Haberleri

20.12.2020

AKKUYU NÜKLEER A.Ş., PAO SOVKOMBANKTAN 300 MİLYON DOLARA KADAR BİR KREDİ ALDI

Rosatom Devlet Şirketi'nin alt şirketi olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Akkuyu NGS'nin inşaat projesinin (Türkiye) finansmanı maksadıyla PAO Sovkombank'tan 300 milyon dolara kadar ve 7 yıl vadeli bir kredi aldı. Verilmiş olan kredi, taraflar arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açmaktadır. 

 

Rosatom Devlet Şirketi İktisat ve Maliyeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlya Rebrov, şunu kaydetti: "Geleceğin düşük karbon dengesinin sağlanmasında nükleer enerjinin rolü abartılamaz. Nükleer enerjinin üretimi olmadan, Paris Anlaşması'nın iklim hedefleri, BM sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılmasına kadar sera gazlarının emisyonlarının azaltılması neredeyse mümkün değildir. Uzun vadeli ortaklıklara önem veriyoruz ve Sovkombank ile stratejik işbirliğimizin genişlemesinden memnunuz. Türkiye'de Akkuyu NGS'nin inşaatı iyi bir hızla devam etmektedir. Bu anlamda Sovkombank kredisi, projenin finansmanının zamanında sağlanması için çok önemlidir. Aslında bugün Rosatom Devlet Şirketi, sürdürülebilir kalkınma gündeminin desteklenmesi ile ilgilenen itibarlı finansal ortakların çalıştırılmasını gerektiren birçok projeyi yerine getirmektedir. Sovkombank'ın bu hedeflere ulaşma konusunda bize yardım edeceğinden eminim."

 

PAO Sovkombank Yönetim Kurulu Başkanı Dmitry Gusev şunları söyledi: "Modern nükleer güç santrallerinin inşaatı, sera gazlarının emisyonlarının azaltılması konusunda katkı sağlamaktadır. Sovkombank, New-York'ta 2019 yılında gerçekleştirilen BM Genel Kurulunun toplantısı kapsamında BM Sorumlu Bankacılık Faaliyeti İlkeleri'ni (UNEP FI) imzalayan 130 uluslararası banka grubuna katılan ilk Rus bankası oldu. Sovkombank, stratejisini, uluslararası iklim hedefleri doğrultusunda kurmayı taahhüt etti. Türkiye'deki Akkuyu NGS'nin inşaatı için kredinin sağlanması, bu hedeflere tamamen uymaktadır." 

 

Bilgi için:


Rosatom Devlet Şirketi (tam unvanı: Rosatom Devlet Nükleer Enerji Şirketi), küresel teknolojik liderlerden biri, enerji, makine mühendisliği ve inşaat alanlarında mal varlıklarını birleştiren çok sektörlü şirketler grubudur. Rusya'nın en büyük on şirketlerinden biridir. Nükleer yakıt çevriminin her aşamasında yetkin olan Rosatom Devlet Şirketi, 12 ülkede farklı uygulama aşamalarında 35 ünitesi ile dünyanın en büyük yabancı proje portföyüne sahiptir.  Rosatom, Rusya'nın en büyük elektrik üreticisidir ve ülkenin enerji ihtiyacının %19'undan fazlasını sağlamaktadır.. Nükleer tıbba mahsus ekipman ve izotop ürünlerinin üretimi, bilimsel araştırmalar, malzeme bilimi, dijital ürünlerin üretimi, nükleer ve nükleer olmayan yenilik ürünlerinin üretimi de Rosatom'un faaliyet kapsamına dahildir. Rosatom'un stratejisi, rüzgar gücü dahil olmak üzere düşük karbon enerji üretimi projelerinin geliştirilmesini kapsamaktadır. Rosatom Devlet Şirketi, toplam 250 bin kişi istihdam edildiği 400'e yakın işletme ve kuruluştan meydana gelmektedir. 2020 yılının Ekim ayından itibaren Rosatom Devlet Şirketi, sürdürülebilir kalkınmaya bağlı olan şirketleri birleştiren BM Küresel İlkeler Sözleşmesi uluslararası ağının üyesidir.  

 

Akkuyu NGS, Türkiye Cumhuriyeti'nde inşaatta olan ilk nükleer güç santralidir. Bütün dört ünitenin devreye alınmasından sonra Akkuyu NGS'nin yaklaşık yıllık 35 milyar kW enerji üreteceği planlanmıştır. Bu kapasite, İstanbul gibi büyük bir şehrin elektrik enerji ihtiyacının yaklaşık %90'ını sağlamak için yeterlidir. Santral, Türkiye Cumhuriyeti'nin elektrik enerji ihtiyacının %10'unu sağlayacaktır. Akkuyu NGS, Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) ve Uluslararası Nükleer Güvenlik Danışma Grubu (INSAG) güvenlik kurallarında saptanan uluslararası nükleer toplumun tüm şartlarına ve Avrupa işletme gereksinimlerine (EUR) uymaktadır. 

 

Sovkombank, Rusya'nın en büyük on bankasından biri ve strarejik olarak önemli olan bir bankadır (UFRS'ye göre, mal varlıkları 1,5 trilyon rubleye ulaşmaktadır); Rosatom Devlet Şirketi'nin destek bankalarından biridir. Rusya'nın 1 bin yerleşim yerinde yerleştirilen banka, 2 bin ofiste 17 bin kişiyi istihdam etmektedir. Banka, gerçek ve tüzel kişilere her türlü bankacılık hizmetleri vermektedir. 

 

Rosatom Devlet Şirketi İletişim Daire Başkanlığı