Proje Hakkında


 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), Mersin’e  140 km uzaklıktaki Akdeniz kıyısında, Akkuyu mevkiinde inşa edilecektir. Akkuyu NGS, her biri 1200 MWe kurulu güce sahip 4 üniteden oluşacaktır.

 

Hükümetlerarası anlaşmaya göre Rusya ve Türkiye nükleer güç santralinin  inşaatı ve işletmesinde ‘yap-sahip ol-işlet’ ‘build-own-operate (ВОО)’ şartı ile işbirliği yapacaklardır. Bu amaçla Ankara’da ‘Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi’ kurulmuştur.

Elektrik enerjisi üreten yeni güç kaynaklarının oluşturulması, Türkiye Cumhuriyeti ekonomisinin gelişimine yeni bir ivme kazandıracak, Organik enerji kaynaklarının ithalatını azaltacak ve sürekli olarak artan elektrik enerjisi talebini karşılayacaktır.

 

AKKUYU NGS, Türkiye’den Güney Avrupa ve Yakın Doğu ülkelerine elektrik ihraç etme potansiyeline sahip olacaktır.

 

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali için  referans olarak,  Rusya Federasyonu’nda Novovoronej-2  NGS’de uygulanmakta olan AES–2006 projesi seçilmiştir. Santralin tasarımcısı Rus şirketi ‘Atomenergoproekt’tir. Günümüzde bu proje dünyanın en güvenilir ve emniyetli projesi olarak kabul edilmiştir. Proje kapsamında tüm teknik ve çevre güvenlik standartları uygulanmıştır.