanmıştır. İç koruma binası, reaktör bölümünün sızdırmazlığını sağlayan çelik kaplama ile özel betondan yapılmaktadır. İç koruma binası, nükleer santralin lokalize eden bir güvenlik sistemidir, reaktör bölmesinin stabilitesini sağlar, boru hatları ile NGS işletme aşamasında nükleer reaktör bakımı işlemlerinin gerçekleştirildiği bir kutup vinci desteği olarak hizmet eder.