Haberleri

19.07.2016

Geleceğin Türk nükleer mühendisleri dönem staj sürecini tamamladılar

Obninsk Nükleer Enerji Enstitüsü (NRNU MEPhI) 4. Sınıf Türk öğrencileri, Novovoronej Nükleer Santralindeki (Rusya Federasyonu) dönem stajlarını tamamladılar. Geleceğin nükleer mühendisleri iki hafta boyunca yeni nesil VVER-1200 tipi 6. güç ünitesindeki (Akkuyu NGS’de inşa edilecek reaktör tipi) reaktör sistemlerini tanımaya çalıştılar. Staj süresince dersler Uluslararası Uzman Yetiştirme Merkezinde işlendi. Novovoronej Nükleer Güç Santrali, diğer Rus nükleer santralleri arasında, Rosatom’un stratejik hedeflerinin gerçekleştirilmesi amacına hizmet eden böyle bir eğitim merkezini bünyesinde barındırması açısından ilk nükleer santral olma özelliği taşıyor.    

 

NRNU MEPhI öğrencisi Rengi Türkel, “Biz, ülkemizde inşa edilecek olan aynı tip reaktöre sahip nükleer santralde çalışacak olan ilk nükleer mühendisleriyiz. Bu, çok ciddi bir sorumluluk. Staj süresince çok soru sorduk ve sorularımıza çok ayrıntılı cevaplar aldık. Rus nükleer santralleri ve Rus akademisyenlerinin en iyi olduklarına kanaat getirdim” şeklinde konuştu.

 

Bu öğrenci grubu, Rusya’daki yükseköğretim kurumunda nükleer mühendislik eğitimi gören ilk öğrenci grubudur. Öğrencilerin tamamı Türkiye’de sıkı bir elemeden geçti ve Rusça biliyor.

 


Kaynak: Rosatom.ru