Haberleri

15.02.2019

“Atomiada -2019”da AKKUYU NÜKLEER A.Ş. mini futbol takımı bronz madalya sahibi oldu

Rusya’da, nükleer enerji , sanayi ve bilim alanında faaliyet gösteren kuruluşlar arasında 10.su düzenlenen kış olimpiyat oyunları “Atomiada -2019”’un 2. etap müsabakaları yapıldı. Yarışmaya ilk kez AKKUYU NÜKLEER A.Ş (Türkiye) çalışanları katıldı. Şirket temsilcileri mini futbol, kayak ve satranç olmak üzere üç farklı dalda yarıştılar.

 

Mini futbol müsabakaları sonucunda AKKUYU NÜKLEER A.Ş. takımı bronz madalya kazandı.  ATS  şirketi ikinci sıraya yerleşti. Mini futbol turnuvasını birincilikle tamamlayan takım ise Rosatom tkımı oldu.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin katılımı “Atomiada” yarışmalarına renk kattı.  Açılış töreninde konuşan Rosatom temsilcileri,  Akkuyu Nükleer takımının katılımı sayesinde müsabakaların yeni ve uluslararası düzeyde yarışama seviyesine taşındığını söylediler.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. İnsan Kaynakları Direktörü Marina Karaseva  “Sektör içinde düzenlenen böyle bir etkinlikte dereceye girebilmek bizim için iki açıdan büyük önem arz etmektedir. Ççok uluslu ekibimizin, kendisini Rosatom’un bir parçası olarak hissetmesi  ve sektörün gündeminde olabilmek önemlidir . Bunlar, kurumsal kültürün benimsenmesi için şarttır ve aynı zamanda projenin genel anlamda ana bileşenedir. Nükleer santraller ancak birlik içerisinde olan ekipler tarafından inşa  edilebilir”. ifadelerini kullandı.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. mini futbol takımı kaptanı , Proje Yönetim Metodolojisi Birim Şefi  Anton Feoktistov, düzenlenen yarışmalar hakkındaki düşüncülerini paylaştı.  Anton “Bana göre, turnuvada dereceye girmemizde yardımcı olan iki faktör vardı. Birincisi, ülkelerimizdeki futbola olan ilgidir. Futbol, Rosatom ve iştirakleri arasında çok sevilen bir spordur. Türkiye’de de futbol çok gelişmiş bir spor dalıdır. Türkiye’de yediden yetmişe herkes futbol oynamayı, futbol müsabakalarını izlemeyi ve tuttukları takımların maçlarına gitmeyi çok sever. İkinci faktör ise, sektör içi spor yarışmaları organizasyonunun çık iyi düzenlenmiş olması , sıcak karşılama ve taraftarın desteğidir. Müsabakalar esnasında oluşan  bu güzel ortamın kelimelerle anlatılması çok zor. Biz, uzaktan gelen bir takım olarak katıldık ve belki de bu yüzden etkinliği düzenleyen ekipler ve taraftarlarca çok sıcak karşılandık. Takımımız ve Türkiye’ye olan ilgi bizleri memnun etti. Takımımızdaki Türk vatandaşları da açık çok sıcak kanlı insanlardır ve bu oradaki insanlar tarafından hissedildi. Müsabakalarda, diğer  takım taraftarları ve hatta rakiplerimiz olan takımlar bile bizleri desteklediğini gördük. Tribünün desteği gerçekten de gücünüzü toplamaya, sahanın her bir karışı ve oyunun her anı için mücadele etmenize yardımcı olur” dedi.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. mini futbol takımını en iyi forveti (takımın attığı 12 golden 9’nu attı), Türbin Bölümü Uzmanı Yavuz Kolukısaoğlu “Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi NRNU MEPHI Obninsk şehrinde eğitimimiz esnasında sürekli futbol oynar, antrenman yapardık. Şimdi de Rosatom takımında (turnuva birincisi) arkadaşlarımız oynuyor. Kendileri ile bu turnuvada bir araya gelme fırsatı bulduk. Buna çok sevindim.  Antrenmanlarımıza devam edeceğiz ve bir sonraki turnuvaya daha güçlü bir takım olarak katılmayı ümit ediyorum. Böylelikle Şirketimizi daha iyi temsil edebileceğimize inanıyorum ” ifadelerini kullandı.

 

Bilgi:

 

“Atomiada”, nükleer sektörün en önemli spor etkinliklerinden biridir. Bu yarışma, Rosatom Devlet Kuruluşu iştirakleri arasında, nükleer enerji sektörü, nükleer sanayi ve bilim alanı çalışanlarının katılımıyla her sene düzenlenmektedir. Her sene düzenlenen bu etkinliğe, 11 yaz oyunu ve 50 kış oyunu olmak üzere farklı spor dallarında 50000’in üzerinde kişi katılmaktadır. Bu spor şenliğine nükleer sektöründe çalışan herkes katılabilir ve çalıştığı Rosatom Devlet Kuruluşu iştiraki şirketi  bu yarışmada temsil edebilir.

 

“Atomiada” sporcuları uzun yıllardır, uluslararası ölçekli muhtelif sektörler arası yarışmalara katılmaktadırlar. Sporcuların çoğu olimpiyat oyunları, dünya şampiyonaları ve benzeri spor yarışmalarına katılmaktadırlar.