Haberleri

04.03.2019

Anastasia ZOTEEVA, AKKUYU NÜKLEER ANONİM ŞİRKETİ Genel Müdürü olarak atandı

Anastasia ZOTEEVA, Şubat 2019’da AKKUYU NÜKLEER ANONİM ŞİRKETİ Genel Müdürü görevine atanmıştır.

 

Sayın Zoteeva, iki seneyi aşkın bir süredir Türkiye’nin ilk nükleer santrali projesinin gerçekleştirilmesinde yer almaktadır. Aralık 2016 tarihinde AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin yönetici şirketi olan REİN A.Ş.’ye  Genel Müdür olarak atanan A.Zoteeva, Mayıs 2017’den bu yana Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürütmektedir.

 

"Türk ortaklarımızın isteklerinin yerine getirilmesi yönünde gayret göstererek Projemiz için, 2023 yılı hedef olarak belirlenmiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.Yıldönümüne Akkuyu NGS 1 No’lu Ünitenin yapımını tamamlanması hedeflenmektedir. Bu oldukça iddialı bir görevdir ve bu yüzden, inşaat işlerinin akışından, ekipmanın imalatı ve tedarikinden sorumlu çalışanlarımız, Projemiz kapsamında çalışmakta olan en önemli personelimizdir. Projemizi yürüten ekibimiz Türk uzmanlarının dahil edilmesiyle daha da güçlendirilecek ve ortaklaşa yürüteceğimiz çalışmalarımız projemizin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinin teminatı olacaktır"-diye vurgulamıştır A.Zoteeva.

 

A. Zoteeva görevi, Mayıs 2017’den itibaren AKKUYU NÜKLEER ANONİM ŞİRLETİ Genel Müdürü olarak görev yapan Yury Galanchuk’tan devralmıştır. Yeni görevine başlayan A. Zoteeva,  selefine ortak çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Y.Galanchuk,  faaliyetine nükleer alanda devam edecektir.


Bilgi için:

 

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Anastasia Gennadievna ZOTEEVA, Moskova Lomonosov Devlet Üniversitesi’nin "Uygulamalı Matematik" bölümünden mezun olup, İsveç Stockholm Doğu Avrupa Ülkeleri Ekonomisi Enstitüsü’nde Uygulamalı Matematik konusunda bilimsel tez çalışması yapmıştır.

 

"Brunswick Warburg Kurumsal Finansman" A.Ş. ve "Renaissance Capital"  Yatırım Grubu’nda yönetici pozisyonlarında görev yapmıştır. 2000 yılında "NİKoil" Yönetim Şirketi Yöneticisi olarak çalışmış, 2005 yılında ise söz konusu şirketin yeniden yapılandırılmasının akabinde, "Uralsib" Finans Kuruluşu Genel Müdürü görevine atanmıştır.  2007 yılında "Rusenergoinvest"  yatırım şirketi başkanlığını üstlenmiştir.

 

Ağustos 2012’de  "REİN" A.Ş. (eski adı "Rusatom Overseas" A.Ş.) ekibine katılan A.G.ZOTEEVA, Şirketin  İcradan Sorumlu Başkan Yardımcısı-İş Geliştirme ve Satış  Direktörü olarak görev yapmıştır. Yönetim ve potansiyel piyasalar analizine yönelik çalışmaların koordinasyonunu ve "Rosatom" Devlet Kuruluşu’nun optimal entegre ürün ve hizmet tekliflerinin oluşturulmasını sağlamış,  Şirketin yüksek önem arz eden yurtdışı projelerini yönetmiştir. 2016 yılında "REİN" A.Ş. Genel Müdürü görevine atanmıştır.

 

***

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. "Rosatom" Devlet Kuruluşu’nun bir yan kuruluşu olup, 12 Mayıs 2010 tarihli "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti’nde Akkuyu Sahası’nda Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma" kapsamında Rus tarafınca 13Aralık 2010’da  kurulmuştur.

 

Proje şirketi olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş., uzun vadeli sözleşme kapsamında, nükleer santralin tasarlanması, yapımı, bakımı, işletmesi ve işletmeden çıkarılmasını üstlenmiştir.

 

Akkuyu NGS projesi,  en modern teknolojik çözümleri temsil eden güçlendirilmiş güvenlik sistemli 3+ nesil VVER-1200 tipi 4 güç ünitesinin inşaatını kapsamaktadır.  4800 MW kurulu güce sahip Akkuyu NGS’nin inşaatının tamamlanması akabinde Santral  35 mlr.Kw/yıl üretim yapacaktır. Santralin işletme süresi 60 yıl olup 20 yıla kadar süre uzatımı imkânı sağlamaktadır.

 

Akkuyu NGS projesinin ana hissedarı "Rosatom" Devlet Kuruluşu’dur. Proje "Yap- Sahip Ol-İşlet" (build-own-operate) modeli ile gerçekleştirilmektedir.

 

Akkuyu NGS, Türkiye Cumhuriyeti’nde inşa edilen ilk nükleer santraldir.