Haberleri

04.07.2020

AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALİNİN (NGS) İNŞASI DEVAM EDEN BİRİNCİ ÜNİTESİ KORUMA BİNASININ (CONTAINMENT) İKİNCİ KATMANININ MONTAJI TAMAMLANDI

29 Haziran’da inşası devam eden Akkuyu NGS'nin birinci ünitesinin reaktörü üzerine inşa edilen koruma binasının ikinci katmanının montajı tamamlandı. Koruma binası gerek dış olayların reaktöre etkisini gerekse reaktörün çevre ile izolasyonunu sağlayan önemli bir güvenlik sistemidir.

 

Akkuyu Nükleer A.Ş. Birinci Genel Müdür Yardımcısı NGS Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, “koruma binasının ikinci katmanının montajıyla, ilk ünitenin inşaatının tamamlanmasına bir adım daha yaklaştık" dedi. "Reaktörün üzerine inşa edilen koruma binasının en büyük yapısal elemanlarından biri olan ikinci katmanın montajının başarıyla tamamlanması, bizim için son derece önemli bir olay. Bir sonraki aşamada, monte edilen yapının demir donatı işleri tamamlanacak, üzerine kalıp yerleştirilip beton dökülecek."

 

Dünyanın en güçlü paletli vinçlerinden biri olan Liebherr LR 13000 ile yürütülen montajın ardından, reaktör binasının yüksekliği 4,95 metreden 16,95 metreye çıkarak 12 metre daha yükseldi. Montajı yapılan yapının toplam ağırlığı 411 ton, çapı ise 40 metreden fazladır. İç koruma binası toplamda üç katmandan ve bu katmanların üzerine konulacak kubbeden oluşacak. İç koruma binasının montajı tamamlanır tamamlanmaz testleri yapılacak.

 

Reaktör, iç koruma binasının yanı sıra bir de dış koruma binasıyla korunacak. Böylece Rus tasarımı “3+” nesil VVER-1200 reaktörlerinde ileri güvenlik uygulaması gerçekleşmiş olacak.

 

Reaktörün üzerine inşa edilen bu çift katmanlı koruma binası, Akkuyu NGS en önemli ve yenilikçi yaklaşımlarından birini oluşturuyor. Çift katmanlı koruma binası NGS’lerin güvenliğini artıran yeni bir yaklaşımı ortaya koyuyor. Benzer yapı ve sistemler, Akkuyu NGS’yle aynı tasarıma sahip Rusya’da işletmede olan 3 adet VVER-1200 reaktöründe bulunuyorken Beyaz Rusya, Çin ve Mısır gibi diğer ülkelerde de kurulumu devam ediyor.

 

Akkuyu NGS'nin ilk üç ünitesinin inşaat ve montaj işleri eş zamanlı olarak yürütülüyor.

 

Birinci ünitede türbin binasının temel betonunun dökümü ve kor tutucunun montajı tamamlandı.

 

İkinci ünitenin reaktör ve türbin binasının temel betonu döküm işleri devam ediyor.

 

Üçüncü ünitenin reaktör binasının inşası için hazırlık çalışmaları planlı bir şekilde yürütülüyor.