Sayın iş ortaklarımız, Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi’nin Mustafa Kemal Mahallesi, 2159. Sokak № 14 Söğütözü, Çankaya/Ankara, 06510 adresinde bulunan ofisimiz taşınma aşamasında olduğunu sizlere bildirmekten mutluluk duyuyoruz. Yeni ofisimiz 06 Mart 2020 tarihinden itibaren Mahall Ankara, Mustafa Kemal Mahallesi, Dumlupınar Bulvarı, B Blok 274/7 Kat: 11 No: 117 Çankaya / Ankara, 06530 adresinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Nükleer Sektör Haberleri

08.11.2019

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. TAKIMI İSTANBUL MARATONUNA KATILDI

İstanbul, 3 Kasım tarihinde Türkiye'nin en büyük spor etkinliklerinden biri olan 41. Uluslararası İstanbul Maratonu’na ev sahipliği yaptı. Maratona katılanlar arasında AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ekibi de yer aldı; Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu NGS inşaat projesini gerçekleştiren şirketten toplam 15 kişi maratonda yarıştı ve beş kişi ise tam maraton koşusuna katılarak (42,195 km’lik mesafe) güçlerini sınamayı denemişlerdir.

 

Etkinliğe toplam 106 ülkeden yaklaşık 140 bin kişi katılmıştır. Profesyonel veya amatör koşucu olması fark etmeksizin herkes yarışmada yer alabilmiştir. Bu yıl İstanbul Maratonu, dünyaca ünlü 58 sporcuyu ağırladı. Erkekler sıralamasının galibi, 2 saat 9 dakika 44 saniye ile Kenyalı Daniel Kibet oldu. Etiyopyalı Hirut Tibebu ise maratonu 2 saat 23 dakika 40 saniyede tamamlayarak kadınlar sıralamasının birincisi oldu. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. takımının birincisi, maratonu 3 saat 50 dakika 24 saniyede tamamlayan Türbin Bölümü İşletme Kıdemli Uzmanı Mihail Lakeev oldu.

 

1979 yılından bu yana yıllık olarak yapılan İstanbul Maratonu, katılımcıların yarış sırasında dünyanın iki kıtası arasındaki sınırı geçmeleri bakımından eşsizdir. Start çizgisi İstanbul’un Asya kıtasında, bitiş çizgisi ise şehrin tarihi kısmının merkezinde, Avrupa kıtasındadır.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Yangın Güvenliği Birimi İtfaiye Eri Hüseyin Yaldız: “İş arkadaşlarım yarışa katılmamı tavsiye etmişti. Bugüne kadar maraton koşmadım ama aktif olarak boks yapıyor ve bisiklete biniyorum. Böylesine önemli bir uluslararası yarışta şirketimizi temsil etmekten gurur duyuyorum. Unutulmaz bir deneyimdi, takım arkadaşlarımla birlikte harika zaman geçirdik ve birçok yeni arkadaş edindim. Gelecek sene yapılacak olan maratona da kesinlikle katılacağım” diyerek izlenimlerini paylaştı.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş., sporu ve sağlıklı yaşam tarzını yaygınlaştırmayı amaçlayan çeşitli etkinliklere düzenli olarak katılmaktadır. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. takımı, 2019 Mart ayında Antalya’da düzenlenen Runatolia 2019 maratonunda da yer almıştır.


Akkuyu NGS hakkında

 

Akkuyu NGS, Türkiye Cumhuriyeti’nde inşa edilen ilk nükleer güç santralidir. Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanmış olan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti’nde Akkuyu Sahası’nda Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma” kapsamında gerçekleştirilmektedir. Proje kapsamında Rus tasarımı 3+ nesil VVER reaktörleriyle donatılmış dört güç ünitesinin inşa edilmesi öngörülmektedir. NGS güç ünitelerinin her biri 1200 MW kapasiteye sahiptir. Proje, bugüne kadar Rus Tarafı tarafınca finansa edilmiştir. Rosatom Devlet Kuruluşu; tesisin tasarım, inşaat, bakım, işletme ve devreden çıkarma işlemlerini üstlenen AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin çoğunluk hissedarıdır. Akkuyu NGS inşaatı, dünyanın “Build-Own-Operate (Yap-Sahip ol-İşlet) modeli ile gerçekleştirilen ilk nükleer endüstri projesidir.


Rosatom Devlet Kuruluşu Hakkında

 

Rosatom Nükleer Enerji Devlet Kuruluşu, uranyum madenciliğinden, NGS’nin devreden çıkarılmasına ve nükleer atık işlemeye kadar nükleer enerji üretim zincirinin her alanında başarılı bir şekilde faaliyet göstermek için gereken kaynak ve yetkinliklere sahip, dünyanın teknoloji liderlerinden biridir.

 

Rusya'nın enerji ihtiyacının %18’inden fazlasını karşılayan Rosatom, Rusya'nın en büyük enerji üreticisidir. 12 ülkede farklı uygulama aşamalarında olan 36 güç ünitesi ile şirket, yabancı proje portföy büyüklüğüyle dünyada birinci sırada yer almaktadır. Uranyum zenginleştirme alanında dünya birincisi, uranyum rezervlerinde dünya ikincisi ve üretim hacminde dünya dördüncüsü olan Rosatom, nükleer yakıt pazarında ise %17 oranında pay sahibidir.

 

Devlet Kuruluşu, dünyanın tek nükleer buzkıran filosu da dahil yaklaşık 400 işletme ve iştirakinden oluşmaktadır. Yaklaşık 250 bin kişiyi istihdam etmektedir.