Haberleri

09.04.2021

ANKARA’DA GAZETECİLER İÇİN AKKUYU NGS PROJESİ KONULU SEMİNER YAPILDI

09 Nisan 2021, Ankara, Türkiye. Rosatom Devlet Kuruluşu ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Türkiye ulusal medyası için Akkuyu NGS inşaatı konulu bir seminer düzenledi.

 

Rosatom Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Aleksander Voronkov, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı - NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, Türkiye Nükleer Mühendisler Derneği (NMD) Yönetim Kurulu Üyesi Korcan Kayrın, Fransız mühendislik şirketi Assystem temsilcileri olarak Akkuyu NGS Nükleer Tesis İnşaat Denetimi Kıdemli Proje Yöneticisi Roger Larcher ve Nükleer Enerji Departmanı Direktörü Arzu Altay ile AKKUYU NÜKLEER A.Ş.'nin genç uzmanları Yusuf Kılıç ve Özlem Arslan, Türkiye'nin önde gelen basılı ve dijital medya organlarını temsil eden basın mensupları karşısında konuşma yaptı. Seminerin moderatörlüğünü, popüler televizyon sunucusu Canan Yener Reçber üstlendi.

 

Rosatom Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Aleksander Voronkov, gazetecilere Rosatom Devlet Kuruluşu'nun temel faaliyet alanları hakkında bilgi vererek Rosatom'un uluslararası pazar payı ile ilgili rakamları paylaştı ve Rusya'nın 3+ nesil VVER teknolojisi ile dünyadaki referansları konusunda detayları anlattı. Voronkov, "Türkiye'nin ilk nükleer santrali için seçmiş olduğu VVER-1200 projesi, Rosatom Devlet Kuruluşu'nun sadece dış piyasadaki amiral gemisi değil, aynı zamanda en modern projesi. Bu tip reaktör, Rusya ve dünya nükleer endüstrisinde var olan güvenlik alanındaki en iyi uygulamaları, VVER reaktör ailesinin onlarca yıllık evrimsel gelişimini bir araya getirdi, bu nedenle bu projenin yurt dışı ortaklarımızın dikkatini çekmesi şaşırtıcı değil. VVER-1200 tasarımı kapsamında inşa edilen ilk reaktör, 2017 yılında Rusya'da Novovoronezh NGS'de işletmeye alınmıştı. Bugün, dünyada faaliyet gösteren bu tip beş güç ünitesi mevcut, bunların dördü Rusya'da ve biri Rusya dışında. Hiç şüphe yok ki, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin devreye alınmasıyla Türkiye’nin, en modern ve güvenli nükleer santral sahibi olacağı şüphesizdir," dedi.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, Akkuyu NGS inşaatı kapsamında geride bırakılan ana aşamaları ile 2021 yılı için planlar ile ilgili bilgi verdi. Sergei Butckikh ayrıca Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali inşaatının yüksek seviyede istihdam yarattığını kaydetti. Butckikh, "Şu anda projede toplam 11 bin kişi yer almakta, bunlardan %80’i Türk vatandaşları, ve 8 bin kişi doğrudan nükleer santralin inşasına katılmaktadır. İnşaatın en yoğun aşamasında, projede 12 binden fazla kişi istihdam ediliyor olacak. Dört güç ünitesinin tamamının devreye alınacağı aşamada, 700'den fazlası Türk mühendis olmak üzere yaklaşık 4 bin NGS personeli projede yer alacak," dedi. Sergei Butckikh ayrıca NGS inşaatı için lisanslama sürecinin neredeyse tamamlanmış olduğunu vurgulayarak, "Akkuyu NGS 4. güç ünitesi için inşaat lisansının bu yıl içerisinde almayı bekliyoruz. Bunun için 12 Mayıs 2020 tarihinde lisans başvuru belgeleri eksiksiz olarak Nükleer Düzenleme Kurumu'na sunulmuştu” ifadelerini kullandı.

