Haberleri

06.12.2021

AKKUYU NGS’İN SAHASINDA ‘BİR YAZ GECESİ RÜYASI’ ADLI OYUNUN ÇEVRİMİÇİ GÖSTERİMİ YAPILDI

6 Aralık 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Rosatom Devlet Kuruluşu’nun destekçileri arasında yer aldığı Altın Maske Tiyatro Festivali kapsamında yönetmenliğini Ivan Popovsky’nin üstlendiği Moskova Pyört Fomenko Tiyatrosu tarafından hazırlanan William Shakespeare’in ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ adlı oyun AKKUYU NÜKLEER A.Ş. bünyesinde NGS inşaat sahasında izleyicilerle buluştu. Akkuyu NGS projesi tarihinde ilk kez böyle bir etkinlik çevrimiçi formatta düzenlendi.

 

Etkinliğe AKKUYU NÜKLEER A. Ş. çalışanları çoğunlukta olmak üzere sahada faaliyet gösteren çeşitli şirketlerden katılım sağlandı. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdür Basın Sekreteri Vasiliy Korelskiy izleyicilere organizasyonun önemini ve tarihini anlatan kısa bir konuşma yaparak izleyicilere iyi seyir dileklerinde bulundu.

 

Performans izleyicilerden canlı tepki aldı:

 

Etkinliğe katılan AKKUYU NÜKLEER A. Ş. Elektrik Birimi uzmanı Cüneyt Akın ‘Dekor ve oyunculuk üst beni gerçekten büyüledi. Gözümü ayıramadığım bir oyun izledim. Oyuncuların belli aralıklarla seyircilerin arasına karışması Shakespeare’in seyirciyi oyunun bir parçası haline getiren detaylarından birisi. Oyunun çevirisi de oldukça kaliteliydi. Rusça bilen bir Türk olarak duyduğum ses ile okuduğum altyazı aynı idi. Sahamızda böyle bir etkinliğin düzenlenmesi beni oldukça mutlu etti.’  dedi.

 

AKKUYU NÜKLEER A. Ş. Çevre Koruma Birimi kıdemli uzmanı Zhanna Padluzhnaya ‘Bugün "Bir Yaz Gecesi Rüyası" oyununda estetik bir zevk aldım, bir noktada orada tiyatro salonunda oturuyormuşum gibi hissettim. Ben oyuncuların yeteneklerine bayıldım. Oyuncular ruhla oynadılar ve duyguları bize, izleyicilere aktardılar. Oyunlarıyla, Shakespeare'in eserinin sonsuz olduğunu bir kez daha kanıtladılar. Memnuniyetiniz için teşekkür ederim. Organizatörlere ilham ve yeni yaratıcı fikirler diliyorum! Ve elbette Rosatom Devlet Şirketi'ne bu tür etkinlikleri desteklediği için teşekkür ederiz.’ dedi.

 

TİTAN2 İC İÇTAŞ İNŞAAT A. Ş. çalışanı Zimfira Delazordehasl izlenimlerini diyerek dile getirdi: ‘Organizatörlere sıcak karşılama ve harika bir prodüksiyon izleme fırsatı için teşekkür etmek istiyorum. Oyuna gelince, P. N. Fomenko tiyatrosunun aktörlerinin mükemmel performansından gerçekten keyif aldım. Gösteri güzel bir atmosferde gerçekleşti. Organizatörler kendimizi evimizde hissettirmek için her şeyi yaptılar. Bu tür organizasyonlarla sanata daha sık dokunmak istiyorum. Tekrar çok teşekkürler.’


‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ adlı oyun William Shakespeare’in erken dönem romantik komedya oyunlarından biridir. Antik Yunanistan’da bir düğün organizasyonunda geçmekte olan performans izleyicilerin hayranlığını kazandı. Bu performansın sanatsal çözümü Konstantin Lebedev tarafından yaratıldı ve kostümler Angelina Atlagic tarafından yapıldı. Performansa Altın Maske Tiyatro Ödülü verildi.