Haberleri

24.04.2019

AKKUYU NÜKLEER Şirketi, 11.Uluslararası ATOMEKSPO-2019 Forumuna katıldı

ATOMEKSPO Forumu, 15-16 Nisan 2019 tarihleri arasında Soçi kentinde, rekor sayıda katılımcının-3500 nükleer alanı uzmanlarının, şirket yöneticilerinin, bilim adamlarının, pazarlama uzmanlarının, basın ve yayın mensuplarının ve dünyanın 74 ülkesinin belediye temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. ATOMEKSPO-2019, güncel konuların ele alındığı ve dünya nükleer endüstrisindeki trendlerin belirlendiği büyük bir iş platformunu oluşturmasının yanı sıra yılın en önemli etkinliği olmuştur.

 

"Nükleer endüstrinin kazanımlarının bir şekilde kullanılmadığı tek bir insan faaliyeti alanı bulunmamaktadır",- diye vurguluyor Genel Kurul toplantısında konuşma yapan Rosatom Genel Müdürü Aleksei Likhachev. BMT tarafından belirtilen istikrarlı gelişimin tüm hedefleri ve amaçları, barışçıl amaçla kullanılan nükleer ile bağlantılıdır.  Likhachev, sera gazları emisyonunun azaltılmasına dair büyük bir hedefe ulaşılmasındaki nükleer jenerasyonun katkısını rakamlarla anlattı:" Gezegenimizin ak ciğerleri olarak adlandırılan ormanlar, yılda ortalama 2,5 milyar ton karbondioksit emer. Daha fazlasını yapamamaktadırlar. Ancak, tüm nükleer santrallerin yerine kömür, gaz ve akaryakıtın yakıldığı termal santrallerin işletimi durumunda, neredeyse 2 milyar ton daha CO2 atmosfere girecektir".

 

Küresel iklim sorunları ve karbon içermeyen enerji perspektifleri konuları ile birlikte, nükleer ve radyasyon teknolojilerinin enerji dışı kullanımı ve kentsel altyapının geliştirilmesi,  yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için gelişmiş yönetim çözümleri konuları, Soçi'deki forumda ve yuvarlak masa oturumlarında tartışıldı.

 

Rosatom Devlet Kuruluşu’nun standında yer alan ve Türkiye’nin ilk nükleer santralini BOO (Yap, sahip Ol, İşlet) modeli ile inşa eden AKKUYU NUCLEAR Şirketi ve yönetici şirket olan  Rusatom Energo International, Akkuyu NNGS’nin 3D modelini gösterime açmış  ve muhtelif ülkeler heyetlerini devam eden  projenin  statüsüne ilişkin  bilgilendirmiştir.

 

Forum kapsamında,  AKKUYU NUCLEAR Şirketi temsilcileri, Avrupa’nın mesleki kuruluşları ile ekipman uygunluk değerlendirmesi konusunda görüşmeler yapmış,  nükleer santraller için ekipman üreticileri - Rolls Royce, General Electric şirketleri temsilcileri ile toplantılar yapmıştır.

 

ATOMEKSPO-2019 Forumu kapsamında düzenlenen Rosatom’un  Sektörel Gençlik Konseyi çalışmasında ve Rosatom Devlet Kuruluşu Genel Müdürü A.Likhachev ile  yapılan, nükleer endüstrinin genç neslinin karşılaştığı zorlukları ve hedeflerin görüşüldüğü toplantıya  AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Gençler Birliği Başkanı Sergei Malozemov da katıldı.


Bilgi için:


Akkuyu NGS Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk nükleer güç santralidir. NGS’nin yapımı,  Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında imzalanan Hukümetlerarası Anlaşma kapsamında gerçekleştirilmektedir.


Rosatom Devlet Kuruluşu, Akkuyu Nükleer Şirketinin ana hissedarı olup uzun vadeli sözleşme kapsamında, nükleer santralin tasarlanması, yapımı, bakımı, işletmesi ve işletmeden çıkarılmasını üstlenmiştir.


Akkuyu NGS projesi-dünya nükleer sektöründe "Yap- Sahip Ol-İşlet" (Build-Own-Operate) modeliile gerçekleştirilen ilk projedir. Akkuyu NGS İnşaat projesinin finansmanı %100 Rusya tarafından sağlanmaktadır. Rosatom, projedeki hisselerinin % 49’unu ilgi duyan yatırımcılara satma hakkına sahiptir.


Akkuyu NGS projesi,  en modern teknolojik çözümleri temsil eden güçlendirilmiş güvenlik sistemli 3+ nesil VVER-1200 tipi 4 güç ünitesinin inşaatını kapsamaktadır.


Rusya Nükleer sektöründe faaliyetini yürüten Rosatom Devlet Kuruluşu- global teknoloji lideri konumunda bir kuruluş olup, nükleer sektörü  imalat zincirinin tüm  aşamalarında başarılı bir faaliyet sürdürmek için gereken kaynak ve yeterliliklere sahiptir. Devlet Kuruluşu,  uranyum madenciliğinden NGS’nin işletmeden çıkarılması ve nükleer atıkların işlenmesine kadar tüm alanların geniş yelpazeli varlıklarını birleştirmektedir.