Haberleri

23.11.2020

AKKUYU NGS ÜÇÜNCÜ GÜÇ ÜNİTESİNİN İNŞAAT LİSANSI ALINDI

13 Kasım 2020, Ankara, Türkiye. Nükleer Düzenleme Kurulu, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. adına üçüncü güç ünitesinin inşaat lisansını onayladı.

 

Akkuyu NGS üçünü güç ünitesi İnşaat Lisansının alınması için hazırlanan başvuru dosyası, 28 Mart 2019 tarihinde NDK’ya sunulmuştu. Nükleer Düzenleme Kurulu, yapılan inceleme sonucunda 13 Kasım 2020 tarih ve 2020-71/2-1 sayılı kararıyla Akkuyu NGS üçüncü güç ünitesinin inşaat lisansını onayladı. İnşaat lisansı ile birlikte üçüncü güç ünitesinin reaktör ve türbin binaları gibi nükleer güvenlik kapsamındaki tüm yapıların inşaatına ve nükleer güvenlikle alakalı sistem ve ekipmanların montajına başlanabilecektir. Üçüncü güç ünitesinin Sınırlı Çalışma İzni 23 Temmuz 2020 tarihinde onaylanmıştı.

 

Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Аleksei Frolov, “İnşaat lisansının alınması, güç ünitesinin inşaatına başlanabilmesi için gerekli olan son izin aşamasıdır. Başvuru dokümanının hazırlanmasının yanı sıra inceleme sürecinde NDK’nın sorularına verilecek yanıtlarla ilgili olarak tasarım kuruluşlarıyla birlikte çok kapsamlı ve detaylı çalışmalar yaptık. NDK, inşaat lisansını vererek, Akkuyu NGS’deki üçüncü ünitenin inşaat ve montaj işlerini düzenleyen tüm yasal gerekliliklere ve standartlara uyulduğunu teyit etmektedir. Şu anda daha önce alınan sınırlı çalışma izni kapsamında Akkuyu NGS üçüncü güç ünitesi reaktör binasının ve türbin binasının temel altı beton çalışmaları tamamlanmakta olup, bunun ardından gerçekleştirilecek donatı çalışmaları sonrası aldığımız lisansa istinaden temel betonu yapım çalışmalarına başlayacağız” ifadelerini kullandı.

 

Bilindiği gibi Akkuyu NGS projesi kapsamında; ÇED Raporu Onayı, Elektrik Üretim Lisansı, birinci, ikinci ve üçüncü güç ünitelerinin İnşaat Lisansları ve Doğu Kargo Terminali Geçici İşletme İzni gibi ana lisanslar ve izinler alınmıştır. Akkuyu NGS dördüncü güç ünitesinin inşaat lisansının alınması için hazırlanan başvuru dosyası 12 Mayıs 2020 tarihinde NDK’ya sunulmuş olup, NDK tarafından incelenme süreci devam etmektedir.