PROJE HABERLERİ

30.03.2023 

RUSYA’DA AKKUYU NGS 4. GÜÇ ÜNİTESİ İÇİN GÜVENLİK SİSTEMİ TANK ÜRETİMİNE BAŞLANDI


30 Mart 2023, Petrozavodsk, Rusya. - Rusya’da, Akkuyu NGS 4. Güç Ünitesi için acil durum aktif bölge soğutma sistemi (ADSS) hidrolik tank üretimine başlandı.

Devamı


 

24.03.2023 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş ULUSAL YARATICILIK YARIŞMASI DÜZENLİYOR

 

24 Mart 2023, Мersin, Türkiye – AKKUYU NÜKLEER A.Ş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bu yıl da çocuklara yönelik bir yaratıcı yarışma düzenliyor. Yarışmaya Türkiye'nin dört bir yanından 6-16 yaş arasındaki çocuklar ve gençler katılabilecek.

Devamı


 

21.03.2023 

RUSYA'NIN ÖNDE GELEN ÜNİVERSİTESİNDE MÜHENDİSLİK EĞİTİMİ İÇİN ÖĞRENCİ ALIMI İLANI

 

21 Mart 2023, Moskova, Rusya. - Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi “MEPhI” (NRNU MEPhI), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için “Nükleer Fizik ve Teknoloji” yüksek lisans programı için öğrenci alımı yapacağını duyurdu. Türkiye'de inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için uzman yetiştirmeyi amaçlayan program kapsamında 25 öğrenciye eğitim verilmesi planlanıyor. Katılım için herhangi bir ücret talep edilmeyen program kapsamında tüm masraflar AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından karşılanacak.

Devamı


 

14.03.2023

AKKUYU NGS İTFAİYECİLERİ ÇOK DİSİPLİNLİ SPOR ETKİNLİĞİNDE BİRİNCİ OLDU

 

14 Mart 2023, Mersin, Türkiye. – AKKUYU NÜKLEER Yangın Güvenlik Birimi çalışanları, Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın özel daveti üzerine çok disiplinli parkur yarışlarına katıldı. Yarışmalarda Akkuyu NGS’yi Yangın Güvenlik Amirliği’nde görev yapan ve santralin en genç itfaiyecisi olan 21 yaşındaki 3. sınıf itfaiyeci Yunus Çiftçi ile 46 yaşındaki 1. sınıf itfaiyeci Hüsnü Fil temsil etti.

Devamı


 

10.03.2023

AKKUYU NGS'NİN 1'İNCİ ÜNİTESİNİN TÜRBİN BİNASINDAKİ ÇATININ MONTAJI TAMAMLANDI


10 Mart 2023, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. - Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci Ünitesindeki türbin binasının çatısının montajı tamamlandı. İlk olarak 10 Aralık 2022’de kirişin monte edilmesiyle başlayan kurulum sürecinin tamamı üç ay sürdü.

Devamı


 

02.03.2023

RUSYA'NIN ÖNDE GELEN BİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DAHA AKKUYU NGS İÇİN UZMAN YETİŞTİRECEK


2 Mart 2023, Moskova, Rusya. ­- Ulusal Araştırma Üniversitesi Moskova Enerji Mühendisliği Enstitüsü, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için uzman yetiştirilmesine yönelik bir çalışma toplantısına ev sahipliği yaptı. 

Devamı


 

28.02.2023

ROSATOM GENEL MÜDÜRÜ LİKHACHEV AKKUYU NGS SAHASINI ZİYARET ETTİ

 

28 Şubat 2023, Büyükeceli, Mersin İli, Türkiye. – Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Likhachev Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) şantiyesini ziyaret ederek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile biraraya geldi. Ziyarette Likhachev’e AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva ve beraberindeki heyet de eşlik etti.

Devamı


 

22.02.2023

AKKUYU NÜKLEER A.Ş’DEN BİLGİLENDİRME


AKKUYU NÜKLEER A.Ş. olarak yaşadığımız büyük afette hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz.

Devamı


 

21.02.2023

AKKUYU NÜKLEER A.Ş’DEN BİLGİLENDİRME


20 Şubat tarihinde Hatay’da 6.4 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Mersin'de de hissedilen depremin ardından Akkuyu NGS sahasında hızla yapılan inceleme sonucunda herhangi bir anormallik veya hasar tespit edilmemiştir. Sahadaki inşaat ve montaj çalışmaları devam etmektedir. Akkuyu NGS sahasındaki inşaatın tüm aşamaları bağımsız denetim kuruluşları ve ulusal düzenleyici kurum olan Türkiye Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) tarafından yakından izlenmektedir. 

Devamı


 

08.02.2023

AKKUYU NGS PERSONELİ DEPREMZEDELER İÇİN HAREKETE GEÇTİ

 

8 Şubat 2023, Büyükçeli, Mersin, Türkiye. - Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi’nde (NGS) yer alan şirketler, depremzedeler için el ele verdi.

Devamı


 

04.02.2023

AKKUYU NGS ÇALIŞANLARI İÇİN YENİ BİR YERLEŞİM ALANI KURULUYOR 

 

4 Şubat 2023, Silifke, Mersin, Türkiye. - Türkiye'nin ilk nükleer güç santralinin inşaat projesini yürüten AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) işletme personeli için bir yerleşim alanı inşa etmeye hazırlanıyor. AKKUYU NÜKLEER A.Ş bu kapsamda Türk inşaat firması Özaltın İnşaat ile sözleşme imzaladı.

Devamı


 

01.02.2023

AKKUYU NGS'NİN 3. ÜNİTESİNDE KOR TUTUCU EKİPMANININ BİR PARÇASI OLAN KONSOL KİRİŞİNİN KURULUMU TAMAMLANDI

 

1 Şubat 2023, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) üçüncü ünite reaktör bölmesinde, kor tutucu ekipmanının önemli bir parçası olan konsol kirişi, reaktör şaftının altındaki tasarım konumuna yerleştirildi.

Devamı


 

14.01.2023

AKKUYU NGS’NİN 1’İNCİ ÜNİTESİNE PASİF KOR SU BASMA SİSTEMİ KURULDU

 

14 Ocak 2023, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci güç ünitesinde pasif kor su basma sisteminin hidrolik tanklarının kurulumuyla en önemli aşamalardan biri daha tamamlandı.

Devamı


 

02.01.2023

AKKUYU NGS’DE BİR ÖNEMLİ AŞAMA KAYDEDİLDİ

 1'İNCİ GÜÇ ÜNİTESİNDE İÇ KORUMA KABUĞUNUN MONTAJI TAMAMLANDI

 

2 Ocak 2023, Büyükeceli, Mersin ili, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci Güç Ünitesi’nde iç koruma kabuğunun (İKK) kubbesi  tasarım konumuna yerleştirilerek koruma döngüsü tamamlandı.

Devamı


 

28.12.2022

ÇOCUKLAR, AKKUYU NGS'DEKİ YENİ YIL ETKİNLİKLERİNDE DOYASIYA EĞLENDİ


28 Aralık 2022, Büyükeceli, Mersin, Тürkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) şantiyesi, proje tarihinde ilk kez üç yeni yıl kutlamasına birden ev sahipliği yaptı. Proje çalışanlarının 1-4. sınıf öğrencisi çocukları, Rusya’nın Noel Babası Ded Moroz ve Noel Baba’nın torununu tasvir eden Snegurochka gibi geleneksel Rus masal karakterleri eşliğinde etkinliklere katılmak üzere sahaya davet edildi.

Devamı


 

27.12.2022

AKKUYU NGS’NİN 1’İNCİ ÜNİTESİNDEKİ AÇIK REAKTÖRE SU VERME İŞLEMİ BAŞLADI

 

27 Aralık 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. - Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) 1’inci Ünitesinde işletim sistemlerinden açık reaktöre su verme işlemi başladı. Bu işlem, kimyasal olarak tuzdan arındırılmış suyun birincil devre ekipmanlarını birbirine bağlayan boru hatlarını yıkamak ve geçirgenliklerini kontrol etmek için kullanılan en önemli işletim işlemlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Devamı


 

 

26.12.2022

ROSATOM MERSİN BÖLGE SATRANÇ TURNUVASI’NDA ŞAMPİYONLAR BELLİ OLDU

 

26 Aralık 2022, Mersin, Türkiye.  – Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ve Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom iş birliğiyle düzenlenen Birinci ROSATOM Bölgesel Satranç Turnuvası'nın final müsabakaları 24 Aralık'ta Mersin'in Gülnar ilçesinde yapıldı.

Devamı


 

15.12.2022

12. ULUSLARARASI GENÇLİK NÜKLEER KONGRESİ JAPONYA’DA DÜZENLENDİ

 

15 Aralık 2022, Koriyama, Japonya. – Japonya'nın Fukuşima Eyaleti'nin Koriyama kentinde düzenlenen 12. Uluslararası Gençlik Nükleer Kongresi (IYNC), 25'ten fazla ülkeden yaklaşık 400 genç uzmanı bir araya getirdi.

Devamı


 

13.12.2022

AKKUYU NGS 1’İNCİ ÜNİTESİNE AİT TÜRBİN BİNASINDA İLK KÖPRÜLÜ VİNCİN MONTAJINA BAŞLANDI

 

13 Aralık 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. - Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaat sahasında, 1’inci ünitenin türbin binasında kurulacak üç köprülü vinçten ilkinin montajına başlandı. Kurulacak vinçlerin en büyük olanı, 350 ton kaldırma kapasitesine sahip elektrikli çift kirişli bir köprülü vinç olma özelliği taşıyor. Vinç, nükleer santralin inşaat, kurulum ve işletme aşamalarında türbin binasındaki kaldırma ve taşıma işlemleri için kullanılacak.

Devamı


 

02.12.2022

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. NGS SAHASINDA AÇIK KAPI GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ


2 Aralık 2022, Büyükeceli, Mersin İli, Türkiye. - Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS Açık Kapı Günü etkinliğiyle kapılarını bir kez daha açtı. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından düzenlenen Açık Kapı Günü kapsamında, proje yöneticileri santral inşaatına ilişkin son durumu ve inşaatta yıl içinde tamamlanan en önemli aşamaları aktardı. Santralin uzmanları, izleyicilerin projeye ilişkin sorularını da yanıtladı. Açık Kapı Günü kapsamında yapılan video turu kapsamında ise Akkuyu NGS inşaat sahasında görev yapan genç Türk mühendisler izleyicilere sahada bulunan ana inşaat alanları, güç ünitelerini, hidroteknik yapıları, yakıt deposunu ve diğer önemli bölümleri gösterdi.

Devamı


 

26.11.2022

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ÇALIŞANLARI “GELECEĞİN NEFESİ” ETKİNLİĞİ KAPSAMINDA FİDAN DİKTİ

 

 26 Kasım 2022, Yeşilovacık, Aydıncık, Mersin, Türkiye. -AKKUYU NÜKLEER A.Ş çalışanları “Geleceğin Nefesi” çevre projesine katılarak Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat sahası yakınındaki Aydıncık ve Yeşilovacık ilçelerine çam fidanları dikti. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen etkinlik, Türkiye'nin tüm bölgelerinde gerçekleştirildi. 

Devamı


 

26.11.2022

ATOMEXPO 2022 ULUSLARARASI FORUMUNA 3 BİNDEN FAZLA KİŞİ KATILDI 


26 Kasım 2022, Sochi, Rusya. – 12. Uluslararası ATOMEXPO-2022 Forumu 21-22 Kasım tarihlerinde Rusya’nın Soçi kentindeki Sirius Merkezi'nde düzenlendi.

Devamı


 

23.11.2022

TBMM SANAYİ, TİCARET VE ENERJİ KOMİSYONU HEYETİ AKKUYU NGS İNŞAAT SAHASINI ZİYARET ETTİ

 

23 Kasım 2022, Büyükeceli, Mersin İli, Türkiye. – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) milletvekillerinden oluşan bir heyet, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasını ziyaret etti. Sahayı gezen TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyeleri Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk nükleer güç santrali projesi hakkında detaylı bilgi aldılar.

Devamı


 

18.11.2022

AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALİ'NDE GEÇİCİ TUZDAN ARINDIRMA TESİSİ ÇALIŞMAYA BAŞLADI

 

18 Kasım 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. - Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat sahasında geçici bir tuzdan arındırma tesisi faaliyete geçti. İnşaat ve montaj çalışmaları için tatlı su sağlayacak olan tesisin pompa istasyonunda, günde 1.080 metreküp tatlı su üretilebilecek.

Devamı


 

17.11.2022

AKKUYU NGS, DÜNYA NÜKLEER OPERATÖRLER BİRLİĞİ DESTEK MİSYONUNU KABUL ETTİ

 

17 Kasım 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Dünya Nükleer Operatörler Birliği (WANO) Moskova Merkezi'nin destek misyonu ekibi, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasını ziyaret etti. Ziyaret, Akkuyu NGS operatörü olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş.'nin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) OSART uzman misyonuna hazırlanması amacıyla yapıldı.

Devamı


 

10.11.2022

AKKUYU NGS İNŞAAT SAHASINDA “SIFIR ÖLÇÜM” PROGRAMI KAPSAMINDA ETKİNLİK DÜZENLENDİ

 

10 Kasım 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat sahasında “sıfır” radyasyon seviyesinin belirlenmesi kapsamında etkinlik düzenlendi. Etkinliğe AKKUYU NÜKLEER ile Akkuyu NGS inşaat sahasının parametrelerini takip eden Hidrotekhproekt ve Assystem ENVY Enerji ve Çevre Yatırımları A.Ş. firmaları çalışanları katıldı.

Devamı


 

08.11.2022

AKKUYU NGS EĞİTİM MERKEZİ İLK MEZUNLARINI VERDİ

 

8 Kasım 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasında işçilere uzmanlık eğitimi verilmesine yönelik olarak faaliyet gösteren eğitim merkezi, ilk mezunlarını verdi. Akkuyu NGS çalışanları, profesyonel ön eğitim kursunu tamamlayarak Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı’nın gerekliliklerine uygun olarak ilk sertifikalarını aldılar.

Devamı


 

07.11.2022

AKKUYU NGS İTFAİYE BİRİMİ’NİN 7. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

 

7 Kasım 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. - Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahası, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. İtfaiye Birimi 7. kuruluş yıldönümünü kutlamak üzere bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Devamı


 

04.11.2022

AKKUYU NÜKLEER ÇALIŞANLARI KAPSAYICI ETKİNLİKLERE VE “RUHUN YELKENLERİ” TEKNE YARIŞLARINA KATILDI


4 Kasım 2022, Taşucu, Mersin, Türkiye. Mersin, engelliler ve toplumun diğer fertleri arasında olumlu etkileşim modeli oluşturma amacını taşıyan uluslararası yardım misyonu “Ruhun Yelkenleri” kapsamındaki etkinliklere ev sahipliği yaptı. AKKUYU NÜKLEER temsilcileri, kamu kuruluşları ve “Ruhun Yelkenleri” seferinin uluslararası mürettebatı, iki yatta yelkenli yarışı, çöp toplama kampanyası ve konser düzenledi.

Devamı


 

 04.11.2022

AKKUYU NGS’NİN 3’ÜNCÜ GÜÇ ÜNİTESİ’NDE İÇ KORUMA KABUĞUNUN MONTAJININ BİR AŞAMASI DAHA TAMAMLANDI

 

4 Kasım 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. - Akkuyu Nükleer Güç Ünitesi’nin (NGS) 3’üncü Güç Ünitesinde iç koruma kabuğunun (İKK) montajının bir aşaması daha tamamlandı. 

Devamı


 

 03.11.2022

AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’DEN NÜKLEER GÜÇ SANTRALİNİN İNŞA EDİLDİĞİ BÖLGEDEKİ SOSYAL PROJELERE DESTEK


3 Kasım 2022, Silifke ve Gülnar, Mersin, Türkiye. -  AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşa edildiği bölgedeki önemli sosyal projelerin hayata geçirilmesine destek verdi. Bu kapsamda, Gülnar ve Silifke Belediyelerine yaklaşık 10 milyon liralık bağış yapıldı.

