Haberleri

17.09.2019

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ, TÜRKİYE’DEN RUSYA’YA GİDECEK ÖĞRENCİLERİLE GÖRÜŞTÜ

12 Eylül, Ankara, Türkiye. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, St. Petersburg Büyük Petro Politeknik Ünivertesi'nde (SPbPU) Nükleer Enerji alanında yüksek lisans öğrenimi görmek üzere Rusya'ya gidecek olan öğrencilerle buluştu.

 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşası ve işletimi için ihtiyaç duyulan insan kaynağının yetiştirilmesine  yönelik eğitim programı kapsamında SPbPU’da “Isıl Güç Mühendisliği ve Isı Teknolojileri” ile “Elektrik Mühendisliği ve Elektrik Teknolojisi” alanlarında yüksek lisans öğrenimi görecek 22 Türk öğrenci ile  Ankara’da  toplantı düzenlendi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı uhdesindedüzenlenen toplantıya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Nükleer Enerji ve Uluslararası Proje Uygulama Genel Müdürü  İbrahim Halil Dere ile Akkuyu Nükleer A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Anastasia Zoteeva  katıldı.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez söz konusu toplantıda yapmış olduğu konuşmasında , “Ülkemiz maalesef elektrik üretiminde hala  %40 ila %50 arasında dışa bağımlı. Birincil enerji kaynakları açısından baktığımızda ise bu oran neredeyse %75’lere kadar bağımlı olduğumuzu gösteriyor. Yerli kaynaklardan kullanacağımız enerjiyi artırmak zorundayız. Bizim için nükleer enerji güç, teknoloji, medeniyet ve gelişmişlik göstergesidir. Bu yıl ilk defa 13’ü ‘Isı Enerjisi’ 9’u ise ‘Elektrik Enerjisi’si olmak üzere toplamda 22 öğrencimizi St. Petersburg’taki Büyük Petro Politeknik Üniversitesi’nde Yüksek Lisans eğitimine göndermiş oluyoruz. Öğrencilerimiz eğitimlerini tamamladıktan sonra Ülkemize dönerek santral açılmadan önce bu büyük projede çalışmış olacaklar. Bu proje, hem  Türkiye hem de  Rusya için çok saygın bir projedir.  Öğrencilerimiz alacakları eğitim ile , ülkemizde yeni bir yüksek teknoloji sektörünün oluşmasında büyük rol oynayacaklardır” diyerek sözlerini bitirdi.

 

Bakan Sayın Fatih Dönmez’in ardından söz alanAkkuyu Nükleer A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, Rusya’da alınan eğitimin önemini vurgulayarak, “Yükseköğrenim, meslek hayatının sadece başlangıcını teşkil ediyor. Türkiye’yi temsil eden gençler, alacakları eğitim ile dünyada talep gören yüksek teknoloji sektörüne girme imkânı elde ediyorlar. Bu programla öğrenciler sadece sınıflarda öğrenim görmekle kalmayacak, Rusya’daki NGS’lerde staj yaparak, meslektaşlarının tecrübelerinden doğrudan faydalanacak ve en önemlisi,  nükleer teknoloji alanında bilgi ve deneyim sahibi seçkin kişiler olacaklar.” dedi.

 

Rusya’da yüksek lisans öğrenimi görecek olan öğrenciler arasından söz alan, Çukurova Üniversitesi öğrencisi Tuğçe Kurt ise, “Nükleer enerji, enerji sektörünün en avantajlı ve hızlı gelişen alanlarından biridir. Ülkemizin  değişen iklim  koşullarına bağlı kalmaksızın elektrik üretebilen kaynaklara olan ihtiyacı Nükleer Enerji ile karşılanacaktır. Türkiye, nükleer enerji projelerini gerçekleştirdikçe  nükleer enerji mühendisliği   talep edilen bir meslek haline gelecektir. Türkiye’de Makine Mühendisliği eğitimini aldım ve bilgi birikimimi genişleterek Türkiye’nin nükleer enerji sektöründe çalışma şansı elde edebileceğim için çok mutluyum.” diyerek izlenimlerini paylaştı.

 

Yüksek Lisans Programına gönderilecek 22 Türk öğrenci, Akkuyu Nükleer A.Ş., SPbPÜ, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği ve Rossotrudnichesto temsilcileri tarafından yapılan giriş sınavı ile 450 öğrenci arasından seçildiler.

 

Söz konusu program ile Yüksek lisans öğrencileri iki yıl boyunca, 1899 yılında kurulan ve Rusya'nın en iyi teknik üniversitelerinden biri olan St. Petersburg Politeknik Üniversitesi’nin tarihi kampüsünde eğitim görecekler. Nobel ödüllü Pyotr Kapitsa, Nikolai Semyonov ve Zhores Alferov dâhil, önde gelen Rus bilim adamlarının görev yaptığı üniversite, bilim ve teknoloji altyapısı ile ön plana çıkmaktadır.Yüksek lisans eğitim dili İngilizce olarak belirlenmiş olup, Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin talebi üzerine programa ek dersler konularak öğrencilerin Rusça öğrenmesi de sağlanacaktır.

 

Akkuyu NGS için Türk uzmanları yetiştirme programı hakkında

 

Akkuyu NGS için personel yetiştirme programı, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti’nde Akkuyu Sahasında Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma” (“Hükümetlerarası Anlaşma”) kapsamında, Akkuyu Nükleer A.Ş.’de istihdam edilmek üzere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı uzmanların yetiştirilmesini amaçlamaktadır. Eğitim programı Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından 2011 yılında başlatılmış olup Eğitim  masrafları Rusya tarafından karşılanmaktadır.

 

Eğitim, Uluslararası Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde (MEPhI) ve St. Petersburg Büyük Petro Politeknik Üniversitesi’nde verilmektedir. İlk Türk öğrenciler “Nükleer Santraller: Tasarım, İşletim ve Mühendislik” uzmanlık programı kapsamında 2011 yılında Rus üniversitelerinde eğitim programına başlamışlardır.

 

Mart 2018’de 35, Şubat 2019’da ise 53 Türk uzman eğitimlerini tamamlayarak AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’de işe başladılar. Hâlihazırda, 150’nin üzerinde Türk öğrenci MEPhI ve SPbPU’da öğrenimlerine devam etmektedir.