Haberleri

08.10.2021

BİLGİLENDİRME

8 Ekim 2021, Gülnar, Mersin, Türkiye. - 8 Ekim’de Akkuyu NGS inşaat sahasında ulaşım hizmetlerini sunmakta olan alt yüklenici şirketin taşıt çalışma çizelgesindeki aksaklık nedeniyle bir grup işçimizin kontrol-geçiş noktasından saha sınırları içindeki iş yerlerine ulaştırılmasında kısa süreli zorluklar yaşanmıştır. Bunun sonucunda bir grup işçimizin iş istasyonlarına yaya olarak gitmeleri gerekmiştir.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş., benzer durumların tekrarlanmaması için yüklenici ve alt yüklenici kuruluşlarla yakın işbirliği yaparak, taşıt çalışma çizelgesinin doğruluğunun sağlanması ve mevcut kontrol-geçiş noktasının yükünün azaltılması için gerekli tüm önlemleri almaktadır.

 

Akkuyu NGS inşaatının ana yüklenici temsilcisi, TİTAN-2 IC ICTAS İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ Program Eş Direktörü Mete Bastırmacı, yaşanan durumu şu sözlerle yorumladı: “Bu sabah kontrol-geçiş noktası girişinde, otobüslerin hareketinde aksama yaşandı. Kontrol-geçiş noktası alanında kalabalığın oluşmasının önüne geçmek amacıyla işçilerimizin iş istasyonlarına yaya olarak gitmeleri gerekti. Durum normale döndü. Bölge, araç trafiğine yeniden açıldı. Gelecekte benzer durumların yaşanmaması için gerekli tüm önlemleri alıyoruz.”

 

Akkuyu NGS inşaat sahası, “özel korumalı bölge” statüsüne sahiptir. Güvenlik konularına (özellikle de tüm çalışanların geçişi, taşıt giriş ve çıkışlarının kontrolü) özel önem gösterilmek durumundadır. Bu tip sıkıntıları önlemek amacıyla sahaya giriş için ikinci nokta kurulması, yol ve ilgili altyapının inşası halen devam etmektedir.

 

Bugün itibarıyla pik saatlerde kontrol-geçiş noktasının yükünün azaltılması ve geçiş kabiliyetinin optimize edilmesi amacıyla kontrol-geçiş noktasına geliş saatlerine göre kişi ve iş makineleri trafiğini ayırma sistemi devreye alınmıştır. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ve Akkuyu NGS inşaatının ana yüklenicisi TİTAN-2 IC ICTAS İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ ortak girişimi, alt yüklenici kuruluşların çalışanlarının ve işçilerinin kontrol-geçiş noktasına gelişleriyle ilgili özel bir çizelge hazırlamış olup bu sayede geçişlerdeki azami yük azaltılacaktır.