Haberleri

24.04.2019

Akkuyu Nükleer A.Ş. Proje Yönetim Metodolojisi Kıdemli Uzmanı Sergei Malozemov Rusya genelinde düzenlenen “Proje Yöneticisi-2019” açık yarışmasının \"Proje Yönetim Eksperliği\" dalında birinciliği eld

Yarışma, Ryazan Bölgesi hükümeti ve “Sovnet” Proje Yönetim Birliği desteğiyle Proje Yönetimi Ajansı tarafından düzenlenmiş olup hedefleri arasında Rusya Federasyonu kurum ve kuruluşlarında proje yönetimi alanında en iyi uygulamaların paylaşılması, proje kültürünün geliştirilmesi, proje yönetimi uzmanlarının itibarının yükseltilmesi, proje yöneticileri topluluğunun bilgi ve değerlerinin çoğalmasına katkı sağlaması yer almaktadır.

 

Yarışma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama, katılımcıların fiziki katılımı olmadan gerçekleşmiş olup proje faaliyetleri deneyimi raporunun hazırlanması ve değerlendirilmesi, proje yönetiminin 12 yeterliliği konusunda 50 sorudan oluşan test, proje yönetimi ile proje olaylarının (case) çözümü kapsamında kişisel tercih testlerini içeren kişisel yönetim yeterlilik seviyesinin değerlendirilmesi alt aşamalarından oluştu.  Katılımcıların fiziki katılımıyla yapılan ikinci aşamada projenin ekip halinde geliştirilmesi, yönetimi ve sunumu olarak düzenlendi. Projeler Ryazan Bölgesinin kalkınmasına ilişkin olarak güncel sorunların çözümüne yönelik hazırlandı. Bu aşamada her katılımcının proje yönetimi alanındaki kişisel becerileri ve takımın elde ettiği sonuçları değerlendirilmiş oldu. Fonksiyonel iş sahipleri ve jüri üyeleri karşısında yapılan sunumlar gerçekten nefes kesiciydi.

 

Yarışma jürisinde Rusya’nın profesyonel proje yönetimi topluluğunun en meşhur temsilcileri yer aldı.

 

En iyi “Proje Yöneticisi 2019” unvanını almak için Rusya, Türkiye ve Azerbaycan’dan toplam 321 kişi aday oldu. Bu yarışmanın proje yönetimi alanındaki diğer etkinliklerden en önemli farkı, jürinin süreçleri değil, insanı ve proje yeterliliklerini değerlendirmesi oldu. Yarışmanın finaline “Proje Yönetim Eksperi”, “Proje Ofisi Yöneticisi” ve “Proje Yöneticisi” olmak üzere üç dalda yarışan 21 aday geçti. Finalistler IPMA Uluslararası Sertifikasyon sürecinden geçme hakkını kazandı.

 

21 Nisan Pazar günü, Ryazan’da yarışmada birincilik kazananlarının ödül töreni gerçekleşti.

 

Ryazan Bölgesi Valisi yarışma katılımcıları ve kazananlarını tebrik edip onların ülkenin en iyi proje yöneticileri arasında yer aldığını belirtti.

 

2019 yılı en iyi “Proje Yönetim Eksperi” Akkuyu Nükleer A.Ş. Proje Yönetimi Metodolojisi Birimi Kıdemli Uzmanı Sergei Malozemov proje yönetimi alanında Rusya’nın en prestijli bireysel yarışmasında birincilik kazanmasının kendisi için büyük bir onur olduğunu söyledi. “Dünyada BOO («build-own-operate», “inşa et-sahip ol-işlet”) modeline göre kurulan ilk nükleer güç santrali projesini gerçekleştiren şirkette çalışıyorum. NGS Projesi her biri 1200 MW kurulu güce sahip dört güç ünitesinden oluşmaktadır. Yarışmada edindiğim bilgi ve deneyimin, işimde yeni araçları kullanmama ve şirkette proje yönetimi verimliliğini arttırmama yardımcı olacağına inanıyorum”- diye belirtti Sergei.


Bilgi için


Akkuyu NGS, Türkiye'nin ilk nükleer güç santralidir. Akkuyu Nükleer Güç Santralinin inşaatı Mayıs 2010'da Rusya ve Türkiye tarafından imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Rosatom Devlet Şirketi, uzun vadeli sözleşme kapsamında santralin tasarım, inşaat, bakım, işletme ve devreden çıkarma taahhütlerini üstlenen AKKUYU NÜKLEER proje şirketinin çoğunluk hissedarıdır. Akkuyu NGS, dünya nükleer sektöründe BOO ("build-own-operate", "yap-sahip ol-işlet") modeline göre uygulanan ilk projedir. Akkuyu NGS inşaatı projesi %100 Rus tarafınca finanse ediliyor. Rosatom, projenin yüzde 49'a kadar hissesini diğer yatırımcılara satma hakkına sahiptir. Akkuyu NGS projesi Rusya menşeli "3+" nesil VVER tipi reaktörlere sahip dört güç ünitesini kapsıyor.