Haberleri

19.11.2021

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. TAKIMI, KISA ARANIN ARDINDAN İSTANBUL MARATONU’NA YENİDEN KATILDI

43. İstanbul Maratonu, 7 Kasım 2021’de düzenlendi. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. takımında Aleksei Pristai, Merdan Hudayberdyev ve Mikhail Lakeev yer aldı.  Üçü de, 42 kilometrelik maratonu tamamladı.

 

Akkuyu Nükleer takımı, 2019 yılında İstanbul Maratonu’nda  ilk kez temsil edildi. Takımımız, 2020 yılındaki koşuya sert virüsle mücadele kısıtlamaları nedeniyle katılmadı. Ancak bu yıl spor tutkunları, sevinçle ve gururla başlangıç çizgisine geldi.

 

En büyük uluslararası maraton yarışlarından biri olan İstanbul Maratonu, IAAF Gold Label Road Races statüsüne sahip olmasının yanı sıra Asya’dan Boğaziçi köprüsü’nden geçilerek Avrupa’ya uzanan dünyanın tek kıtalararası maratonudur.

 

Güvenlik Bölümü Bilgi ve Teknik Birimi uzmanı Merdan Hudayberdyev, AKKUYU NÜKLEER’in belki de en deneyimli ve saygın atletidir. Zira Hudayberdyev, İstanbul, Adana, Mersin, Antalya, Tarsus, Ankara’da halihazırda 10 maraton ve yarı maraton koştu. Geleneksel olarak Hudayberdyev, yarışlara katılma inisiyatiflerini ortaya atar ve meslektaşlarından oluşan heyetlere başkanlık eder, zira Türkiye vatandaşı olarak hem ülkeyi hem de maraton yarışlarına katılma kurallarını çok iyi biliyor.

 

Merdan Hudayberdyev: “Bütün maraton yarışları arasında benim favorim İstanbul Maratonu, zira yarışma sırasında neredeyse tüm şehri görüyorsunuz, Boğaziçi Köprüsü’nü geçerken etkileyici manzaralar izliyorsunuz. Elbette bu bir turistik gezi değil ve yoruluyorsunuz, ancak etraftaki güzellik hiç dikkatinizi dağıtmıyor, aksine ilham veriyor ve bitiş çizgisine gitmenize yardım ediyor. Maraton, İstanbul’un tarihi merkezi olan Sultanahmet Camii’nde sona eriyor. Bitiş çizgisinde çok sayıda taraftar toplanıyor ve bu çok motive ediyor. Ancak elbette en büyük motivasyon kaynağı işverenimizin spora verdiği destek. Bizi sporda destekleyen AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin tüm yöneticilerine çok teşekkür ediyorum.”

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. takımında İstanbul Maratonu’nu en hızlı koşan isim, geçen seferki gibi Türbin Bölümü Baş Uzmanı Mikhail Lakeev oldu. Bu kez derecesini geliştiren Mikhail, maratonu 3 saat 28 dakika 44 saniyede tamamladı. Önceki derecesi, 3 saat 50 dakika 24 saniyeydi.

 

Mikhail Lakeev: “2019 yılındaki dereceme kıyasla 22 dakika daha hızlı koştum. Virüsle mücadele kısıtlamalarının el verdiği ölçüde, boş zamanlarımda antrenmanlara büyük önem verdim ve koronavirüs aşısının da sağlığımı güçlendirerek yardımcı olduğunu düşünüyorum. Hem antrenmanlar hem de İstanbul Maratonu, önceden olduğundan daha kolay geldi. Belki hava da etkili olmuştur, o gün yağış yoktu ancak serin ve bulutluydu. Turistik geziler ve fotoğraf çekmek için belki de çok şanslı olmayabilir ancak koşu için idealdi”

 

Proje Yönetim Direktörlüğünde alt birim yöneticisi olan Aleksei Pristai, sadece yarışlara katılmakla kalmıyor, aynı zamanda AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin dostane takımında atletizm lideri konumunda. Enerjisi ve liderlik özellikleri sadece alt birimi yönetmeye değil, sağlıklı bir yaşam tarzı olan, kendisiyle aynı düşüncedeki kişileri etrafında birleştirmeye de yetiyor. Nitekim, örneğin, Aleksei bu yıl yukarıda belirtilen takım maratonunu organize etmenin yanında, AKKUYU NÜKLEER’de “Nükleer Şehirlerin Online Koşusu – 2021” spor etkinliğinin organizatörü ve katılımcısı oldu.

 

Aleksei Pristai: “Spor, farklı ülkelerden ve kültürlerden insanları birleştiriyor! Aktif ve sağlıklı yaşam tarzı, düzenli egzersiz yapmaktan ve kendiniz üzerinde çalışmaktan zevk almaktır. Güçlü yönlerimi 42 km mesafede test etme fırsatına sahip olduğum için içtenlikle mutluyum ve benim için bu, 2021’in başında geçirdiğim Covid’den sonra önemli bir kişisel zafer. Maratona katılım inisiyatifini ortaya koyan kişi olarak, tüm ortak etkinliklerin ekibi hem işte hem de sporda birleştirdiğini belirtmek isterim ve bunun için meslektaşlarım ve maraton katılımcıları Merdan ile Mikhail’e teşekkür ederim.  AKKUYU NÜKLEER A.Ş. yönetimine ve İnsan Kaynakları Bölümüne, ayrıca meslektaşlarıma sportif inisiyatifimizi destekledikleri için teşekkür etmek isterim. 2019 yılında başlattığımız bu eğilimin giderek daha fazla katılımcıya, kitleye ve desteğe sahip olacağından eminim.”