Haberleri

06.06.2021

AKKUYU NGS SAHASI ÇALIŞANLARI DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ ETKİNLİĞİNE KATILDI

6 Haziran 2021, Taşucu, Mersin, Türkiye. - Akkuyu NGS projesinin yaklaşık 50 çalışanı, Dünya Çevre Günü vesilesiyle düzenlenen bir etkinliğe katıldı. Projede görev yapan Rus uzmanların yaşadığı Taşucu Mahallesi yakınındaki plajda, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) desteğiyle Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesi Deniz kaplumbağalarını izleme ve koruma projesi yürütücüsü, proje uzmanları ve gönüllüler tarafından organize edilen çöp toplama ve deniz kaplumbağalarının üreme alanlarının koruma etkinliği gerçekleştirildi. Koronavirüs pandemisi koşullarında etkinliğin katılımcıları, tıbbi maske, eldiven ve dezenfektan gibi kişisel koruyucu donanım kullandı.

 

Etkinliğe AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Akkuyu NGS inşaatının ana yüklenicisi olan TİTAN2 İC İCTAŞ İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ ortak girişimi ve bağımsız yapı denetim kuruluşu Assystem NCIO’nun çalışanlarının yanı sıra çeşitli üniversite temsilcilerinden oluşan proje ekibi ve gönüllüler katıldı. Katılımcılar, plajda birkaç saat çöp topladı ve gün batımından sonra deniz kaplumbağalarının izleme çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi elde etmek için arazi çalışmalarına katıldı. Araştırmacılar ve gönüllüler, etkinliğin katılımcılarına kaplumbağa yuvaları ve yuvalara yönelik olası tehditler hakkında detaylı bilgi verdi. Daha sonra araştırmacılar, etkinliğe katılanların desteğiyle deniz kaplumbağalarını korumaya yönelik rutin çalışmalarını yerine getirdiler.  

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Аleksei Frolov, “Dünya Çevre Günü, toplumun dikkatini çevresel sorunlara çekmek ve bu tür sorunları için herkesin erişebileceği yöntemleri anlatmak için güzel bir fırsat. Çöplerin temizlenmesi, sadece yaşadığımız yerle ilgilenmek anlamına gelmez, aynı zamanda herkesin çevre bilincini ortaya koyması için uygun bir yöntem. Bu tür etkinliklere katılım, AKKUYU NÜKLEER çevre politikasının ayrılmaz bir parçası. Çalışanlarımızın mesai saatleri dışında bu tür etkinliklere gönüllü olarak katıldıklarını görmek ve çevrenin korunması konusunda bir örnek olduklarını görmek memnuniyet verici” dedi.

 

Deniz kaplumbağalarının yaşam alanlarını koruma etkinliği, deniz kaplumbağalarının karşılaştığı sorunlar hakkında yerel halk, turistler ve Akkuyu NGS sahasında çalışmak üzere Rusya’dan bölgeye gelen uzmanlar arasında farkındalık yaratmak amacı ile gerçekleştirildi. Türkiye’nin Akdeniz kıyılarındaki kumul plajlar, iki tür deniz kaplumbağası için yuvalama yeridir: İribaş Deniz kaplumbağası (Caretta caretta) ve Yeşil Deniz kaplumbağası (Chelonia mydas). İribaş Deniz kaplumbağası, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) Kırmızı Listesine savunmasız tür, Yeşil Deniz kaplumbağası ise nesli tükenmekte olan tür olarak girilmiştir. Her iki tür de, Türkiye Cumhuriyeti mevzuatlarıyla koruma altına alınmıştır.

 

Dünya Çevre Günü, 1972 yılında BM Genel Kurulu oturumunda ilan edilmiştir. BM Genel Kurulu, ülkeleri ve kuruluşları her yıl bu günde onların çevreyi koruma ve iyileştirme hedefini doğrulayan etkinlikler yapmaya çağırmaktadır.  Dünya Çevre Günü, her yıl yeni bir sloganla düzenlenmektedir. 2021 yılının sloganı, “Yeniden Düşünmek. Yeniden Kurmak. Yenilemek” olarak belirlenmiştir.