Haberleri

28.12.2020

AKKUYU NGS İNŞAAT SAHASINDA İKİ KİLİT AŞAMA TAMAMLANDI

28 Aralık 2020, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS 2. güç ünitesinde iç koruma binasının birinci katmanı monte edildi. Ayrıca, 1. güç ünitesinde, reaktör şaftı ekipmanının en önemli elemanlarından biri olan taşıyıcı kirişin kurulumu tamamlandı.

 

Kule vinçler kullanılarak gerçekleştirilen iç koruma binası birinci katmanının montajı 7 gün sürdü. Montaj, her biri kaplama levhasından ve yapısal sağlamlığın sağlanması için tasarlanmış karkastan oluşan ayrı bölümler halinde gerçekleştirildi. Her biri 5,7 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 7,5 ton ağırlığında olan toplam 10 bölmenin montajı yapıldı. Montaj tamamlandığında 2. güç ünitesi reaktör korunak binasının yüksekliği +4,950 m kotuna kadar çıktı. Bir sonraki aşamada, birinci katmandaki bölümler birbirine kaynak edilerek sabitlenecektir.

 

İç koruma binası, reaktör bölümünün güvenlik sisteminin kilit elemanlarından birisidir. Bu yapı, nükleer santralin her türlü çalışma koşulunda reaktör binası içindeki sızdırmazlığı sağlamaktadır.

 

1. güç ünitesinde Liebherr LR 13000 ağır paletli vinç kullanılarak, özel bileşimli betonla doldurulan radyal kirişlerden oluşan 145 tonluk kaynaklı bir metal yapı olan taşıyıcı kirişinin montajı tamamlandı. Dış çapı 9,16 m olan kiriş, karbon çeliğinden yapılmış olup reaktörün beton şaft içinde güvenli bir şekilde sabitlenmesi için tasarlandı. Taşıyıcı kiriş, reaktörü NGS’nin tüm işletme koşullarında her türlü ağır ve sismik yüklerden koruma kapasitesine sahiptir. Kirişin montajı toplam 6 hafta sürmüş olup bunun 3 haftası içerisinde yapının şantiye montajı gerçekleştirilmiştir. Sonraki aşamada ise 1. güç ünitesi reaktör şaftında +16,500 m kotuna kadar beton dökme çalışmalarının yapılması ve reaktör kazanının üst taraftan sabitlenmesi için tasarlanan baskı kirişinin monte edilmesi planlanmaktadır.

 

Genel Müdür Birinci Yardımcısı – NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, “Bu yıl Akkuyu NGS inşaat programında planlanan tüm kilit süreçleri tamamladığımızı belirtmekten memnuniyet duyuyorum. 2. güç ünitesinde iç koruma binası birinci katmanının ve 1. güç ünitesinde taşıyıcı kirişin montaj işleri öngörülen şartlarda yapıldı. Montaj personelinin çalışmaları ile ilgili herhangi bir eksiklik bulunmamakla birlikte işlerin kalitesi, montaj işlerinin kabulünü gerçekleştiren özel bir komisyon tarafından kabul edildi. Önümüzdeki yıl tempomuzu kaybetmeden ilerlemeye devam edeceğimizden eminim” ifadelerini kullandı.