Devamı


 

 01.11.2022

AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALİNDE CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI

 

1 Kasım 2022, Büyükçeli, Mersin, Türkiye. - Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahası Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına ev sahipliği yaptı.

Devamı


28.10.2022

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. AKKUYU NGS İNŞAAT BÖLGESİNDE BALIKÇILIK TURNUVASI DÜZENLEDİ

 

28 Ekim 2022, Boğsak, Mersin, Türkiye. - Geleneksel balıkçılık turnuvası, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahası yakınındaki Boğsak köyünde düzenlendi.

Devamı


 

 

28.10.2022

AKKUYU NÜKLEER TARAFINDAN DÜZENLENEN ULUSAL ÇOCUK RESİM YARIŞMASININ SONUÇLARI AÇIKLANDI


28 Ekim 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye – AKKUYU NÜKLEER tarafından düzenlenen Ulusal Çocuk Resim Yarışmasının kazananları belli oldu.

Devamı


 

 27.10.2022

AKKUYU NGS’DE 1’NCİ ÜNİTENİN BASINÇ KOMPANSATÖRÜ KURULUMU TAMAMLANDI


27 Ekim 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye - Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat sahasında 1’nci ünitenin reaktör binasında birincil çevrim ana ekipmanı olan basınç kompansatörünün montajı tamamlandı.

Devamı


 

25.10.2022

AKKUYU NGS’DE ACİL DURUM BİRİMLERİ İÇİN EĞİTİM SEMİNERLERİ DÜZENLENDİ


25 Ekim 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye – Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasında, Türkiye Cumhuriyeti Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile itfaiye ve orman müdürlüğü çalışanlarına yönelik eğitim seminerleri düzenlendi. Operasyonel hizmetlerin temsilcileri bir ay boyunca yoğun bir eğitim aldılar. Yapım aşamasındaki nükleer santralin ve yangın biriminin kesintisiz çalışmasını sağlayan komplekslerin yangın güvenliği biriminin organizasyon yapısı hakkında bilgi edindiler, nükleer santrallerde yangın güvenliği alanındaki ulusal mevzuatın nasıl işlediğini öğrendiler ve kontrol sisteminin teknik araçlarının özelliklerini incelediler.

Devamı


 

 

21.10.2022

AKKUYU NÜKLEER ULUSLARARASI ENERJİ KONGRESİ VE FUARI EIF-2022'NİN PARTNERİ OLDU


21 Ekim 2022, İstanbul, Türkiye. - İstanbul, Energy is Future (Enerji Gelecektir) sloganıyla düzenlenen 15. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı EIF-2022’ye ev sahipliği yaptı. AKKUYU NÜKLEER A.Ş’nin ana partneri olduğu etkinlik, Türkiye'nin enerji sektörünün önde gelenleri ve 52 ülkeden enerji sektörü temsilcilerini bir araya getirdi.

Devamı


 

17.10.2022

AKKUYU NGS'NİN 1'İNCİ ÜNİTESİNDE İÇ KORUMA KABUĞU TAMAMLANIYOR.  BİR SONRAKİ AŞAMADA REAKTÖR KUBBESİ KAPATILACAK

 

17 Ekim 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. - Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) 1'inci güç ünitesinin reaktör binasına, nükleer santrallerin güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan iç koruma kabuğunun (İKK) 6’ncı katmanı kuruldu. Bir sonraki aşamada yapılacak olan işlem ise, reaktör kubbesinin kapatılması olacak. 2022 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanan kubbe montajının yapılmasıyla, 1’inci ünitenin reaktör bölümü tamamlanmış olacak.

Devamı


 

 17.10.2022

AKKUYU NÜKLEER, ULUSAL ÇOCUK RESİM YARIŞMASI DÜZENLİYOR

 

17 Ekim 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye.  –  AKKUYU NÜKLEER A.Ş, Türkiye'nin dört bir yanından 4 ila 16 yaş arası çocukları, geleneksel hale gelen ulusal resim yarışmasına katılmaya davet etti.

Devamı


 14.10.2022

AKKUYU NGS’NİN ÇALIŞANLARI YENİ BİR KLİPTE YER ALDILAR


14 Ekim 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye - Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin çalışanları, “Nebo” (“Gökyüzü”) şarkısının klip çekimlerine katıldılar. Çekimler, dünyanın en büyük nükleer şantiyesi olan Akkuyu NGS sahasında yapıldı.

Devamı


 

 

 22.09.2022

AKKUYU NGS 2’NCİ GÜÇ ÜNİTESİNİN REAKTÖR BASINÇ KABI KURULDU


22 Eylül 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS), ana aşamalardan biri olan 2’nci güç ünitesinin reaktör basınç kabı kurulumu tamamlandı.

Devamı


 

 21.09.2022

AKKUYU NGS’NİN 2’NCİ ÜNİTESİNDE REAKTÖR ŞAFTININ KAPLAMASI TAMAMLANDI

 

21 Eylül 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye – Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat sahasında 2’nci ünitenin reaktör şaftı kaplaması ile ilgili çalışmalar tamamlandı. Santralin reaktör binasındaki iç sızdırmaz kabuğun içinde bulunan metal bir yapı olan kaplama; beton yüzeyleri güçlendirme, sızdırmazlığı artırma, güç ünitesinin çalışması ve yakıt ikmali sırasında oluşabilecek ek yüklere karşı direnç sağlamak için kullanılır.

Devamı


 

 12.09.2022

ROSATOM, İKİNCİ ULUSLARARASI BALIKÇILIK TURNUVASINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

 

12 Eylül 2022, Leningrad Bölgesi, Rusya. – Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un düzenlediği ikinci Uluslararası Balıkçılık Turnuvası, 7 Eylül-8 Eylül’de Finlandiya Körfezi sularında düzenlendi. Avrupa Profesyonel Balıkçı Ligi formatında düzenlenen turnuva, Rusya da dahil 10 ülkeden sporcuları bir araya getirdi.

Devamı


 

09.09.2022

AKKUYU NÜKLEER A.Ş, TEKNOFEST 2022'YE KATILDI


9 Eylül 2022, Samsun, Türkiye. AKKUYU NÜKLEER A.Ş, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde düzenlenen, Türkiye’nin en büyük teknoloji fuarı olan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest’e katıldı. Bu sene 5’incisi düzenlenen festival, 30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihleri arasında Samsun Çarşamba Havaalanında gerçekleştirildi. Festivalde, Türkiye’den 100'den fazla devlet kuruluşu, paydaş kurum ve üniversite yer aldı.

Devamı


 

07.09.2022

AKKUYU NGS’DE 55 TÜRK MÜHENDİS DAHA İŞBAŞI YAPTI 


7 Eylül 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – İşletim personeline yönelik eğitim programını tamamlayan 55 Türk uzman, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasında çalışmaya başlamıştır. Akkuyu NGS’de çalışmak üzere nükleer mühendislere yönelik eğitim programına katılan genç uzmanlar, yükseköğrenimlerini Rusya Federasyonu’ndaki Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi'nde (NRNU MEPhI) ve St. Petersburg Büyük Petro Politeknik Üniversitesi’nde (SPBPU) tamamlamıştır. 

Devamı


 

30.08.2022

AKKUYU NGS SAHASINDA BAŞLATMA VE DEVREYE ALMA YEDEK KAZAN DAİRESİ İÇİN ÜRETİLEN TEKNİK EKİPMANLARIN MONTAJI BAŞLADI

 

30 Ağustos 2022 Büyükeceli, Mersin, Türkiye. - Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasında Başlatma ve Devreye Alma Yedek Kazan Dairesi için üretilen teknik ekipmanların montajı başlandı. Bu ekipmanlar, nükleer santralin devreye alınma aşamasında üniteler için buhar üretimini sağlayacak.

Devamı


 

29.08.2022

BİLGİLENDİRME AÇIKLAMASI

 

Türkiye'nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin hayata geçirilmesi her zamanki hızıyla devam etmektedir. İnşaat ve montaj çalışmaları dört güç ünitesinin yanı sıra kıyı hidroteknik yapıları, güç dağıtım sistemleri, idari binalar, eğitim-uygulama merkezi ve nükleer güç santrali fiziksel koruma tesisleri gibi ana ve yardımcı tesislerin tüm bölümlerinde kesintisiz olarak sürmektedir.

Devamı


 

26.08.2022

TÜRK MÜHENDİSLER “REAKTÖR İŞLETİM UZMANI” SERTİFİKALARINI ALDI 


26 Ağustos 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Santrali (NGS) projesi kapsamında başlatılan personel eğitim programına katılarak Rusya'da eğitim gören 5 Türk mühendis, endüstriyel reaktör kontrolünde sertifika almaya hak kazandı. 

Devamı


 

25.08.2022

AKKUYU NÜKLEER A.Ş DENİZ KAPLUMBAĞASI KORUMA PROJESİNE DESTEK VERDİ

 

25 Ağustos 2022, Kum Mahallesi, Silifke ilçesi, Mersin ili, Türkiye. Mersin’in Kum Mahallesi'nin sahilinde, artık geleneksel hale gelen çöp toplama etkinliği düzenlendi. Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) çalışanlarının da yaşadığı Taşuçu mahallesi yakınında düzenlenen etkinlik, Kırmızı Kitap’ta listelenen ve deniz kaplumbağalarının yuvalandığı Göksu Nehri Deltası'ndaki korunaklı doğal alanda gerçekleştirildi.

Devamı


 

23.08.2022

AKKUYU NGS İNŞA SAHASINDA HAVA KANALLARI ÜRETİMİNE BAŞLANDI

 

23 Ağustos 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. - Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşa sahasında havalandırma sistemlerinin montajında kullanılan metal borular olan hava kanallarının üretimi için atölyede çalışmalara başlandı. Tedarik, montaj ve kaynak, hazır ürünlerin piyasaya sürülmesi için çeşitli bölgelere ayrılmış olan atölye ayrıca hava kanallarının kaynak bağlantılarının karbon çeliğinden arındırılmasına yönelik bir bölüm de barındırıyor.

Devamı


 

19.08.2022

AKKUYU NGS’NİN 1’İNCİ GÜÇ ÜNİTESİNDE KUTUP VİNCİNİN MONTAJI YAPILDI

 

19 Ağustos 2022 Büyükeceli Mersin İli Türkiye. - Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci güç ünitesine ait kutup vincinin kurulumu tamamlandı. Kurulum işlemi Liebherr LR 13000 vinci kullanılarak yaklaşık 4 saatlik bir sürede gerçekleştirildi. Kutup vincinin montajının tamamlanması sayesinde, reaktör bölmesinin iç koruma kabuğunun montajı, teknik ekipmanın montajı ve açık reaktör üzerindeki boru hatların kontrol amaçlı hazırlığı gibi diğer aşamalar da gerçekleştirilebilecek.

Devamı


 

17.08.2022

AKKUYU NGS 1. ÜNİTESİNDE TÜRBİN EKİPMANLARININ MONTAJINA BAŞLANDI

 

17 Ağustos 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasında çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalar kapsamında 1’inci ünitenin türbin bölümünde türbin yoğuşturucusunun kurulumuna başlandı. Yoğuşturucu, 10’dan fazla önceden birleştirilmiş parçadan oluşuyor. Bu parçalar arasında, toplam ağırlığı 42 ton olan ve dört bölümden oluşan kullanılan buharın tahliye edilmesi için tasarlanmış yoğuşma tahliye hattı da yer alıyor.

Devamı


 

15.08.2022

AKKUYU NGS SAHASINDA TÜRK İNŞAATÇILAR ÖDÜLLENDİRİLDİ


15 Ağustos 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye – Akkuyu NGS sahasında inşaatçılar için tören düzenlendi.  Rusya'da her ağustos ayının ikinci pazar günü kutlanan ve Akkuyu NGS sahasında da artık bir gelenek haline gelen “İnşaatçılar Günü” kapsamında gerçekleştirilen törene, Akkuyu NGS projesinde yer alan tüm firmaların temsilcileri katıldı.

Devamı


 

11.08.2022

TÜRK MÜHENDİSLER, RUS NÜKLEER ENDÜSTRİSİ ALANINDA PRESTİJLİ BİR YARIŞMAYI KAZANDI


11 Ağustos 2022 Moskova Rusya. – AKKUYU NÜKLEER A.Ş. çalışanları, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un nükleer endüstri alanında düzenlenen “Yılın İnsanı 2021” yarışmasının kazananları oldu. Yarışma, her yıl Rus nükleer endüstrisindeki nükleer işletmelerden yaklaşık 300 bin çalışan arasında düzenleniyor.

Devamı


 

05.08.2022

AKKUYU NÜKLEER’DEN AÇIKLAMA

 

 Akkuyu NGS inşaat sahasında çalışmalar her zamanki gibi devam etmektedir. Proje yönetimi, inşaat işlerinde katılımcıların yeniden düzenlenmesi kararı ile özellikle TITAN2 IC İÇTAŞ İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ (T2IC) ile yapılan sözleşmenin feshedilmesinin ardından, Akkuyu NGS’nin nükleer güç ünitelerinin inşası için yeni ana yüklenici şirketi olan TSM ENERJİ İNŞAAT SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ (TSM) ile alt yükleniciler arasında sözleşmelerin yeniden imzalanması sürecinde aktif olarak yer almaktadır. 5 Ağustos 2022 tarihi itibariyle, inşaat ve montaj işlerini yürüten şirketlerin çoğu iş kapsamlarıyla alakalı TSM ile sözleşmelerini imzalamıştır. Diğerleri ile de sözleşmelerin yeniden imzalanmasının en kısa zamanda tamamlanması beklenmektedir.

Devamı


 

04.08.2022

KAZAKİSTAN CUMHURİYETİ HEYETİ AKKUYU NGS SAHASINI ZİYARET ETTİ

 

4 Ağustos 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. –Kazakistan Cumhuriyeti'nin yasama ve yürütme makamları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasını ziyaret etti. Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'un bir iştiraki olan olan "Rusatom Uluslararası Ağ" Şirketi desteğiyle düzenlenen ziyarette, Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu Meclisi milletvekilleri Dyusenbai Turganov ve Kudaibergen Yerzhan, Enerji Bakan Yardımcısı Zhandos Nurmaganbetov ve Almatı Bölgesi Akim Birinci Yardımcısı Lazzat Turlashov ve bazı yetkililer yer aldı. 

Devamı


 

21.07.2022

AKKUYU NGS'DE 4’ÜNCÜ ÜNİTENİN TAM ÖLÇEKLİ İNŞAATI BAŞLADI


21 Temmuz 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye.  –Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 4’üncü ünitesinin inşası, sahada düzenlenen törenle resmen başladı. 4’üncü güç ünitesinin inşaatına başlanmasıyla, Akkuyu NGS Projesi’nde çalışmalarının en yoğun olacağı aşamaya girilmiş oldu. 

Devamı


 

11.07.2022

AKKUYU NÜKLEER A.Ş., AKKUYU NGS İNŞAAT İŞÇİLERİNİN KURBAN BAYRAMINI KUTLADI


11 Temmuz 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – 9 Temmuz Kurban Bayramı nedeniyle AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat sahasında bir kutlama etkinliği organize edildi.

Devamı


 

25.06.2022

AKKUYU NGS 3. ÜNİTESİNE AİT KOR TUTUCU SAHAYA GETİRİLEREK TASARIM KONUMUNA YERLEŞTİRİLDİ 

 

25 Haziran 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), 3’üncü ünitesinin ek (pasif) güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan kor tutucu, sahaya ulaştı. Gemiyle Doğu Kargo Terminali’ne getirilen kor tutucu, 3’üncü ünitedeki  reaktör şaftındaki tasarım konumuna yerleştirildi.

