Haberleri

11.11.2021

DÜNYANIN HER YERİNDEN KATILIMCILAR ROSATOMUN KÜRESEL ATOM TESTİNE KATILDI

Rosatom Devlet Kuruluşu, Dünya Bilim Günü onuruna her yıl düzenlenen, bir günlük uluslararası girişim olan Küresel Atom Testini gerçekleştirdi. 10 Kasım’da 24 saat boyunca 11 dilde çevrimiçi olarak yapılan teste dünyanın 70’den fazla ülkesinden 11 binin üzerinde kişi katıldı. Akkuyu nükleer güç santralinin inşa edildiği Türkiye, nükleer enerji tutkunlarının en gözde ülkeleri arasında yer alarak onurlu bir ikincilik elde etti.

 

Küresel Atom Testi, farklı zorluk derecesine sahip 15 sorudan oluştu. Katılımcılardan nükleer fiziğin temel kavramları ve nükleer teknolojilerdeki en son başarılar hakkındaki bilgilerini test etmeleri istendi. Örneğin, Dünya’nın jeomanyetik alanının ne sayesinde korunduğu, bazı elementleri başka elementlere dönüştürebilen mikroorganizmalar olup olmadığı, nükleer enerji için kesinlikle vazgeçilmez olan izotopun hangisi olduğu, Ay ve Mars'ta gelecekteki insan kolonilerine güç sağlamak için hangi enerji kaynağının en uygun olduğu ile ilgili sorular yöneltildi. Sorular, öğrenciler (11-16 yaş) ve yetişkinler (17 ve üstü yaş) olmak üzere iki kategoriye ayrıldı.

 

İzlenimlerini paylaşan AKKUYU NÜKLEER A.Ş. İnşaat Organizasyon Bölümü Elektrik Montaj İşleri Birimi uzmanı Roman Goreev, “Başlangıçta, bir 'atom testi’ olduğu için görevin kolay olmayacağına dair bir his vardı. Bu nedenle, her soru etraflıca ve detaylı bir şekilde ele alındı. Çoğu zaman cevap yüzeydeydi, ancak uzun düşünme yanlış kararlara yönlendirdi. NGS ve kömür santrali tarafından üretilen radyasyon miktarının karşılaştırılması sorusu hararetli bir tartışmaya neden oldu. Bilim topluluğunun ana hipotezine göre, dünyanın manyetik alanının diğer şeylerin yanında radyoaktif elementlerin bozunması sayesinde korunduğuna da şaşırdım” dedi.

 

Elde edilen sonuçlardan bağımsız olarak, yarışmaya katılan tüm katılımcılar sertifika ve nükleer bilim uzmanı unvanını aldı.  Her kategoride en yüksek puanı alan katılımcılar, benzersiz ödüllerin yer aldığı çekilişe katılacak. Öğrenciler, “Akıllı Tatiller” adlı uluslararası kamp dönemlerinden birine katılmak için Rusya’ya ücretli bir gezi kazanabilirken, , yetişkinler ise, modern Rus nükleer güç santrallerinden birini ziyaret etme şansına sahip olabilirler.  Nükleer endüstrinin genç temsilcileri için ayrılan özel ödül ise, gelecek yıl Soçi’de yapılacak olan Uluslararası Gençlik Nükleer Kongresi’ne (IYNC 2022) ücretli bir gezidir. Tüm ödüller 2022 yılında verilecektir.

 

Küresel Atom testi kazananları 26 Kasım 2021'e kadar rastgele bir sayı üreticisi yardımıyla seçilecektir. Sonuçlar, projenin quiz.atomforyou.com adresinde yayınlanacaktır.