Kariyer ve Eğitim

Modern bir nükleer santralde çalışma, sadece yarınınızdan emin olmayı sağlamaz, aynı zamanda da insana gurur verir. Çevre dostu tek üretim yöntemi olan nükleer enerji, istikrarlı bir güç kaynağı sağlamaktadır. Elektrik enerjisine ihtiyacın ve aynı zamanda çevresel etkiyi azaltma gerekliliğinin giderek arttığı modern dünyada gelecek nükleer enerjidedir.

 

Ekonominin aktif şekilde büyüdüğü, nüfusun halihazırda 80 milyonu aştığı ve artmaya devam ettiği Türkiye’de elektrik enerjisine olan ihtiyaç, önümüzdeki yıllarda artmaya devam edecektir.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş., nükleer sektördeki her şirket gibi, modern bilgi ve teknolojilere hakim, inisiyatif alabilen, yüksek motivasyona sahip, önceki nesillerin deneyimini kazanmaya ve nükleer enerjinin gelişimine katkı sunmaya hazır çalışanları bünyesine katmak istemektedir.

 

Akkuyu NGS’nin, başlangıç aşamasında bulunması nedeniyle çeşitli alanlarda uzmanlara ihtiyaç duymaktayız. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. hem bugün hem de gelecekte başta nükleer santral işletme alanında kalifiye çalışanlar olmak üzere birçok alanda personel istihdam etmeyi planlamaktadır.

 

Adaylar, destekleyici pozisyonlardan nükleer güvenlik birimi, türbin ve reaktör birimleri uzmanlarına kadar çok geniş bir yelpazede iş imkanına sahip olacaktır.

 

Nükleer sektörde deneyime sahip adayların yanı sıra doğrudan Mersin’e, Akkuyu NGS inşaat sahasına gelip yetenek ve becerilerini uygulamak isteyen herkesin özgeçmişleri dikkate alınacaktır.

 

Tüm pozisyonlarda adayların seçimine ilişkin ana kriterler şunlardır:  

  • Pozisyonun gerekliliklerine uygunluk,
  • Gerekli mesleki yetkinliklere sahip olma,
  • Rosatom Devlet Kuruluşu değerlerinin desteklenmesi:

 

«Bir adım önde» 

Küresel pazarlarda lider konuma gelmeyi hedefliyoruz. Teknoloji, bilgi ve çalışanlarımızın niteliklerinde her zaman bir adım öndeyiz. Yarın ne olacağını öngörüyoruz ve bugün bunun için hazırız. Sürekli gelişiyor ve öğreniyoruz. Her gün, dünden daha iyi çalışmaya gayret ediyoruz.

«Sonuç için sorumluluk» 

Her birimiz, çalışmalarımızın sonuçları ve kalitesi ile ilgili olarak devlet, sektör, meslektaş ve işverenlerimize karşı sorumluyuz. Çalışmalarımızda kendimiz için en yüksek standart ve şartları belirledik. Harcanan çaba değil, elde edilen sonuç değerlendirilir. Başarılı bir sonuç, elde edilecek yeni kazanımların temelidir.

«Verimlilik» 

Sorunları çözmek için daima en iyi çözümleri bulmaya gayret gösteririz. Yaptığımız her işi en etkili şekilde gerçekleştiriyoruz; hedeflerimizi gerçekleştirirken Şirketin kaynaklarını mümkün olduğunca mantıklı bir şekilde kullanıyor ve iş süreçlerini sürekli olarak geliştiriyoruz. Hiçbir şey en etkili çözümleri bulmamızı engelleyemez.

«Tek Takım» 

Hepimiz Rosatom çalışanlarıyız. Ortak hedeflerimiz var. Aynı fikirlere sahip kişilerin oluşturduğu bir takım içerisinde çalışmak eşsiz sonuçlar elde etmemizi sağlar. Birlikte daha güçlüyüz ve en üst seviyedeki hedeflere ulaşabiliriz. Çalışanların başarısı, şirketin başarısıdır.

«Saygı» 

Yüklenicilerimize, ortaklarımıza ve tedarikçilerimize saygı duyuyoruz. Çalışanımızın pozisyonuna ve çalıştığı yere bakmaksızın daima birbirimizi dikkate alırız ve birbirimize saygı duyarız. Sektörün tarihine ve geleneklerine saygı duyuyoruz. Geçmişin başarıları bize yeni zaferler için ilham verir.

«Güvenlik» 

Güvenlik en önemli önceliğimizdir. Gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerde öncelikli olarak insanların ve çevrenin tamamen güvenli olmasını sağlarız. Güvenlik ile ilgili her şey önemlidir. Güvenlik kurallarını biliriz ve bunlara uyarız, bu sayede kuralların ihlal edilmesinin önüne geçmiş oluruz.
Rosatom’un tüm çalışanları 2015 yılından beri her yıl bu değerler açısından RECORD değerlendirmesinden geçmektedir. Yeni çalışanların işe alımında ve personel kararlarının alınmasında kurumsal değerlere uygunluk göz önünde bulundurulmaktadır.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş., ilgi çekici bir iş, mesleki anlamında kişisel gelişim ve kariyer basamaklarını tırmanma fırsatı, düzenli maaş ve sosyal haklar sunar.

 

Nükleer enerji en ileri teknolojinin kullanıldığı sektörlerden biridir ve nükleer sektörde çalışma, sürekli eğitim ile iç içedir. Bu imkanlar, sektördeki çalışanlar için 200’den fazla eğitim programı sunan kurumsal üniversitelerimiz olan Rosatom Kurumsal ve Teknik Akademileri tarafından sağlanmaktadır.

 

Akkuyu NGS personeli, Rus ve Türklerden oluşacaktır ve santralin işletmeye alınmasından sonra şirketin çalışan sayısı 3 bin kişiyi aşacaktır.

