Haberleri

22.04.2020

“HAYALİNİ ÇİZ”: AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ve ROSSOTRUDNİCHESTVO ÇOCUK RESİM YARIŞMASINI DÜZENLİYOR

22 Nisan 2020, Türkiye. – AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Rossotrudnichestvo’nun Türkiye Cumhuriyeti temsilciliğiyle birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle “Hayaliniz Çiz” adlı çocuk resim yarışmasını düzenliyor.

 

4-14 yaşındaki çocuklar, 4-6 yaş, 7-10 yaş ve 11-14 yaş olmak üzere üç yaş kategorisinde 20-29 Nisan 2020 tarihleri arasında düzenlenecek yarışmaya davetlisiniz! Resimler; düşüncenin yaratıcı şekilde ifade edilebilmesi, sanatsal uygulama düzeyi ve yarışmanın konusuna uygunluk gibi kriterlere göre değerlendirilecektir. Yarışmaya katılmak için en büyük hayalinizi kağıda aktarın, resmi taratın veya fotoğrafını çekin ve http://tur.rs.gov.ru adresinden indirebileceğiniz anket ile birlikte “Hayalini Çiz” resim yarışması başlığıyla communications@akkuyu.com adresine gönderin.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksei Frolov, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye’de çok önemli bir bayram. Bu özel günde tüm ülkede geleneksel olarak törenler, spor müsabakaları, konserler ve çeşitli çocuk etkinlikleri düzenlenir. Bu sene kutlama ile ilgili etkinlikler uzaktan gerçekleştirilecek ve bu zor dönemde çocuklar yetişkinlerin desteğine ve dikkatine özellikle ihtiyaç duyuyorlar. Biz bu önemli günde çocuklarımızı destekleme kararı aldık, onlara iç dünyalarını dinlemelerini, hayal kurmalarını ve isteklerini serbest bir şekilde resme dökmelerini önerdik. Gelecek nesiller için, gelecek nesillerin yaşayacağı ve hayallerini gerçekleştireceği ülkenin refahı için çalışıyoruz, daha iyi olmaya çabalıyoruz, zorlukları aşmayı öğreniyoruz. Yarışmanın, çocuklara neşe katacağı ve her genç ressamın yaratıcı potansiyelini açığa çıkarmaya yardımcı olacağından eminim” dedi.

 

Her yaş kategorisinde ilk 3 sırayı alan çocuklar, sertifikanın yanı sıra AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ve Rossotrudnichestvo’dan kırtasiye malzemeleri dolu sırt çantaları, tişörtler ve kitaplar gibi hediyeler alacak. Yarışmanın sonuçları 4 Mayıs 2020’de belirlenecek ve Rossotrudnichestvo temsilciliğinin http://tur.rs.gov.ru/ru adresindeki sayfasında yayınlanacaktır.

 

Projenin önemine değinerek Rossotrudnichestvo Türkiye Temsilciliği Başkanı Enver Şeyhov, “Rossotrudnichestvo Türkiye Cumhuriyeti Temsilciliği, çocuklara yönelik olan projelere büyük önem veriyor. Ülkelerimiz arasındaki dostane ilişkileri pekiştirmek için bu doğrultuda çeşitli Rus ve Türk kuruluşlarıyla çalışıyor ve onlarla ortak etkinlikler düzenliyoruz. Bu projelerden biri AKKUYU NÜKLEER A.Ş. şirketiyle düzenlenen ortak yarışmamız olup bu yarışma da, Rus ve Türk halkları arasında ortaklığa ve dostluğa katkıda bulunmaktadır. Hayallerin kağıda dökülmesi, çocuklar için ilgi çekici bir macera olsun. Şu anda bir yandan duyarlı olmak, diğer yandan da aktif olmak her zamankinden daha önemli! Çocukların yarışmaya en aktif şekilde katılacaklarını ve kağıda yansıttıkları mümkün olduğunca fazla dileği bize göndereceklerini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Yarışmanın organizatörleri, içinde bulunduğumuz bu zor günlerde yetişkinlerin çocuklara göstereceği özel ilginin, çocuklara hayallerine inanmaları ve bu hayallerini gelecekte mutlaka hayata geçirmeleri konusunda yardım edeceğini umuyor.