Devamı


 

22.06.2022

EUAS INTERNATIONAL ICC HEYETİ AKKUYU NGS SAHASINI ZİYARET ETTİ

 

22 Haziran 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. -  EUAS International ICC’nin yönetici ve çalışanlarından oluşan Şirket temsilcileri, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat sahasını ziyaret etti. EUAS International ICC Genel Müdürü Necati Yamaç başkanlığındaki heyet, yapımı devam eden güç ünitelerindeki inşaat çalışmalarının son durumunu yerinde gözlemlemek amacıyla dört ünitenin bulunduğu inşaat alanının yanı sıra büyük ölçekli ekipman deposunu ve doğu deniz kargo terminali’ni ziyaret etti.

Devamı


 

21.06.2022

AKKUYU NGS’NİN 2’NCİ ÜNİTESİNDE İÇ KORUMA KABUĞUNUN 3’ÜNCÜ KATMANI KURULDU

 

21 Haziran 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye.  – Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 2’nci ünitesinin reaktör binasında, santralin güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan iç koruma kabuğunun (İKK) 3’üncü katmanı kuruldu. Reaktör binasının korunmasını sağlayan iç koruma kabuğu, boru ve santralin işletme aşamasında nükleer bakımı için kullanılan reaktör polar vinç girişleri için destek görevi görüyor.

Devamı


 

18.06.2022

AKKUYU NGS 1’İNCİ ÜNİTE İÇİN POLAR VİNÇ İNŞAAT SAHASINA ULAŞTI 


18 Haziran 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. - Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci Ünitesinin inşaat sahasına yaklaşık 400 ton kaldırma kapasitesine sahip bir polar vinç teslim edildi. Reaktör binasının en önemli mekanizmalarından olan polar vinç, nükleer santrallerde en yüksek güvenlik sınıfı olan birinci sınıf ekipmanlardan biri olma özelliği taşıyor.

Devamı


 

11.06.2022

AKKUYU NÜKLEER A.Ş, ULUSLARARASI NÜKLEER ENERJİ ZİRVESİ'NE KAPSAMLI BİR PROGRAMLA KATILDI

 

11 Haziran 2022, İstanbul, Türkiye. –  Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu ROSATOM ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş., IV. Nükleer Santraller Fuarı ve VIII. Nükleer Santraller Zirvesi NPPES-2022’ye katıldı. Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde nükleer teknoloji ve sanayi alanındaki en büyük iş platformu olma özelliği taşıyan NPPES-2022’de AKKUYU NÜKLEER A.Ş. temsilcileri, Türkiye'nin ilk nükleer santralinin inşaat projesinin hayata geçirilmesine ilişkin en güncel bilgileri sundu. Forumun ilk gününde AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Üretim ve İnşaat Organizasyon Direktörü Denis Sezemin, her bir güç ünitesinin inşasına ilişkin gelişmeleri paylaştı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Devamı


 

04.06.2022

AKKUYU NGS, MERSİN’İN EN BÜYÜK İŞVERENİ OLDU

  

4 Haziran 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ni (NGS) Mersin’in en büyük işvereni olarak kabul ederek AKKUYU NÜKLEER A.Ş yönetimine teşekkür belgesi verdi. Teşekkür belgesi, “Sosyal Güvenlik Haftası” kapsamında sunuldu.  

Devamı


 

01.06.2022

AKKUYU NGS’NİN 1’İNCİ ÜNİTESİNDE ANA SİRKÜLASYON BORU HATTININ KAYNAK İŞLEMİ TAMAMLANDI


1 Haziran 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) birinci ünitesinin inşasında önemli bir aşama daha geride kaldı. 19 Mart 2022 tarihinde başlayan ana sirkülasyon boru hattının (ASBH) kaynak işlemleri, 25 Mayıs’ta tamamlandı. Uzmanlar, 68 günde boru hattının 28 bağlantı yerini birbirine bağladı.  

Devamı


 

27.05.2022

AKKUYU NGS’NİN 4’ÜNCÜ ÜNİTESİ’NDE TÜRBİN BÖLÜMÜ TEMEL PLAKASININ BETON DÖKME İŞLEMİ BAŞLADI

 

27 Mayıs 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 4’üncü ünitesinde türbin bölümü binasının temel plakasının beton dökme işlemi başladı. Maksimum dayanıklılığın elde edilmesi için temel plakası, 17 bin 500 metreküp beton ve 3 bin 500 ton inşaat demiri ile güçlendirilecek ve plakanın yüksekliği 7 metre olacak.

Devamı


 

12.05.2022

AKKUYU NGS İŞÇİLERİ TRABZONSPOR’UN ŞAMPİYONLUĞUNU KUTLADI


12 Mayıs 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye – Karadeniz kulübünün Spor Toto Süper Lig 2021-2022 sezonu birinciliği, takımın anavatanı olan Trabzon'un yanı sıra İstanbul'da da coşkuyla kutlandı. Binlerce Karadenizlilerin çalıştığı Türkiye'nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu’nun inşasında görev alan kulübün taraftarları da bu coşkuyu paylaştılar.

Devamı


09.05.2022

KAZAKİSTAN CUMHURİYETİ RESMİ HEYETİ AKKUYU NGS SAHASINI ZİYARET ETTİ


9 Mayıs 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. - Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali inşaat sahası, Kazakistan Cumhuriyeti Enerji Bakanı Bolat Akçulakov’un öncülük ettiği, Samruk-Kazına A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Almasadam Satkaliyev ve iş dünyası temsilcilerinin de aralarında bulunduğu bir heyet tarafından ziyaret edildi. Yabancı konuklara, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaat ilerleyişi konusunda bilgi verilerek aktif bir şekilde inşa edilen ana tesisler gösterildi.

Devamı


 

 

01.05.2022

AKKUYU NGS ÇALIŞANLARI 1 MAYIS’I “HAYAT BAYRAM OLSA” ŞARKISI İLE KUTLADI 


1 Mayıs 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesi çalışanları, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde sevilen Türkçe şarkı Hayat Bayram Olsa’yı seslendirdi. Akkuyu NGS çalışanları, ekip çalışmasının üzerine inşa edildiği en temel evrensel ve profesyonel değerler olan asalet, bilgelik, ruh sevgisi ve zenginliği, karşılıklı yardım ve desteği konu alan Hayat Bayram Olsa şarkısı için bir video klip çekti. 

Devamı


 

29.04.2022

AKKUYU NÜKLEER A.Ş, RAMAZAN BAYRAMI ARİFESİNDE GÜLNAR, SİLİFKE VE AYDINCIK SAKİNLERİNİ UNUTMADI

 

29 Nisan 2022, Mersin, Türkiye. AKKUYU NÜKLEER A.Ş, bu bayram öncesinde de Gülnar, Silifke ve Aydıncık sakinlerini unutmadı. Şirket, Ramazan Bayramı arifesinde Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşa edildiği bölgedeki ailelere bin 400 adet gıda kolisi dağıttı.

Devamı


 

27.04.2022

AKKUYU NGS’NİN KIYI TESİSLERİNİN İNŞASINDA BİR AŞAMA DAHA TAMAMLANDI

 

27 Nisan 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci güç ünitesinin inşaat sahasında su tahliye sisteminin oluşturulmasına yönelik bir aşama daha geride kaldı. Tamamlanan işlemle, nükleer santral ekipmanlarının soğutulmasının ardından tuzdan arındırılmış deniz suyunun boşaltılmasını sağlayacak olan drenaj kanalı ve sifon kuyusu birleştirilmiş oldu.

Devamı


 

23.04.2022

AKKUYU NGS ÇALIŞANLARININ ÇOCUKLARI, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMINDA SAHAYI GEZDİ

 

23 Nisan 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – AKKUYU NÜKLEER A.Ş., 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinde görev alan çalışanların çocukları için, Akkuyu NGS inşaat sahası ziyaretini organize etti. Çocuklar, ebeveynlerinin çalıştığı inşaat sahasını kendilerine özel olarak tahsis edilen otobüsle gezdi.

Devamı


 

31.03.2022

AKKUYU NÜKLEER A.Ş, RAMAZAN ÖNCESİ GÜLNAR SAKİNLERİNİ UNUTMADI

 

31 Mart 2022, Gülnar, Mersin, Türkiye – Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşasında yer alan firmalar, Ramazan ayı öncesinde ailelere dağıtılmak üzere Gülnar Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gıda kolisi teslim etti. 

Devamı


 

26.03.2022

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. İTFAİYECİLERİ AFAD’DAN TEŞEKKÜR BELGESİ ALDI 

 

26 Mart 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’na bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Akkuyu Nükleer A.Ş. itfaiyecilerine 2021 yazında Mersin’in Aydıncık İlçesi ve Yeşilovacık Mahallesi çevresinde çıkan yangınları söndürme çalışmalarına yaptıkları katkılardan dolayı “Teşekkür Belgesi” verdi. 

Devamı


 

21.03.2022

AKKUYU NGS’NİN 1. ÜNİTESİNDE ANA MONTAJ İŞLEMİNE BAŞLANDI

 

21 Mart 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) birinci güç ünitesinde, 2022 yılının en önemli aşaması olan reaktör binasının ana sirkülasyon boru hattı (ASBH) kaynak çalışmalarına başlandı. ASBH, ünitenin ana ekipmanları olan reaktör, buhar jeneratörleri ve ana sirkülasyon pompalarını birbirine bağlayarak NGS’nin birinci çevrimini oluşturuyor.

Devamı


 

16.03.2022

AKKUYU NGS’NİN 1’İNCİ ÜNİTESİNE AİT TURBO JENERATÖRÜ SAHAYA ULAŞTI

 

16 Mart 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin 1’inci güç ünitesine ait türbin tesisinin ana ekipmanları olan stator, turbo jeneratör rotoru ve düşük basınçlı silindir Akkuyu NGS inşaat sahasındaki Doğu Deniz Kargo Terminali’ne teslim edildi.

Devamı


 

 

16.03.2022

ST. PETERSBURG BÜYÜK PETRO POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NİN TÜRK MEZUNLARI DİPLOMALARINI ALDI

 

5 Mart 2022, St.Petersburg, Rusya. – St. Petersburg Büyük Petro Politeknik Üniversitesi’nin (SPBPU) Türk öğrencileri, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için işletme personeli yetiştirme programı kapsamında “Nükleer Santraller: Tasarım, İşletme ve Mühendislik” uzmanlık alanındaki eğitimlerini tamamladı. Böylece program kapsamında 6 grup eğitimlerini tamamlamış oldu. 2018'den bu yana, 4 grup Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi (UANÜ MEPhI) uzmanlık mezuniyeti almış, 1 grup da St. Petersburg Büyük Petro Politeknik Üniversitesi (SPbPU) yüksek lisans programından mezun olmaya hak kazanmıştı.

Devamı


 

 

01.03.2022

AKKUYU NGS’NİN BİRİNCİ GÜÇ ÜNİTESİNDE ANA EKİPMANIN MONTAJI YAPILDI 

 

1 Mart 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne ait (NGS) 1’inci Güç Ünitesinin reaktör binasında, reaktör tesisinin bazı ana ekipman bileşenlerinin kurulumu tamamlandı. Kurulumu tamamlanan ana bileşenler arasında, 2021 yılında montajı tamamlanan nükleer reaktör basınç kabının yanı sıra, reaktör binasında ana sirkülasyon pompaları ünitelerinin (ASPÜ) basınç kapları, acil durum kor soğutma sistemi (ADKS) hidrolik tankları ve buhar jeneratörleri yer aldı. Bunların yanı sıra, ön kurulumu NGS inşaat sahasındaki özel olarak donatılmış bir atölyede yapılan ana sirkülasyon boru hattı (ASBH) blokları da montaj bölgesine gönderildi. 

Devamı


 

24.02.2022

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ BİR TV KANALINA ÖZEL RÖPORTAJ VERDİ 

 

24 Şubat 2022, İstanbul, Türkiye. – AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Anastasia Zoteeva, ulusal haber kanalı NTV'ye özel röportaj verdi. Akşam haberlerinin hemen ardından yayınlanan ve yarım saatten fazla süren röportajda Anastasia Zoteeva, sunucu Ahmed Arpat'ın sorularını yanıtladı. Zoteeva, Akkuyu nükleer güç santrali sahasındaki inşaat ve montaj çalışmalarının mevcut aşamasından, ekipman imalatından ve yeni enerji endüstrisinin oluşturulmasıyla Türk ticaretini bekleyen fırsat ve potansiyelden bahsetti. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü, Türkiye'nin ilk nükleer santraliyle ilgili olarak projenin kendine has özellikleri, güvenlik sistemleri, denetim kontrol mekanizmaları ve daha pek çok merak edilen konuya değindi.

Devamı


 

15.02.2022

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. VE DNOB MOSKOVA MERKEZİ ARASINDA BÖLGESEL KRİZ MERKEZİ ARACILIĞIYLA İŞBİRLİĞİ YAPILMASI KONUSUNDA ANLAŞMA İMZALANDI

 

15 Şubat 2022 Mersin, Türkiye. – Türkiye Cumhuriyeti'nde Akkuyu NGS yapımı projesini gerçekleştiren Rosatom Devlet Kuruluşu’nun bağlı bir kuruluşu olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ve Dünya Nükleer Operatörler Birliği (DNOB) Moskova Merkezi arasında, taraflar arasında birleşik bir bilgi ve uzman havuzu oluşturmak, nükleer santralleri işletme deneyiminin güçlendirilmesi ve güvenlik açısından önemli güncel operasyonel konularında bilgi alışverişi için işbirliği koşullarını tanımlayan bir anlaşma imzalanmıştır.   

Devamı


 

01.02.2022

2’NCİ GÜÇ ÜNİTESİNİN REAKTÖR BASINÇ KABI AKKUYU NGS’YE ULAŞTI

 

1 Şubat 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu NGS için üretilen yeni malzeme ve ekipmanlar, sahada bulunan Doğu Kargo Terminali’ne teslim edildi. Rusya’nın kuzeybatısındaki Saint Petersburg Limanı’ndan yola çıkarak Türkiye’ye ulaşan yük gemisi, 2’nci güç ünitesinin reaktör basınç kabının yanı sıra, 3’üncü güç ünitesinin iç koruyucu kabuğunun ikinci katman bölümlerini, boru hatlarını ve diğer ekipman ile malzemelerini de sahaya ulaştırdı.

Devamı


 

21.01.2022

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. HABER BÜLTENİ

 

Toplumla açık diyalogun kurulması ana önceliklerimizden biri olup, aynı zamanda Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali projesi Akkuyu’nun başarılı uygulamasının bir ön koşuludur. Sizlere proje hakkında güvenilir ve güncel bilgiler vermek bizim için çok önemli. Bu amaç doğrultusunda, Akkuyu NGS inşaatının önemli kilometre taşlarına ilişkin materyal ve yerel halkın desteklenmesine yönelik Şirket faaliyetleri, şirket üst yöneticileriyle röportajlar, nükleer enerji alanındaki uzmanların yorumları ve daha pek çok konuyu içeren AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Kurumsal Gazete'yi çıkardık.

Devamı


 

15.01.2022

 2. GÜÇ ÜNİTESİNİN BUHAR JENERATÖRLERİ AKKUYU NGS SAHASINA ULAŞTIRILDI


15 Ocak 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu NGS’nin 2. güç ünitesi için 4 buhar jeneratöründen oluşan parti, Doğu Kargo Terminali’ne ulaştırıldı. Ağır paletli vinç yardımıyla gerçekleştirilen kargo gemisini başarıyla boşaltma işleminden sonra buhar jeneratörleri, özel bir komisyon tarafından giriş kontrolünün, ekipmanın kalite ve bütünlük denetiminin gerçekleştirileceği geçici depolama sahasına nakledildi.