 

Akkuyu NGS’nin ilk çalışanları arasında yer alma ve birkaç yıl sonra modern nükleer santrali yöneten bir ekip kurma şansına sahip kişilerden biri olabilirsiniz. 

Bize katılın!

 

 

Özgeçmişinizi konu başlığı olarak “ÖZGEÇMİŞ” yazıp çalışmak istediğiniz pozisyonu veya alanı belirterek job@akkuyu.com adresine gönderin.


AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’deki açık pozisyonlar şunlardır:

 

• Isı şebekeleri bakım işleri tesisatçısı 

 

• Pompa istasyonu operatörü


AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’deki açık pozisyonlar Rosatom Devlet Kuruluşu’nun sayfasında da yayınlanmaktadır:


Tüm pozisyonlar

https://www.rosatom.ru/career/soiskatelyam/?text=%D0%B0%D0%BA%D0%BA%D1%83%D1%8E&okrug=

 

hh.ru sitesinde Akkuyu Nükleer A.Ş. açık iş ilanları:

 

https://hh.ru/employer/885567

 

 

Türk Öğrencilerin Eğitimi


Türk öğrenciler, Rusya’da nükleer enerji alanında eğitim almaya büyük ilgi göstermektedir. Şu anda inşa edilen NGS için Türk personele aktif olarak eğitim verilmektedir.

 

Rusya Federasyonu tarafından, Hükümetlerarası Anlaşma’nın uygulanması amacıyla Türk öğrencilere Rusya’daki üniversitelerde eğitim alma imkanı sunulmuştur.

 

Bugün Türk öğrenciler, Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi (MEPhI) ve St. Petersburg Politeknik Üniversitesi’nde (SPbPÜ) öğrenim görmektedir. Tüm mezunlar, öğrenimlerini tamamlayıp Rosatom teknik eğitim merkezlerinde eğitimden geçtikten sonra Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Mersin’deki Akkuyu NGS’de çalışmaya başlayacaktır.

 

Toplam eğitim süresi yaklaşık 7 yıldır. İlk yıl öğrenciler Rusça öğrenecek, daha sonra dört yıl boyunca “Nükleer Güç Santralleri: Tasarım, İşletme ve Mühendislik” alanlarında uzmanlık eğitimi görecek, ardından Rus nükleer sektöründeki işletmelerden birinde uzmanlık alanlarına bağlı olarak staj yapacaktır.

 

Öğrenciler, öğrenci yurdunda 2-3 kişilik odalarda yaşamakta olup, kendilerine sağlık sigortası, eğitim yılının başında (bir kere) Ankara-Moskova uçak bileti ve eğitim yılının sonunda (bir kere) Moskova-Ankara uçak bileti sağlanmaktadır. Öğrencilere destek ve yardım sunulması için 5 koordinatör ve 1 eğitim programı yöneticisi görev yapmaktadır. Koordinatörlerden biri de öğrencilerin güvenliğinden sorumludur. Tüm koordinatörler, Rusça ve Türkçe bilmekte ve öğrencilere günün her saati bir telefon uzaklığındadır.

 

Tüm eğitim süresi boyunca öğrencilere burs ödenecektir.

 

2018 yılının Mart ayında, Türk nükleer öğrencileri ilk mezunlarını verdi. 35 genç uzman, Rusya nükleer sektörünün ana ihtisas üniversitesi olan Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesinde “Nükleer Güç Santralleri: Tasarım, İşletme ve Mühendislik” alanlarında uzmanlık eğitimini başarıyla tamamladı. Hepsi AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’den iş teklifi aldı ve bir yıldır şirkette çalışmaktadır.

 

Şubat 2019’da AKKUYU NÜKLEER A.Ş., genç Türk nükleer sektör uzmanlarının ikinci mezun grubuna iş teklifinde bulundu. 2019 yılında MEPhI’den mezun olan 53 öğrenci de AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’den iş teklifi aldı.

 

150’den fazla Türk öğrenci, Rusya tarafından finanse edilen, Rus üniversitelerindeki eğitimlerine devam etmektedir.

 

Akkuyu NGS projesinde genç nitelikli personele ihtiyacımız bulunmaktadır ve Türk gençliğinin nükleer enerji alanında uzmanlık eğitimine ilgi göstermesi sebebiyle çok mutluyuz. Türkiye'deki ilk NGS inşaat projesinin uygulanmasına aktif katılımlarını bekliyoruz.

 

 

Türk Öğrenciler İçin Yüksek Lisans Programları

 

Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında eğitim ve nükleer yetkinlikleri geliştirme alanında yürütülen işbirliği programı kapsamında, en az lisans seviyesinde temel teknik eğitim alan genç uzmanlara, yüksek lisans programlarında nükleer teknolojiler alanında uzmanlık eğitimine devam etme imkanı sunulmaktadır.

 

2019 yılında Türk öğrenciler ilk kez yüksek lisans programlarına kabul edilmiştir. Eylül 2019’da 20’den fazla öğrenci St. Petersburg Politeknik Üniversitesi’nde (SPbPÜ) “Isı Enerjisi ve Isı Mühendisliği” ile “Elektrik Enerjisi ve Elektrik Mühendisliği” alanlarında yüksek lisans eğitim programlarına kabul edilmiştir. Yüksek lisans programını başarıyla bitirdikten sonra mezunlara Türkiye’deki ilk nükleer santralde iş teklifleri yapılacaktır.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş., lisans eğitimlerini tamamlayan genç Türk uzmanlar arasından yüksek lisans programlarına alım yapmaya devam etmeyi planlamaktadır. Lütfen web sitemizdeki güncellemeleri takip ediniz.