Haberleri

14.03.2019

Akkuyu NGS Sahasında 1. Güç Ünitesi Temel Plakası Beton Dökme Çalışmaları Tamamlandı

08 Mart 2019 tarihinde Türkiye’nin ilk nükleer güç santraline ait 1. güç ünitesinin temel plakasının beton dökme çalışmaları tamamlandı.

 

Temel plakasının yapımında 17.000 metreküpten fazla kendiliğinden yerleşen beton kullanıldı. Bu beton türü, bileşimin güvenirliğini ve homojenliğini koruyarak kendi ağırlığı altında yayılıp sıkışma özelliğiyle dikkat çekiyor.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, “Akkuyu NGS’nin inşasında kullanılan tüm teknolojik süreçlerde olduğu gibi, 1. güç ünitesinin temel plakası beton dökme işlemi de, global nükleer enerji topluluğunca belirlenen güncel gereksinimler, UAEA güvenlik standartları ile Türkiye Cumhuriyeti’nde geçerli uluslararası ve ulusal gerekliliklere uygun olarak gerçekleştirilmiştir” dedi.

 

Bu büyük teknolojik aşamanın tamamlanması, Akkuyu NGS inşaat sahasında bu yıl gerçekleşen en önemli gelişmelerden birisi oldu.

 

1. güç ünitesi çalışmalarının bir sonraki aşamasında, reaktör binasının iç ve dış duvarlarının inşası gerçekleşecek. Eşzamanlı olarak, yardımcı reaktör binası ve yedek kontrol noktası binasının inşasına yönelik beton temelleri çalışmaları da devam ediyor.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından Akkuyu NGS’nin 2. güç ünitesi inşası sınırlı çalışma izni Kasım 2018’de alınmıştı. Nükleer adanın güvenliği için önemli olan çalışmalar hariç, ünite tesislerinde çalışmaların yapılmasına imkan sunan sınırlı çalışma izni kapsamında, çalışma dokümantasyonu doğrultusunda mühendislik etüt çalışmaları şimdiden yapılıyor.

 

Anastasia Zoteeva, “2019 yılında 2. güç ünitesi inşaat lisansını almayı planlıyoruz. Sonrasında temel plakası beton dökme çalışmaları başlatılacaktır. Çalışmalar, birinci ünitede aynı aşamada kazanılan deneyimlere dayanılarak gerçekleştirilecektir” şeklinde konuştu.

 

Bu yıl, saha topoloji hazırlık çalışmalarını tamamlanması hedefleniyor. Bugün itibariyle sahanın yaklaşık olarak %70’i hazır durumda ve geri kalan %30’luk kısım bu yılın sonuna kadar hazır hale gelecek.

 

Sahada yürütülen yoğun çalışmalarla eş zamanlı olarak, 3. güç ünitesi inşaat lisansı temini için TAEK’e sunulacak belgelerin hazırlık çalışmaları da devam ediyor.