Haberleri

28.04.2020

AKKUYU NÜKLEER ŞİRKETİ ÇOCUKLARIN 23 NİSAN BAYRAMINI KUTLADI VE BÜYÜKECELİ ORTAOKULU’NA BİNANIN ONARIMI İÇİN BAĞIŞ SERTİFİKASINI VERDİ

23 Nisan 2020, Mersin ili, Gülnar ilçesi, Büyükeceli, Türkiye. — AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesi ile Büyükeceli Okulu’na 50.000$’lık bağış sertifikasını takdim etmiştir. Okul Müdürü Salih Karaca, Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından verilen bu destek ile, okul binalarındaki tesisatların onarımı, spor malzemeleri alınması ve şimdiye dek okulda bulunmayan yemekhanenin inşa edilmesi için kullanılacağını ifade etti.

 

Bağış sertifikasını eğitim kurumuna bizzat gelerek takdim eden AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksei Frolov, hem bayram vesilesiyle tebriklerini iletmek hem de en iyi dileklerini sunmak için okul müdürü ile görüşmede bulundu. Ziyaret sırasında korona virüsle ilgili önlemler kapsamında tüm epidemik güvenlik koşullarına uyularak, görüşmenin tarafları maske taktı ve sosyal mesafeyi korudu. Aleksei Frolov görüşmede şu hususların altını çizdi:

 

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm insanlığa genç neslin sağlığı, fiziksel, entelektüel ve manevi-ahlaki gelişimi konularındaki sorumluluğunu hatırlatır. Çocuklar, her milletin en önemli zenginliğidir. Onlar için yaşıyor ve çalışıyoruz. Biliyoruz ki, salgın koşullarında bile eğitim süreci uzaktan devam ediyor, bununla birlikte çocuklar dersleriyle aynı şekilde ilgileniyor ve eğitim sürecine olan ilgilerini kaybetmiyor. Bunun için saygıdeğer öğretmenlere ayrıca teşekkür etmek istiyorum! Karantina sona erdiğinde ve hayat normale döndüğünde, çocukların okullarına büyük bir mutlulukla ve coşkuyla döneceklerinden eminim. Ve o gün geldiğinde, yaptığımız katkı Büyükeceli Ortaokuluna çok fayda sağlayacaktır. Çocuklar, sağlık ve mutluluk başta olmak üzere ihtiyaç duydukları her şeye sahip olsunlar! Değerli ebeveynler, büyükanneler, büyükbabalar, kendilerini çocuklara adayan herkese sesleniyorum! Sizlere ve çocuklarınıza en içten dileklerimle barış, iyilik, refah, mutluluk ve sevinç temenni ediyorum. Çocuklarımızı koruyalım ve sevelim! Çocukların minnettar ve mutlu gözleri, hepimiz için bir ödül olacaktır!”

 

Salih Karaca, sıcak sözleri için Aleksei Frolov’a ve ayrıca okulu çocuklar için daha konforlu hale getirme imkanı sundukları için Rosatom Devlet Kuruluşu ile AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’ye teşekkürlerini iletti:

 

“Okuldaki tüm mesai arkadaşlarım, öğrenciler adına ve bizzat şahsım adına AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’ye teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bu bağış sayesinde hayata geçirebileceğimiz çok önemli bir işimiz var, şimdiye dek bulunmayan bir yemekhaneyi nihayet inşa edebileceğiz. Şu anda çocuklar bunun için uygun olmayan yerlerde yemek yiyorlar, alan yetersiz kalıyor ve öğrenci sayımız her yıl giderek artıyor. Artık ayrı bir yapı inşa edebiliriz, yemekhane projemiz mevcut. Okulumuzda Akkuyu NGS inşaat sahasındaki çalışanların çocuklarının da katılımıyla birçok kez çocuk kutlamaları düzenlendi. Yakında tüm küçük misafirlerimizin bu yeni, ferah ve aydınlık yemekhanede toplanacağından eminim!”

