Haberleri

08.10.2019

Akkuyu NGS inşaat sahasında 1 No’lu güç ünitesinin reaktör çeperinin montajı için Liebherr LR13000 vinci yardımıyla kondüktör öngörülen konuma kuruldu

Kondüktör, reaktör çeperinin gerekli geometrik parametrelerinin oluşturulmasını ve çepere öngörülen hassasiyetle beton dökülmesini sağlayan büyük, çok boyutlu bir çelik yapıdır. Kondüktör, çeper duvarlarını oluşturur ve reaktör binasının temeli ile reaktör çeperinin birleştirilmesini sağlar.

 

Bu, Akkuyu NGS inşaat sahasında Liebherr LR13000 mobil paletli vinç yardımıyla öngörülen konuma yerleştirilen, 120 tonun üzerindeki ilk büyük boyutlu yapıdır.

 

LR13000 vinci ile Akkuyu NGS 1 No’lu güç ünitesinde ayrıca kor tutucu (“erimiş yakıtı hapsetme düzeneği”) ve NGS'nin diğer büyük ve ağır ekipmanları (reaktör basınç kabı, buhar üreteci, basınç kompensatörü) kurulacaktır. Vinç, reaktör binasının sızdırmaz kısmını oluşturan çelik yapıların montajında kullanılacaktır.

 

Kondüktörün öngörülen konuma kurulum işlemleri, Almanya’da Liebherr tesisinde eğitim alan TİTAN-2 holding uzmanları, mekanik mühendisleri ve vinç operatörleri tarafından gerçekleştirildi.


Bilgi için:

 

Liebherr LR13000, klasik tasarıma sahip ve kendi yük kapasitesinde dünyanın en güçlü mobil paletli vincidir. Güvenilir ve sağlam yapısıyla bu vinç, büyük boyutlu ağır yükleri kaldırabilir. 129 metrelik maksimum kaldırma mesafesi, benzersiz open-top teknolojisiyle Akkuyu NGS güç ünitelerinde kurulum işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayacak, bu sayede binaların açık üst kısmına ekipman montajına imkan verecektir. Vinç, büyük yüklerin kaldırılması ve taşınması gereken güç santrallerinde ve diğer büyük sanayi tesislerinin yapımında dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır. LR13000 model vinç, Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu NGS’de kullanılmak üzere özel olarak satın alındı. TİTAN-2 holding uzmanları, Leningrad NGS-2’nin birinci ve ikinci güç ünitelerinin yapımında büyük montaj işlerini LR11350 model vinç ile yapmıştır.