Devamı


 

14.01.2022

AKKUYU NGS 1. GÜÇ ÜNİTESİNE İÇ KORUMA KABUĞUNUN BEŞİNCİ KATMANI KURULDU


14 Ocak 2022, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu NGS’nin 1. Güç Ünitesinin reaktör bölmesine güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan, reaktör binasının korunmasını sağlayan, boru ve nükleer reaktörün çalışması sırasında hizmet eden polar vinç girişleri için destek görevi gören iç koruma kabuğunun (İKK) beşinci katmanı monte edildi.

Devamı


 

30.12.2021

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ: “YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN”


AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) görev yapan çalışanların ve proje partnerlerinin yeni yılını kutladı.

Devamı


 

17.12.2021 

AKKUYU NGS PROJESİ TEDARİKÇİ SEMİNERİ MERSİN'DE DÜZENLENDİ


17 Aralık 2021, Mersin, Türkiye. – Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk nükleer santralinin yapımına yönelik projeyi hayata geçiren AKKUYU NÜKLEER A.Ş., potansiyel proje tedarikçileri için bir seminer düzenledi. Mersin, Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep gibi Türkiye'nin birçok bölgesinden 150'den fazla farklı sanayi kuruluşu ve kurumdan 230'a yakın temsilcinin katıldığı seminer, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşa edildiği bölgedeki iş çevrelerinden büyük ilgi gördü. 

Devamı


 

13.01.2021

AKKUYU NÜKLEER A.Ş., SOÇİ'DEKİ ROSATOM "GENÇ BİLİM İNSANLARI KONGRESİ"NE KATILDI

 

13 Aralık 2021, Sochi, Russia. – 2021 yılı, Rusya Federasyonu'nda Bilim ve Teknoloji Yılı ilan edilmişti. Bu kapsamda Rusya Devlet Kuruluşu Rosatom yılın kapanışı adına 7-9 Aralık tarihlerinde Rusya'nın Soçi kentinde "Genç Bilim İnsanları Kongresi" düzenledi. Yaklaşık 200 katılımcıyı bir araya getiren kongrede, Rosatom bölümleri ve işletmelerinin gençlik topluluklarının liderleri, Uluslararası Gençlik Nükleer Kongresi 2022 (IYNC 2022) Rusya heyet üyeleri, işveren marka elçileri ve Sanayi Gençlik Konseyi'nin Yeni İşletmeler bölümünün aktivistleri yer aldı. Etkinliğe Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Devlet Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksei Likhachev katılım gösterdi.

Devamı


 

 

08.12.2021 

AKKUYU NGS SAHASINDA 1’İNCİ ÜNİTENİN POMPA İSTASYONUNUN TEMELİ İNŞA EDİLİYOR  


8 Aralık 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci güç ünitesine ait pompa istasyonunun temel plakasının yapımına başlandı. Yaklaşık 400 kişinin katıldığı çalışmalar kapsamında, tesiste kalıp güçlendirme ve montaj çalışmaları devam ediyor.

Devamı


 

06.12.2021 

AKKUYU NGS’İN SAHASINDA ‘BİR YAZ GECESİ RÜYASI’ ADLI OYUNUN ÇEVRİMİÇİ GÖSTERİMİ YAPILDI


6 Aralık 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Rosatom Devlet Kuruluşu’nun destekçileri arasında yer aldığı Altın Maske Tiyatro Festivali kapsamında yönetmenliğini Ivan Popovsky’nin üstlendiği Moskova Pyört Fomenko Tiyatrosu tarafından hazırlanan William Shakespeare’in ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ adlı oyun AKKUYU NÜKLEER A.Ş. bünyesinde NGS inşaat sahasında izleyicilerle buluştu. Akkuyu NGS projesi tarihinde ilk kez böyle bir etkinlik çevrimiçi formatta düzenlendi.

Devamı


 

03.12.2021 

AKKUYU NGS SAHASINDA ÖZEL FORMATLI “AÇIK KAPI GÜNÜ” DÜZENLENDİ


03 Aralık 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. — Akkuyu NGS sahasında, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından organize edilen Açık Kapı Günü etkinliği düzenlendi. Etkinlik, koronavirüs önlemleri çerçevesinde, inşa halindeki nükleer güç santralleri için eşsiz olan çevrimiçi formatta yapıldı.

Devamı


 

24.11.2021 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. (DEVLET ATOM ENERJİSİ KURULUŞU "ROSATOM"UN ŞİRKETİ) RUS YARIŞMASI "PROJE OLİMPOS'U - 2021"İN KAZANANI OLDU 

 

24 Kasım 2021, Moskova, Rusya. – Akkuyu NGS Proje Yönetim Sistemi, Rusya Federasyonu Hükümeti altındaki Analitik Merkez tarafından düzenlenen profesyonel proje yönetiminin yıllık Rus yarışması ''Proje Olimpos'u (Project Olympus) - 2021''nde birincilik kazandı.

Devamı


19.11.2021 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. TAKIMI, KISA ARANIN ARDINDAN İSTANBUL MARATONU’NA YENİDEN KATILDI


8 Kasım 2021, İstanbul, Türkiye. – Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci güç ünitesine ait pompa istasyonunun temel plakasının yapımına başlandı. Yaklaşık 400 kişinin katıldığı çalışmalar kapsamında, tesiste kalıp güçlendirme ve montaj çalışmaları devam ediyor.

Devamı


 

15.11.2021 

DUYURU


AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Akkuyu Nükleer Güç Santrali(NGS) şantiyesindeki çalışma koşulları ve güvenlik önlemlerine uyulması hakkında sosyal ağlar ve medyada yer alan haberlerle ilgili olarak, kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki resmi bilgileri yayınlamayı gerekli görmektedir.

Devamı


 

12.11.2021 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. TEMSİLCİLERİ, MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ KAPSAMINDA AĞAÇ DİKTİ


12 Kasım 2021, Aydıncık , Mersin, Türkiye. — Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılında ilan edilen Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla, 11 Kasım'da Türkiye genelinde ağaç dikme etkinlikleri düzenlendi. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. temsilcileri de bu özel gün kapsamında bir çevre kampanyası düzenleyerek, Akkuyu NGS sahası yakınında bulunan Mersin’in Aydıncık ilçesindeki Kamaş İlkokulu’nda öğrenciler ile mandalina ağacı fidanı dikti. Mandalina ağaçları, Mersin’in simgelerinden biri olduğu için özellikle seçildi. 15 adet mandalina ağacının dikildiği etkinlik kapsamında, öğrencilere, saksılar, çiçek tohumları ve çizim kitlerinden oluşan hediyeler verildi.

Devamı


 

11.11.2021 

DÜNYANIN HER YERİNDEN KATILIMCILAR ROSATOM'UN KÜRESEL ATOM TESTİNE KATILDI


 

Rosatom Devlet Kuruluşu, Dünya Bilim Günü onuruna her yıl düzenlenen, bir günlük uluslararası girişim olan Küresel Atom Testini gerçekleştirdi. 10 Kasım’da 24 saat boyunca 11 dilde çevrimiçi olarak yapılan teste dünyanın 70’den fazla ülkesinden 11 binin üzerinde kişi katıldı. Akkuyu nükleer güç santralinin inşa edildiği Türkiye, nükleer enerji tutkunlarının en gözde ülkeleri arasında yer alarak onurlu bir ikincilik elde etti.

Devamı


 

02.11.2021 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş, GÜLNAR BÖLGESİNDEKİ EĞİTİM KURUMLARINA BAĞIŞTA BULUNDU


2 Kasım 2021, Gülnar, Mersin, Türkiye. — AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Gülnar Bölgesindeki meslek okullarının ihtiyaçları için 1 milyon 500 bin liralık bağışta bulundu. Akkuyu NGS inşaatının bulunduğu bölgedeki eğitim kurumlarına düzenli olarak bağış yapan şirket, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne de, ilçedeki ilkokul öğrencilerine dağıtılmak üzere 181 adet tablet bilgisayar hediye etti.

Devamı


 

29.10.2021 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş., AKKUYU NGS DÖRDÜNCÜ GÜÇ ÜNİTESİ İÇİN İNŞAAT LİSANSINI ALDI

 

29 Ekim 2021, Ankara, Türkiye. – Nükleer Düzenleme Kurulu, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. adına Akkuyu NGS dördüncü güç ünitesi için inşaat lisansının verilmesini onayladı. Lisansın düzenlenmesi, nükleer güvenlik açısından önemli olan tesisler de dahil olmak üzere ünitedeki tüm inşaat ve montaj işlerinin yapılmasına olanak sağlıyor.

Devamı


 

22.10.2021 

AKKUYU NGS’NİN 1’İNCİ GÜÇ ÜNİTESİNDE, İÇ KORUMA KABUĞUNUN 4’ÜNCÜ KATMANI KURULDU

 

22 Ekim 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Nükleer güç santrallerinin güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan iç koruma kabuğunun (İKK) 4’üncü katmanı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci güç ünitesinin reaktör binasına kuruldu. Reaktör binasının korunmasını sağlayan iç koruma kabuğu, boru ve polar vinç girişleri için destek görevi görüyor. Bu sayede santralin işletim aşamasında nükleer reaktörün bakım çalışmaları gerçekleştirilebiliyor.

Devamı


 

19.10.2021 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. EIF-2021 DÜNYA ENERJİ KONGRESİ VE FUARI’NA KATILDI

 

19 Ekim 2021, Antalya, Türkiye. – Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğiyle hayata geçirilen ve bu yıl 14’üncüsü yapılan Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı (Energy is Future- EIF-2021) 13-15 Ekim tarihleri arasında Antalya’da düzenlendi. AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Türk enerji sektörünün önemli temsilcilerinin yanı sıra, dünyanın 52 ülkesinin önde gelen enerji sektörü aktörlerini bir araya getiren etkinliğin ana partneri oldu.

Devamı


 

08.10.2021 

NAZIM HİKMET'İN HAYATI VE ESERLERİNİ KONU ALAN TİYATRO OYUNU MERSİN’DE SAHNELENDİ

 

8 Ekim 2021, Mersin, Türkiye. –  St. Petersburg Türkiye ile Bilimsel ve Kültürel İlişkiler Derneği, AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin desteğiyle St. Petersburg Devlet Mimigrantı Tiyatrosu’nun “Nazım Hikmet: Şairin Aşkı ve Kaderi” adlı tiyatro oyununu Mersinli izleyiciler ve Akkuyu NGS projesi çalışanları ile buluşturdu.

Devamı


 

08.10.2021 

BİLGİLENDİRME

 

8 Ekim 2021, Gülnar, Mersin, Türkiye. — 8 Ekim’de Akkuyu NGS inşaat sahasında ulaşım hizmetlerini sunmakta olan alt yüklenici şirketin taşıt çalışma çizelgesindeki aksaklık nedeniyle bir grup işçimizin kontrol-geçiş noktasından saha sınırları içindeki iş yerlerine ulaştırılmasında kısa süreli zorluklar yaşanmıştır. Bunun sonucunda bir grup işçimizin iş istasyonlarına yaya olarak gitmeleri gerekmiştir.

Devamı


06.10.2021 

TÜRKIYE IKLIM DEĞIŞIKLIĞINE ILIŞKIN PARIS ANLAŞMASI'NI ONAYLADI


6 Ekim 2021'de, ülkenin en üst düzey yasama organı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, iklim değişikliğine ilişkin 2015 Paris Anlaşması'nı onayladı. Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, Türk tarafının aldığı bu kararla dayanışma içinde olduğunu ifade etmektedir. 

Devamı


 

04.10.2021 

KAPSAYICI EKOLOJİK TANITIM VE YAT YARIŞI ETKİNLİĞİ “RUHUN YELKENLERİ 2021” TAŞUCU-SİLİFKE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

4 Ekim 2021, Silifke, Mersin, Turkey. – Engelliler ve toplumun diğer fertleri arasında yeni bir olumlu etkileşim modeli oluşturma amacıyla düzenlenen, uluslararası yat yarışı, çevre kampanyası, bölgede toplanan çöplerden bir sanat eseri yaratılması ve kapsayıcı bir mürettebatla denize açılmayı içeren Ruhun Yelkenleri etkinlikleri, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Taşucu mahallesinde yapıldı.

Devamı


 

 

01.10.2021 

ROSATOM’UN REIN BÖLÜMÜ AVRUPA GENÇLİK NÜKLEER FORUMUNA KATILDI

 

1 Ekim 2021, Tarragona, İspanya. – Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un REIN Bölümü, 27-30 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Tarragona kentinde düzenlenen Avrupa Gençlik Nükleer Forumu’na (ENYGF) katıldı. Çevrimiçi ve çevrimdışı formatta düzenlenen hibrit etkinliğe, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) desteğiyle, Genç Nesiller Ağı’nın (YGN) İspanya şubesi ev sahipliği yaptı. REIN delegeleri, raporlarını Tarragona'da şahsen sunma fırsatı bulan Rosatom’un tek temsilcileri oldu.

Devamı


 

01.10.2021 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. İLK KEZ TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TEKNOLOJİ FUARINA KATILDI

 

1 Ekim 2021, İstanbul, Türkiye. – Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Uluslararası Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali-Teknofest, 21-26 Eylül tarihlerinde, İstanbul’daki eski Atatürk Havalimanı’nda düzenlendi. Teknofest, Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından organize edilen Türkiye’nin en büyük teknoloji fuarı olma özelliğini taşıyor.

Devamı


 

28.09.2021 

AKKUYU NGS’NİN 2. GÜÇ ÜNİTESİNE REAKTÖR ŞAFTININ ANA ELEMANLARI KURULDU

 

28 Eylül 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – AKKUYU Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 2.  güç ünitesinin reaktör bölmesinin yapım alanında, reaktör şaftının inşaat çalışmaları devam ediyor.  Şaft yapısının ana elemanları olan destek ve baskı kirişleri, kuru reaktör koruyucu ve reaktör basınç kabının silindirik kısmının ısı yalıtımı tasarım konumuna kuruldu.

Devamı


 

25.09.2021

DÜNYANIN EN GÜÇLÜ İNŞAAT VİNÇLERİNDEN  BİRİ DAHA AKKUYU NGS İNŞAATINDA MONTE EDİLEREK DEVREYE ALINMIŞTIR

 

 25 Eylül 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu NGS inşaat sahasında Liebherr LR 13000 marka paletli mobil vincin ikincisi kurularak devreye alındı. Tüm dünyada bu modelden beş vinç bulunmakta olup bunların ikisi, Türkiye’nin ilk nükleer santralinin inşaat sahasında göreve başladı. Vinç yardımıyla bu yılın anahtar inşaat ve montaj işleri halihazırda tamamlandı: İkinci güç ünitesinin reaktör binasında iç koruma kabuğunun ikinci katmanı monte edildi ve reaktör şaftının destek kirişinin kurulumu yapıldı.

Devamı


 

 

17.09.2021

TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN AKKUYU NGS SAHASINA ÇALIŞMA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRDİ

 

17 Eylül 2021, Mersin, Türkiye. — Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin ilk nükleer güç santralinin inşaat sahasını ziyaret etti. Erdoğan'a Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ın yanı sıra, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da eşlik etti.

Devamı


 

 

09.09.2021

AKKUYU NGS’NİN 2 NO.LU GÜÇ ÜNİTESİNE İÇ KORUMA KABUĞUNUN İKİNCİ KATMANI KURULDU 

 

9 Eylül 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Nükleer güç santralinin güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan iç koruma kabuğunun (İKK) ikinci katmanı Akkuyu NGS'nin ikinci güç ünitesinin reaktör binasına kuruldu. Reaktör binasının korunmasını sağlayan İKK, boru ve polar vinç girişleri için destek görevi görür ve bu sayede NGS'nin işletim aşamasında nükleer reaktörün bakım operasyonları gerçekleştirilir.

