Haberleri

28.01.2021

AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALİ İNŞAAT SAHASINDAN YAPILAN CANLI YAYINI 4 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ İZLEDİ

28 Ocak 2021, Büyükeceli, Mersin ili, Türkiye. 22 Ocak 2021 tarihinde Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaat sahasından, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki İnsan Kaynakları Ofisi tarafından yürütülen Söz Yetenekte programının canlı yayını gerçekleştirildi. Yayın, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın resmi YouTube kanalında, Twitter ve Periscope gibi sosyal medya mecralarında ve projenin resmi internet sitesi olan www.ytnk.tv’de gerçekleştirildi.  Programın sunuculuğunu ünlü televizyon sunucusu Oylum Talu yaptı. 

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. adına Genel Müdür Birinci Yardımcısı – NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, İnsan Kaynakları Kıdemli Uzmanı Hande İncula, ve ayrıca şirketin genç uzmanları; Hazırlık ve Onarım Birimi Uzmanı Yusuf Kılıç, Kullanılmış Nükleer Yakıt Yönetimi Birimi Uzmanı Mervan Güneş, Doküman Yönetim ve Kontrol Birimi Baş Uzmanı Polina Kasal canlı yayında söz almış bulundu. 

 

Sergei Butckikh, kameraların önünde şunları belirtti: “Akkuyu NGS inşaat sahasının bulunduğu Mersin ili ve Gülnar bölgesi, Türkiye'deki nükleer enerji haritasındaki ana coğrafi noktalar haline gelmiştir. Proje sayesinde altyapı güvenle gelişiyor, ekonominin, endüstrinin ve sosyal hayatın birçok alanı kalkınma için güçlü bir ivme kazanmış bulunuyor. Akkuyu NGS, dünyanın en güvenli ve en gelişmiş nükleer santrali olacak. Bugün mevcut olan en gelişmiş güvenlik sistemleriyle donatılmıştır. Rus tasarımlı güç üniteleri sadece Türkiye'de değil, Çin, Belarus, Mısır gibi diğer ülkelerde de inşa ediliyor. Bu tip nükleer güç üniteleriaynı zamanda Rusya'da başarıyla işletiliyor”.

 

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji Proje Geliştirme Daire Başkanı Tuğrul Çağrı Cinkara, Ankara'dan canlı yayına katıldı. 1960'lardan günümüze Türkiye'de nükleer enerji alanında mevzuat altyapısının gelişimi hakkında bahsetti ve ayrıca enerji güvenliği, iklim değişikliği ve çevre koruma sorunlarının çözümünde nükleer enerjinin önemini vurguladı. 

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. İnsan Kaynakları Kıdemli Uzmanı Hande İncula,  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından Akkuyu NGS'nin işletme personelinin yetiştirilmesine yönelik eğitim programı hakkında ayrıntılı bilgi verdi:


“Program katılımcıları, prestijli Rus üniversitelerinde eğitim görüyor. Eğitimlerinin ilk yılında, öğrenciler hazırlık fakültesinde okuyorlar, orada sadece Rusça öğreniyorlar ve özel disiplinlerde terminolojik temelde uzmanlaşıyorlar. Sonrasında, 1. ve 2. senelerinde, mühendislik ve fen bilimleri, kimya, fizik, matematik derslerini içeren temel program başlamış oluyor. Öğrenciler 3. yılda nükleer enerji santrallerindeki uzmanlıklarını seçiyorlar, olası çalışma alanları arasında "nükleer santrallerin tasarımı ve işletilmesi", "nükleer santrallerin kontrol ve yönetim sistemleri", "nükleer santrallerin radyasyon güvenliği" yer alıyor. Öğrenciler modern nükleer güç santrallerinde staj yapıyorlar. Eğitim programını tamamladıktan sonra, Türk uzmanlar AKKUYU NÜKLEER A.Ş. bünyesinde işe başlamak üzere teklif alıyorlar. Şu anda şirkette programı tamamlayan 140'tan fazla mezun istihdam etmiştir.

 

Programın ayrı bir bölümü projenin genç uzmanlarına ayrıldı. Kendileri, eğitimleri ve büyük ölçekli bir uluslararası projenin uzmanlar ekibine nasıl katıldıkları hakkında konuştular.

