Haberleri

24.11.2021

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. (DEVLET ATOM ENERJİSİ KURULUŞU \"ROSATOM\"UN ŞİRKETİ) RUS YARIŞMASI \"PROJE OLİMPOSU - 2021\"İN KAZANANI OLDU

24 Kasım 2021, Moskova, Rusya – Akkuyu NGS Proje Yönetim Sistemi, Rusya Federasyonu Hükümeti altındaki Analitik Merkez tarafından düzenlenen profesyonel proje yönetiminin yıllık Rus yarışması ''Proje Olimpos'u (Project Olympus) - 2021''nde birincilik kazandı.

 

Yarışmaya bu sene 26'sı "Proje Yönetim Sistemi" adaylığında olmak üzere toplam 283 başvuru yapıldı. Yarışmanın katılımcıları büyük federal ve bölgesel şirketlerdir.

 

"Devlet kurumları, devlet iştirakli şirketler, ticari ve kamu kuruluşları ile kalkınma kuruluşları" kategorisindeki ana ödülün yanı sıra AKKUYU NÜKLEER, özel adaylıklarda da ödüller aldı: Şirketin Proje Yönetim Sistemi'nin ''Proje Yönetimi'' serisi (2022-2026) ulusal ve uluslararası standartlarına uygunluk belgesi ve ''Proje Risk Yönetimi'' Özel Ödülü.

 

Rusya Federasyonu Hükümeti altındaki Analitik Merkez Başkanı Konstantin Kalinin: “Yarışmaya, karmaşık projeleri yönetme konusunda benzersiz deneyime sahip ve ekonominin gelişimi üzerinde büyük etkisi olan en güçlü proje şirketleri katılır. Devlet düzeyinde uygulanabilecek en etkili proje yönetim araçlarını gösterirler", - diye vurguladı.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva: Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk nükleer santrali olması, “Yap-Sahiplen-İşlet” modeline göre inşa edilen ilk NGS olması ve diğer birçok özellik olmak üzere Akkuyu NGS proje yönetim sistemini birçok şey etkilemektedir. Akkuyu NGS projesinde uzmanlardan oluşan güçlü bir uluslararası ekip oluşturulmuş olup yarışmadaki bu zafer, sıkı sıkıya bağlı çalışmalarının bir sonucudur. Proje uygulamasının tüm alanlarında NGS yaşam döngüsü senaryosuna tamamen dahil edilmiş durumdayız. NGS sahasında azami seviyede inşaat faaliyetlerini sağlayarak projenin uzun vadeli perspektiflerini de dikkate almaktayız: personelin hazırlanması, altyapının geliştirilmesi, gelecekteki santralin işletme koşullarının sağlanması”, - diye belirtti.

 

Türkiye'nin ilk nükleer santrali "Akkuyu"nun Akdeniz kıyısında inşası, Rus-Türk işbirliğinin en kapsamlı stratejik projelerinden biri olup, toplam 4 800 megavat kapasitedeki "3+" nesil VVER-1200 tipi Rus tasarımlı reaktörlerine sahip 4 güç ünitesi içerir.

 

Akkuyu NGS projesi, Devlet Atom Enerjisi Kuruluşu "Rosatom"un nükleer santralin anahtar teslimi inşaatının gerçekleştirilmesine yönelik olan ve gerekli ulusal yasal çerçevenin oluşturulmasında destek, nükleer ve ağ altyapısının geliştirilmesi, nükleer projelerin finansmanı alanında çözümler, ulusal personelin eğitimi ve yeniden eğitimi, üretimin yerelleştirilmesini içeren kapsamlı teklifinin bir örneğidir. Rosatom sadece nükleer santral inşa etmemekte, aynı zamanda tüm ana ve yardımcı ekipmanların tedarikçisi olmaktadır. Tüm hizmet ömrü boyunca inşa edilen NGS, yakıt sektörü, bakım, modernizasyon ve gelecekte nükleer santrali devreden çıkarmaya yönelik şirketler zinciri dahil olmak üzere Rus işletmelerinin faaliyet göstermesini sağlar. Böyle bir proje şeması iş sahibi konumundaki ülkeler için cazip olup Rus nükleer endüstrisinin gelişimi için uzun vadeli fırsatlar yaratmaktadır.

 

Yarışmanın kazananlarını ödüllendirme töreni, 18 Kasım 2021 tarihinde Moskova'da ''Proje Yönetimi Uygulaması Pratiği" konferansı sırasında gerçekleştirildi.