Devamı


 

 

08.09.2021

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. GÜLNAR’DAKİ ÖĞRENCİLERİN YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINI KUTLADI

 

8 Eylül 2021, Mersin İli, Gülnar İlçesi, Türkiye. — Mersin’de inşası devam eden Türkiye'nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu NGS,  dört gözle beklenen 2021-2022 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle 6 Eylül’de çocuklara yönelik festival düzenlendi. Bu etkinlikler Gülnar Kaymakamlığı, Gülnar Belediye Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün desteğiyle yapıldı.

Devamı


 

06.09.2021

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. AKKUYU NGS İNŞAATI BÖLGESİNDE BALIKÇILIK YARIŞMASI DÜZENLEDİ

 

6 Eylül 2021, Aydıncık, Mersin, Türkiye. — AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Aydıncık Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı katkıları ile Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu NGS inşaat sahası yakınında “Olta Balıkçılığı Yarışması” düzenlendi. Etkinliğe bölge halkından toplam 30 amatör balıkçı katıldı. AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaat bölgesindeki sosyal hayata aktif olarak katılıyor. Bu yarışma ile de yerel halk ile etkileşimin güçlendirilmesi ve bölgedeki geleneksel balıkçılığın desteklenmesi amaçlanıyor.  

Devamı


 

 

03.09.2021

AKKUYU NGS PROJESİ KAPSAMINDAKİ YENİ TÜRK ÖĞRENCİLERİ GRUBU RUSYA'DA EĞİTİME GİDECEK

 

3 Eylül 2021, Ankara, Türkiye. – Bu yıl sonbaharda başlayacak Akkuyu NGS personel yetiştirme eğitim programına katılacak ve Rusya’da yüksek lisans eğitimine başlayacak öğrenciler seyahatleri öncesinde Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda düzenlenen ve Akkuyu temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıya katıldı. Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden mezun ve gerçekleştirilen sınav sonuçlarına göre seçilen 24 lisans mezunu öğrenci, St. Petersburg Büyük Petro Politeknik Üniversitesi'nde (SPbPU) "Isı Enerjisi ve Isı Mühendisliği" ve "Elektrik Enerjisi ve Elektrik Mühendisliği" uzmanlık alanlarında yüksek lisans eğitimi almak üzere Rusya'ya gönderilecekler.

Devamı


 

30.08.2021

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. UZMANLARI MERSİN’DE MESLEK LİSESİ ÖĞRETMENLERİNE EĞİTİM VERDİ 

 

30 Ağustos 2021, Mersin, Türkiye. – Rusya’da bulunan Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde (MEPhI) Akkuyu NGS işletme personeline yönelik eğitim programını tamamlayan AKKUYU NÜKLEER A.Ş. uzmanları, Mersin ilinde bulunan meslek liselerinde görevli öğretmenlere eğitim verdi.

Devamı


 

21.08.2021

SPBPU YÜKSEK LİSANS PROGRAMINDAN MEZUN OLAN TÜRK ÖĞRENCİLER DİPLOMALARINI ALDI

 

21 Ağustos 2021, St. Petersburg, Rusya. – Akkuyu NGS için personel yetiştirme eğitim programı kapsamında St. Petersburg Büyük Petro Politeknik Üniversitesi’ndeki (SPbPU) yüksek lisans programını tamamlayan Türk öğrenciler, yüksek lisans derecelerini almaya hak kazandı. 2019’da ilk yüksek lisans programı alımı için kayıt yaptıran 22 Türk öğrencinin tamamı programı başarıyla tamamlarken, 12’si şeref derecesi aldı. 

Devamı


 

12.08.2021

AKKUYU NGS’NİN 4. ÜNİTESİNİN İNŞASI İÇİN TEMEL ÇUKURU KAZMA ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

 

12 Ağustos 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali (NGS) olan Akkuyu NGS sahasında 4. Ünite’nin inşası için hazırlıklara başlandı. Çalışmalar, Türkiye Cumhuriyeti Nükleer Düzenleme Kurumu’nun 30 Haziran 2021’de verdiği Sınırlı Çalışma İzni uyarınca yürütülüyor.

Devamı


18.07.2021

AKKUYU NÜKLEER A.Ş İTFAİYE GÖREVLİLERİ AYDINCIKDAKİ ORMAN YANGININI SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINA KATILDI  

 

18 Temmuz 2021, Aydıncık, Mersin, Türkiye. – Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşasında yer alan şirketler, Mersin’in Aydıncık ilçesine bağlı Pembecik Mahallesi’nde çıkan orman yangınını söndürme çalışmalarına destek verdi. 

Devamı


 

17.07.2021

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. GÜLNARLILARIN KURBAN BAYRAMINI KUTLADI

 

17 Temmuz 2021, Gülnar İlçesi, Mersin İli, Türkiye. – AKKUYU NÜKLEER A.Ş, Kurban Bayramı dolayısıyla, Gülnar İlçesi Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ilçedeki ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmak üzere 1000 adet gıda paketi gönderdi.

Devamı


 

11.07.2021

 “YETENEK KAPISI AKKUYU NGS PROJE YARIŞMASI”NDA DERECEYE GİRENLER BELLİ OLDU

 

11 Temmuz 2021, Ankara, Türkiye. – Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Akkuyu Nükleer A.Ş. iş birliğiyle hayata geçirilen “Yetenek Kapısı Akkuyu NGS Proje Yarışması”nda dereceye giren takımlar belli oldu. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen yarışmanın final programına Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Yetenek Kazanımı ve Organizasyon Daire Başkanı Neşe Gülmez ve Akkuyu Nükleer A.Ş. Kurumsal İlişkiler Daire Başkanı Mert Güneş de katıldı.

Devamı


 

01.07.2021

"SÖZ YETENEKTE" PROJESİ BİLGİ YARIŞMASI’NIN KAZANANLARI AKKUYU NGS SAHASINI ZİYARET ETTİ


1 Temmuz 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından Ocak ayında canlı olarak düzenlenen Söz Yetenekte Bilgi Yarışması’nın 10 kazananı, Mersin’de inşası devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) sahasında teknik geziye katıldı. Kocaeli, Sakarya, Denizli, Elazığ, Kahramanmaraş ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinden gelen katılımcılar, Akkuyu NGS sahasını görme fırsatı buldu.

Devamı


 

17.06.2021

AKKUYU NGS SAHASINDA COVID-19’A KARŞI AŞILAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

 

17 Haziran 2021, Mersin, Türkiye. — Akkuyu NGS inşaat sahasında görev yapan tüm çalışanların COVID-19’a karşı toplu olarak aşılanmasına ilişkin süreç başlatıldı. Aşılama, inşaatın devam ettiği NGS’nin sahasında bulunan, aşıların saklandığı özel soğutucu odalar da dahil olmak üzere, gerekli tüm malzeme ve ekipmanlarla donatılmış olan sertifikalı sağlık biriminde yapılıyor. Çalışmalar kapsamında, aşı olmak isteyen tüm personel tek tek aşılanıyor. Bu amaçla, nükleer santralin şantiyesindeki sağlık ofisinde mesai saatleri boyunca bir sağlık ekibi görev yapıyor.

Devamı


 

10.06.2021

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ÇALIŞANLARI ‘UMUT TOHUMLARI’ ETKİNLİĞİ KAPSAMINDA AĞAÇ DİKTİ

 

10 Haziran 2021-Büyükeceli, Mersin. — AKKUYU NÜKLEER A.Ş çalışanları Gülnar Büyükeceli İlkokulu ile beraber başlattıkları “Umut Tohumları” etkinliği kapsamında çocuklarla bir araya geldi. Okulda düzenlenen etkinlikte okul bahçesine avokado ağacı fidanları dikildi ve çocuklara çiçek tohumları hediye edildi. Etkinlik, COVID-19 tedbirleri çerçevesinde gerçekleştirildi.

Devamı


 

07.06.2021

AKKUYU NGS BİRİNCİ GÜÇ ÜNİTESİNDE İÇ KORUMA BİNASININ ÜÇÜNCÜ KATMANI KURULDU

 

7 Haziran 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) birinci güç ünitesinde, reaktör bölümü iç koruma binasının üçüncü katmanı kuruldu. 322 ton ağırlığındaki silindirik yapının montajı yaklaşık bir gün sürdü.

Devamı


 

06.06.2021

 AKKUYU NGS SAHASI ÇALIŞANLARI DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ ETKİNLİĞİNE KATILDI

 

6 Haziran 2021, Taşucu, Mersin, Türkiye. — Akkuyu NGS projesinin yaklaşık 50 çalışanı, Dünya Çevre Günü vesilesiyle düzenlenen bir etkinliğe katıldı. Projede görev yapan Rus uzmanların yaşadığı Taşucu Mahallesi yakınındaki plajda, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) desteğiyle Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesi Deniz kaplumbağalarını izleme ve koruma projesi yürütücüsü, proje uzmanları ve gönüllüler tarafından organize edilen çöp toplama ve deniz kaplumbağalarının üreme alanlarının koruma etkinliği gerçekleştirildi. 

Devamı


 

04.06.2021

ROSATOM 8’İNCİ ULUSLARARASI NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİ’NE KATILDI

 

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş., koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle çevrimiçi olarak düzenlenen 8’inci Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi NPPES-2021’e katıldı.

Devamı


 

01.06.2021

AKKUYU NGS’DE İLK REAKTÖR KABININ KURULUMU YAPILDI

 

1 Haziran 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu NGS inşaat sahasında, ana ekipmanın montajıyla ilgili ana aşamalardan biri olan 1’inci güç ünitesine ait reaktör basınç kabının kurulumu tamamlandı. 1’inci güç ünitesinde daha önce de kor tutucunun montajı tamamlanmış, destekleyici ve taşıyıcı kirişlere beton dökme işlemi yapılmış ve reaktör kabının silindirik kısmının kuru zırhlama ve ısı yalıtımı işleri bitirilmişti. Reaktör kabının kurulumunun tamamlanmasından hemen önce ise, kabın ana ağırlık yükünü taşıyan bir destekleyici halka monte edildi. 

Devamı


 

19.05.2021

AKKUYU NÜKLEER A.Ş GENEL MÜDÜRÜ’NDEN 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI’NI KUTLAMA MESAJI

 

Akkuyu Nükleer A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Anastasia Zoteeva 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.  Zoteeva mesajında, “19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde özel bir tarihtir. Türkiye’nin Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Atatürk, ülkenin geleceğini gençlere emanet etmiş, yeni doğan cumhuriyetin refahını, selametini ve umutlarını genç nesillere bağlamıştır” ifadelerini kullandı.

Devamı


 

08.05.2021

AKKUYU NGS ÇALIŞANLARI "HAYATTA SAHİP OLDUĞUM HER ŞEY" KLİBİYLE BİRLİK MESAJI VERDİ

 

Mersin’de inşası devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) çalışanları, çok özel bir video klip için kameraların karşısına geçti. “Hayatta sahip olduğum her şey” isimli Rusça şarkıyı seslendiren çalışanlar, hazırlanan bu klibi santral inşaatında büyük bir özveriyle görev yapan binlerce çalışana ve Türkiye’ye armağan etti.

Devamı


 

01.05.2021

İTFAİYE EKİPLERİ, AKKUYU NGS SAHASINDA KOPMRESÖRÜN AŞIRI ISINMA OLAYINA HIZLI ŞEKİLDE MÜDAHALE ETTİ

 

1 Mayıs 2021, Büyückeceli, Mersin, Türkiye. – 25 Nisan 2021 tarihinde, saat 16:20 civarında Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat sahasında olağan devriye görevinde bulunan, güvenlik servisi çalışanları tarafından bir hava kompresöründen çıkan dumanı fark edildi. Söz konusu ekipman, güç dağıtım sistemi inşaatı alanındaki eğimin 9. basamağına yerleştirilmişti. İtfaiye ekipleri olay yerine hızlı bir şekilde ulaşarak durumu kontrol altına aldılar.

Devamı


01.05.2021

AKKUYU NGS İNŞAAT SAHASINDAKİ ÇALIŞMALAR, KAPANMA SIRASINDA DA DÜZENLİ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

 

01 Mayıs 2021, Mersin ili, Türkiye. – Türkiye'de şu anda uygulanan ‘tam kapanma dönemi’nde, ülkenin ilk nükleer güç santrali olma özelliği taşıyan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat sahasındaki çalışmalar düzenli bir şekilde devam etmektedir.

Devamı


22.04.2021

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ULUSAL ÇOCUK RESİM YARIŞMASI’NIN SONUÇLARI BELLİ OLDU

 

22 Nisan 2021, Türkiye. – AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenen ulusal resim yarışmasında dereceye giren çalışmalar belirlendi.

Devamı


 

17.04.2021

AKKUYU NÜKLEER A.Ş.'DEN GÜLNARLILARA RAMAZAN DESTEĞİ

 

17 Nisan 2021, Gülnar, Mersin, Türkiye. - AKKUYU NÜKLEER A.Ş ve Akkuyu NGS projesinin yüklenici kuruluşları tarafından Ramazan ayı dolayısıyla Gülnar İlçe Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığı ile Gülnar’daki ihtiyaç sahibi ailelere 500 adet Ramazan paketi dağıtıldı.

Devamı


 

14.04.2021

BÜYÜKECELİ OKULU’NDA AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’NİN DESTEĞİ İLE YEMEKHANE AÇILDI

 

14 Nisan 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. Mersin’in Gülnar ilçesinde Akkuyu NGS inşaat sahasına en yakın yerleşim yeri olan Büyükeceli mahallesindeki okulda AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin finansal desteği ile yapılan yemekhane hizmete girdi.  Binanın açılışı, Gülnar Kaymakamı Yunus Emre Bayraklı, Gülnar İlçe Eğitim Müdürü Hüseyin Kadim ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş. yönetimi temsilcilerinin katıldığı törenle yapıldı.

Devamı


 

13.04.2021

NÜKLEER DÜZENLEME KURUMU DENETİM EKİBİ AKKUYU NGS PROJESİ EKİPMAN VE MALZEME ÜRETİCİLERİNİN DENETİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

 

13 Nisan 2021, Sankt-Petersburg / Leningrad Bölgesi, Rusya. Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) temsilcileri, 15-19 Mart tarihleri arasında Akkuyu Nükleer Santrali projesi kapsamındaki imalatları gerçekleştiren Rus ekipman ve malzeme üreticilerini ziyaret etti. Ziyaret kapsamında, ekipman imalatı için yürütülen üretim sürecine dair organizasyon ve kalite planları dahilinde yürütülen imalat çalışmaları hakkında bilgi aldılar.

Devamı


 

09.04.2021

ANKARA’DA GAZETECİLER İÇİN AKKUYU NGS PROJESİ KONULU SEMİNER YAPILDI

 

09 Nisan 2021, Ankara, Türkiye. Rosatom Devlet Kuruluşu ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Türkiye ulusal medyası için Akkuyu NGS inşaatı konulu bir seminer düzenledi.

Devamı


 

06.04.2021

BİLGİLENDİRME NOTU

 

6 Nisan 2021 tarihinde, saat 15:00 civarında, inşaat faaliyetlerini yürüten taşeron şirkette görevli sondaj makinesi operatörü, Akkuyu NGS inşaat sahasından çıktıktan sonra elektrik çarpması sonucunda hayatını kaybetmiştir. Ağır yaralanan ve acil olarak hastaneye kaldırılan operatör, tüm müdahalelere karşın kurtarılamamıştır.

Devamı


 

06.04.2021

1. GÜÇ ÜNİTESİ İÇİN BUHAR TÜRBİN ÜNİTESİNİN İLK BÜYÜK BOYUTLU BİLEŞENİ AKKUYU NGS SAHASINA ULAŞTI

 

6 Nisan 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. 20 Mart 2021’de buhar türbin ünitesinin ilk büyük boyutlu bileşeni olan, 107 tondan fazla ağırlığa ve 12 metreden fazla uzunluğa sahip, yüksek ve orta basınçlı silindir rotoru Akkuyu NGS inşaat sahasına teslim edildi.