 

Nükleer Mühendisler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Korcan Kayrın, nükleer santral inşaat projelerinin sosyal ve ekonomik etkilerini ayrıntılarıyla açıkladı. Konuşmacının sunduğu verilere göre, günümüzde nükleer üretim, küresel elektrik talebinin %10'undan fazlasını, Avrupa elektrik talebinin ise %25’ini karşılıyor. Kayrın, " Diğer üretim şekillerine göre nükleer güç santralleri, %90'ın üzerinde kapasite kullanım faktörü açısından en verimli enerji kaynağıdır. Nispeten küçük bir alan kaplayan NGS'ler, arazinin ve doğal kaynakların en iyi şekilde kullanımını sağlıyor. Ayrıca nükleer enerji, karbon nört bir elektrik sistemine geçişi ve aynı zamanda enerji arz güvenliğini sağlayabilir," dedi.

 

Akkuyu NGS ana tesislerinin yapı denetimini gerçekleştiren bağımsız bir şirket olan Assystem'in temsilcileri, nükleer güç santrali inşaat denetim sürecini gazetecilere anlattı. Roger Larcher, "Assystem, nükleer endüstriye devreye alma çalışmaları, tasarım, proje yönetimi, inşaat kontrolü ve denetimi alanında 50 yılı aşkın tecrübeye sahip. Gerekli nükleer güvenlik seviyesini sağlamak için malzeme üretimi ve inşaat montaj işleri sırasında kesinlikle uyulması gereken uluslararası, Türkiye ve Rusya mevzuat normlarını, standart ve kuralları içeren Akkuyu NGS mevzuat listesi temelinde çalışmamızı gerçekleştiriyoruz," diye belirtti. Çalışma arkadaşı Arzu Altay ise gazetecilere Akkuyu NGS inşaat sahasında süregelen çevre izleme çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Assystem uzmanları, normatif belgelerde belirtilen şartlara uygun olarak flora ve fauna, yeraltı suları, deniz tabanı yüzey sedimanı ve sahadaki diğer birçok parametrenin durumu hakkında veri topluyor.

 

Rusya’da nükleer energi mühendisliği eğitimini alan AKKUYU NÜKLEER A.Ş.'nin genç mühendisleri Yusuf Kılıç ve Özlem Arslan, Rusya'da "Nükleer Santraller: Tasarım, İşletme ve Mühendislik" alanında eğitim sürecini anlatarak Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali inşaat sahasında yaptıkları çalışmalara ilişkin izlenimlerini gazetecilerle paylaştı.

 

Hazırlık ve Onarım Birimi Uzmanı Yusuf Kılıç: "Tüm nükleer enerji santrallerinde işletme personelinin eğitim planları birkaç yıl öncesinden hazırlanır, istisnasız tüm süreçler önceden modellenir ve hesaplanır. Şirkette yaklaşık iki yıldır çalışmama rağmen, şimdiden ekip arkadaşlarımla uyum sağlamayı ve bütün iş süreçlerini öğrenmeyi başardım."


Radyasyon Güvenliği Birimi Uzmanı Özlem Arslan: "Rusya'da son derece kaliteli ve çok yönlü bir eğitim aldım, nükleer santrallerde defalarca teknik ziyaretlere ve stajlara katıldım, Akkuyu NGS'de kullanılacak reaktör basınç kabının ve diğer bileşenlerinin üretildiği fabrikayı ziyaret ettim, her bileşenin ne kadar sıkı bir kontrolden geçerek üretildiğini gördüm ve nükleer endüstri işletmelerinde birinci önceliğin daima güvenliğe verildiğinden emin oldum."


Seminer kapsamında "İnsanlık için Nükleer" adlı Rosatom belgesel projesinden iki bölüm gösterildi. Filmlerde, nükleer teknolojisinin insanların hayatını nasıl daha iyi hale getirdiğini, nükleer tesislerin bulunduğu şehirlerin ve bölgelerin gelişimine nasıl katkı sağladığı gösterilir.

 

Seminer, gazetecilerin sordukları sorulara ayrıntılı yanıt ve yorumlar alabildikleri soru cevap bölümü ile sona erdi.