Haberleri

07.03.2019

AKKUYU NÜKLEER ANONİM ŞİRKETİ Genç Çalışanlarımızın Stratejik Oturumu Kapsamında, Şirket Gençlik Politikasını Geliştirme Programını Görüştü

AKKUYU NÜKLEER Uluslararası Gençlik Konseyi'nin ilk stratejik oturumu Ankara'da yapıldı. Stratejik oturumun organizatörü Şirketin Uluslararası Gençlik Konseyi oldu. Stratejik oturuma, AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin yönetim ve birim temsilcileri ile 40'tan fazla genç personeli katıldı. Uluslararası Gençlik Konseyi Başkanı Sergey Malozemov ve faaliyet liderleri: Yulia Sabirzyanova ile Burcu Eldem, Gamze Şahin, Deniz Umut Can ve Irina Statova, Uluslararası Gençlik Konseyinin kurulması, geliştirilmesi ve gerçekleştirilen projeler olan: “İngilizce Konuşma Kulübü”, “Uluslararası Gençlik Konsey Gazetesi", "Bilgi Panosu", "Rosatom Değerleri" hakkında bilgi verip, Konseyin 2018 yılındaki faaliyetleri hakkında rapor sundular.

 

Stratejik oturumun ikinci bölümünde Sergey Malozemov “Nükleer Sektörde Agile (Çevik) Yönetim. Spiral Dinamik” konusunda konuşma yaptı ve EC ASE A.Ş.'den (Nizhny Novgorod, Rusya) meslektaşlarıyla işbirliği içinde yarattığı “Agile: Geleceğin Mühendisliği ”adlı takım oyununu düzenledi. Bu oyunda katılımcılar, nükleer santral projesini çevre dostu olma, üretilebilirlik, güvenlik ve ergonomiyi içeren dört dalda  kendi ürünlerini geliştirmeye yönelik problem çözüyorlar. Oyuncular öncelikli olan hedefleri seçiyor ve optimal stratejiyi belirliyorlar.

 

Ayrıca, İç İletişim Grubu Lideri Ksenia Markova tarafından “Gençlerin Şirket faaliyetindeki rolü. Sektörel eğilimler ve gelişim yolları” başlıklı bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi. Toplantıda genç uzmanlar, şirketin 2029 yılındaki çalışanlarının ve yöneticilerinin tahmini profilini  oluşturup, 10 yıllık bir perspektifte teknolojik ve uluslararası işbirliği konusunda yön stratejisi öngörüsünde bulundular.

 

Gün,  genç çalışanları ve onlardan yaşça büyük olan meslektaşlarını bir araya getiren  “Ne? Nerede? Ne zaman?” adlı entelektüel oyunla bitirildi.

 

Etkinlik sonucunda; ortak bir strateji anlayışının oluşturulması ve şirketin gençlik konseyinin geliştirilmesi için sonraki adımların neler olacağı belirlenmiş oldu. AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin İnsan  Kaynakları Direktörü Marina Karaseva gençlik derneğinin girişimlerini takdir eden ve genç çalışanların gelişme arzusunun önemine dikkat çeken bir konuşma yaptı.

 

Marina Karaseva,  “Akkuyu NGS Projesi uzun vadeli bir projedir ve siz gençlerimiz; şirketin oluşum aşamalarını, nükleer enerji santralinin inşasını ve sonucunda nükleer güç santralinin işletmeye alınmasını görmek için eşsiz bir fırsata sahipsiniz. Bu uzun yolculuk için aklınızı ve tüm özeninizi verin. Bu yolda her biriniz için, gönlünüzce ve karşılığını alabileceğiniz bir iş ve yer bulmalarınızı diliyorum” dedi ve  «Şirketin gençlere ihtiyacı var. Gençler, tüm değişikliklerde şirketi destekleyecek itici kuvvettir.” cümlesi ile şirket gençlerinin önemine vurgu yaptı.

 

Bu ilk stratejik oturumun katılımcıları da etkinlik süresince pozitif izlenimler edindiler.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Isı Otomasyon ve Ölçüm Birimi Uzmanı Halil Burak Atay: «On üzerinde on puan veriyorum. En çok «Agile» oyununu beğendim. Oyun sayesinde proje yönetimi konusunda, başarı kriterleri ve süreleri hakkında pratik bilgiler aldık. Eminim ki, bu tecrübe yaptığım işi daha verimli yapacak. Bizi tek bir hedefte birleştiren bu oyundaki etkileşim çok önemli, çünkü NGS bir ekip halinde inşa ediliyor.”

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Projesi maliyet planlaması ve kontrolü kıdemli uzmanı Olga Selivanova ise  “Gençlik Stratejik Oturumunun düzenlenmesi şirkette ilk kez yapıldı ve umuyorum ki, bu tür etkinlik organizasyonları bir gelenek haline gelecektir. Bu etkinlikler genç çalışanlar ile yönetim arasında,  gelişme konusundaki fikirlerin, mevcut sorunların ve çözüm yollarının dile getirildiği bir diyalog ortamı oluşturduğunun önemini vurgulamak isterim” diyerek etkinliğe dair görüşünü belirtti.

 

Bilgi Notu:

 

AKKUYU NUCLEAR A.Ş. Uluslararası Gençlik Konseyi (UGK) Aralık 2017'de şirketin genç çalışanlarının girişimi üzerine kuruldu. Amaç, iş süreçlerinin verimliliğini arttırma, kurum kültürünü geliştirme ve şirketin sürdürülebilir kalkınmasını sağlama çabalarını koordine etmek ve deneyimlerini paylaşmaktır. UGK'u kapsamında bilimsel-teknik, uluslararası, sosyal, spor, kültürel-kurumsal alanların yanı sıra öğrencilerle çalışma ve proje yönetimi alanları da bulunmaktadır.