Devamı


 

01.04.2021

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. TÜRKİYE’DE ULUSAL ÇOCUK RESİM YARIŞMASI DÜZENLİYOR

 

23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle AKKUYU NÜKLEER A.Ş. bir çocuk resim yarışması düzenliyor. Yarışma ulusal düzeyde gerçekleştirilecek olup başta Türkiye’nin ilk Nükleer Güç Santrali’nin inşaa edildiği Mersin ili olmak üzere Türkiye’nin her yanından çocuklar katılabilecektir.

Devamı


10.03.2021

AKKUYU NGS’NİN 3’ÜNCÜ GÜÇ ÜNİTESİNİN İNŞAATI İÇİN START VERİLDİ

 

Rusya ve Türkiye Cumhurbaşkanları’nın video konferans aracığıyla katıldığı törenle, Akkuyu NGS'nin 3’üncü ünitesinde tam ölçekli inşaatın başlanması için start verildi.

 

10 Mart 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu NGS sahasında, üçüncü güç ünitesinin inşaatının başlamasına ilişkin tören düzenlendi.

Devamı


 

08.03.2021

AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’NİN KADIN ÇALIŞANLARI VE KADIN GAZETECİLER DÜNYA KADINLAR GÜNÜ SOHBET BULUŞMASINDA BİR ARAYA GELDİ

 

8 Mart 2021, Mersin, Türkiye. Akkuyu Nükleer A.Ş., 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşası projesinde yer alan kadın çalışanlarla Mersin ilinin önde gelen kadın basın mensuplarını bir araya getirdi. Mersin’de düzenlenen Dünya Kadınlar Günü Sohbet Buluşması, koronavirüs nedeniyle güvenlik ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak gerçekleştirildi.

Devamı


 

01.03.2021

AKKUYU NGS 2 NO’LU ÜNİTEDE KONSOL KİRİŞ EKİPMANI MONTAJI YAPILDI

 

1 mart 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. Akkuyu NGS ikinci ünite reaktör binasında, Kor Tutucu (KT) ekipmanının ikinci büyük boyutlu parçası olan Konsol Kirişin kurulumu tamamlandı.

Devamı


 

17.02.2021

NÜKLEER ENERJİ ALANINDA EĞİTİMLERİNİ TAMAMLAYAN 43 TÜRK UZMAN YÜKSEKÖĞRETİM DİPLOMALARINI ALDI

 

17 Şubat 2021, Moskova, Rusya. Rusya’da nükleer enerji alanında eğitim alan dördüncü Türk öğrenci grubu, yükseköğreti̇m di̇plomalarını aldı. Mezuniyet töreni, koronavirüs salgını nedeniyle çevrimiçi video konferans yöntemiyle yapıldı.

Devamı


 

8.02.2021

ST. PETERSBURG BÜYÜK PETRO POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ, TÜRKİYE’DEKİ İLK NGS İÇİN PERSONEL YETİŞTİRME PROGRAMI KAPSAMINDA TÜRK VATANDAŞLARINI ÜCRETSİZ YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİNE KABUL EDECEĞİNİ AÇIKLADI

 

8 Şubat 2021, Ankara, Türkiye - St. Petersburg Büyük Petro Politeknik Üniversitesi (SPBPU), AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından başlatılan eğitim programı kapsamında Türk üniversitelerinden mezun olan lisans öğrencileri arasından ücretsiz yüksek lisans için üçüncü kez alım yapacaktır. İngilizce yüksek lisans eğitim programına Türk üniversitelerinden mezun olan lisans öğrencileri alınacaktır.

Devamı


 

28.01.2021

AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALİ İNŞAAT SAHASINDAN YAPILAN CANLI YAYINI 4 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ İZLEDİ

 

28 Ocak 2021, Büyükeceli, Mersin ili, Türkiye. 22 Ocak 2021 tarihinde Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaat sahasından, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki İnsan Kaynakları Ofisi tarafından yürütülen Söz Yetenekte programının canlı yayını gerçekleştirildi. Yayın, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın resmi YouTube kanalında, Twitter ve Periscope gibi sosyal medya mecralarında ve projenin resmi internet sitesi olan www.ytnk.tv’de gerçekleştirildi. Programın sunuculuğunu ünlü televizyon sunucusu Oylum Talu yaptı.

Devamı


 

21.01.2021

AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’DEN BİLGİLENDİRME

 

20 Ocak 2021, Büyükeceli, Gülnar, Mersin. – 19 Ocak 2021 Salı günü, Akkuyu Nükleer Güç Santrali sahasına giden bağlantı yolunun yapımını yürüten alt yüklenici şirket tarafından planlı delme ve patlatma çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar sırasında Büyükeceli Mahallesi’nde bulunan bazı konutların camları hasar görmüş, iki kişi cam kırıkları nedeniyle hafif şekilde yaralanmıştır. Yaralanan vatandaşlara derhal yerinde acil müdahale yapılmıştır.

Devamı


 

18.01.2021

TÜRKİYE CUMHURİYETİ SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK AKKUYU NGS İNŞAAT SAHASINI ZİYARET ETTİ

 

18 Ocak 2021, Büyükeceli, Mersin İli, Türkiye. 17 Ocak Pazar günü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Akkuyu NGS inşaat sahasına çalışma ziyareti gerçekleştirdi. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. yönetimi temsilcileri ile bir araya gelen Bakan, inşaat çalışmalarının gidişatı hakkında bilgi edindi ve gazetecilerle görüştü.

Devamı


 

12.01.2021

BİLGİLENDİRME

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş.  olarak, Akkuyu Nükleer Santrali inşaat çalışmalarına yönelik sosyal medyada ve bazı medya kuruluşlarında yayınlanan iddialar ve paylaşımlarla ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

Devamı


28.12.2020

AKKUYU NGS İNŞAAT SAHASINDA İKİ KİLİT AŞAMA TAMAMLANDI

 

28 Aralık 2020, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS 2. güç ünitesinde iç koruma binasının birinci katmanı monte edildi. Ayrıca, 1. güç ünitesinde, reaktör şaftı ekipmanının en önemli elemanlarından biri olan taşıyıcı kirişin kurulumu tamamlandı.

Devamı


24.12.2020

TÜRK FOTOĞRAF SANATÇILARI, ASE PHOTO AWARDS-2020 ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASINDA ÖDÜLLERE LAYIK GÖRÜLDÜ

 

Organizatörlüğünü Rosatom Devlet Kuruluşu’nun mühendislik biriminin yaptığı ASE Photo Awards-2020 Uluslararası Fotoğraf Yarışması, Aralık ayında Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılan ve kazananların açıklandığı ödül töreniyle sona erdi. Ödüllere layık görülen fotoğraf sanatçıları arasında Türkiye’den üç katılımcı yer almıştır.

Devamı


20.12.2020

AKKUYU NÜKLEER A.Ş., PAO SOVKOMBANKTAN 300 MİLYON DOLARA KADAR BİR KREDİ ALDI

 

Rosatom Devlet Şirketi'nin alt şirketi olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Akkuyu NGS'nin inşaat projesinin (Türkiye) finansmanı maksadıyla PAO Sovkombank'tan 300 milyon dolara kadar ve 7 yıl vadeli bir kredi aldı. Verilmiş olan kredi, taraflar arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açmaktadır. 

Devamı


14.12.2020

AKKUYU NGS 2 NO’LU ÜNİTEDE KOR TUTUCU EKİPMANININ MONTAJI YAPILDI

 

14 Aralık 2020., Büyükeceli, Mersin İli, Türkiye. Akkuyu NGS’nin ikinci ünite reaktör binasında Kor Tutucu’nun montajı tamamlandı.

Devamı


23.11.2020

AKKUYU NGS ÜÇÜNCÜ GÜÇ ÜNİTESİNİN İNŞAAT LİSANSI ALINDI

 

13 Kasım 2020, Ankara, Türkiye. Nükleer Düzenleme Kurulu, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. adına üçüncü güç ünitesinin inşaat lisansını onayladı.

Devamı


16.11.2020

TÜRKİYE NÜKLEER DÜZENLEME KURUMU TEMSİLCİLERİ SANKT-PETERBURG'A ÇALIŞMA ZİYARETİNDE BULUNDU

 

Ekim 2020, Sankt-Peterburg, Rusya. - Türkiye Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) yetkilileri, Akkuyu NGS için ekipman üretimini gerçekleştiren imalat tesislerinde denetim faaliyetlerinde bulunup, düzenleyici kuruluşun denetim faaliyetlerine ilişkin Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından organize edilen koordinasyon toplantısına katıldılar.

Devamı


10.11.2020

BİRİNCİ ÜNİTENİN REAKTÖR KABI AKKUYU NGSYE GETİRİLDİ

 

Akkuyu NGS'nin birinci ünitesinin en önemli ekipmanı, Reaktör Kabı, 3000 km yol kat ederek inşaat sahasına teslim edildi. Reaktör Kabı, içerisine işletme sırasında nükleer yakıtların yerleştiği ve yüksek basınç ve sıcaklık altında nükleer reaksiyonların gerçekleştirildiği büyük boyutlu bir ekipmandır.

Devamı


06.11.2020

SİLİFKE’DEKİ YENİ KREŞTE AÇIK KAPI GÜNÜ DÜZENLENDİ

 

İnşaatı devam eden Akkuyu NGS çalışanları çocuklarının eğitim gördükleri Özel Moskova Milletlerarası Okulu Silifke şubesi bünyesinde yeni kreş açıldı. Kreşin açılışı vesilesi ile eğitim görecek öğrencilerin ebeveynleri için açık kapı günü düzenlendi. Eğitmenler ve öğretmenlerle tanışan ebeveynler ile kurum yönetimi arasında yeni eğitim-öğretim yılındaki eğitim süreci istişare edildi.

Devamı


12.10.2020

TÜRK ŞİRKETLER AKKUYU NGS PROJESİNİN TEDARİKÇİLERİ İÇİN DÜZENLENEN ÇEVRİMİÇİ SEMİNERE KATILDI

 

05 Ekim 2020, - Mersin ve Adana'da bulunan 49 üretici firmadan 70 temsilcinin, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından, Akkuyu NGS projesinin potansiyel tedarikçileri için düzenlenen çevrimiçi bilgilendirme seminerine katılımı sağlandı.

Devamı


08.10.2020

RUS COĞRAFYA TOPLULUĞU GENÇLİK KULÜBÜ TEMSİLCİLERİ SİLİFKE'DE OKUL ZİYARETİNDE BULUNDU

 

 Rus Coğrafya Topluluğu (RGO) Gençlik Kulübü temsilcilerinin, Özel Moskova Milletlerarası Okulu'nun (ÖMMO) Silifke şubesine ziyareti sırasında kulübün faaliyetleri anlatıldı ve öğrenciler, geziye davet edildi.

Devamı


07.10.2020

AKKUYU NGS’NİN GENÇ UZMANLARI ANKARA’DAKİ TENMAK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ’NDE EĞİTİME KATILDI

 

 Akkuyu NGS Radyasyon Güvenliği Biriminin birinci grup genç uzmanları, Ankara’daki Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu’nda eğitime katıldı.

Devamı


01.10.2020

1 NO’LU GÜÇ ÜNİTESİNİN BUHAR JENERATÖRLERİ AKKUYU NGS’YE TESLİM EDİLDİ

 

1 no’lu güç ünitesi için tasarlanan, her biri 365 ton ağırlığındaki (ambalajsız net ağırlık 355 ton) dört buhar jeneratörü, "Doğu" deniz terminaline teslim edildi.

Devamı


29.09.2020

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ BAŞLAMASI VESİLESİYLE GÜLNARDAKİ OKULLARI TEBRİK ETTİ

 

AKKUYU NÜKLEER şirketi, uzun süredir devam eden pandemi süreci nedeniyle dört gözle beklenen yeni eğitim-öğretim yılı başında, Mersin’in Gülnar ilçesindeki okulları kutladı.

Devamı


22.09.2020

AKKUYU NGS 2. GÜÇ ÜNİTESİNDE İKİ BİNANIN TEMEL ATMA ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

 

 Büyükeceli, Mersin, Türkiye. Akkuyu NGS ikinci güç ünitesinde, reaktör binası ve türbin binasının temel plakaları için beton dökme çalışmaları tamamlandı.

Devamı


09.09.2020

AKKUYU NGS 1. GÜÇ ÜNİTESİNDE KURU REAKTÖR KORUYUCU MONTE EDİLDİ

 Akkuyu NGS inşaat sahasındaki işlerin önemli bir aşaması daha tamamlandı.

Devamı


28.08.2020

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ ANASTASİA ZOTEEVA’DAN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

Devamı


26.08.2020

2. GÜÇ ÜNİTESİNİN KOR TUTUCUSU AKKUYU NGS SAHASINDA

26 Ağustos 2020, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. 2. güç ünitesinin pasif güvenlik sisteminin en önemli elemanı olan Kor Tutucunun, Akkuyu NGS inşaat sahasına ulaşımı sağlandı.

Devamı


24.08.2020

TÜRKİYE TARİHİNİN İLK NÜKLEER SANTRALİ  AKKUYU  İÇİN BUHAR JENERATÖRLERİNİN SEVKİYATI VOLGODONSK'TA BAŞLADI

 

 Volgodonsk'ta bulunan (Rosatom - Atomenergomash'ın makine yapım bölümüne giren AEM-Technologies A.Ş.'nin şubesi olan) Atommash fabrikasında, Akkuyu NGS'nin (Türkiye) 1 numaralı güç ünitesi için buhar jeneratörleri sevkiyatı başlatıldı. Önümüzdeki günlerde, her biri 365 ton ağırlığındaki dört buhar jeneratörü uzun deniz yolculuğuna çıkacak. Türkiye'nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu inşaat sahasına ulaşmak için önlerinde 3.000 km yol var. Buhar jeneratörleri, reaktörün birinci devresinin en önemli ekipmanıdır. NGS projesi, 3+ nesli VVER tipi Rus reaktörler tesisiyle donatılan 4 güç ünitesinden oluşmaktadır. Güç ünitelerinin her biri 1200 MW kapasiteye sahiptir. Akkuyu NGS, dünyada “Build-Own-Operate (Yap-Sahip Ol-İşlet) modeli ile gerçekleştirilen global nükleer endüstrinin ilk projesidir.

Devamı


20.08.2020

RUSYA’DA NÜKLEER ENDÜSTRİNİN 75. YILI KUTLANIYOR

 

Rusya’da nükleer endüstrinin 75. kuruluş yıldönümü kutlanıyor. Rosatom Devlet Kuruluşu, ülke genelinde 75 gün boyunca Rus nükleer endüstrisine ithaf edilmiş 100’den fazla etkinlik gerçekleştirecek. Kutlama etkinliklerinin sloganı “75. Yıl: Zamanın Ötesinde” olarak belirlendi.

Devamı


15.07.2020

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ ANASTASİA ZOTEEVA’DAN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLÎ BİRLİK GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

Devamı


13.07.2020

AKKUYU NGS İNŞAAT SAHASINDA PERSONELİN TAHLİYESİNE VE İTFAİYE EKİPLERİMİN MÜDAHALE ÇALIŞMALARINA YÖNELİK PLANLI TATBİKAT YAPILDI

13 Temmuz 2020, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. - AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Akkuyu NGS inşaat sahasındaki ofis binalarındaki personelin tahliyesine yönelik planlı yangın tatbikatı düzenledi. Türkiye Cumhuriyeti mevzuatının gereklilikleri uyarınca bu tür tatbikatlar, Türkiye’deki tüm iş yerlerinde yılda en az 1 kere yapılmalıdır.

