Haberleri

03.10.2019

Akkuyu NGS Projesi çalışanlarının çocukları için Silifke’de okul açıldı

1 Ekim 2019, Silifke/Mersin, Türkiye- Mersin ilinin Silifke ilçesinde, Akkuyu NGS projesi çalışanlarının çocukları için okulun açılış töreni gerçekleştirildi. Okulda, Rus eğitim standartlarına uygun olarak Rusça eğitim verilecek.

 

Bayram ortamına bürünen okul bahçesinde öğrenciler ve velileri, öğretmenler, okul personeli ve törenin onurlu konukları toplandı: AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Yönetici Müdürü Aleksey Frolov, Silifke Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Silifke Belediye Başkan Vekili Sadık Altunok ve Silifke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Çiftçi, Konzern TİTAN-2 A.Ş. Akkuyu NGS programı müdürü Roman Mustafin.

 

Etkinliği ziyaret eden yetkililer, tören katılımcılarına hitaben birer açılış konuşması yaptı. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Yönetici Müdürü Aleksey Frolov: “Bugün sizi burada, Mersin ilinin Silifke ilçesinde bir Rus okulunun açılış töreninde karşılamaktan mutluluk duyuyorum. Bugünkü etkinlikle, Akkuyu NGS projesinin yeni bir aşamasına geçiyoruz; artık nükleer santralin inşaat sahasına çalışmaya gelen AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ve yüklenici şirketler çalışanlarının çocukları ana dillerinde ve Rus standartlarına uygun olarak eğitim alabilecekler. Bu, aynı zamanda Türk-Rus ilişkilerinin ilerleyişinde önemli bir gelişme. Türkiye’de ülkenin en büyük şehirleri olan İstanbul ve Ankara'da, ayrıca da geleneksel olarak Rus turistler arasında popüler olan Antalya ve Alanya gibi tatil beldelerinde faaliyet gösteren Rus okulları mevcut, ancak Akkuyu NGS’nin Rusya ve Türkiye için özel önemini vurgulayan büyük bir uluslararası projenin gerçekleştirildiği bölgede ilk kez böyle bir okul açılıyor,” dedi.

 

Silifke Kaymakamı Ersin Emiroğlu, “Öncelikle değerli tören katılımcıları, sayın Valimiz sizlere sevgilerini selamlarını iletmemi istedi ve okulumuzun açılışının hayırlı olmasını diledi. Mersin ilimizin en nadide noktalarından biri olan Silifkesinde, sıcak denizin karşısında geleceğimizin şekilleneceği çocukların eğitiminin sağlanacağı özel bir okulun açılışını yapmaktan mutluluk duyuyoruz” diye kaydetti.

 

Silifke Belediye Başkan Vekili Sadık Altunok, “Nükleer güç santrali projesi sayesinde burada hem Türk hem Rus çocuklarının okuyacakları diğer okulları da açmak nasip olur diliyorum. Biz de Silifke Belediyesi olarak şehrimizde Akkuyu NGS çalışanları için daha güzel ve yaşanabilir bir Silifke yapmak için elimizden ne geliyorsa fazlası ile yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

Konzern TİTAN-2 A.Ş. Akkuyu NGS programı müdürü Roman Mustafin törene katılanları tebrik ederek, “Bugünkü etkinliğimiz, gerek çokuluslu projemizin gerek iki ülkemizin dostluk ilişkilerinde üstün öneme haizdir. Okul açma fikrinin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum” dedi.

 

Yeni okulun açılması ile, Akkuyu NGS inşaatında çalışmak üzere bölgeye yerleşen Rus çalışanlarının çocukları ana dilinde eğitim almak fırsatına sahip olmuşlardır. Bununla birlikte okul, şehir altyapısının bir tesisi olarak yerel halkın istihdamı için ve, gerek ilçenin toplumsal hayatının gelişmesi, gerek ise Akkuyu projesinde çalışan Rus uzmanları ile bölge sakinlerinin bütünleşmesi açısından yeni imkanlar yaratmaktadır.

 


 

Okulda, ilk aşamada 50'den fazla ilk ve orta okul öğrencisi ile okul öncesi öğrencisi eğitim görecek. Yıl sonunda, öğrenci sayısı 150'ye yükselecek. Yeni açılan eğitim kuruluşu, Antalya’da bulunan Özel Moskova Milletlerarası Okulu’nun şubesi olarak faaliyet gösterecek. Okulda Rusça eğitim verilecek. Okul müfredatı, ilk okul eğitimi (1.-4. sınıflar), orta okul eğitimi (5.-9. sınıflar), lise eğitimi (10.-11. sınıflar) ve 3 - 7 yaş arası çocuklar için okul öncesi eğitimini içermektedir. Okul müfredatı bütün Rus eğitim standartlarına uygundur.

 

Bilgi için

 

Akkuyu NGS hakkında

 

Akkuyu NGS, Türkiye Cumhuriyeti’nde inşa edilen ilk nükleer güç santralidir. Proje, 12 Mayıs 2010 tarihinde Rusya Federasyonu Hükümeti ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında imzalanan Türkiye Cumhuriyeti’nde Akkuyu Sahasında Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Hükümetlerarası Anlaşma’ya göre yürütülmektedir. Projede, Rus yapımı 3+ nesil VVER reaktörleriyle donatılmış dört güç ünitesinin yapılması öngörülmektedir. NGS güç ünitelerinin her biri 1200 MW kapasiteye sahiptir. Proje, bugüne kadar Rus tarafınca finansa edilmiştir. Rosatom Devlet Kuruluşu; tesisin tasarım, inşaat, bakım, işletme ve devreden çıkarma işlemlerini üstlenen AKKUYU NÜKLEER şirketinin çoğunluk hissedarıdır. Akkuyu NGS inşaatı, dünyada “Build-Own-Operate (Yap-Sahip Ol-İşlet) modeli ile gerçekleştirilen ilk nükleer sanayi projesidir.

 

Özel Moskova Milletlerarası Okulu hakkında

 

2011 yılından bu yana Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı lisansıyla faaliyet gösteren Özel Moskova Milletlerarası Okulu’nda eğitim Rusya federal yöntemlerine göre yapılmakta ve mezun olan öğrencilere Rus diploması verilmektedir. 1. sınıftan 11. sınıfa kadar Rusça eğitim verilmektedir, ayrıca bütün öğrenciler bölgede konuşulan Türkçenin yanı sıra İngilizce de öğrenmektedir. Okul, Rusya’da bulunan Halkların Dostluğu Üniversitesi, Moskova Devlet Dilbilim Üniversitesi ve diğer Rus üniversiteleri ile işbirliği yapmaktadır. Eğitim kurumunda güzel sanatlar stüdyosu, salon dansları stüdyosu, koro stüdyosu, ritmik jimnastik bölümleri ve satranç kulübü bulunmaktadır. Okul, Türkiye Cumhuriyeti Rossotrudnichestvo temsilciliği ile Rus ve Türk kuruluşların diğer temsilcileri ile yakın işbirliği içindedir.