Hissedarlar


Rusatom Energo International Anonim Şirketi


Rusatom Energo International Anonim Şirketi (Rusatom Energo International A.Ş. veya REIN A.Ş.)
Rus nükleer teknolojisinin dünya pazarına sürülmesi amacıyla 2011 kurulan Rosatom Devlet Kuruluşu’na bağlı bir şirkettir. Rusatom Energo International A.Ş. (REIN A.Ş.) Mayıs 2015 tarihinden itibaren, yurt dışında nükleer güç santrali inşaat ve işletme projelerini proje şirketlerinin hissedarı olarak yönetmektedir.


  

OJSC ‘’Concern Rosenergoatom’’ 


Rusya’da nükleer santrallerde enerji üretimi alanında faaliyet gösteren bir kuruluştur. Kuruluş, halen 10 nükleer santral sahasında 32 güç ünitesini işletmektedir. OJSC Concern Rosenergoatom, işletmeci kuruluş olarak, nükleer santrallerin ömrü boyunca nükleer ve radyasyon güvenliğini temin etmek için tüm sorumluluğu üstlenmektedir.


 


JSC AtomstroyexportDevlet kuruluşu Rosatom’un yurtdışındaki nükleer güç santrallerinin inşaatı ve modernizasyonu alanında faaliyet gösteren bir mühendislik şirketidir. JSC Atomstroyexport, Rusya’nın nükleer enerji alanındaki yarım asırlık tecrübe ve birikimine sahiptir. Doğu Avrupa’da ve Finlandiya’da 30 civarında NGS güç ünitesinin inşaatına katılmıştır. VVER (PWR) tipi yeni nesil referans ünitelerine sahiptir (Çin’deki ‘TianwanNGS’).

Şirket; İran, Hindistan, Bulgaristan, Slovakya, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’nde çalışmalarını sürdürmektedir. Çin, Hindistan, Beyaz Rusya, Macaristan, Ermenistan, Çek Cumhuriyeti, Ürdün’de yeni güç ünitelerinin inşaatına, Ukrayna’daki Hmelnickiy NGS’nin üçüncü ve dördüncü ünitelerinin inşaatına ve diğer projelere katılmayı planlamaktadır.


 


JSC Inter RAO UES


JSC Inter RAO-Worley Parsons; JSC Inter RAO UES (IRAO) ve mühendislik hizmetleri sunan Avustralya şirketi WorleyParsons Ltd. tarafından kurulmuş bir ortak teşebbüstür. Esas görevi, ‘Inter RAO’ projelerinin geliştirilmesi esnasında, elektrik mühendisliği alanında ileri teknolojilerin adaptasyonunu ve teknik desteği sağlamaktır. JSC Inter RAO-Worley Parsons şirketi,  elektrik enerjisi alanında aşamalı olarak denetim ve konsept çalışmalarından, tasarım ve inşaat yönetimi faaliyetlerine kadar süreçleri kapsayan projeleri yürütür. Bunun yanı sıra, yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili projeleri de gerçekleştirir.


 


JSC Atomenergoremont


Nükleer santrallerin teknik hizmet, bakım, onarım ve yeniden yapılanması alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirketin, Rusya’da mevcut nükleer güç santrallerinde bakım, onarım birimleri vardır. 
Nükleer güç santrallerinde tüm buhizmetlerisağlarken, modern bakım, onarım ekipmanının tasarım ve üretimi ile birlikte NGS’nin tüm ekipmanları ve boru hatları üzerinde kapsamlı ve sorumluluk isteyen işlemleri de yapar. Bünyesinde, tasarım, teknoloji merkezleri ve personel eğitim kurumları mevcuttur.


 


JSC Atomtechenergo
İşletmeye alma alanında faaliyet gösteren bir mühendislik şirketidir. Reaktöre yol verme ve işletmeye alma esnasında yapılan test çalışmalarıyla birlikte işletmede olan ünitelerin bakım, onarım hizmetleri ile inşaat ve işletme halindeki santrallerin personel eğitimini sağlar.