Devamı


04.07.2020

AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALİNİN (NGS) İNŞASI DEVAM EDEN BİRİNCİ ÜNİTESİ KORUMA BİNASININ (CONTAINMENT) İKİNCİ KATMANININ MONTAJI TAMAMLANDI

29 Haziran’da inşası devam eden Akkuyu NGS'nin birinci ünitesinin reaktörü üzerine inşa edilen koruma binasının ikinci katmanının montajı tamamlandı. Koruma binası gerek dış olayların reaktöre etkisini gerekse reaktörün çevre ile izolasyonunu sağlayan önemli bir güvenlik sistemidir.

Devamı


18.06.2020

MOSKOVA MİLLETLERARASI ÖZEL OKULU SİLİFKE ŞUBESİNDEKİ ÇOCUK EĞİTİM MERKEZİ KARANTİNANIN ARDINDAN YENİDEN AÇILDI

17 Haziran 2020, Mersin, Türkiye. - Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin ülkenin özel okul öncesi kurumlarının açılması kararına uygun olarak Moskova Milletlerarası Özel Okulu Silifke Şubesindeki okul öncesi çocuk eğitim merkezinde 3 Haziran’dan itibaren çalışmalara yeniden başlandı. 60 çocuktan 40’ı okula dönerken; 4 eğitmen ile 3 eğitmen yardımcısı çocuklarla çalışıyor.

Devamı


10.06.2020

NRNU MEPHI MEZUNU OLAN 53 GENÇ TÜRK UZMAN AKKUYU NGS SAHASINDA İŞBAŞI YAPTI

9 Haziran 2020, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. Akkuyu NGS için nükleer mühendislik alanında Personel Yetiştirme Programı kapsamında Rusya’da üniversite eğitimini tamamlayan üçüncü grup genç Türk mühendis Akkuyu sahasında çalışmaya başladı. Rusya’nın en iyi üniversitelerden biri olan Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhI’den mezun olan 53 genç mühendis, Türkiye’nin farklı bölgelerinden Mersin’e gelerek İçişleri Bakanlığı genelgesinde öngörülen zorunlu izolasyon sürecinden sonra koronavirüsün yayılmasını önlemek için uygulanan sıkı kısıtlayıcı önlemlere uygun olarak işe başladı.

Devamı


09.06.2020

AKKUYU NÜKLEER ŞİRKETİ ÇALIŞANLARI DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NDE ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİRDİ

5 Haziran 2020, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. - Akkuyu NGS inşaat sahası çalışanları, Dünya Çevre Günü vesilesi ile sahanın bulunduğu Büyükeceli Mahallesinde çevre temizleme etkinliğini düzenledi. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. çalışanları ile IC İçtas İnsaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. temsilcilerinden oluşan yaklaşık yüz kişilik bir ekibin katıldığı etkinlikte mahallede çöp toplanarak çevre koruma farkındalığına dikkat çekildi.

Devamı


06.06.2020

1 HAZIRAN’DA 116 KIŞILIK MÜHENDISLIK TEKNIK EKIBI RUSYA’DAN ÖZEL UÇAK SEFERIYLE AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALI SAHASINDA ÇALIŞMAK ÜZERE TÜRKIYE'YE GELDI

Rusya’dan yola çıkmadan önce geçici olarak izolasyona tabi tutulan tüm çalışanlara korona virüs testleri yapıldı. Rus uzmanlar Adana Havaalanına iner inmez, Türk tarafı gerekli tüm güvenlik önlemlerine uyulmasını sağladı. Gelenler için ayrı bir terminal tahsis edildi, sağlık muayeneleri yapıldı ve sonrasında tüm çalışanlar geçici ikamet yerlerine transfer edildiler.

Devamı


04.06.2020

AKKUYU NGS’NİN BULUNDUĞU BÖLGEDEKİ SAĞLIK KURUMLARINA AKKUYU NÜKLEER A.Ş.,BAĞIŞ SERTİFİKALARINI TAKDİM ETTİ

29 Mayıs 2020, Mersin ili, Türkiye. - Silifke Devlet Hastanesi ve Büyükeceli Aile Sağlık Merkezi, Şirket’ten 70’er bin TL’lik bağış sertifikalarını aldı. Aktarılan nakdi yardımın, sağlık kurumları altyapısının geliştirilmesi ile hastaların odalardaki koşullarının iyileştirilmesi için kullanılması öngörülüyor. Toplam tutarı 140 bin TL olan sertifikalar AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksei Frolov tarafından, iki sağlık kurumunun başhekimlerine takdim edildi.

Devamı


26.05.2020

136 KIŞILIK RUS UZMAN GRUBU, AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALI SAHASINDA ÇALIŞMAK ÜZERE 21 MAYIS 2020 TARIHINDE TÜRKIYE’YE GELDI

Türkiye’ye giriş yapmadan önce tüm çalışanlara koronavirüs testleri yaptırıldı. Rus uzmanları taşıyan uçak, Adana havaalanına iner inmez; Türk yetkililer, gerekli tüm güvenlik önlemlerini sağlayarak geçici ikamet yerlerine transfer edildi.

Devamı


23.05.2020

AKKUYU NÜKLEER ŞİRKETİ, MERSİN İLİ SAKİNLERİNİN RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI

23 Mayıs 2020, Mersin ili, Türkiye. AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Ramazan Bayramı vesilesiyle NGS’ye en yakın yerleşim yeri olan Büyükeceli sakinlerinin bu önemli gününü kutluyor. Şirket tarafından Türk vatandaşları için kutsal sayılan bayramlara her zaman özel bir önem verildi. Bu bakış açışıyla Ramazan aylarında, Büyükeceli sakinleri için verilen iftar sofralarında bir araya gelindi. Bu yıl pandemi nedeniyle, aynı masada olmak, bu bereketli zamanı paylaşmak fırsatı bulunamadı. Ancak, kutsal Ramazan ayının sonunda, NGS inşaat bölgesinin sakinlerine, şirket çalışanları tarafından sıcak bir kutlama yapıldı.

Devamı


22.05.2020

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. YÖNETİCİLERİ, GENÇ ÇALIŞANLARI İLE BULUŞTU

20 Mayıs 2020, Büyükeceli, Gülnar, Mersin, Türkiye
AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin yöneticileri, şirketin genç çalışanları ile bir araya geldi. Ankara merkez ofisi çalışanlarının video konferans aracılığıyla katıldıkları toplantı, Akkuyu NGS inşaat sahasında gerçekleştirildi. Ulusal Nükleer Araştırmalar üniversitesi (NRNU) MEPhI'den mezun olan son Türk uzmanlar ile Rus çalışanların dâhil olduğu 36 yaşın altındaki gençlerden oluşan büyük bir çalışan grubuyla gerçekleştirilen toplantıya; Genel Müdür Birinci Yardımcısı NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksei Frolov, İnsan Kaynakları Direktörü Yulia Zholobova ve Sürdürülebilir Kalkınma ve İletişim Direktörü Tatiana Klevantseva da katıldı.

Devamı


22.05.2020

“HAYALİNİ ÇİZ” RESİM YARIŞMASI’NDA DERECEYE GİREN MERSİNLİ ÇOCUKLAR ÖDÜLLERİNİ ALDILAR

19 Mayıs 2020, Mersin, Türkiye
Rossotrudnichestvo’nun Türkiye Cumhuriyeti temsilciliği ile AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin düzenlediği“Hayalini çiz” Resim Yarışması’nda dereceye girenler belli oldu. Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 100’den fazla genç sanatçı yarışmaya büyük ilgi gösterdi.

Devamı


28.04.2020

22 NISAN'DA 93 RUS UZMAN AKKUYU NÜKLEER SANTRAL SAHASINDA ÇALIŞMAK ÜZERE TÜRKIYE'YE GELDI

Rusya’dan yola çıkmadan önce geçici olarak izolasyona tabi tutulan tüm çalışanlara koronavirüs testleri yapıldı. Türk ekipler, Rus uzmanlar Adana havaalanına iner inmez gerekli tüm güvenlik önlemlerine uyulmasını sağladılar. Uzmanlar için ayrı bir terminal tahsis edildi, sağlık muayeneleri yapıldı ve sonrasında da tüm çalışanlar geçici bir ikamet yerine transfer edildiler.

Devamı


28.04.2020

AKKUYU NÜKLEER ŞİRKETİ ÇOCUKLARIN 23 NİSAN BAYRAMINI KUTLADI VE BÜYÜKECELİ ORTAOKULU’NA BİNANIN ONARIMI İÇİN BAĞIŞ SERTİFİKASINI VERDİ

23 Nisan 2020, Mersin ili, Gülnar ilçesi, Büyükeceli, Türkiye. — AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Ulusal Egemenlik ve çocuk Bayramı vesilesi ile Büyükeceli Okulu’na 50.000$’lık bağış sertifikasını takdim etmiştir. Okul Müdürü Salih Karaca, Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından verilen bu destek ile, okul binalarındaki tesisatların onarımı, spor malzemeleri alınması ve şimdiye dek okulda bulunmayan yemekhanenin inşa edilmesi için kullanılacağını ifade etti.

Devamı


23.04.2020

AKKUYU NGS İNŞAAT SAHASI IŞÇILERI, TÜRKIYE’NIN ÇOCUKLARINA EN IÇTEN 23 NISAN TEBRIKLERINI ILETIYORLAR
Kamyonlarıyla kalp şeklini yapan inşaat çalışanları, bu süreçte evlerinde karantinada olan çocuklara desteklerini ve samimi dileklerini bu şekilde yolluyorlar, “Gönlümüz daima sizlerle! Sizin için çalışıyoruz!”

Devamı


23.04.2020

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ ANASTASIA ZOTEEVA’DAN 23 NISAN ULUSAL EGEMENLIK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

Devamı


22.04.2020

“HAYALİNİ ÇİZ”: AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ve ROSSOTRUDNİCHESTVO ÇOCUK RESİM YARIŞMASINI DÜZENLİYOR

22 Nisan 2020, Türkiye. – AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Rossotrudnichestvo’nun Türkiye Cumhuriyeti temsilciliğiyle birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk Bayramı vesilesiyle “Hayaliniz çiz” adlı çocuk resim yarışmasını düzenliyor.

Devamı


10.04.2020

BILGILENDIRME

Dünyada ve Türkiye’de yaşanan ve insanların alışılmış yaşam koşullarını değiştiren Covid-19 virüsünün etki ve üzüntülerini hep birlikte yaşıyoruz. Bu zor dönem aynı zamanda, toplumumuzun korku ve endişelerine sebep oldu. Kamuoyu manipülasyonunun önlenmesi amacı ile AKKUYU NÜKLEER A.Ş. olarak, hem çalışanlarımızı, hem medya organlarını, hem de kamuoyunu, 5000’in üzerinde kişinin çalıştığı inşaat sahasında çalışma ortamı ve koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasıyla mücadele kapsamında alınan tedbirler ile ilgili bilgilendirmekteyiz.

Devamı


07.04.2020

COVID-19’DAN KORUNMA VE YAYILMASINI ÖNLEME AMACIYLA AKKUYU NÜKLEER A.Ş. TARAFINDAN ALINAN ÖNLEMLER HAKKINDAKI BİLGİLERİN GÜNCELLENMESİ

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Operasyon Merkezi’nin verilerine göre Akkuyu NGS’nin yapımında çalışan Şirket ve yüklenici kuruluşların çalışanları arasında COVID-19 bulaşan kişi bulunmamaktadır. İstisnasız tüm yüklenicilerden gelen personelin sağlık durumuyla ilgili veriler günlük olarak güncellenmektedir.

Devamı


27.03.2020

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. KORONAVİRÜSLE MÜCADELE ÖNLEMLERİNİ ARTIRIYOR

27 Mart 2020, Büyükeceli, Gülnar ilçesi, Mersin ili, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaat sahasında koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadeleye yönelik önleyici tedbirler artırılmıştır. Şirket bünyesinde düzenli olarak toplantılar gerçekleştiren Salgınla Mücadele Merkezi kurulmuştur. Merkez tarafından toplantılarda alınan tüm kararlar çalışanlara bildirilmekte ve bu kararlar şirketin ilgili tüm birimleri ve yüklenicileri tarafından mutlak surette uygulanmaktadır.

Devamı


13.03.2020

BILGILENDIRME

11 Mart 2020 tarihinde gece saat 02:15’te Akkuyu NGS inşaat sahasında meydana gelen iş kazası sonucunda, sahada inşaat faaliyetleri yürütmekte olan taşeron şirkette görevli personel hayatını kaybetmiştir. Kaza nedeninin araştırılması ve soruşturma yürüten kolluk kuvvetleri ile etkileşimin sağlanması için komisyon kurulmuştur. En derin üzüntümüzü belirterek merhum kişinin ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Ailesine gereken yardım ve destek sağlanacaktır.


11.03.2020

ROSATOM, AKKUYU NÜKLEER SANTRAL PROJESİNİN TEDARİKÇİLERİ İÇİN 7. ULUSLARARASI NÜKLEER ENERJİ ZİRVESİ KAPSAMINDA SEMİNER DÜZENLEDİ

4-5 Mart 2020, Türkiye, İstanbul. ROSATOM Devlet Nükleer Enerji Şirketi ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş. İstanbul'da gerçekleştirilen 7. Uluslararası Nükleer Enerji Zirvesi NPPES-2020 kapsamında Akkuyu NGS projesinin tedarikçileri için bir seminer düzenledi.

Devamı


02.03.2020

AKKUYU NGS SAHASINDAKI INŞAAT ÇALIŞMALARI PLANLANAN ÇERÇEVEDE DEVAM EDIYOR

Akkuyu Nükleer Santrali Projesi hakkında medyada bazı net olmayan yayınlara ilişkin olarak, nükleer santral sahasındaki inşaat çalışmalarının planlandığı gibi devam ettiğini siz değerli kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Devamı


21.02.2020

AKKUYU NÜKLEER TÜRK TEDARİKÇİLERİN GÖRÜŞLERİNİ ALIYOR

10 Şubat 2020, Ankara, Türkiye – AKKUYU NÜKLEER Satın Alma Direktörlüğü tarafından, şirketin Ankara ofisinde Türk tedarikçileri ile bir çalışma toplantısı gerçekleştirildi.

Devamı


13.02.2020

DİPLOMALARINI ALAN 54 TÜRK UZMAN AKKUYU NÜKLEER ŞİRKETİNDE ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAK

13 Şubat 2020, Moskova, Rusya – Ulusal Nükleer Araştırmalar üniversitesi Moskova Nükleer Enerji Enstitüsü’nde (MEPhI) nükleer enerji alanında öğrenim gören üçüncü dönem türk öğrencileri mezun oldular. 54 mezun öğrenci, AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin uzman yetiştirme programını başarıyla tamamladı. Tüm genç uzmanlar, şirketten iş teklifleri aldı ve Mersin ilinde yapımı devam eden Akkuyu NGS personeli arasına katılacaklar.

Devamı


12.02.2020

SİLİFKE’DE RUSYA’NIN ESKİ TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ ANDREY KARLOV ANISINA MÜZE AÇILDI

10 Şubat 2020, Mersin ili, Silifke ilçesi, Türkiye - özel Moskova Milletlerarası Okulu Silifke Şubesinde 19 Aralık 2016’da Ankara’da düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybeden Rusya Federasyonu’nun Türkiye’deki Eski Büyükelçisi Rusya Kahramanı Andrey Karlov anısına bir müze açıldı. Müze, okulun inisiyatifiyle ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin desteğiyle kurulmuştur.