 

Her yıl olduğu gibi bu yılda Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100’üncü yılı coşku ile kutlanmaktadır. Bu özel günde ülke genelinde geleneksel olarak geniş katılımlı etkinlikler düzenlenir. AKKUYU NÜKLEER A.Ş., önceki yıllarda Türkiye’deki çocukların bayramını özel bir heyecanla tebrik etti. Nükleer Güç Santrali inşaat bölgesinde okuyan öğrenciler için kutlama etkinlikleri düzenledi. Bu yıl karantina nedeniyle kutlamalar iptal edildi.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş., bu zorunlu izolasyon döneminde çocukların yaratma ve hayal etme arzusuna da destek veriyor. Şirket, Rossotrudnichestvo’nın (Rusya Federasyonu Bağımsız Devletler Topluluğu, Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar ve Uluslararası İnsani İşbirliği Federal Ajansı) Türkiye Cumhuriyeti temsilciliğiyle birlikte “Hayalini Çiz” adlı bir resim yarışması organize etti. Yarışma, 20-29 Nisan 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. Yarışmaya 4-14 yaş arasındaki çocuklar davetlidir. Yarışmaya katılmak için en büyük hayalinizi kağıda aktarın, resmin fotoğrafını çekin ve tam adınızı ve yaşınızı belirterek, “Hayalini Çiz” resim yarışması başlığıyla communications@akkuyu.com adresine gönderin. Kazananlara, ödül olarak AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’den kırtasiye malzemeleri dolu sırt çantaları, şirket logolu tişörtler ve kitaplar dağıtılacaktır. Yarışmanın sonuçları 4 Mayıs 2020’de açıklanacaktır.

 

 

Bilgi için:

 

Akkuyu NGS hakkında

 

Akkuyu NGS, Türkiye Cumhuriyeti’nde inşa edilen ilk nükleer güç santralidir. Proje, 12 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma temelinde gerçekleştirilmektedir. Projede, Rus tasarımı 3+ nesil VVER reaktörleriyle donatılmış dört güç ünitesinin yapılması öngörülmektedir. NGS güç ünitelerinin her biri 1200 MW kapasiteye sahiptir. Proje, bugüne kadar Rus tarafınca finanse edilmiştir. Rosatom Devlet Kuruluşu; tesisin tasarım, inşaat, bakım, işletmeye alım ve işletmeden çıkarılması işlemlerini üstlenen AKKUYU NÜKLEER A.Ş’nin çoğunluk hissedarıdır. Akkuyu NGS inşaatı, dünyada “Build-Own-Operate (Yap-Sahip Ol-İşlet) modeli ile gerçekleştirilen ilk nükleer endüstri projesidir. Akkuyu NGS’nin tüm işletme süresi (60 yıl olup uzatma imkanı vardır) boyunca Türkiye, Rusya tarafından yapılan yatırımlarla elde edilen gelirin bir kısmını alacaktır. Doğrudan nakit girdilerinin ve vergilerin yanı sıra proje, istihdam alanları yaratacak ve Türk ekonomisi için diğer olumlu etkileri beraberinde getirecektir. 

 

Akkuyu NGS, VVER-1200 tipi en modern reaktörlerle donatılacak seri nükleer santral projesidir. Bu tip reaktörler, “Fukushima kazası” sonrası geliştirilen güvenlik gerekliliklerini göz önünde bulunduran aktif ve pasif güvenlik sistemleriyle donatılmıştır. Bu teknolojinin seri üretimi ve mevcut durumda Novovoronej NGS-2 ile Leningrad NGS-2’de işletilmesi, bu sistemin ve tesislerin güvenilirliklerini doğrulamaktadır.

 

 

Rosatom Devlet Kuruluşu Hakkında

 

Rosatom Nükleer Enerji Devlet Kuruluşu, uranyum madenciliğinden devreden çıkarma ve nükleer atık işlemeye kadar nükleer enerji üretim zincirinin her alanında başarılı bir şekilde faaliyet göstermek için gereken kaynak ve yetkinliklere sahip, dünyanın teknoloji liderlerinden biridir.

 

Rusya'nın enerji ihtiyacının yaklaşık %19’unu karşılayan Rosatom, Rusya'nın en büyük enerji üreticisidir. 12 ülkede farklı uygulama aşamalarında olan 36 güç ünitesi ile şirket, yabancı proje portföyünün büyüklüğüyle dünyada birinci sıradadır. Uranyum zenginleştirme alanında dünya birincisi, uranyum rezervlerinde dünya ikincisi ve üretiminde dünya dördüncüsü olan Rosatom, nükleer yakıt pazarında %17 oranında pay sahibidir.

 

Rosatom Devlet Kuruluşu, dünyanın tek nükleer buzkıran filosu dahil, yaklaşık 400 işletme ve iştirakten oluşmaktadır. Yaklaşık 250 bin kişiyi istihdam etmektedir.