Haberleri

18.06.2020

MOSKOVA MİLLETLERARASI ÖZEL OKULU SİLİFKE ŞUBESİNDEKİ ÇOCUK EĞİTİM MERKEZİ KARANTİNANIN ARDINDAN YENİDEN AÇILDI

17 Haziran 2020, Mersin, Türkiye. - Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin ülkenin özel okul öncesi kurumlarının açılması kararına uygun olarak Moskova Milletlerarası Özel Okulu Silifke Şubesindeki okul öncesi çocuk eğitim merkezinde 3 Haziran’dan itibaren çalışmalara yeniden başlandı. 60 çocuktan 40’ı okula dönerken; 4 eğitmen ile 3 eğitmen yardımcısı çocuklarla çalışıyor.

 

1 Haziran Pazartesi itibariyle okulda işbaşı yapıldı. Gerekli dezenfeksiyon ve sıhhi temizlik çalışmaları tamamlanan sınıflar, yemekhane ve diğer odalar, öğrenciler için uygun hale getirildi. Kreşin çalışma takvimi ile çocukların gün içi aktivite programı değiştirilmemekle birlikte; Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından öngörülen koronavirüsün yayılmasını önlemeye yönelik tüm tedbirlere göre okula yeni kurallar getirildi.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksei Frolov, “Pandemide zirve noktası geçildi ve hayat, alıştığımız düzene kademeli olarak dönüyor. Çocuklar evlerinde oturdu ve onların ebeveynleri için de bu dönemi atlatmak zor oldu. Şu anda önemli olan, hem ebeveynlerin hem de okul personelinin salgın tehdidinin devam ettiğinin bilincinde olması ve çocuklara özel ilgi ve özen göstermesidir. Akkuyu NGS’de çalışmak için Türkiye’ye gelen Rus uzmanların ailelerinin sayısı artacak, yeni eğitim-öğretim yılında sınıflara yeni öğrenciler gelecek, bu nedenle yaz tatili sırasında okulun yeni gerçeklikler içinde hizmet vermeye hazırlanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Haziranın ortasından yaz sonuna kadar Moskova Milletlerarası Özel Okulu Silifke Şubesinde öğrenciler için hizmet verecek çocuk kampına, şimdiye dek 18 çocuk kayıt yaptırdı.

 

Özel Moskova Milletlerarası Okulu Öğrenci İşlerinden sorumlu Müdür Yardımcısı Yulia Andreeva ise konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “3 Haziran itibariyle en küçük öğrencilerimiz için anaokul açılmış bulunmaktadır. Buna ek olarak, 22 Haziran’da okul bünyesinde yaz kampı çalışmalarına başlayacaktır ve çocuklarımızın kamp hayatına katılmalarını dört gözle bekliyoruz.”

 

Karantina döneminde çocuklar boş durmadı. Dersler, eğitmenlerin yönetiminde uzaktan yürütüldü.