Hissedarlar


Rusatom Energo International A.Ş.

Rusatom Energo International Anonim Şirketi (Rusatom Energo International A.Ş. veya REIN A.Ş.)

Rus nükleer teknolojisinin dünya pazarına sürülmesi amacıyla 2011 kurulan Rosatom Devlet Kuruluşu’na bağlı bir şirkettir. REIN A.Ş., Mayıs 2015 tarihinden itibaren yurt dışında nükleer güç santrali inşaat ve işletme projelerini, proje şirketlerinin hissedarı olarak yönetmektedir.


 

Concern Rosenergoatom A.Ş.

Rusya’da nükleer santrallerde enerji üretimi alanında faaliyet gösteren bir kuruluştur. Kuruluş, şu anda Rusya’daki 10 nükleer santral sahasında 32 güç ünitesini işletmektedir. Concern Rosenergoatom A.Ş., işletmeci kuruluş olarak, nükleer santrallerin ömrü boyunca nükleer ve radyasyon güvenliğini temin etmek için tüm sorumluluğu üstlenmektedir.


 


Atomstroyexport A.Ş.

Rosatom Devlet Kuruluşu’nun yurtdışındaki nükleer güç santrallerinin inşaatı ve modernizasyonu alanında faaliyet gösteren bir mühendislik şirketidir. Atomstroyexport A.Ş., Rusya’nın nükleer enerji alanındaki yarım asırlık tecrübe ve birikimine sahiptir. Doğu Avrupa’da ve Finlandiya’da 30 civarında NGS güç ünitesinin inşaatına katılmıştır. VVER /PWR tipi yeni nesil referans güç ünitelerine sahiptir (Çin’deki ‘TianwanNGS’). Şirket; İran, Hindistan, Bulgaristan, Slovakya, Türkiye ve Çekya’da çalışmalarını sürdürmektedir. Çin, Hindistan, Beyaz Rusya, Macaristan, Ermenistan, Çek Cumhuriyeti, Ürdün’de yeni güç ünitelerinin inşaatına, Ukrayna’daki Hmelnitskiy NGS’nin dördüncü ünitelerinin inşaatına ve diğer projelere katılmayı planlamaktadır.


 


Atomenergoremont A.Ş.

Nükleer santrallerin teknik hizmet, bakım, onarım ve yeniden yapılanması alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirketin, Rusya’da mevcut nükleer güç santrallerinde bakım, onarım birimleri vardır. Nükleer güç santrallerinde tüm bu hizmetleri sağlarken, modern bakım, onarım ekipmanının tasarım ve üretimi ile birlikte NGS’nin tüm ekipmanları ve boru hatları üzerinde kapsamlı ve sorumluluk isteyen işlemleri de yapar. Bünyesinde tasarım ve teknoloji merkezleri ile personel eğitim kurumları mevcuttur.


 

 

Atomtechenergo A.Ş.

İşletmeye alma alanında faaliyet gösteren bir mühendislik şirketidir. Yeni güç ünitelerine yol verme çalışmaları ve onları işletmeye alma esnasında yapılan test çalışmalarını yapar. İşletmede olan güç ünitelerinin işletme hizmetleri ile inşaat ve işletme halindeki güç ünitelerinin işletme personelinin eğitimini sağlar.