Haberleri

22.05.2019

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Çalışanları “Yılın İnsanı. Rosatom -2018” yarışmasında ödül kazananlar arasında yer aldılar

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. çalışanları ilk defa, “Yılın İnsanı. Rosatom” sektör içi programına katıldı. Çok aşamalı eleme sonunda iki Şirket çalışanları “Yılın İnsanı. Rosatom -2018”  yarışmasında finale kalanlar arasında yer aldı.

 

Bu sene altıncısı düzenlenen “Yılın İnsanı. Rosatom -2018” sektörel yarışmada finale kalanların ödül töreni 24 Nisan 2019 tarihinde Moskova’da düzenlendi.  Rosatom temsilcileri tarafından, şirketler grubu (division), genel kurumsal ve özel alanlar olmak üzere 54 farklı alanda geçen sene yakaladıkları  başarı ile öne çıkan sektörün en iyi 300 çalışanına Rosatom Genel Müdürü ödülleri takdim edildi.

 

Genel kurumsal alandaki “Ekonomi, Finans ve Yatırım Yönetimi” dalı yarışmasında AKKUYU NÜKLEER A.Ş.  Muhasebe ve Vergi Birim Şefi Nilay Enginyurt üçüncülük ödülü kazandı. Nilay, Şirket tarafından daha önce ödenmiş vergilerin iade koşullarının iyileştirilmesini sağlamıştır.

 

Rosatom Genel Müdürü “Yükselen Yıldız” özel yarışma dalında üçüncü olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Türbin Bölümü Uzmanı Mehmet Kaynar’a diploması takdim edildi. Mehmet, Akkuyu NGS türbin bölümünde proje süresi ve maliyetini düşürecek teknik çözümler önerdi. Bunun yanı sıra Mehmet Kaynar multi kültürlü personel için iki ayrı proje geliştirdi. Genç uzmanlar için geliştirdiği proje, türbin bölümü ve modern soğutma sistemi ekipmanı özelinde Akkuyu NGS’nin özelliklerini anlatmaktadır. İkinci projesi ise Rusya Federasyonu’ndan gelen uzmanlar için hazırlanmış olup, projede Türkiye’nin tarihi, gelenekleri ve kültürü anlatılmaktadır.

 

Kaynar  “Amacım, Türkiye’de nükleer projesini geliştirmektir. Yeni bir başarıya adım atmak zordur” ifadelerini kullanıyor.  Mehmet Kaynar , Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma’ya istinaden Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında eğitim görenler arasından 2018 yılında MEPHI Üniversitesinden mezun olan ilk uzmanlardandır. Mehmet, Rusya Federasyonu’nda aldığı eğitimden gurur duymakta ve aldığı eğitime değer vermektedir. Hayatta ve mesleğinde örnek aldığı kişiler arasında Mehmet, MEPHI Üniversitesi’nde görevli Profesör Sergei Leskin, nükleer sektörün kurucusu İgor Kurchatov ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ‘ü zikretmektedir.

 

Nilay Enginyurt, “Mevzuatı bilmek, mevzuata uymak ve Şirket’in menfaatleri doğrultusunda en iyi koşulları sağlamak önemlidir” ifadelerini kullanıyor. Yüksek vasıflı uzman olması ve sektörün menfaatine çalışma arzusu, somut sonuçlara varılmasında yardımcı olmuştur. Nilay, 14 senelik iş tecrübesi ile 2009 yılından beri Türkiye Cumhuriyeti’nde yeminli mali müşaviri (Certified Public Accountant Certificate 2009, Ankara Chamber of Certified Public Accountants) olarak faaliyet göstermektedir. Daha önce dünyanın en büyük denetim şirketlerinden olan Ernst & Young Şirketi’nde çalışmıştır. Üç yılı aşkın bir süre önce ise Nilay, ülkesi için yeni bir sektör olan nükleer sektörde çalışan uzmanlardan olarak benzersiz bir deneyim edinmek üzere bilinçli olara AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’yi tercih etti.

 

Bilgi:

 

“Yılın İnsanı. Rosatom” yarışması, 2013 yılından bu yana Rosatom yönetiminin en üst düzeyde gerçekleştirdiği ve sektörün en iyi çalışanlarının belirlendiği bir programdır. Her sene, “Yılın İnsanı. Rosatom” yarışmasında, çalıştıkları şirket veya genel olarak sektör için önemli başarılara imza atan kişiler veya ekipler belirlenmektedir. Sektör çalışanlar arasından en iyileri, şirketler grubu (division), genel kurumsal meslekler ve Rosatom Genel Müdürü özel ödülleri olmak üzere üç ana dalda seçilmektedir. Eleme esnasında kullanılan ana kriterler; çalışmalardaki önemli sonuçlar,  belirlenen hedeflere ulaşmada alışılanın dışında yaklaşımlar uygulama,  kurumsal değerlerin benimsenmesi ve adayların profesyonel özellikleri şeklindedir.

 

Programa katılan adaylar birkaç aşamalı elemelerden geçmektedir. Şirketler grubu dalındaki yarışmacılardan kazananlar, ilgili şirketler grubunun başındaki yönetici şirket nezdinde, genel kurumsal yarışma dalında kazananlar Rosatom nezdinde, özel yarışma alanlarında ise Rosatom Genel Müdürü’nün başkanlığındaki Merkezi Yarışma Komisyonu tarafından belirlenir.