Haberleri

09.09.2021

AKKUYU NGS’NİN 2 NO.LU GÜÇ ÜNİTESİNE İÇ KORUMA KABUĞUNUN İKİNCİ KATMANI KURULDU

 9 Eylül 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Nükleer güç santralinin güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan iç koruma kabuğunun (İKK) ikinci katmanı Akkuyu NGS'nin ikinci güç ünitesinin reaktör binasına kuruldu. Reaktör binasının korunmasını sağlayan İKK, boru ve polar vinç girişleri için destek görevi görür ve bu sayede NGS'nin işletim aşamasında nükleer reaktörün bakım operasyonları gerçekleştirilir.

 

İKK, reaktör binasının sızdırmazlığını sağlayan çelik katmadan ve özel betondan oluşur. İKK'nin ikinci katmanı, her biri 12 bölümden oluşan iki katman olmak üzere, 24 bölümden oluşan kaynaklı bir metal konstrüksiyondur. Ağırlığı 5-7 ton arasında değişen 6 metre yüksekliğindeki bölümler birbirine kaynaklanarak bağlantı parçaları ve gömülü parçalarla donatılmış tek bir silindirik konstrüksiyona monte edilir. Konstrüksiyonun toplam ağırlığı 321,9 ton, yüksekliği 12 metre, çevre uzunluğu ise 138 metredir.

 

İKK katmanının kurulumu, karmaşık ve zaman alan teknolojik bir operasyondur. İkinci katmanın Liebherr LR 13000 tipi ağır paletli vinç ile tasarım konumuna monte edilmesi 12 saat sürdü.

 

İkinci katmanın kurulumundan sonra 2 no.lu ünitenin reaktör binasının yüksekliği 12 metre artarak 16,95 metreye ulaştı. Daha sonra inşaat ustaları, birinci ve ikinci katmanı birbirine kaynaklayacak, kabuğu güçlendirecek ve beton dökeceklerdir. İKK'nin silindirik bölümünün beton duvarlarının kalınlığı 1,2 metre olacaktır. Tüm elemanların montajı ve koruyucu kabuğun betonlanması tamamlandıktan sonra sızdırmazlık testi yapılacaktır.

 

NGS Genel Müdür Birinci Yardımcısı - Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, "2021 yılının önemli olaylarından biri daha tamamlandı ve 2 No.lu Ünitenin reaktör binasının ikinci İKK katmanı tasarım konumuna kuruldu. Uzmanlar, birkaç ay boyunca bölümlerin tek bir konstrüksiyona kurulum işlemini gerçekleştirdi ve kurulumuna başlamadan önce, tüm kaynaklı bağlantıların kusurları ultrasonik yöntemle kontrol edildi. İç koruma kabuğunun katmanlarının büyütülmüş montaj teknolojisi, Leningrad NGS-2'nin yapımında kendini kanıtlamıştır. 1 No'lu Ünitenin ikinci ve üçüncü İKK katmanlarını bu yöntemle kurduk. Teknoloji, konstrüksiyonların kurulum hassasiyetini artırmayı ve güç ünitelerinin yapım süresini optimize etmeyi sağlar, ayrıca yüksekte yapılan kurulum operasyonlarının sayısını azalttığından, iş güvenliğini sağlama ilkesine de uygundur. 2 No.lu Ünitenin reaktör binasında reaktör çeperinin yapım çalışmaları devam etmektedir. Türbin binasının zeminleri güçlendirilmektedir" diye vurgu yaptı.

 

İç koruma kabuğunun bölümleri, Leningrad bölgesinde (Rusya) bulunan bir fabrikada üretildi. Bağımsız bölümler, deniz yoluyla St. Petersburg'dan Akkuyu NGS inşaat sahasına teslim edildi ve burada tek bir katman halinde monte edildi. 2 No'lu Ünite için İKK'nin ikinci katmanının bölümlerinin büyütülmüş montajı, 2021 Nisan ayının ortalarında başladı.

 

Akkuyu NGS güç ünitelerinin reaktör binaları, çift koruma kabuğu ile donatılmıştır. Betonarme dış koruma kabuğu, 9 büyüklüğüne kadar depreme, tsunamiye, kasırga ve bunların kombinasyonlarından oluşan  dış etkilere de dayanacak şekilde tasarlanmıştır.