Haberleri

01.05.2021

AKKUYU NGS İNŞAAT SAHASINDAKİ ÇALIŞMALAR, KAPANMA SIRASINDA DA DÜZENLİ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

01 Mayıs 2021, Mersin ili, Türkiye. – Türkiye'de şu anda uygulanan ‘tam kapanma dönemi’nde, ülkenin ilk nükleer güç santrali olma özelliği taşıyan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat sahasındaki çalışmalar düzenli bir şekilde devam etmektedir.  İçişleri Bakanlığı’nın 29 Nisan 2021’den itibaren 17 Mayıs 2021’e kadar sürecek ve ülke genelini kapsayan “Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi”nin “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi” Eki’nin 7.  Maddesine göre, “üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar” istisna kapsamındadır. Kapanma döneminde inşaat ve endüstriyel üretim çalışmaları durdurulmamıştır. Akkuyu NGS, stratejik önem taşıyan uluslararası bir projedir ve bugün yaklaşık 11 bin kişiye de istihdam sağlamaktadır. Akkuyu NGS,  dört güç ünitesinin de devreye alınmasıyla, yılda 35 milyar kilovat saate kadar elektrik üreterek,  hem bölgenin hem de ülkenin enerji istikrarı ve refahını sağlayacaktır.

 

Akkuyu NGS'deki çalışmalar koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana hiç durmadan devam etmektedir. İnşaat sahasında, salgına karşı zamanında önlemler alarak,  nükleer santral inşaat takvimine uygun bir biçimde projenin başarıyla uygulanmasını sağlayan bir operasyon merkezi oluşturulmuştur. Proje katılımcıları, Akkuyu NGS’nin ilk ünitesinin inşaatının Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılı olan 2023 yılına kadar tamamlanması için çaba harcamaktadır. Aynı zamanda güvenlik standartlarına uygunluğun sağlanması da projenin en önemli önceliği olmaya devam etmektedir.

 

Pandeminin başlangıcından bu yana Akkuyu NGS inşaat sahasında salgına karşı gerekli olan tüm önlemler alınmıştır ve yoğunlaştırılmış tıbbi gözetim rejimi uygulanmaktadır. Tüm çalışanlara düzenli olarak Covid-19 testi yaptırılmakta, kişisel koruyucu ekipman sağlanmaktadır.  Günlük ateş ölçümleri yapılmakta, ortak alanlar ve çalışma tesisleri de antiseptik dağıtıcılar ile donatılmaktadır. Konaklama ve ofis binalarının da düzenli şekilde dezenfeksiyonu yapılmakta, toplantılar ve halka açık etkinliklerin düzenlenmesinde kısıtlamalar uygulanmaktadır.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. olarak Türkiye’nin ilk nükleer santral projesini hayata geçirmek için gece gündüz durmadan çalışan, emek harcayan tüm çalışanlara özverili çalışmaları nedeniyle derin şükranlarımızı sunar ve hepsinin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü‘nü  kutlarız.