 

Bilgi için:

 

Rossotrudnichestvo Federal Ajansı Hakkında

 

Rossotrudnichestvo, Rusya Federasyonu Bağımsız Devletler Topluluğu, Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar ve Uluslararası İnsani İşbirliği Federal Ajansı’dır. Faaliyetleri, insani alandaki uluslararası işbirliğiyle ilgili devlet politikasının uygulanmasına yöneliktir. Ajans, diğer kurumlarla birlikte BDT ülkelerine yardım programları geliştirip uygular, federal hedef programlarını geliştirir. Bugün itibarıyla Rossotrudnichestvo, dünyanın 80 ülkesindeki 97 temsilciliğiyle, 62 ülkede 73 Rus Bilim ve Kültür Merkezi ile ve 21 ülkede Rus diplomatik misyonları bünyesindeki 24 Ajans temsilciliği ile hizmet sunmaktadır.

 

Akkuyu NGS ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Hakkında

 

Akkuyu NGS, Türkiye Cumhuriyeti’nde inşa edilen ilk nükleer güç santralidir. Proje, 12 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma temelinde gerçekleştirilmektedir. Projede, Rus tasarımı 3+ nesil VVER reaktörleriyle donatılmış dört güç ünitesinin yapılması öngörülmektedir. NGS güç ünitelerinin her biri 1200 MW kapasiteye sahiptir. Proje, bugüne kadar Rus tarafınca finanse edilmiştir. Rosatom Devlet Kuruluşu; tesisin tasarım, inşaat, bakım, işletmeye alım ve işletmeden çıkarılması işlemlerini üstlenen AKKUYU NÜKLEER şirketinin çoğunluk hissedarıdır. Akkuyu NGS inşaatı, dünyada “Build-Own-Operate (Yap-Sahip Ol-İşlet) modeli ile gerçekleştirilen ilk nükleer endüstri projesidir. Akkuyu NGS’nin tüm işletme süresi (60 yıl olup uzatma imkanı vardır) boyunca Türkiye, Rusya tarafından yapılan yatırımlarla elde edilen gelirin bir kısmını alacaktır. Doğrudan nakit girdilerinin ve vergilerin yanı sıra proje, istihdam alanları yaratacak ve Türk ekonomisi için diğer olumlu etkileri beraberinde getirecektir. 

 

Akkuyu NGS, VVER-1200 tipi en modern reaktörlerle donatılacak seri nükleer santral projesidir. Bu tip reaktörler, “Fukushima kazası” sonrası geliştirilen güvenlik gerekliliklerini göz önünde bulunduran aktif ve pasif güvenlik sistemleriyle donatılmıştır. Bu teknolojinin seri üretimi ve Novovoronej NGS-2 ile Leningrad NGS-2’de işletilmesi, bunların güvenilirliklerini doğrulamaktadır.

 

 

Rosatom Devlet Kuruluşu Hakkında

 

Rosatom Nükleer Enerji Devlet Kuruluşu, uranyum madenciliğinden devreden çıkarma ve nükleer atık işlemeye kadar nükleer enerji üretim zincirinin her alanında başarılı bir şekilde faaliyet göstermek için gereken kaynak ve yetkinliklere sahip, dünyanın teknoloji liderlerinden biridir.

Rusya'nın enerji ihtiyacının yaklaşık %19’unu karşılayan Rosatom, Rusya'nın en büyük enerji üreticisidir. 12 ülkede farklı uygulama aşamalarında olan 36 güç ünitesi ile şirket, yabancı proje portföyünün büyüklüğüyle dünyada birinci sıradadır. Uranyum zenginleştirme alanında dünya birincisi, uranyum rezervlerinde dünya ikincisi ve üretiminde dünya dördüncüsü olan Rosatom, nükleer yakıt pazarında %17 oranında pay sahibidir.

Devlet Kuruluşu, dünyanın tek nükleer buzkıran filosu dahil, yaklaşık 400 işletme ve iştirakten oluşmaktadır. Yaklaşık 250 bin kişiyi istihdam etmektedir.