Devamı


10.12.2019

AKKUYU NÜKLEER İLE TEİAŞ ARASINDA ELEKTRİK İLETİM SİSTEMİ BAĞLANTI ANLAŞMASI İMZALANDI

9 Aralık 2019, Ankara. - Akkuyu Nükleer A.Ş. ile Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) arasında Elektrik İletim Sistemine Bağlantı Anlaşması imzalandı. Anlaşmayla, Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (Akkuyu NGS) sisteme bağlanmasını sağlayacak 6 yüksek gerilim hattına sahip elektrik iletim sisteminin kurulmasına ilişkin kapsamlı çalışmalara başlanacak.

Devamı


06.12.2019

MERSİN’DE AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’NİN DESTEĞİYLE PİYANİST ANJELİKA AKBAR’IN MÜZİKAL ŞOVU DÜZENLENDİ

5 Aralık 2019, Mersin, Türkiye Cumhuriyeti. – ünlü piyanist ve besteci Anjelika Akbar’ın multimedya müzikal şovu Mersin’de AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin desteğiyle ilk kez dinleyenlerle buluştu. 3 Aralık’ta Gülnar Kültür Merkezi’nde düzenlenen konsere yaklaşık 250 kişi katılırken 4 Aralık’ta Mersin Arkeoloji Müzesi’ndeki konser için ise 200’den fazla müziksever bir araya geldi.

Devamı


03.12.2019

BASIN BÜLTENİ

Kasım ayının sonlarında, Türk Enerji Topluluğunun Ankara kampüsünde, Nükleer Enerjiye Giriş dersinin Türk teknik liselerinin eğitim programına dahil edilmesini görüşmek üzere bir seminer düzenlendi.

Devamı


03.12.2019

TÜRKIYE CUMHURIYETI’NIN BAŞKENTI ANKARA'DA AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’NIN DESTEĞI İLE 1. TÜRKIYE GENÇ PIYANISTLER YARIŞMASI GERÇEKLEŞTI

26 Kasım 2019, Ankara. Kasım ayının ortasında Ankara Rus Bilim ve Kültür Merkezi'nde I. Türkiye Genç Piyanistler Yarışması düzenlendi. Etkinlik, Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı kapsamında gerçekleştirildi.

Devamı


18.11.2019

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ÇALIŞANARI “GELECEĞE NEFES” KAMPANYASINA KATILDI

Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın inisiyatifi ile Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edilen 11 Kasım 2019 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Geleceğe Nefes” kampanyası düzenlendi. Etkinliğe katılmış olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş. çalışanları tarafından, Mersin İli Yenişehir ve Silifke ilçelerinde ağaçlandırma için ayrılan iki farklı alanda ağaç dikimi gerçekleştirildi.

Devamı


08.11.2019

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. TAKIMI İSTANBUL MARATONUNA KATILDI

İstanbul, 3 Kasım tarihinde Türkiye'nin en büyük spor etkinliklerinden biri olan 41. Uluslararası İstanbul Maratonu’na ev sahipliği yaptı. Maratona katılanlar arasında AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ekibi de yer aldı; Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu NGS inşaat projesini gerçekleştiren şirketten toplam 15 kişi maratonda yarıştı ve beş kişi ise tam maraton koşusuna katılarak (42,195 km’lik mesafe) güçlerini sınamayı denemişlerdir.

Devamı


29.10.2019

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. PERSONELİ COĞRAFYA SINAVINA GİRDİ

27 Ekim 2019 Pazar günü, özel Moskova Uluslararası Okulu'nun Silifke (Mersin, Türkiye) şubesinde coğrafya sınavı yapıldı. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ve TİTAN2 İC İÇTAŞ İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ çalışanları, Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS inşaatından sorumlu genel müdür ve özel Moskova Uluslararası Okulu Silifke Şubesi personeli dahil, yaklaşık 30 kişi sınava katıldı.

Devamı


29.10.2019

AKKUYU NGS İNŞAAT SAHASINDA ACİL DURUM TATBİKATI YAPILDI

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat sahasında (Büyükeceli, Mersin, Türkiye) 25 Ekim 2019 tarihinde acil durum tatbikatları yapılmıştır. Tatbikatlara AKKUYU NÜKLEER A.Ş. yangın güvenliği birimi görevlileri, Mersin İtfaiye Daire Başkanlığı, Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD), Jandarma Komutanlığı, Mersin İl Sağlık Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Acil çağrı Merkezi Müdürlüğü (112 servisi), Mersin İl Orman Müdürlüğü, EüAŞ, TEİAŞ, Toroslar EDAŞ, Turkcell ve Türk Telekom’un katılım sağlamıştır.

Devamı


08.10.2019

AKKUYU NGS INŞAAT SAHASINDA 1 NO’LU GÜÇ ÜNITESININ REAKTÖR ÇEPERININ MONTAJI IÇIN LIEBHERR LR13000 VINCI YARDIMIYLA KONDÜKTÖR ÖNGÖRÜLEN KONUMA KURULDU

Kondüktör, reaktör çeperinin gerekli geometrik parametrelerinin oluşturulmasını ve çepere öngörülen hassasiyetle beton dökülmesini sağlayan büyük, çok boyutlu bir çelik yapıdır.

Devamı


03.10.2019

AKKUYU NGS PROJESI ÇALIŞANLARININ ÇOCUKLARI IÇIN SILIFKE’DE OKUL AÇILDI

1 Ekim 2019, Silifke/Mersin, Türkiye- Mersin ilinin Silifke ilçesinde, Akkuyu NGS projesi çalışanlarının çocukları için okulun açılış töreni gerçekleştirildi. Okulda, Rus eğitim standartlarına uygun olarak Rusça eğitim verilecek.

Devamı


17.09.2019

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DöNMEZ, TÜRKİYE’DEN RUSYA’YA GİDECEK ÖĞRENCİLERİLE GÖRÜŞTÜ

12 Eylül, Ankara, Türkiye. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, St. Petersburg Büyük Petro Politeknik ünivertesi'nde (SPbPU) Nükleer Enerji alanında yüksek lisans öğrenimi görmek üzere Rusya'ya gidecek olan öğrencilerle buluştu.

Devamı


26.08.2019

AKKUYU NGS SAHASINDA LIEBHERR LR13000 VİNCİNİN MONTAJI YAPILDI

23 Ağustos 2019, Büyükeceli, Mersin- Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu NGS inşaat sahasında Liebherr LR13000 paletli mobil vincin hareket edeceği özel levhalar üzerine montajı tamamlandı.

Devamı


21.08.2019

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. EKIBI “NÜKLEER SEKTÖR İNŞAAT MESLEKLERI ALANINDA EN İYISI” MESLEKI UZMANLIK YARIŞMASI ÖDÜL DALLARINDAN BIRINDE İKINCI OLDU

“Nükleer Sektör İnşaat Meslekleri Alanında En İyisi” adlı VII. Mesleki Uzmanlık Yarışması’nın finali, 7-8 Ağustos tarihlerinde Krasnodar’da, “Expograd Yug” sergi ve kongre kompleksinde gerçekleşti.

Devamı


06.08.2019

ROSATOM’UN İLK ULUSLARARASI BALIKÇILIK TURNUVASI RUSYA’DA YAPILDI

Türk Takım ‘Kazanma Azmi’ özel ödülünü Aldı.

Devamı


29.07.2019

AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALİNİN İNŞAATI DEVAM EDEN 1 NOLU ÜNİTESİNİN İLK BÜYÜK BOYUTLU EKİPMANI SAHAYA ULAŞTI

Nükleer güvenliğin en önemli ekipmanlarından olan -"Kor Tutucu"- inşaat sahasına ulaştı.

Devamı


24.07.2019

AKKUYU NGS İNŞAAT SAHASINDA ROSATOM DEVLET KURULUŞU GENEL MÜDÜRÜ ALEKSEİ LİHAÇEV İLE T.C. ENERJİ VE TABİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ ARASINDA İŞ GÖRÜŞMESİ YAPILDI

Ziyaret kapsamında, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ile Rus "Konzern Titan-2" A.Ş. ile Türk inşaat şirketi olan IC İçtas İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ortaklığıyla kurulan ortak şirket arasında EPC Sözleşmesi imzalandı.

Devamı


28.06.2019

GÜLNAR'DA “WILD EDENS: TURKEY” BELGESELİNİN ÖZEL GÖSTERİMİ YAPILDI

27 Haziran’da Gülnar Kültür Merkezi’nde (Mersin İli, Türkiye), Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom tarafından hayata geçirilen Wild Edens: Turkey (Vahşi Cennetler: Türkiye) belgeselinin özel gösterimi yapıldı. Gösterim ROSATOM ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından düzenlendi.

Devamı


22.05.2019

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ÇALIŞANLARI “YILIN İNSANI. ROSATOM -2018” YARIŞMASINDA ÖDÜL KAZANANLAR ARASINDA YER ALDILAR

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. çalışanları ilk defa, “Yılın İnsanı. Rosatom” sektör içi programına katıldı. çok aşamalı eleme sonunda iki Şirket çalışanları “Yılın İnsanı. Rosatom -2018” yarışmasında finale kalanlar arasında yer aldı.

Devamı


24.04.2019

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. PROJE YÖNETIM METODOLOJISI KIDEMLI UZMANI SERGEI MALOZEMOV RUSYA GENELINDE DÜZENLENEN “PROJE YÖNETICISI-2019” AÇIK YARIŞMASININ "PROJE YÖNETIM EKSPERLIĞI" DALINDA BIRINCILIĞI ELDE ETTI

Yarışma, Ryazan Bölgesi hükümeti ve “Sovnet” Proje Yönetim Birliği desteğiyle Proje Yönetimi Ajansı tarafından düzenlenmiş olup hedefleri arasında Rusya Federasyonu kurum ve kuruluşlarında proje yönetimi alanında en iyi uygulamaların paylaşılması, proje kültürünün geliştirilmesi, proje yönetimi uzmanlarının itibarının yükseltilmesi, proje yöneticileri topluluğunun bilgi ve değerlerinin çoğalmasına katkı sağlaması yer almaktadır.

Devamı


24.04.2019

AKKUYU NÜKLEER ŞIRKETI, 11.ULUSLARARASI ATOMEKSPO-2019 FORUMUNA KATILDI

ATOMEKSPO Forumu, 15-16 Nisan 2019 tarihleri arasında Soçi kentinde, rekor sayıda katılımcının-3500 nükleer alanı uzmanlarının, şirket yöneticilerinin, bilim adamlarının, pazarlama uzmanlarının, basın ve yayın mensuplarının ve dünyanın 74 ülkesinin belediye temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. ATOMEKSPO-2019, güncel konuların ele alındığı ve dünya nükleer endüstrisindeki trendlerin belirlendiği büyük bir iş platformunu oluşturmasının yanı sıra yılın en önemli etkinliği olmuştur.

Devamı


24.04.2019

TÜRKIYE CUMHURIYETI TEMSILCILERINDEN OLUŞAN HEYET SOÇI'DEKI ATOMEXPO-2019 FORUMUNA VE LENINGRAD NGS TEKNIK ZIYARETINE KATILDI

Türkiye'de bir ilk olan Akkuyu Nükleer Güç Santralinin inşa edileceği Mersin ilinden gelen heyet, Rusya ziyareti sırasında 11.Uluslararası ATOMEXPO-2019 Forumu'na ve Leningrad NGS teknik gezisine katıldı.

Devamı


03.04.2019

1’INCI ÜNITENIN TEMEL ATMA TÖRENIN BIRINCI YIL DÖNÜMÜYDÜ

3 Nisan 2019, Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinde 1’inci ünitenin temel atma törenin birinci yıl dönümüydü. Projenin inşaat aşamasının birinci yılında elde edilen başarılar, Rusya ile Türkiye arasında ülkedeki ilk nükleer güç santralinin inşası için gerçekleştirilen verimli işbirliğinin göstergesi olarak dikkat çekiyor.

Devamı


14.03.2019

AKKUYU NGS SAHASINDA 1. GÜÇ ÜNITESI TEMEL PLAKASI BETON DÖKME ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

08 Mart 2019 tarihinde Türkiye’nin ilk nükleer güç santraline ait 1. güç ünitesinin temel plakasının beton dökme çalışmaları tamamlandı.

Devamı


11.03.2019

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ÇALIŞANLARI RUNATOLIA- 2019 MARATONU’NA KATILDI

Antalya’nın fethinin 812. Yıldönümü kutlamaları kapsamında 13.sü düzenlenen Uluslararası Runatolia Antalya Maratonu’ düzenlendi.10 bin kişinin katıldığı maratonda Akkuyu Nükleer A.Ş. çalışanları da yer aldı.

Devamı


11.03.2019

İSTANBUL’DA DÜZENLENEN VI. ULUSLARARASI NÜKLEER SANTRALLER ZIRVESI KAPSAMINDA ROSATOM VE AKKUYU NÜKLEER TARAFINDAN AKKUYU NGS PROJESI TEDARIKÇILERI IÇIN SEMINER DüZENLENDI

5 Mart 2019 tarihinde İstanbul’da düzenlenen 6’ıncı Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi (INPPS Expo) kapsamında, Rosatom Devlet Kuruluşu ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Proje Şirketi tarafından, Akkuyu NGS projesi tedarikçilerine yönelik bir seminer düzenlendi.

Devamı


07.03.2019

AKKUYU NÜKLEER ANONİM ŞİRKETİ GENÇ ÇALIŞANLARIMIZIN STRATEJIK OTURUMU KAPSAMINDA, ŞIRKET GENÇLIK POLITIKASINI GELIŞTIRME PROGRAMINI GÖRÜŞTÜ

AKKUYU NÜKLEER Uluslararası Gençlik Konseyi'nin ilk stratejik oturumu Ankara'da yapıldı. Stratejik oturumun organizatörü Şirketin Uluslararası Gençlik Konseyi oldu.

Devamı


04.03.2019

ANASTASIA ZOTEEVA, AKKUYU NÜKLEER ANONİM ŞİRKETİ GENEL MÜDÜRÜ OLARAK ATANDI

Anastasia ZOTEEVA, Şubat 2019’da AKKUYU NÜKLEER ANONİM ŞİRKETİ Genel Müdürü görevine atanmıştır.

Devamı


22.02.2019

50’YI AŞKIN DIPLOMALI TÜRK UZMAN AKKUYU NÜKLEER ŞIRKETI’NDE IŞE BAŞLAYACAKLAR

Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Enstitüsü Moskova Fizik Mühendisliği üniversitesinde (NRNU MEPhI) nükleer eğitim almak üzere Rusya Federasyonu’na gönderilen ikinci Türk öğrenci kafilesine Moskova’da, diplomaları takdim edildi. Diplomalarını alan mezunlar arasında Vietnam ve Moğolistan gelen öğrenciler de vardı. Resmi diploma töreninde NRNU MEPhI üniversitesi rektörü Mikhail Strikhanov, Türkiye Büyükelçiliği temsilcileri ve diğer saygın konuklar yer aldı.

Devamı


15.02.2019

“ATOMIADA -2019”DA AKKUYU NÜKLEER A.Ş. MINI FUTBOL TAKIMI BRONZ MADALYA SAHIBI OLDU

Rusya’da, nükleer enerji , sanayi ve bilim alanında faaliyet gösteren kuruluşlar arasında 10.su düzenlenen kış olimpiyat oyunları “Atomiada -2019”’un 2. etap müsabakaları yapıldı. Yarışmaya ilk kez AKKUYU NÜKLEER A.Ş (Türkiye) çalışanları katıldı. Şirket temsilcileri mini futbol, kayak ve satranç olmak üzere üç farklı dalda yarıştılar.

Devamı


22.01.2019

TÜRKIYE CUMHURIYETI’NDEKI ÇOCUKLAR ROSATOM DEVLET KURULUŞU’NUN “AKILLI TATIL” ULUSLARARASI PROGRAMINA KATILDILAR

“Solnyshko” kampı bazında Lesnoy şehrinde “Rosatom Okulu” ile düzenlenen “X. Uluslararası Akıllı Tatiller” sona erdi.

Devamı


2011-2018 yıllarına ait Basın Bültenleri Arşivi