Haberleri

25.09.2021

DÜNYANIN EN GÜÇLÜ İNŞAAT VİNÇLERİNDEN BİRİ DAHA AKKUYU NGS İNŞAATINDA MONTE EDİLEREK DEVREYE ALINMIŞTIR

25 Eylül 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu NGS inşaat sahasında Liebherr LR 13000 marka paletli mobil vincin ikincisi kurularak devreye alındı. Tüm dünyada bu modelden beş vinç bulunmakta olup bunların ikisi, Türkiye’nin ilk nükleer santralinin inşaat sahasında göreve başladı. Vinç yardımıyla bu yılın önemli inşaat ve montaj işleri halihazırda tamamlandı: ikinci güç ünitesinin reaktör binasında iç koruma kabuğunun ikinci katmanı monte edildi ve reaktör şaftının destek kirişinin kurulumu yapıldı.

 

Liebherr LR 13000, dünyanın en güçlü geleneksel tasarımlı palet vincidir. Vinç, 3000 tona kadar ağırlığa sahip yükleri kaldırabilmektedir. Vincin ana kullanım alanı, ağır ve büyük boyutlu ekipmanın kaldırılmasının sürekli olarak gerekli olduğu güç santrallerinin ve diğer büyük sanayi tesislerinin inşasıdır. Vincin özelliklerinden biri, boma bağlı bir yükle hareket edebilmesidir. Dikkate değer boyutlarına rağmen bu dev vinç, en fazla 70 tonluk münferit bileşenlerin bireysel ağırlıkları sayesinde nakliye açısından dünyanın en ekonomik vincidir.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı - NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, “Anahtar inşaat faaliyetlerinin ifası planlanırken, halihazırda birinci güç ünitesinde görev yapan Liebherr LR 13000 vincinin aynısından alınmasına karar verildi. Bu modelden ikinci vincin Akkuyu NGS inşaat sahasında görülmesi, ikinci ve üçüncü güç ünitelerinin yapım alanlarında büyük boyutlu kargo ve yapıların montajını sağlama ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Akkuyu NGS sahasına nakledilmeden önce vinç, İtalya’da bulunuyordu ve oradan deniz yoluyla Doğu Kargo Terminaline sevk edildi. Eşsiz yük kaldırma yapısı, çok sayıda kule vinçle çevrili sınırlı bir alana kurulmuş olup bu süreç, Rus, Türk ve Hollandalı uzmanlardan oluşan montaj ekibinin ek çalışma yapmasını gerektirdi” yorumunda bulundu.

 

Liebherr LR13000 marka birinci vinç, Akkuyu NGS inşaat sahasına Ağustos 2019’da kuruldu. Vinç yardımıyla birinci güç ünitesinde reaktör basınç kabı, kor tutucu basınç kabı, destek ve baskı kirişleri, iç koruma kabuğunun ikinci ve üçüncü katmanları gibi ekipman ve konstrüksiyonların en büyük bileşenleri monte edildi.