Haberleri

07.10.2020

AKKUYU NGS’NİN GENÇ UZMANLARI ANKARA’DAKİ TENMAK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ’NDE EĞİTİME KATILDI

Akkuyu NGS Radyasyon Güvenliği Biriminin birinci grup genç uzmanları, Ankara’daki Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu’nda eğitime katıldı.

 

4 gün süren eğitim, teorik ve uygulamalı eğitim bölümlerinden oluşturuldu. Akkuyu NGS uzmanlarına, iyonlaştırıcı radyasyona karşı korunmanın ve radyasyon dozlarını kaydetmenin temellerini öğretilirken; radyografik cihazların kullanımına ilişkin ve acil durumlarda personelin gerçekleştireceği doğru eylemlerle ilgili de pratik yapıldı.

 

Uzmanlar, Türkiye’deki radyasyon güvenliği mevzuatı, radyasyon kaynaklarını lisanslama prosedürleri ve radyoaktif maddelerin güvenli taşınmasına ilişkin normlar hakkında bilgi edindi. Genç uzmanlar tarafından, endüstriyel uygulamalarda ve radyografide radyasyondan korunmayla ilgili uygulama metotları üzerine de çalışma gerçekleştirildi.

 

TENMAK’taki eğitimin sonunda yapılan sınavda, Akkuyu NGS Radyasyon Güvenliği Birimi çalışanları, sınavı pekiyi notuyla geçerek sertifikalarını aldı. 5 yıl süreyle geçerli olan sertifikalar, Türkiye’de radyografik cihazlar ve iyonlaştırıcı radyasyon kaynakları kullanılarak yapılan işleri denetleme izni vermektedir.

 

Ankara’daki eğitimin ardından Rusya’ya giden Akkuyu NGS’nin genç uzmanları, Obninsk’teki Rosatom Teknik Akademisi’nde 10 Aralık’a kadar sürecek eğitimde, nöbetçi radyasyon izleme uzmanlığı alanında teorik eğitim alacaklar. Daha sonra AKKUYU NÜKLEER A.Ş., genç çalışanlarını Rusya’nın en ileri teknolojili nükleer güç santralleri olan Novovoronezh NGS ve Leningrad NGS’ye gönderecek. Orada eğitim alacak olan genç uzmanlar, radyasyon güvenliği uzmanlarının çalışma prosedürünü yerinde öğrenecek.

 

Radyasyon Güvenliği Birimi Uzmanı Fikri Türkmen, eğitimlerle ilgili şunları söylerken;

 

“Radyasyon Güvenliği Birimindeki iş arkadaşlarımla eğitime katıldım. Rusya Federasyonu’nda yükseköğretim diplomalarımızı aldıktan sonra yeniden eğitim sürecine katılmaktan ve yeni bilgiler ve beceriler edinmekten çok mutluyum!!”

 

Radyasyon Güvenliği Birimi Dozimetri Uzmanı Okan Yıldız da şu değerlendirmelerde bulundu:

 

“Radyasyon güvenliği alanındaki Türk yönetmelikleri hakkında bilgi edinme fırsatımız oldu. Eğitmenler çok deneyimliydi; dersler sırasında aklımıza gelen tüm soruları eksiksiz olarak yanıtladılar. Bu kurumda eğitim almaktan memnun kaldım, artık bizi Obninsk’te ve Rusya’daki mevcut santrallerde alacağımız eğitimler bekliyor!”