 

Hazırlık ve Onarım Birimi Uzmanı Yusuf Kılıç: “Yaklaşık 2 yıldır hazırlık ve onarım biriminde nükleer fizik uzmanı olarak çalışıyorum. Ben de, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin bakım ve onarımından sorumluyum. Ne tür onarımlardan bahsettiğimize şaşırabilirsiniz - sonuçta nükleer santral henüz işletmeye alınmadı, ancak tüm nükleer güç santrallerinde planlama birkaç yıl öncesinden yapılır, istisnasız tüm süreçler önceden modellenir ve hesaplanır. Şu anda, en küçük ayrıntısına kadar, sahaya teslim edilen ekipmanın tüm parametrelerini Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Rusya ve Türkiye standartlarına uygunluk açısından ve bu ekipmanın gelecekte tam olarak servis ve onarımını sağlamak için tasarım belgelerini kontrol ediyoruz. Çalıştırıldığında hepsini tamamıyla biliyor olacağız”.

 

Doküman Yönetim ve Kontrol Birimi Baş Uzmanı Polina Kasal: “Doküman yönetimi ve kontrolü, önemli ve sorumluluğu yüksek olan bir iş. Çünkü şirketimiz devlet kurumları, yükleniciler, düzenleyici kurumlar gibi çok sayıda kuruluşla resmi yazışmaları sürdürüyor, bunun dışında şirketin çeşitli bölümleri arasındaki iç yazışmalar da mevcut. Belgeleri kaydederiz ve şirketin uygun bölümlerine göndeririz. Belgeler Rusça ve Türkçe bazen de İngilizce olarak düzenlenmektedir. Yaptığım iş çok ilgi çekici ve çok hoşuma gidiyor”.

 

Kullanılmış Nükleer Yakıt Yönetimi Birimi Uzmanı Mervan Güneş : “Türkiye'de üniversitede Elektrik ve Elektronik bölümünde okuyordum. Daha sonra tüm hayatımı değiştiren bir ilan gördüm. Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu projesi için personel yetiştirmek üzere bir eğitim programına katılmak isteyenlerin işe alınmasına ilişkin bir duyuruydu. Enerji sektöründeki farklı alanların gelişimini takip ediyordum ve bu büyük projede yetişebileceğim ve nükleer enerjinin ülkemin kalkınmasına katkı sağlayabileceği düşüncesi bana ilham verdi. Proje çerçevesinde eğitim programına katılmak için başvuruda bulundum, sınavları başarıyla geçtim, mülakatı geçtim ve gelecekte proje üzerinde çalışmak için Rusya'da öğrencilik hayatıma başladım. Stajımı tamamladıktan sonra AKKUYU NÜKLEER A.Ş.'de işe alındım. Başarıya her zaman inanıyordum, izleyicilerimize de inanmalarını diliyorum, siz de mutlaka başaracaksınız”.

 

Yayın sırasında izleyiciler, ana inşaat yüklenicisi olan TITAN-2 IC İÇTAŞ İNŞAAT’ın Program Direktörü Mete Bastırmacı eşliğinde Akkuyu NGS inşaat sahasında sanal bir tura çıkma fırsatını buldular. İnşaat sahasında yapı işleri devam eden mevcut tesisleri anlattı, derin soğutma suyu deşarj sisteminde hangi boruların kullanılacağını gösterdi (çapları insan boyunu aşıyor), yerli halkın istihdamı hakkında istatistikleri ve şu an projede en çok hangi mühendislik dalından uzmanların talep görüldüğüne dair bilgiyi paylaştı.

 

Yayının son bölümünde izleyicilere 5 sorudan oluşan bir bilgi yarışmasına katılmaları önerildi. Yarışma sorularını doğru cevaplayan ilk 10 seyirci, Akkuyu NGS inşaat sahasına teknik geziye katılmak için eşsiz bir fırsat yakaladı.

 

Akkuyu Nükleer Santrali inşaat sahasında gerçeklenen “Söz Yetenekte” programının canlı yayın kaydına https://www.youtube.com/watch?v=Kv8q9cl479Q  adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Bilginiz için:

 

"Söz Yetenekte" programı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından gençleri Türkiye'deki büyük projeler hakkında bilgilendirmek adına düzenleniyor. Genç uzmanların başarı öykülerini anlattıkları ve izleyicilerin bilgi yarışmasına katıldığı bir program olup, her zaman canlı yayın olarak gerçekleşir. Kazananlar proje sahasına teknik gez için davet edilir.

 

Her yayın ortalama 1 saat sürmekte olup, YouTube, Twitter ve T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’ne ait www.ytnk.tv  internet sitesinde yayınlanmaktadır.

 

"Söz Yetenekte" programının ilk yayını 3 Temmuz 2020'de gerçekleşti. Proje kapsamında Türkiye havacılık ve uzay endüstrisi (Grizu 263 uydusunun proje takımı), Çanakkale Boğazı köprüsü (Çanakkale 1915), yeni İstanbul havalimanı ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi dahil olmak üzere toplam dört canlı yayın yapıldı.