Web sitemiz yenilenme aşamasındadır

Bilgilendirme Merkezi

 

Merkez Hakkında

 
İki ülke arasındaki nükleer enerji  işbirliği kapsamında, Büyükeceli ve Mersin’de AKKUYU NGS Bilgilendirme Merkezleri kurulması öngörülmüştür.


Bilgilendirme Merkezi, çok amaçlı bir iletişim ve bilgi edinme merkezidir. Büyükeceli, Mersin ve diğer bölgelerdeki halk için gezi programları ile halkın bilgilendirilmesi öngörülmüştür. Ziyaretçiler arasında çocuklar, öğrenciler, sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları, medya temsilcileri, turistler ve bilgi edinmek isteyen tüm kişiler bulunmaktadır.


Bilgilendirme Merkezi’nin ziyaretçilerine, nükleer sanayinin tarihi ve gelişimi, fizik bilimindeki başarılar, enerji gelişiminin düzeyi, nükleer endüstri ve ilgili altyapının gelişimine bağlı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyo-ekonomik kalkınması hakkında bilgiler verilmektedir.


Bu merkezlerde nükleer güç santralinin çalışma prensibi görsel olarak tanıtılmaktadır. Nükleer güç santralinin yerleşimi, reaktör ve diğer maketler ile her açıdan tanıma olanağı bulunmaktadır.


Bilgilendirme Merkezleri’nde ayrıca eğitim programları, konferanslar, seminerler, yuvarlak masa toplantıları yapılmakta ve kamu kurumları ile yerel yönetim kuruluşlarıyla ortak programlar düzenlenmektedir.


Bilgilendirme Merkezi’nin faaliyeti ticari değildir. Tüm ziyaretler ücretsizdir.