Haberleri

09.05.2022

KAZAKİSTAN CUMHURİYETİ RESMİ HEYETİ AKKUYU NGS SAHASINI ZİYARET ETTİ

9 Mayıs 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. - Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali inşaat sahası, Kazakistan Cumhuriyeti Enerji Bakanı Bolat Akçulakov’un öncülük ettiği, Samruk-Kazına A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Almasadam Satkaliyev ve iş dünyası temsilcilerinin de aralarında bulunduğu bir heyet tarafından ziyaret edildi. Yabancı konuklara, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaat ilerleyişi konusunda bilgi verilerek aktif bir şekilde inşa edilen ana tesisler gösterildi.

 

Rosatom Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Uluslararası İş Geliştirme Direktörü Kirill Komarov ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva tarafından Kazakistan heyeti üyelerine açılış konuşmaları yapıldı. Saha ziyaretçileri için zorunlu olan iş güvenliği eğitiminden geçtikten sonra konuklar, projenin ana ulaşım merkezi olan doğu deniz kargo terminalini ziyaret ettiler, 1 No.lu ünitenin pompa istasyonu inşaat alanını incelediler ve inşa edilen güç üniteleri genel manzarasının görülebilmesi için açılan sahanın en yüksek noktasına çıktılar. 

 

Gezinin tamamlanmasının ardından nükleer güç santrali inşaat süreci konusundabilgi alışverişinde bulunuldu. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, konuklara Türkiye’deki projenin uygulanmasındaki ayrıntıları anlatırken, Rosatom - International Network özel kuruluşu Başkanı Vadim Titov da nükleer güç santrali inşaatının iletişim etkinlikleri konusunda tecrübesini paylaştı. Nükleer güç santrali sahasına yapılan ziyaret soru-cevap bölümüyle sona erdi.

 

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS, gelişmiş güvenlik sistemleriyle donatılmış VVER-1200 3+ nesil reaktörlere sahip dört güç ünitesinden oluşacak ve NGS'nin toplam kurulu gücü 4.800 MW olacaktır. Her ünitenin 60 yıl olarak planlanan hizmet ömrünün 20 yıl daha uzatılması da güvenlik değerlendirmesinin akabinde Nükleer Düzenleme Kurumu’nun onayı ile mümkün olabilecek. Dört güç ünitesinin de devreye alınmasının ardından Akkuyu NGS, yılda yaklaşık 35 milyar kWh elektrik üretecek.

 

İnşaat halindeki nükleer santral için malzeme ve ekipman tedariki, büyük ölçekli uluslararası işbirliğinin bir sonucu olarak gerçekleşiyor. Akkuyu NGS'nin dört güç ünitesi için reaktör basınç kapları, buhar jeneratörleri, ana sirkülasyon pompaları dahil olmak üzere tedariki uzun süren ekipmanların çoğu, Rosatom'un makine yapımı bölümünün birer parçası olan Rus imalat tesislerinde üretiliyor. Türk üreticilerden gerekli sertifikaların mevcudiyetine bağlı olarak, havalandırma ve ısı değişim ekipmanı, pompalar ve basınçlı kaplar gibi ekipmanlar tedarik ediliyor.